Przejdź do treści
Tunis, Tunezja

Tunis – co warto zobaczyć w stolicy Tunezji?

Białe budynki z niebieskimi okiennicami, romantyczne uliczki i błękit wody, czy może wzgórze z pozostałościami starożytnych kolumn? Nie mowa tu o greckiej wyspie Santorini ani Akropolu. Tunis, będący stolicą Tunezji to miejsce pełne różnorodności. Zachwyca mieszanką kultur i zabytkami rodem ze starożytności. Proponujemy, co warto zobaczyć w sercu Tunezji.

Tunis – historia stolicy Tunezji

Tunis to miasto przesiąknięte historią. Obecna stolica Tunezji, początkowo powstała jako fenicka osada handlowa, swoje korzenie ma już w starożytności. Los Tunis jest mocno związany z Kartaginą, pod której władaniem była osada. Podczas III wojny punickiej, zakończonej zwycięstwem Rzymian, Tunis został zniszczony. Lud Juliusza Cezara wykazywał większe zainteresowanie strategicznie położoną Kartaginą, wskutek czego Tunis stał się zapomniany. Przywrócenie świetności miasta nastąpiło pod rządami Oktawiana Augusta, pierwszego cesarza rzymskiego. Następnie Tunis został zdobyty przez Silingów, należących do plemion wschodniogermańskich. VII wiek przypada na władanie miasta przez Berberów. Po tym, jak mityczna królowa tego ludu przegrała wojnę z armią najeźdźczą, obszar przeszedł w ręce Arabów i został rozbudowany.

W Tunis powstała medyna, wybudowano meczet Zitouna, nazywany Wielkim Meczetem, a miasto stało się centrum życia religijnego, społecznego i handlowego. W XII wieku Tunis zaczął pełnić funkcję stolicy, powstały kolejne meczety i szkoły. Od XVI wieku miasto znalazło się pod panowaniem Turków osmańskich. Kolejnym bardzo istotnym etapem w historii Tunisu jest kolonizacja francuska. Kolonizatorzy nie zniszczyli budowli stworzonych przez Turków i Arabów, dzięki czemu państwo zyskało na architektonicznej wielokulturowości. Francuzi urozmaicili Tunis o nowoczesną zabudowę zwaną Ville Nouvelle (Nowe Miasto). Zostawili oni na ziemiach tunezyjskich namiastkę swojej kultury, włącznie z językiem francuskim, którym bardzo często posługują się Tunezyjczycy. Decyzja o utworzeniu stolicy państwa w Tunisie zapadła w 1956 roku.

Amfiteatr Tunis

Ciekawe miejsca Tunis

Tunis, jako centrum kulturalne państwa oferuje turystom bardzo dużo, dlatego wizyta w mieście to dobry plan na fascynującą podróż. Majestatyczne meczety, owoce kultury arabskiej, rzymskiej i francuskiej oraz muzea doceniane w skali międzynarodowej. W Tunisie znajdziesz wiele destynacji, które zachwycają historią, architekturą i różnorodnością. Miasto może pochwalić się jednym z najbardziej cenionych muzeów w Afryce, kolekcją rzymskich mozaik, wieloma zabytkami i mnóstwem atrakcji dla miłośników historii i architektury. Oprócz tego Tunis bogate jest w restauracje, serwujące miejscowe specjały i muzułmańskie świątynie. Suki, czyli arabskie targowiska zachwycają różnorodnością orientalnych aromatów i przypraw. Przedstawiamy miejsca, które warto wziąć pod uwagę planując wycieczkę do Tunis.

Jezioro Tuniskie

Jezioro Tuniskie to naturalna tunezyjska laguna, połączona z Morzem Śródziemnym za pomocą wąskiego kanału. Jej powierzchnia to niecałe 40 km². Nad jeziorem znajduje się La Goulette, czyli jeden z ważniejszych portów w kraju. Jest to świetnie miejsce, aby spróbować ryb i owoców morza w lokalnej restauracji, podziwiając błękitną panoramę laguny.

Jezioro połączone jest z Zatoką Tuniską, nad której brzegiem znajduje się Sidi Bou Said, romantyczna dzielnica Tunisu. Znakami rozpoznawczymi Sidi Bou Said są białe domu, niebieskie okiennice i romantyczne, kręte uliczki. Zatokę i morze polecamy obserwować w jednej z kawiarni, na przykład Café Sidi Chabanne, bogatej w orientalne zdobienia, tworzące typowe, tunezyjskie wnętrze.

