Przejdź do treści
gyeongbokgung palace

Gyeongbokgung – najpiękniejszy pałac w Seulu

„Wielce błogosławiony przez niebo”, czyli Pałac Gyeongbokgung to odznaczająca się niezwykłą historią budowla króla Taejo położona w Seulu. Obiekt zachwyca koreańską architekturą, a podczas zwiedzania można podziwiać wspaniałe ogrody ozdobne, muzea, urokliwe mosty, bramy i różnorodne pawilony usytuowane na terenie kompleksu. Planujesz wyjazd do stolicy Korei Południowej? Tego miejsca nie może zabraknąć na liście atrakcji do zobaczenia!

Co warto wiedzieć o pałacu Gyeongbokgung?

Początki pałacu sięgają 1395 roku, a już dwa stulecia później przepiękna budowla stanęła w płomieniach pożaru podczas najazdu Japonii. O Pałacu Gyeongbokgung mówi się, że jest niczym feniks, który powstaje z popiołu, ponieważ mimo niełaskawego losu, po wielu latach konstrukcję odbudowano i zrekonstruowano zgodnie z początkowym wyglądem i zamysłem twórców. Na terenie kompleksu znajdowało się aż 330 obiektów, które dysponowały niemal 8 tysiącami pomieszczeń. Dziś można podziwiać 40% odnowionych oryginalnych zabudowań.

Na wizytę w Pałacu Gyeongbokgung warto przeznaczyć cały dzień, ponieważ nie brakuje zabytków wartych zobaczenia. Turyści mogą zwiedzać National Palace Museum oraz Folk Museum. Wystawy gromadzą zbiory informacji o codziennym życiu mieszkańców w czasach świetności kompleksu, przedstawiają władców oraz opis poszczególnych zabudowań. Możesz dowiedzieć się również wielu ciekawostek na temat sztuki i kultury Koreańczyków. Poza obiektami królewskimi można zobaczyć prawdziwą stronę części mieszczańskiej — sklepy i zachowane w dawnym stylu ulice, dzięki którym przeniesiesz się w dawne czasy i poznasz codzienne zwyczaje ówczesnych mieszkańców Seulu.

Więcej o Seulu przeczytasz w naszym artykule: Seul – zwiedzanie stolicy Korei Południowej

Historia pałacu

Wszystko zaczęło się w 1395 roku z inicjatywy króla Taejo — założyciela dynastii Joseon, który postanowił wzbogacić starożytne centrum Seulu i upamiętnić uzyskanie terytorialnej niezależności. Sielankowe życie mieszkańców w pięknym kompleksie nie trwało długo, ponieważ już dwa stulecia później w 1592 roku budowla została niemal doszczętnie spalona w wyniku zbrojnego najazdu Japończyków. Do 1867 roku pałac stał opuszczony i popadał w coraz większą ruinę, jednak władze postanowiły zająć się odbudową całej posesji. Odrestaurowano wewnątrz zabudowań około 330 budynków, jednak ponowny atak Japonii na początku XX wieku doprowadził do nowych zniszczeń, których odbudowa trwa do dziś. Pałac Gyeongbokgung wciąż nosi na sobie odciśnięte piętno historii, a remontowane pawilony wprawiają w zachwyt odwiedzających kompleks turystów.

gyeongbokgung ozdoby

Atrakcje Pałacu Gyeongbokgung

Rezydencja królewska to jedna z największych historycznych atrakcji w Seulu. Co warto zobaczyć tu podczas pobytu? Największe wrażenie robi pawilon Gyeonghoeru i akwen otaczający pawilon Hyangwonjeong, które najmniej ucierpiały w trakcie okupacji Japonii. Nie możesz pominąć głównej bramy Pałacu Gyeongbokgung — Gwanghwamum oraz Narodowego Muzeum Ludowego. Cały spacer po terenie pałacu obfituje w podziwianie niezwykłych pod względem architektonicznym konstrukcji typowych dla Korei Południowej, a często można trafić na odbywające się tu pokazy taneczne mieszkańców tego regionu. Przedstawiamy kilka najważniejszych propozycji, które stanowią główny cel podróży turystów z całego świata!

