Search The Query
Search

Naypyidaw – najmniej znana stolica na świecie

naypyidaw

Wycieczka do południowo-wschodniej Azji nie może obejść się bez wizyty w Birmie i jej stolicy — Naypyidaw, która uważana jest za miasto widmo! O królewskiej miejscowości wiedzą tylko nieliczni turyści, a skrywane świątynie Rangun, miejskie muzea i piękne parki czynią z niego niezwykle atrakcyjny cel podróży do Mjanmy. Co czeka tu na turystów zza granicy? Czy można tu spotkać mieszkańców? Poznaj najciekawsze miejsca Naypyidaw i jego historię!

Historia miasta Naypyidaw

Zastanawiające jest, jak niewiele osób słyszało o Naypyidaw — największym mieście Mjanmy, które wyróżnia się w regionie nie tylko wielkością, ale również bogatą historią. Birma uznawana jest za państwo, które cechuje mnogość stronic zapisanych na kartach następujących po sobie dekad, co warunkował dawny system buddyjskich królów. Władca umierał, a jego następca ustalał nowe porządki i zmieniał status polityczny miejscowości zgodnie z jego upodobaniami. Najbardziej znana stolica Birmy — Rangun do 2005 roku utrzymywała status, a miasto tętniło życiem, jednak wszystko zaczęło zmieniać się już z nadejściem 2006 roku. W tym czasie rząd birmański postanowił przenieść obecną stolicę do Naypyidaw — nowego miasta położonego 400 kilometrów od dotychczasowej stolicy. Decyzja ta do dziś dziwi mieszkańców państwa, a największe zaskoczenie wzbudzają okoliczności towarzyszące zmianie.

Miasto powstało ze zlecenia astrologa, jednak zamysłowi jego utworzenia towarzyszyła znacznie poważniejsza inicjatywa. Astrolog zawiadomił obecnego władcę — generała Than Shwe o tym, że zachodnie mocarstwa planują zaatakować Birmę w niedalekiej przyszłości. Położony niekorzystnie blisko ujścia do morza Andamańskiego Rangun mógłby niedostatecznie odeprzeć ataki, dlatego generał wydał decyzję o przeniesieniu stolicy. Miasto powstało od zera, a przywódca głęboko wierzył, że miejscowość usytuowana bardziej w głąb lądu pozwoli zyskać cenny czas na przygotowanie obronnej strategii.

stolica birmy

Tajemnicza inwestycja

Trudno stwierdzić, ile czasu dokładnie zajęła budowa miasta, jednak pewne jest, że była to wielka inwestycja. Szacuje się, że łączny koszt powstania Naypyidaw wyniósł rząd Birmy 4 miliardy dolarów, a miasto wygląda na niezamieszkałe. Co więcej, by potężna stolica mogła powstać, na potrzeby budowy przeniesiono cztery wioski zamieszkujące te tereny i zrównano z ziemią ich gospodarstwa oraz domy. Na tym właśnie terenie wybudowano infrastrukturę wraz z siedzibami urzędników, hotelami i setkami kilometrów autostrad, jednak mieszkańcy obawiali się o zaplecze sanitarne i edukacyjne, którego nie odnaleźli wśród nowej zabudowy. Ponadto przez cały czas powstawania miasto owiane było ściśle strzeżoną tajemnicą, a pewnego fotografa, który postanowił bez zezwolenia uwiecznić powstającą metropolię, skazano do więzienia.

Przeprowadzka zgodnie z wytyczonymi przez astrologa przesłankami została zaplanowana na 6 listopada 2006 roku, a ciekawostką jest, że dodatkowo sprecyzowano ściśle nawet godzinę wyjazdu z dotychczasowego miejsca pobytu. Mieszkańcy wyruszyli o 6:37, co nawiązywało do tradycji birmańskiego imperium, którego tradycję kontynuował generał Than Shwe. Na początku nową stolicę zasiedlili zwykli mieszkańcy, natomiast już kilka dni później dołączyli do nich urzędnicy, którym nakazano opuścić Rangun.

Naypyidaw dziś

Naypyidaw — siedziba królów to dziś wielka przestrzeń z wydzielonymi strefami: mieszkalną, hotelową i urzędową. W strefie zamieszkania można wyróżnić domy o różnokolorowych dachach. Takie działanie miało na celu ustalenie podziału społeczeństwa i wyznaczenie klas. W przestrzeni miejskiej nie brakuje parków, pomników, centrów handlowych i wielu architektonicznie ciekawych obiektów, jednak nie ma w nim mieszkańców. Drogi są puste, a na przystankach komunikacji nikt nie oczekuje na swoje połączenie.

Stolica Birmy, niczym z produkcji filmowej jest opustoszała, a większość osób, które można spotkać na ulicach, stanowią przyjezdni turyści. Dane statystyczne z 2015 roku mówią o tym, że miejscowość jest zamieszkana przez ponad milion osób, jednak mieszkańców tych nie widać na powierzchni 7-krotnie większej niż Nowy Jork, co stanowi o dziwności i niezwykłym klimacie Naypyidaw. Nie wszyscy turyści mimo zwiedzania tej części kraju wiedzą, że w Mnajmie znajduje się taka miejscowość, a w tym poradniku zdradzamy, jakie atrakcje skrywa tajemnicze miasto widmo!