Jezioro Tuniskie

Medyna

Medyna, czyli arabski odpowiednik europejskiej starówki zachwyca wąskimi, barwnymi uliczkami, pełnymi suków (straganów) z orientalnymi olejkami i specjałami tunezyjskiej kuchni. Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym targowiskiem jest Grand Souq des Chechias, czyli bazar pełen fezów- tradycyjnych tunezyjskich nakryć głowy. To świetne miejsce również dla wielbicieli architektury. W centrum medyny znajdują się meczety: Jusufa Deja i Hammuda Paszy. Odnaleźć tam można także mauzoleum Husajnidów, liczne muzea oraz orientalny pałac Osmana. Medyna przyciąga co roku mnóstwo odwiedzających. Mimo to wciąż można tam dojrzeć elementy codziennego życia Tunezyjczyków. Stara dzielnica Tunis przyciąga historią i architekturą, co potwierdza wpisanie Medyny na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Nauki UNESCO.

Meczety

Tunezja jako kraj muzułmański jest pełna meczetów. Jeden z nich to Meczet Oliwny, nazywany również Wielkim Meczetem Az-Zajtuna. Stanowi największe i najstarsze sanktuarium muzułmańskie w stolicy. Budowa meczetu rozpoczęła się w 698 roku, jednak był on później wielokrotnie przebudowywany. W meczecie wrażenie robi ogromny dziedziniec oraz sala modlitw z ozdobnymi kolumnami, które udało się ocalić jeszcze z czasów świetności Kartaginy.

Poza Wielkim Meczetem w Tunis odnaleźć można między innymi meczet Al- Kasr i Sidi Jusuf. Zwiedzając meczety, należy pamiętać, że jest to miejsce kultu, a turyści niebędący muzułmanami nie mają dostępu do całości budynków.

stolica tunezji

Narodowe Muzeum Bardo

Narodowe Muzeum Bardo to najważniejsza kolekcja archeologiczna w Tunezji. Jego nazwa wywodzi się od dzielnicy Le Bardo w Tunisie. Zlokalizowane jest 3 km od centrum Tunisu, w zespole pałacowym bejów, którzy władali Tunezją za czasów panowania tureckiego. Piękne, pełne dzieł sztuki wnętrza zostały udostępnione publiczności w formie muzeum już w 1888 roku. Na obiekt składa się kilka galerii oraz kilkadziesiąt sali, reprezentujących poszczególne okresy historyczne kraju. Miejsce zachwyca eksponatami, przede wszystkim kolekcją rzymskich mozaik, sprowadzonych z różnych krajów. Turyści mogą również podziwiać sztukę starożytną, na przykład marmurowe posągi i sarkofagi. Jest to popularny obiekt, więc planując tam wizytę, trzeba liczyć się z tłumem zwiedzających turystów. 

Ville Niouvelle dzielnica niczym z Paryża

Ville Nouvelle to dzielnica wybudowana przez Francuzów. Przechadzając się uliczkami Nowego Miasta, podziwiać można budowle typowe dla architektury kolonialnej lat 20. Zwiedzając Ville Nouvelle, uwagę przyciąga rozległa Avenue Habib Bourguiba, nazywana politycznym i ekonomicznym sercem Tunezji. Mówi się, że miejsce to natychmiast przywodzi na myśl paryskie Pola Elizejskie. Znajdują się tam sklepy, restauracje, galerie i muzea. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczne domy, reprezentujące styl kolonialny, które kiedyś zamieszkiwali zamożni Francuzi i Brytyjczycy. Warta uwagi jest Katedra św. Wincentego a Paulo, czyli największy zachowany budynek, reprezentujący tamtejszą epokę kolonialną. Katedra reprezentuje styl neoromański, a na jej fasadzie znajduje się złota, zdobiona mozaika. Ville Nouvelle ma nowoczesny, europejski charakter. Jest to idealne miejsce na zakupy czy skorzystanie z ofert kawiarni i restauracji. Znajduje się tam szeroka baza hotelowa. Obiektami, które warto odwiedzić, są Teatr l’Etoile du Nord oraz Centrum Kultury Ibn Khaldoun. Miłośnicy kulinariów mogą się udać do największego tuniskiego targu spożywczego Marché Central i czerpać ze specjałów tunezyjskiej kuchni, czyli świeżych ryb, owoców morza, kaszy kuskus i aromatycznych przypraw.