Zmiana warty

Do kompleksu pałacowego Gyeongbokgung prowadzą cztery bramy — Gwanghwamun, Geonchunmun, Yeongchumun i Sinmumun, które usytuowano z czterech stron świata. Jedną z atrakcji jest zmiana warty stróżującej gwardii przy bramie głównej, czyli Gwanghwamun. Obecnie odbywająca się ceremonia jest rekonstrukcją zmiany strażników dynastii Joseon odpowiedzialnej za obronę króla, otwieranie i zamykanie wejścia na teren rezydencji. Strażnicy ubrani są w tradycyjne stroje oraz wyposażeni w broń, a całości wydarzenia towarzyszy akompaniament muzyczny. Ceremonię można oglądać dwa razy dziennie — o godzinie 10:00 i 14:00, a całość zajmuje około 20 minut. Obecna brama główna jest rekonstrukcją pierwotnego pawilonu, którą ozdabia podwójny dach.

Sala tronowa i pływający pawilon Gyeonghoeru

Jednym z ważniejszych pawilonów jest kompleks sali tronowej Geunjeongjeon Hall, w której dawniej odbywały się najważniejsze wydarzenia na terenie pałacu, jak koronacja królów oraz przyjmowanie ważnych wizytacji. Obiekt składa się z dwóch kondygnacji i wzniesiony jest na platformie podwyższającej. Do sali prowadzą kamienne schody, a wokół niej mieści się przestronny dziedziniec. Przy wejściu wznoszą się cztery bogato zdobione filary, a wzniosłego charakteru dodają osadzone przy budowli rzeźby przedstawiające strażników oraz 12 znaków zodiaku chińskiego. Wnętrze sali również jest udekorowane motywami legendarnych zwierząt posiadających wielkie znaczenie w kulturze Korei.

Przy stawie położonym na zachód od sali tronowej stoi pawilon Gyeonghoeru, w którym przed wiekami wyprawiano uczty i przyjęcia dla dworskich urzędników oraz przyjezdnych do posesji gości. Konstrukcja pawilonu opiera się o wiele filarów zdobionych motywami smoka i kwiatów. Podczas przebudowy obiektu w 1867 roku wykorzystano plan piętra oparty o Księgę Przemian, którego autorem był Jeon Hak-Soon. Zasada konstrukcji obejmowała model 6-6 zapewniający stłumienie ognia. Powierzchnia pawilonu opiera się na trzech prostokątach osadzonych wokół rdzenia obiektu. Ciekawostką jest, że budowla od momentu przebudowy nie została nawet naruszona w wyniku zbrojnych działań na terenie rezydencji.

sala tronowa gyeongbokgung

Królewska biblioteka

Na terenie królewskiej posesji można podziwiać jedną z najstarszych seulskich bibliotek — Jibojkjae, która została wybudowana w 1891 roku na wzór pierwotnej konstrukcji. Architekci unowocześnili nieco wewnętrzne pomieszczenia, zapewniając pomieszczenie przeznaczone do użytku publicznego. Pojawiły się stojaki na książki i dodatkowe półki, a także akcesoria ułatwiające korzystanie ze zbiorów biblioteki. Królewska repozytoria oferuje ponad 1000 pozycji poruszających dzieje życia dynastii Joseon, 230 książek koreańskich przetłumaczonych na wiele języków oraz około 350 reprodukcji królewskich zasobów. Wewnętrzna przestrzeń jest delikatnie zdobiona motywami kwiatowymi. Dawniej pomieszczenie to służyło królowi do odpoczynku i podziwiania otoczenia przez duże otwory okienne.

Narodowe Muzeum Folkloru Korei

W Gyeongbokgung Palace znajduje się Narodowe Muzeum Folkloru Korei, w którym możesz dowiedzieć się wiele o kulturze, zwyczajach i tradycjach Koreańczyków w przyjazny sposób! Ekspozycje stałe poświęcone są: historii codziennego życia mieszkańców państwa, kulturze Korei oraz cyklowi życia na przestrzeni różnych epok. W muzeum dostępnych jest ponad 4000 artefaktów używanych przez mieszkańców regionu. Dla odwiedzających dostępne są również materiały multimedialne dotyczące spędzenia wolnego czasu współczesnej społeczności Korei oraz relacje z festiwali i koncertów.

