Search The Query
Search

Bydgoszcz na weekend? Jakie są największe atrakcje tego miasta?

atrakcje bydgoszcz

Miasto Bydgoszcz znajdujące się w północnej Polsce wciąż stanowi jedną z najbardziej niedocenianych destynacji podróżniczych w naszym kraju. W tym artykule udowodnię Ci, że Bydgoszcz niezaprzeczalnie powinna znaleźć się na Twojej liście miejsc, które chcesz odwiedzić. Z czego słynie Bydgoszcz, co warto tam zobaczyć i na co zwrócić uwagę? Przekonaj się!

Z czego słynie Bydgoszcz?

Bydgoszcz, choć jest jednym z największych miast w Polsce, nie należy do najpopularniejszych kierunków podróżniczych w naszym kraju. Nie ma swojej syrenki, nie ma koziołków i nie słynie z przepysznych pierników. Nie oznacza to jednak, że Bydgoszcz nie ma się czym pochwalić. To miasto zasługuje na szczególną uwagę głównie ze względu na swoją wyjątkową architekturę, imponujące rzeźby czy bogatą kulturę muzyczną.

Unikalna architektura łączy w sobie budynki zabytkowe z modernistycznymi. Zachowało się wiele przepięknych miejsc z okresu belle epoque. W mieście nie brakuje też nowoczesnych obiektów, do których należy np. Opera Nova.

W Bydgoszczy znajduje się kilkadziesiąt pomników i rzeźb, które dzieli się na: martyrologiczne, postaci narodowo-historycznych, postaci związanych z muzyką, osób zasłużonych dla Bydgoszczy, artystyczne i sakralne. Najstarszą z nich datuje się na XVIII wiek, a za symbol miasta uznawany jest posąg Łuczniczki, znajdujący się w bydgoskim parku Jana Kochanowskiego, naprzeciwko Teatru Polskiego. Bardzo popularne są też fontanna Potop czy postać chłopca przechodzącego przez rzekę.

Trzecim filarem, z którego słynie Bydgoszcz, jest muzyka. Miasto to jest jednym z najważniejszych w Polsce ośrodków muzycznych. Działa tu wiele instytucji, szkół czy stowarzyszeń skupionych wokół muzyki. Najstarszy bydgoski chór (Towarzystwo Śpiewu „Halka”), który funkcjonuje do dziś, został założony w 1883 roku. W Bydgoszczy odbywa się mnóstwo festiwali, koncertów oraz przeglądów muzycznych. Do najważniejszych działających tam placówek zaliczyć można: Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Towarzystwo Muzyczne im. I.J. Paderewskiego, Operę Nova czy Filharmonię Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Na uwagę zasługuje także rola Bydgoszczy w polskiej sieci śródlądowych dróg wodnych. Bydgoski Węzeł Wodny stanowi pewnego rodzaju symbol miasta, wokół którego skupione są liczne atrakcje związane z wodą. Należą do nich m.in.: Waterfront Bydgoszczy, Wyspa Młyńska, Kanał Bydgoski czy Wenecja Bydgoska.

stare miasto bydgoszcz

Atrakcje Bydgoszczy

Znaczenie Bydgoszczy na turystycznej mapie Polski cały czas rośnie. Miasto dynamicznie się rozwija, a wachlarz jego atrakcji nieustannie się poszerza. Ciągły rozwój oferty kulturalnej skłania coraz większą liczbę turystów do odwiedzenia Bydgoszczy. Miasto to wciąż należy jednak do najmniej docenianych destynacji w kraju. Jego zabytki, architektura, historia i kultura wciąż stanowią pola do turystycznych eksploracji i poszukiwań.

Poniżej omówię kilka wartych uwagi atrakcji znajdujących się w Bydgoszczy. Będąc w tym mieście, koniecznie trzeba je zobaczyć!