tunezja stolica

Kartagina

Na przedmieściach, około 15 km od miasta, położona jest Kartagina. Niegdyś ważny port handlowy i stolica jednego ze starożytnych imperiów, obecnie zachwyca odwiedzających kompleksem starożytnych ruin o ogromnej wartości historycznej. To kolejne miejsce na mapie Tunezji, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Zwiedzając Kartaginę, warto wybrać się do term Antoniusza, które obecnie stanowią gratkę dla miłośników historii, jako ruiny swego czasu największych term na świecie. Następnie można odwiedzić Pałac Prezydencki, położony w niedalekiej odległości od term. Turystom proponowana jest także wizyta w Muzeum Kartaginy, w którym znajdują się eksponaty z czasów fenickich oraz w Muzeum Oceanograficznym. Zwiedzając Kartaginę, koniecznym elementem jest spacer na wzgórze Byrsa, które porównuje się do greckiego Akropolu. Z jego szczytu dojrzysz panoramę miasta, wraz z najstarszą dzielnicą. Architektoniczną perłą wzgórza Brysa jest gotycka Katedra św. Ludwika, która została zbudowana przez francuskich kolonizatorów pod koniec XIX wieku.

Gdzie spać w Tunisie?

Tunezja, jako kraj, który co roku odwiedzają tłumy, posiada szeroką bazę turystyczną. W Tunisie znajdziesz luksusowe hotele, pensjonaty, apartamenty oraz obiekty typu B&B. Ceny są różne i mieszczą się w granicach poniżej 100 do kilkuset złotych. Dla osób lubiących obserwować tętniące życiem metropolie poleca się pozostanie w centrum miasta. Zwolennicy tanich podróży mogą wybrać kwatery prywatne, oferujące noclegi w cenach niższych niż 100 zł za noc. Taka opcja umożliwi bezpośrednie obcowanie z tunezyjską kulturą, podglądając życie codzienne właścicieli obiektów. Jeśli jesteś przygotowany na wysokie ceny, proponujemy hotele z wyższej półki, które na swoim terenie posiadają wszelkie udogodnienie typu basen, SPA, restauracje i sklepy. Za noc w takim hotelu będziesz musiał zapłacić od 500 zł w górę. Decydując się na hotel, możesz skorzystać z tańszych ofert obiektów, w których wynajmiesz pokój w granicach 100-200 zł za noc. Turyści, którzy na wakacjach cenią sobie Słońce, plaże i morze, mogą zatrzymać się w Sidi Bou Said, gdzie znajdą szeroki wybór kompleksów hotelowych z basenami i bezpośrednim dostępem do plaży. W poszukiwaniu baz turystycznych warto zajrzeć na takie strony jak Booking czy Airbnb, oferujące różne typy noclegów. Znajdziesz tam ekskluzywny hotel oraz budżetowe kwatery prywatne.

Booking.com
Tunis uliczki

Ciekawostki

Szukając aktywnych spędzania czasu, warto udać się do klubów hippicznych, czyli ośrodków jeździeckich. Pasjonaci jazdy konnej mogą skorzystać z usług klubów Kassar lub Soukra. Tunis posiada także pola golfowe oraz korty tenisowe. W ramach treningu warto udać się do Tenis Club Carthage i poćwiczyć na profesjonalnym korcie. Ciekawą opcją dla poszukujących wakacyjnej rozrywki jest Międzynarodowy Festiwal Kartagiński, który odbywa się co roku w lipcu i sierpniu. Festiwal skupia się na pokazach tanecznych, spektaklach teatralnych i koncertach. Poszukującym zacisza i zieleni, a także podróżującym z dziećmi polecamy Park Belvedere. Wśród drzew i zagajników ukryte jest zoo i park rozrywki.

Tunezja wraz ze stolicą to miejsce łączce różnorodność kultur. Przyjemnie czas spędzą tam osoby poszukujące ciekawostek historycznych, wielbiciele muzeów, a także ci, którzy na wakacjach cenią sobie dostęp do morza. Podróż do Tunisu to świetny plan na wakacje, który możesz rozpocząć od poznania historii i architektury medyny, a zakończyć błogim odpoczynkiem na jednej z plaż Morza Śródziemnego.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.