Świątynia Ananda

Czym poruszać się po Naypyidaw?

W Naypyidaw, a dokładnie około 16 kilometrów od miasta położone jest Międzynarodowe Lotnisko, które obsługuje loty z Rangunu, a także z Bangkoku w Tajlandii i Kunming w Chinach, choć z mniejszą częstotliwością. To najwygodniejsza metoda dostania się do stolicy, choć możesz również zdać się na transport samochodem, jednak zły techniczny stan dróg oraz ich mała ilość przekłada się na wydłużenie czasu przyjazdu do Naypyidaw. Możliwy jest także przejazd koleją z Bagan.

Po stolicy najkorzystniej jest przemieszczać się taksówkami, prywatnymi samochodami lub wynajętymi motocyklami. Bardziej opłaca się wynająć pojazd na cały dzień niż na kilka godzin. Przybliżony koszt zwiedzania stolicy przez całą dobę z wynajętym taksówkarzem to około 55 000 Kiatów, czyli 126 złotych. Mniejsze opłaty dotyczą korzystania z taksówki motocyklowej. Komunikacja miejska w Naypyidaw to rzadkość, co warunkuje mała liczba mieszkańców w porównaniu do ogromnej przestrzeni miasta.

Dobrym sposobem na zobaczenie wszystkich atrakcji jest spacer, podczas którego żadna „dziwność” Naypyidaw nie umknie uwadze turystów. Miejscowi wyznający religię buddyjską są bardzo życzliwy, dlatego w przypadku braku możliwości skorzystania z jakiejkolwiek formy transportu, można rozważyć podróżowanie autostopem, a przejeżdżające auto z pewnością się zatrzyma i pomoże dotrzeć do miejsca docelowego!

Co warto zobaczyć w stolicy Mjanmy?

Rozmach, z którym powstała stolica Birmy nie przełożył się na rozkwit życia turystycznego, choć w Naypyidaw można odnaleźć perełki architektoniczne, które wprawiają odwiedzających w zachwyt! Największe wrażenie wywołuje ogromna przestrzeń położona z dala od wszystkiego w otoczeniu dużej ilości zieleni! Wielopasmowe autostrady, moc hoteli i rządowych obiektów prezentujących najbardziej ozdobne architektoniczne formy tutejszej kultury. Od czego zacząć zwiedzanie i czego nie można pominąć w planie wycieczki? Oto kilka naszych propozycji, dzięki którym poznasz Mjanmę i jej stolicę od drugiej strony!

największe miasto mjanmy

Uppatasanti

Podczas przenoszenia stolicy z Rangunu do Naypyidaw władzom państwa zależało na tym, by odwzorować dotychczasowe budownictwo Rangun i kulturę. W ten sposób na wzór Pagody Shwedagon powstała Pagoda Uppatasanti, czyli architektoniczny klejnot stolicy. To sakralna świątynia buddyjska usytuowana na wzgórzu o pięknym widoku na okolicę. Złota konstrukcja połyskuje w blasku birmańskiego słońca, a jej charakterystycznym elementem jest flagowy maszt wznoszący się na 32 metry. Świątynię Uppatasanti można zwiedzać również od wewnątrz. W środku zadziwia duża, złota przestrzeń zagospodarowana przez muzeum poświęcone życiu Buddy. Budynek otacza ogród, w którym możesz podziwiać kolekcję obrazów przedstawiających mnicha i zapoznać się z historią jego życia od momentu przyjścia na świat do osiągnięcia nirwany.

Przed wejściem do świątyni Uppatasanti należy zdjąć obuwie i eksplorować wnętrze na boso. Kobiety powinny założyć longyi — materiałową szatę zakrywającą nogi, którą można wypożyczyć przy wejściu do windy. Turyści proszeni są również o wpłacenie datku za możliwość zwiedzania, a jego kwota jest symboliczna i dobrowolna.

20 pasmowa autostrada

Największa atrakcja turystyczna Naypyidaw czeka na turystów już przy samym wjeździe do miasta. Mowa o autostradzie składającej się aż z 20 pasów ruchu! Ta drogowa infrastruktura powstała, by wyeliminować drogowe korki i zapewnić bezpieczne przemieszczanie się wszystkim mieszkańcom. Dziś jest niemal niewykorzystywana. Na trasie pojawiają się poszczególne pojazdy, a pusta przestrzeń służy robieniu pamiątkowych zdjęć!

Podczas przejazdu warto jednak zachować ostrożność — mimo dużej ilości miejsca i braku ruchu, droga prowadząca do Naypyidaw bywa nazywana „autostradą śmierci”. Wszystko za sprawą złego stanu technicznego i pośpiechu w trakcie budowy. Do jej powstania wykorzystano betonowe płyty, które w wielu miejscach zostały położone nierówno, co stanowiło przyczynę wielu drogowych wypadków. Złe opinie nie zakłócają ogólnego wizerunku miejskiej autostrady, która stanowi ewenement na skalę światową i zadziwia wszystkich odwiedzających!

mjanma stolica

Muzeum Klejnotów

Na miejscu nie można pominąć wizyty w Muzeum Klejnotów, które imponuje różnorodnością kamieni i uchodzi za jedyny taki obiekt w całej Birmie! Budynek jest niewielkich rozmiarów, a w jego wnętrzu można odnaleźć skarby z różnych części świata — rubiny, diamenty, szafiry, jadeity, ametysty i wiele innych okazów najpiękniejszych klejnotów w różnych odcieniach i kształtach.

Główną atrakcją jest wyjątkowa perła — największa w całej Birmie! Wnętrze muzeum to nie tylko ekspozycje niezwykłych okazów kamieni, ale również rynek, który oferuje możliwość zakupu drogocennych błyskotek. Nie wszystkie wystawiane produkty są drogie, a na pamiątkę możesz wybrać sobie urokliwą bransoletkę z jadeitu. Wejście do Muzeum Klejnotów w Naypyidaw jest płatne, a obiekt można odwiedzać od wtorku do niedzieli, w godzinach: 09:30 – 16:00.

Muzeum Narodowe

W Mjanmie stolica oferuje bogatą ofertę kulturalną, a poza tematycznym muzeum klejnotów, w ramach zwiedzania można wybrać się do Muzeum Narodowego Naypyidaw! Co czeka na odwiedzających w środku? Znajdują się tu wystawy przedstawiające różnorodne dzieła sztuki birmańskiej z różnych epok. Możesz podziwiać obrazy i rzeźby stanowiące główny przejaw kultury narodowych artystów.

Budynek muzeum składa się z pięciu części. Pierwsze pomieszczenie poświęcone jest funkcjonowaniu Mini Teatru, drugie to sala dla gości VIP, natomiast trzecie to przestrzeń publiczna i sala prezydentów Mjanmy. Pozostałe części przeznaczone są ekspozycjom nawiązujących do okresów: prehistorii, protohistorii, historii XI-XIV wieku, skamieniałości oraz galerii sztuki. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli, w godzinach: 09:30 – 16:00, a bilet wstępu kosztuje 5000 Kiatów, czyli około 11 złotych.

Zoo

Co robić w najmniej znanej stolicy świata? Wybrać się do ZOO — największego ogrodu ze zwierzętami w Azji południowo-wschodniej! Na powierzchni ponad 60 hektarów mieszkają przedstawiciele 93 gatunków zwierząt, a wśród pozostałych atrakcji warto wyróżnić park Safari oraz Planetarium. Podczas przejazdu po zagospodarowanej przestrzeni możesz zobaczyć słonie, białe tygrysy bengalskie, zebry, krokodyle, lamparty i wiele innych zwierząt.

W Parku Safari wydzielono trzy strefy. Według podziału na części świata powstało: safari afrykańskie, safari azjatyckie oraz safari australijskie prezentujące okazy zwierząt typowe dla danego kontynentu. Zwiedzanie odbywa się w pojazdach typu buggy. Ciekawostką jest, że całe ZOO wraz z jego mieszkańcami zostało przeniesione z poprzedniej stolicy — Rangunu. Atrakcją dla turystów jest możliwość przejechania się na grzbiecie słonia oraz osła, a w weekendy dla gości ZOO pojawiają się dodatkowe atrakcje w postaci pokazów zwierząt.

ZOO w Naypyidaw znajduje się w regionie Mandalay, a na miejsce można dojechać autostradą prowadzącą do Rangun. Wejście jest płatne, ale istnieje opcja zakupu różnych rodzajów biletów: ulgowych i normalnych — również dla przyjezdnych z zagranicy. Wstęp do Planetarium jest płatny ekstra.

Zoo

Dlaczego stolica Mjanmy jest opuszczona?

Birma nie należy do krajów, które dysponują dużym budżetem państwowym, dlatego decyzja przeniesienia stolicy do nowo wybudowanego miasta wzbudziła niemałe oburzenie wśród mieszkańców tego kraju. Duże wydatki inwestycyjne przełożyły się na wysokie koszty życia w Naypyidaw, którym nie byli w stanie sprostać ubodzy Birmańczycy. Ceny rosły z roku na rok coraz bardziej, doprowadzając niektórych mieszkańców do bankructwa i konieczności przeprowadzki.

Na ekonomiczny stan kraju duży wpływ miał również cyklon Nargis. Nieokiełznana siła natury w 2008 roku przyczyniła się do śmierci ponad 130 tysięcy osób i wywołała wiele zniszczeń w nowej stolicy. Mieszkańcy pozbawieni domów na skutek cyklonu, zmuszeni byli opuścić miasto i odnaleźć nowe miejsce do życia. Dziś Naypyidaw zamieszkiwany jest w większości przez urzędników, a miasto to stanowi główny urzędowy ośrodek Birmy.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds