gozo

Zwiedzanie Gozo – atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca

Gozo oznacza „Radość”. Wyspa należąca do Malty to radosne miejsce dzięki pięknym kolorom natury, cudownie grzejącemu słońcu i błękitnej wodzie. Gozo to wyspa witająca każdego gościa z przysłowiowym uśmiechem. Połączona z Maltą staje się jeszcze bardziej radosnym miejscem. Co można tam zobaczyć?

Gozo – ogólne informacje

Gozo leży 2,5 km od Malty i jest drugą według wielkości wyspą w archipelagu maltańskim. Ma ok. 68 km2. Na wyspie nie ma lotniska, zamiast niego jest lądowisko dla helikopterów. Stolicą wyspy jest Rabat, obecnie zwany Victorią, czyli Zwycięstwem. Nazwa Rabat po arabsku oznacza „przedmieście”. Na Gozo żyje ok. 37 500 mieszkańców, a najwyższy szczyt na wyspie nie ma nawet 200 m n.p.m. Klimat na Gozo jest klimatem śródziemnomorskim. Dwie pory roku – sucha i mokra sprawiają, że w każdym z tych okresów wyspa jest dobrym miejscem na różne aktywności. Mokra pora może stać się bardziej odpowiednia dla miłośników intensywnego zwiedzania, a sucha dla preferujących wypoczynek na plaży.

Na Gozo trzeba uważać na kieszonkowców. Gdy ktoś ukradnie Ci portfel, w którym znajdują się dokumenty, powinieneś skontaktować się z Ambasadą RP w Rzymie. Warto mieć podczas wyjazdu zarówno paszport i dowód osobisty. Jeden z tych dokumentów warto zostawić w hotelowym sejfie. Kupując „polisę wyjazdową” warto zadbać o to, by zawierała koszty leczenia w jak najwyższej możliwej kwocie i by móc pokryć koszty transportu chorej osoby do kraju. Na czas wyjazdu nie są wymagane specjalne szczepienia, a posiadanie ubezpieczenia w NFZ-cie pozwala na korzystanie z opieki medycznej.

lazurowe okno
Victoria (Rabat) – widok na stolicę Gozo z cytadeli

Victoria (Rabat) – Stolica Gozo

Najpierw Rabat, a później Victoria na cześć królowej brytyjskiej to dość spokojne miasto. Jego niezwykłość polega na tym, że odwiedzając je mamy poczucie, że cofnęliśmy się w czasie. Miasto ulokowane na stokach najwyższego szczytu wyspy na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie zaniedbanego, ale gdy poświęcimy mu więcej czasu to dostrzeżemy jego uroki.

Choć Victoria jest malutką stolicą, godnie pełni swoją funkcję najważniejszego miasta w państwie. Wąskie uliczki i brytyjskie puby to kilka z najbardziej rozpoznawalnych punktów Victorii.

Cytadela w Victorii

Cytadela to charakterystyczny punkt w wielu miastach. Położona na północy miasta zapewnia niesamowity widok na całą wyspę. W dawnych czasach była dla mieszkańców miejscem, w którym chronili się przed piratami. Współcześnie to piękne, tajemnicze miejsce położone z dala od zgiełku w centrum.

Ramla il-Hamra (Ramla Bay)

Ramla Bay słynie z… czerwonego piasku! Piasek nie do końca jest czerwony, ale ma intensywnie pomarańczowy kolor. W połączeniu błękitno-zielonkawą wodą wygląda obłędnie. W skałach przy plaży można znaleźć Calypso Cave, czyli jaskinię Kalipso. Według legend tutaj schronił się Odyseusz w czasie swoich przygód.

gozo malta
Ramla il-Hamra (Ramla Bay)

Świątynia Ggantija

To miejsce, które słynie z megalitycznych świątyń. Są zaliczane do jednych z najstarszych budowli tego typu na świecie. Prawdopodobnie były świątyniami kultu płodności. Świątynia ma ok. 5800 lat. Dwie świątynie są zbudowane z obrobionych kamieni. Są budowlami wolno stojącymi.