Katedra św. Marcina i Mikołaja

Katedra św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy to katolicki kościół zbudowany w XV wieku. Jest to gotyckie sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Znajdują się w nim dwa słynne wizerunki Maryi: w ołtarzu głównym obraz Matki Bożej Pięknej Miłości (1467), a w ołtarzu nawy północnej obraz Matki Bożej Szkaplerznej (1700).

Budynek pierwotnie powstał już w XIV wieku z inicjatywy ówczesnych wójtów bydgoskich. Później jednak zniszczył go pożar, a w XV wieku doszło do odbudowy i znacznego powiększenia świątyni. Kościół był rozbudowywany aż do XVIII wieku. Wskutek prac budowlanych do gmachu dobudowano kilka bocznych kaplic, podwyższono sklepienie i znacznie wzbogacono zdobienia.

W okresie staropolskim w katedrze wystawiane były relikwie: św. Andrzeja, Kastula, Felicysyma, Bonifacego, Urbana, Cecylii, Katarzyny Aleksandryjskiej, św. Wojciecha i św. Mikołaja. Zostały one jednak zniszczone w XIX wieku.

Dziś główną atrakcję stanowią: robiący ogromne wrażenie ołtarz główny, barkowe dekoracje, rzeźby i obrazy. W ołtarzu św. Antoniego znajdują się relikwie w postaci siedemnastu kości Jedenastu Tysięcy świętych Dziewic. Obok świątyni znajduje się rzeźba św. Jana Nepomucena datowana na lata 1729–1745. To najstarsza wolnostojąca figura w Bydgoszczy, którą można podziwiać pod gołym niebem.

Wieża ciśnień

Wieża ciśnień to zabytkowa neogotycka budowla, która należy do kompleksu bydgoskich Wodociągów Miejskich. Znajduje się ona w parku Henryka Dąbrowskiego. 45-metrowa wieżę zaprojektował Franz Marschall. Powstała ona w 1900 roku i pełniła nie tylko funkcję zbiornika na wodę, ale też punktu widokowego.

Aktualnie w jej wnętrzu od 2012 roku znajduje się Muzeum Historii Bydgoskich Wodociągów. Na uwagę zasługuje fakt, że wewnątrz zachowało się kilka elementów dawnego wystroju (kolorowe witraże, boazeria). Ta wieża ciśnień to nie jedyne tego typu miejsce w Bydgoszczy, ale z pewnością najbardziej okazałe.

stare miasto bydgoszcz
Rynek w Bydgoszczy

Ulica Augusta Cieszkowskiego

Ulica Augusta Cieszkowskiego znajdująca się w Śródmieściu łączy ulice Gdańską i Pomorską. Jest to jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w Bydgoszczy, gdyż skupia wyjątkowe kamienice, które oddają charakter „bydgoskiej secesji” z okresu schyłku epoki. Tuż przy łączeniu z ulicą Pomorską znajduje się Kościół Ewangelicko-Metodystyczny.

Ulica powstała w II połowie XIX wieku, a jej długość wynosi 250 metrów. Luksusowe kamienice zaprojektowali uznani architekci, a na tamtejsze mieszkania mogli pozwolić sobie tylko bogatsi mieszkańcy.

Zabudowa znajdująca się przy ulicy Cieszkowskiego jest doskonałym przykładem współistnienia różnorodnych stylów architektonicznych. Łączy w sobie formy awangardowe z klasycznymi, co razem tworzy niezwykle malowniczy obszar bydgoskiego Śródmieścia.

Fontanna Potop

Fontanna Potop to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Bydgoszczy. Przedstawia ona scenę biblijnego potopu, w której życie tracą ludzie i zwierzęta, dla których brakło miejsca na arce. Fontanna składa się z trzech osobnych części, ma 6 metrów wysokości i waży 9 ton.

Pierwotnie istniała ona w latach 1904-1943, a później odsłonięto ją ponownie 26 czerwca 2014 roku. Była odnawiana przez 8 lat.