Muzeum Pałacu Narodowego w Korei

Muzeum Folkloru Korei to nie jedyna instytucja kulturalna na terenie rezydencji Gyeongbokgung, którą można odwiedzić podczas jednej wizyty w Seulu! Od 2005 roku turyści mogą bezpłatnie eksplorować wnętrze Narodowego Muzeum Pałacu w Korei i oglądać na własne oczy przedmioty wprost z królewskiego dworu dynastii Joseon. Zbiory muzeum zawierają około 40 000 eksponatów nawiązujących do osiągnięć dynastii, życia na dworze królewskim, Pałacu Joseon, Imperium Koreańskiego, obrazów i sztuki kaligrafii oraz rytuałów. Dodatkowo muzeum oferuje różne wystawy specjalne odbywające się czasowo. Turyści mogą oglądać wystawy wraz z audio przewodnikiem na słuchawkach dostępnym w językach: koreańskim, angielskim, chińskim i japońskim.

Na miejscu znajduje się kawiarnia, w której można zrobić sobie małą przerwę od spacerowania po rezydencji Gyeongbokgung, a także sklep z pamiątkami. Asortyment to głównie dzieła sztuki tradycyjnej i nowoczesnej, które można wykorzystać w użytku domowym. Muzeum Pałacu Narodowego w Korei czynne jest codziennie, w godzinach: 10:00 – 18:00.

Zobacz również: Wyspa Jeju (Czedżu) – ulubione miejsce Koreańczyków

Pałac Gyeongbokgung – informacje dla zwiedzających

Pałac Gyeongbokgung położony jest w północnej części Seulu, a dokładniej przy 161 Sajik-ro, Sejongno, Jongno-gu. Przy posiadłości królewskiej znajduje się parking dla samochodów. Możliwy jest również dojazd komunikacją miejską. W pobliżu kompleksu zatrzymuje się metro linii 3 oraz autobus Seoul City Tour B.

Podczas zwiedzania kompleksu pałacowego nie można głośno rozmawiać i biegać. Zabrania się również wizyty ze zwierzętami domowymi oraz wnoszenia sportowych sprzętów i akcesoriów. Na terenie pałacu oraz otaczającym go parkingu zabrania się palenia papierosów. Seul posiada również strefę zakazującą latania dronem, która obejmuje teren kompleksu. Jeśli zależy Ci na nagrywaniu filmów w ten sposób, musisz ubiegać się o uzyskanie zgody od lokalnych władz. Nieprzestrzeganie tej zasady może skutkować otrzymaniem mandatu opiewającego na miliony!

gyeongbokgung

Ceny zwiedzania i godziny otwarcia

Pałac Gyeongbokgung jest czynny codziennie oprócz poniedziałków. Godziny otwarcia zależne są od aktualnej pory roku i prezentują się następująco:

  • styczeń — luty: 09:00 – 17:00
  • marzec — maj: 09:00 – 18:00
  • czerwiec — sierpień: 09:00 – 18:30
  • wrzesień — październik: 09:00 – 18:00
  • listopad — grudzień: 09:00 – 17:00.

Na teren rezydencji bezpłatnie mogą wejść dzieci do lat 6 oraz seniorzy powyżej 65 roku życia. Bilet wstępu dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia to koszt 1500 won, natomiast osoby powyżej 18 lat muszą zapłacić dwukrotnie więcej – 3000 won. Istnieje również możliwość zakupu biletu grupowego, który dotyczy gronapowyżej 10 osób.

Pałac Gyeongbokgung można odwiedzić w ramach zakupu biletu łączonego do 5 różnych budowli na terenie Korei. Ważność takiego wejścia wynosi 3 miesiące, a wśród pozostałych obiektów, które uwzględnia oferta, znajdują się: Pałac Changdeokgung i Sekretny Ogród, Pałac Deoksugung i Świątynia Jongmyo oraz Pałac Changgyeonggung.

Darmowe wycieczki z przewodnikiem

Turyści, którzy pojawią się w Pałacu Gyeongbokgung w godzinach: 11:00, 13:00 lub 15:30 mogą wziąć udział w bezpłatnej, jednogodzinnej wycieczce po terenie posesji z przewodnikiem. Osoba oprowadzająca porozumiewa się w języku angielskim, pokazuje najważniejsze atrakcje i pozwala dowiedzieć się najważniejszych informacji o zabytkach kompleksu.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.