Kościół Ta’ Pinu

To bazylika mniejsza, która jest jak na realia budowy kościołów stosunkowo nowa, ponieważ powstała w latach 1919–1931. Po nagryzieniu kościoła zębem czasu i innymi czynnikami zewnętrznymi, pozostałości kościoła postanowiono do reszty rozebrać. Pierwszy robotnik w trakcie pierwszego uderzenia kilofa złamał rękę. Uznano to za cud i zdecydowano o nie rozbieraniu kościoła. Co ciekawe, to nie jedyny cud w Ta’Pinu – jedna z rolniczek po usłyszeniu wewnętrznego nakazu, weszła do świątyni. Po zajęciu ławki usłyszała ponownie głos, który kazał jej odmówić 3 razy Zdrowaś Mario. Gdy kobieta to zrobiła, zachorowała na ok. rok. Po rozmowie ze swoim przyjacielem dowiedziała się, że miał on podobną sytuację – jego matka została uzdrowiona. Zgłosili się do lokalnego biskupa, który uznał cudowność tych wydarzeń i tak rozpoczął się ruch pielgrzymkowy. Jej patronem jest prawdopodobnie św. Filip, ponieważ słowo Pinu oznacza to imię.

wyspa gozo
Kościół Ta’ Pinu

Rotunda św. Jana Chrzciciela w Xewkija

Wyspa maltańska, to nie może obyć się bez związków z Janem Chrzcicielem. Kaplica stanęła na wyspie już w 1608 roku, była dość duża i znajdowały się w niej 3 ołtarze. Rotunda była wzorowana na weneckiej bazylice Santa Maria della Salute. Kościelne witraże przedstawiają biografię Jana Chrzciciela w 6 częściach. Budynek obok kościoła jest znany jako Muzeum Rzeźby, są tam przechowywane najcenniejsze figury z kościoła.

Gozo – co warto zobaczyć?

Wyżej opisane atrakcje nie oddają całej atrakcyjności Gozo. Duża ilość miejsc do zwiedzenia i tyle samo miejsc rekreacyjnych zarówno na skałach, jak i na plażach sprawia, że Gozo jest jedną z najczęściej odwiedzanych europejskich wysp. Głównymi atrakcjami Gozo są m.in.:

 1. Ramla Bay,
 2. Cytadela w Victorii,
 3. Kościół Ta’Pinu,
 4. Banca Giuratale w Victorii – ratusz miejski, który powstał w 1733 roku i był miejscem posiedzeń University – specjalnej rady nadzorującej wyspę,
 5. Wieże: Mġarr ix-Xini, Xlendi, Dwejra,
 6. Bateria st. Anthony – unikalna budowla wojskowa na nabrzeżu, pozostałość po joannitach.

Lazurowe okno (azure window) – utracony symbol Gozo

Lazurowe okno, to niestety już niezachowany most skalny, który w tej chwili jest pięknym miejscem do nurkowania. Przepływając pod „ramą” okna, ma się poczucie, że trafiło się do innego świata – można wyobrazić sobie siebie jako starożytnego żeglarza, który odkrywa nowe miejsca albo księcia czy księżniczkę w drodze do nowego kraju po ślubie.

Lazurowe okno swego czasu stało się symbolem Gozo, ponieważ był i punktem orientacyjnym i największym, najbardziej przyciągającym miejscem na wyspie. Okno służyło jako scenografia m.in. Grze o tron klasykowi – Hrabiemu Monte Christo.

azure window
Lazurowe okno – symbol Gozo

Prom Malta – Gozo

By dostać się z Malty na Gozo trzeba wsiąść na prom. Promy na Gozo z Malty odpływają z Cirkewwa. Podczas przeprawiania się z Malty na Gozo nie trzeba biletu, jest potrzebny, gdy wracamy z Gozo na Maltę. Kosztuje od 5 do 16 euro. Prom na Gozo jest również świetnym miejscem, z którego można napawać się pięknym widokiem wybrzeży Morza Śródziemnego.

Gozo – kiedy warto pojechać?

Kiedy najlepiej wybrać się na Gozo? Najbardziej odpowiednim czasem na wyjazd na wyspę są ciepłe miesiące i zima (kwiecień–grudzień). Na Gozo okresy suche to czerwiec, lipiec i sierpień. Gdy bardzo zależy nam na tym, by popływać lub ponurkować, najlepszymi miesiącami są czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień i październik.

Ciekawostki o Gozo

 1. Na wyspie znajduje się tzw. Blue Hole, czyli dziura w morzu. Jest to małe klifowe jeziorko wypełnione wodą morską.
 2. Na Gozo kręcono niektóre filmy o Jamesie Bondzie oraz Kod Leonarda da Vinci. Wyspa jest dość popularnym plenerem filmowym i serialowym.
 3. Na Gozo nie ma lasów ani rzek.
 4. Na wyspie obowiązuje ruch lewostronny.
 5. Gozo jest nazywane skarbem Malty. Widoki z wyspy i na wyspie często zapierają dech w piersiach.