Więcej o Fontannie Potop przeczytasz w naszym artykule: Fontanna Potop – monumentalny zabytek w sercu Bydgoszczy

Główną figurą, która znajduje się w centrum fontanny, jest postać mężczyzny, który jedną ręką podtrzymuje opadającą kobietę, a drugą sięga po innego mężczyznę. Obok bohatera znajduje się lew, a u stóp leży mu zmarła kobieta.

Kolejną ważną postacią jest niedźwiedzica z małym niedźwiadkiem w paszczy. Trzeci element fontanny nawiązuje do mitologii greckiej i ukazuje człowieka walczącego z wężem morskim.

z czego słynie bydgoszcz

Łuczniczka

Wspomniana już wcześniej Łuczniczka to bardzo cenna i piękna rzeźba, znajdująca się w parku Jana Kochanowskiego. Zaprojektował ją niemiecki artysta Ferdinand Lepcke, a jej cztery kopie zobaczyć można w różnych częściach Niemiec.

Rzeźba przedstawia nagą kobietę z łukiem, której jedynym odzieniem są sandały. Postać ma 175 cm wysokości i umiejscowiona jest na granitowym cokole.

Atrakcje Bydgoszczy nad Brdą

Spędzenie kilku dni w Bydgoszczy może być naprawdę pełną atrakcji wycieczką. Na szczególną uwagę zasługuje Stare Miasto, które leży w meandrach rzeki Brdy. Może sam Rynek w Bydgoszczy nie należy do najpiękniejszych w Polsce, ale zdecydowanie warto odwiedzić tam takie obiekty jak: Pałacyk Lloyda, Operę Nova, Mostek Zakochanych, Wyspę Młyńską, Bydgoskie spichrze, Wenecję Bydgoską oraz skorzystać z tramwaju wodnego. Poniżej kilka słów o każdej z tych atrakcji:

Pałacyk Lloyda

Pałacyk Lloyda znajduje się tuż przy Rybim Rynku na Starym Mieście. Ze względu na swoje przyrzeczne położenie, dawniej była to siedziba przedsiębiorstw żeglugowych. Budynek powstał w stylu manieryzmu niderlandzkiego i nie jest to jedyny tego typu obiekt w Bydgoszczy.

Pałacyk powstał w drugiej połowie XIX wieku, a jego projektantem był Waldemar Jenisch. Po latach funkcjonowania jako siedziba spółek żeglugowych, w 1995 roku doszło do renowacji budynku. Odnowiono wtedy wiele detali architektonicznych, a trzy lata później obok pałacyku powstały dwa nowoczesne budynki wykonane m.in. ze szkła. Nazywa się je „nowymi spichrzami” lub „szklanymi spichrzami”.

Bydgoskie spichrze

Spichrze w Bydgoszczy to zabytkowe budynki magazynowe, w których kiedyś przechowywane były produkty spożywcze czy rolne. Znajdują się w obrębie Starego Miasta, nad rzeką Brdą. W przeszłości dla miasta bardzo istotna była gospodarka żeglugowa. Handel rzeczny między Bydgoszczą a Gdańskiem stanowił ważną gałąź tamtejszej gospodarki.

Budynki te były miejscem magazynowania i przeładunku towarów. Ich liczba zmniejszyła się w czasie okupacji hitlerowskiej. W latach 60. XX wieku w wyniku pożaru zniknęły kolejne. Kilka pozostałych przeznaczono na cele muzealne. Spichrze są ważną częścią historii Bydgoszczy i stanowią symbol tego, jakie dawniej było to miasto. Są pamiątką żeglugi śródlądowej, która była tak ważną częścią tamtejszego handlu.

Spichrze są do siebie podobne pod względem architektonicznym, jednak nie we wszystkich można zobaczyć to samo. W niektórych powstały muzea czy biura, a w jednym nawet klimatyczna restauracja. W latach 1995-1996 nieopodal pałacyku Lloyda utworzono„nowe spichrze”, które należą do mBanku. Ich kształt ma przypominać tradycyjne spichrze, jednak w całkowicie nowoczesnym wydaniu. Są one zaliczane do najbardziej udanych realizacji architektonicznych w Polsce po 1990 roku.

bydgoszcz spichrze

Opera Nova

Opera Nova to jedna z najpopularniejszych bydgoskich atrakcji. Jest to teatr operowy założony w 1956 roku, a upaństwowiony cztery lata później. Budowę samej siedziby rozpoczęto w 1973 roku, a prace ostatecznie zakończyły się w 2006 roku.

Obiekt znajduje się na granicy Starego Miasta i Śródmieścia. Naprzeciwko znajduje się Wyspa Młyńska i bulwary. Z tarasu podziwiać można m.in. spichrze. Opera Nowa realizuje wydarzenia baletowe, musicalowe, operowe i operetkowe. Angażuje się też w działania edukacyjne, których celem jest m.in. zapoznawanie dzieci z kulturą i sztuką.

Koszty realizacji budowy wyniosły 100 mln złotych. Gmach składa się z trzech części – kręgu pierwszego, kręgu drugiego i kręgu trzeciego. W pierwszym znajduje się sala główna, mieszcząca ponad 800 widzów, zaplecza, pracownie i sala mniejsza, do której mieści się około 200 osób.

Drugi krąg obejmuje m.in. salę orkiestry, salę prób baletu czy garderoby. Trzeci natomiast jest siedzibą Centrum Kongresowego Opery Nova. Są tam dwie sale mieszczące łącznie ponad 400 osób.

Opera Nova zasługuje nie tylko na zobaczenie jej od środka czy uczestniczenie w tamtejszych wydarzeniach. Szczególną uwagę przykuwa też jej taras widokowy, który jest połączony z bulwarem i Wyspą Młyńską. Stamtąd łatwo dotrzeć np. do Starego Rynku w Bydgoszczy. Opera Nova jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji miasta, a wielu porównuje ją do Opery w Sydney.

Mostek Zakochanych

Most Jana Kiepury dawniej nazywany był Mostem Miłości. Poprowadzony jest nad Brdą, także znajduje się w obrębie Starego Miasta, niedaleko Opery Nova. Łączy bulwar Gabriela Narutowicza z Wyspą Młyńską. 30-metrowy most dla pieszych i rowerzystów został oddany do użytku w 2008 roku.

Do 2014 roku most nie miał oficjalnej nazwy. Ze względu na zawieszane tam przez zakochanych kłódki, obiekt zaczęto nazywać „Mostem Zakochanych” i „Mostem Miłości”. Władze miasta zdecydowały jednak o nadaniu mu imienia Jana Kiepury.

Z biegiem lat most ulegał zniszczeniom powodowanym m.in. przez wandali. Kłódki zostały z niego zdjęte i w 2019 roku podjęto decyzję, że zostaną one przeniesione na konstrukcję „Kadr na miłość” Justyny Wójcik i Pawła Przybyły. Zakończenie prac nad tą instalacją przewiduje się na sierpień 2021 roku.

atrakcje bydgoszczy

Wyspa Młyńska

Czas na atrakcję, która jest punktem obowiązkowym podczas zwiedzania Bydgoszczy i łączy w sobie wiele innych ciekawych obiektów. Wyspa Młyńska w 2012 roku otrzymała od Polskiej Organizacji Turystycznej Certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego.

Jest to znajdująca się na terenie Starego Miasta wyspa o powierzchni ponad 6 ha. Zlokalizowane są na niej różnorodne obiekty rekreacyjne i kulturalne. Wyspa Młyńska to idealne odzwierciedlenie charakteru miasta ściśle związanego z wodą. Atrakcyjne nabrzeża, jazy wodne i kaskady sprawiają, że jest to miejsce uwielbiane nie tylko przez turystów, ale też mieszkańców Bydgoszczy.

Wyspa jest połączona z Operą Nova, znajduje się przy niej także Most Jana Kiepury oraz inne kładki. Na jej terenie można zobaczyć też postument symbolizujący 18. południk, odwiedzić różnorodne lokale gastronomiczne czy warzelnię piwa. Nieopodal tamtejszego placu zabaw znajduje się pierwsza w mieście ławka dla kobiet karmiących piersią.

Każdego roku odbywają się tam też różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, więc planując wycieczkę do Bydgoszczy, warto sprawdzić, czy szykuje się właśnie coś interesującego.

Wenecja Bydgoska

Wenecja Bydgoska znajduje się nad rzeką Młynówką. Jest to ciąg kamienic, które leżą przy ulicach: Przyrzecze, Długiej, Wełniany Rynek, Poznańskiej, Świętej Trójcy oraz Czartoryskiego. Kolorowe budynki stanowią bardzo urokliwe i fotogeniczne miejsce, które często można zobaczyć np. na bydgoskich pocztówkach.

Gęsto umiejscowione budynki poprzez swoją bliskość z rzeką wyglądem przypominają ulice włoskiej Wenecji. Ze względu na atrakcyjny wygląd, Wenecja Bydgoska stanowiła plan zdjęciowy do filmu „Magiczne drzewo” oraz serialu „Czterej pancerni i pies”.

Miejsce to jest dość popularne wśród turystów, dlatego nieustannie trwają tam różnego rodzaju prace remontowe, które mają na celu utrzymanie budynków w jak najlepszym stanie.

wenecja bydgoska

Tramwaj wodny w Bydgoszczy

Na koniec jedna z ulubionych atrakcji wśród przyjezdnych, czyli bydgoski tramwaj wodny. Daje on możliwość oglądania tego pięknego miasta z zupełnie innej perspektywy. Podziwianie niesamowitej architektury od strony wody gwarantuje niezapomniane wrażenia.

Bilety na tramwaj wodny można zakupić online, w specjalnych kasach lub czasami przed samym rejsem. Statki o napędzie elektrycznym pływają na dwóch trasach:

  • Linia Staromiejska – trasa ma swój początek i koniec przy Rybim Rynku. Trwa nieco ponad godzinę. Podczas rejsu można zobaczyć: Bydgoską Katedrę, Operę Nova, Wyspę Młyńską i Budynek byłej Dyrekcji Kolei.
  • Linia Słoneczna – to nieco krótsza trasa, która trwa około 45 minut. W trakcie rejsu można zobaczyć m.in.: zabytkowy budynek Poczty Polskiej, teren dawnego zakonu Bernardynów, budynek Gazowni Miejskiej, Wyspę Młyńską i Śluzę Miejską.

Bilety normalne kosztują 15 zł, a ulgowe 10 zł.

Ciekawe muzea w Bydgoszczy

Jak przystało na miasto z bogatą tradycją i kulturą, w Bydgoszczy znajduje się wiele interesujących muzeów. Początki bydgoskiego muzealnictwa datuje się na końcówkę XIX wieku. Ostatnio intensywny rozwój tej dziedziny nastąpił w latach 2006-2012, kiedy zrewitalizowano Wyspę Młyńską i to właśnie na niej ulokowano wiele wystaw i oddziałów muzealnych.

Największym muzeum w Bydgoszczy jest założone w 1923 roku Muzeum Okręgowe. Poza tym w Bydgoszczy znajdują się m.in. takie muzea jak:

  • Muzeum Wojsk Lądowych;
  • Muzeum Farmacji;
  • Muzeum Mydła i Historii Brudu;
  • Muzeum Kanału Bydgoskiego;
  • Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego;
  • Muzeum Wolności i Solidarności;
  • Muzeum Fotografii;
  • Muzeum Oświaty;
  • Izba Tradycji Bydgoskich Dróg Żelaznych;
  • Muzeum Misyjne.

Od 2005 każdego roku w maju lub czerwcu odbywa się Noc Muzeów. Można wtedy odwiedzić wszystkie te obiekty zupełnie za darmo.

Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Farmacji. Znajduje się w kamienicy przy ul. Gdańskiej 5 i jest to jedyne w Polce muzeum działające w czynnej aptece. Można w nim zobaczyć laboratorium galenowe, w którym wytwarzano specjalne leki m.in. z surowców roślinnych. Zachowała się także zielarnia, w które produkowano lekarstwa ziołowe. Biblioteka muzealna posiada ponad 5 tysięcy książek dotyczących tematów medycznych.

Bardzo popularne jest też Muzeum Mydła i Historii Brudu. To prywatna placówka, w której znajdują się obiekty związane z utrzymywaniem higieny. „National Geographic Traveler” w 2015 roku uznał to miejsce za najciekawsze muzeum w Polsce. Znajduje się ono przy ul. Długiej i przedstawia historię higieny oraz mydła od starożytności po współczesność. Pomysłem dla założenia Muzeum Mydła i Historii Brudu była Bydgoska Fabryka Mydła, która do dziś tworzy ekologiczne kosmetyki do higieny.

Muzeum Fotografii powstało w 2004 roku przy ul. Karpackiej. Do tamtejszych eksponatów należą sprzęty fotograficzne, a cele muzeum jest przybliżenie odwiedzającym historii fotografii. Placówka funkcjonuje przy Wyższej Szkole Gospodarki jako część Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej.

bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz – atrakcje dla dzieci

Bydgoszcz to miasto przyjazne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Idealnie sprawdzi się na weekend we dwoje, ale też na wycieczkę z całą rodziną. Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu prowadzi nawet specjalną stronę internetową, na której informuje o wydarzeniach skierowanych do najmłodszych.

Poza wydarzeniami, o których informacje można wyszukiwać na bieżąco, warto zwrócić uwagę na kilka atrakcji, które zdecydowanie umilą czas spędzany w Bydgoszczy z dziećmi. Są to m.in.:

  • Manufaktura słodyczy – Karmelowa Kraina–- znajduje się niedaleko Muzeum Mydła, które zresztą także może spodobać się dzieciom. W manufakturze najmłodsi zobaczą, jak produkowane są ich ulubione słodycze, a na koniec będą mogły same zrobić swoje lizaki;
  • Park Myślęcinek – znajduje się w północnej części miasta i stanowi ogromny kompleks w dużej mierze zajęty przez lasy. Tam dzieci z pewnością zainteresują się Ogrodem Zoologicznym, w którym zobaczą egzotyczne gatunki zwierząt znane niekiedy tylko z bajek. Poza tym znajduje się tam Zaginiony świat z modelami przedstawiającymi dinozaury. Zwieńczeniem wycieczki do parku może być wizyta w tamtejszym Parku Rozrywki, w którym znajdują się liczne karuzele i inne atrakcje;
  • Bydgoska Papugarnia – to miejsce idealne dla całej rodziny, w którym można podziwiać kolorowe papugi. Te przyjazne ptaki chętnie usiądą na ramieniu najmłodszych i zapewnią im niezwykłe wrażenia;
  • Magiczny plac zabaw – znajduje się na Wyspie Młyńskiej i można tam podziwiać eksponat z uwielbianego przez dzieci filmu „Magiczne Drzewo”, którym jest słynne czerwone krzesło. Poza tym znajdują się tam inne, ogromne krzesła, na które dzieci chętnie się wspinają.

Najmłodsi z pewnością ucieszą się także z rejsu tramwajem wodnym, wycieczką do parku trampolin czy odwiedzeniem lodowiska. Często można też trafić na gry miejskie i wydarzenia kierowane specjalnie do najmłodszych bydgoskich turystów.

Mam nadzieję, że powyższym tekstem udowodniłam Ci, że Bydgoszcz jest zdecydowanie warta uwagi. Będąc w tym klimatycznym mieście, koniecznie odwiedź opisane wyżej atrakcje. Baw się dobrze!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds