Search The Query
Search

Park Narodowy Bory Tucholskie – miejsce, gdzie życie płynie swoim własnym rytmem

bory tucholskie

Park Narodowy Bory Tucholskie to obszar, który w piękny sposób ukazuje samowystarczalność i siłę natury. Panujące tu warunki stwarzają nie tylko idealną ostoję dla wielu gatunków zwierząt i ptactwa, lecz również doskonałe miejsce na wyprawę dla poszukiwaczy najcenniejszych skarbów pomorskiej przyrody. Sprawdź najważniejsze atrakcje Borów Tucholskich!

Park Narodowy Bory Tucholskie – historia i dziedzictwo kulturowe

Obszar Borów Tucholskich charakteryzuje się niską jakością gleb, więc od średniowiecza głównym przedmiotem działalności gospodarczej była produkcja drewna i rybołówstwo.

Park Narodowy Bory Tucholskie powstał w 1996 roku. Ta piaszczysta, płaska kraina porośnięta jest lasami sosnowymi, poprzecinana dolinami rzek i usiana licznymi polodowcowymi jeziorami. Park Narodowy Bory Tucholskie to bez wątpienia wyjątkowe miejsce na mapie Polski. W parku znajduje się 21 unikatowych jezior, z których najgłębsze to Ostrowite, ale na uwagę zasługują również rzadkie jeziora lobeliowe – Wielkie Gacno, Małe Gacno, Nierybno i Głuche. Jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych jest Struga Siedmiu Jezior, czyli osobliwa rzeka o długości 14 km, w której kolejno łączą się jeziora: Ostrowite, Zielone, Jeleń, Bełczak, Główka, Płęsno i Skrzynka-Mielnica.

W Parku można spotkać rzadkie gatunki roślin, jak rosiczka czy widłak, a także ponad 300 gatunków grzybów – na terenie Parku Narodowego nie wolno ich zbierać. Są też pomniki przyrody: 600-letni dąb Bartuś nad jeziorem Płęsno, oraz sosna zwyczajna na szosie Bachorze – Małe Swornegacie.

Fauna parku obejmuje pstrągi w krystalicznie czystych wodach rzek, a także ptactwo wodne, ptaki drapieżne, bobry i łosie. Symbolem Parku Narodowego Bory Tucholskie jest głuszec – ptak, który jeszcze niedawno licznie występował w Borach Tucholskich, a szczególnie w Nadleśnictwie Klosnowo.

Gdzie znajdują się Bory Tucholskie?

Park Narodowy Bory Tucholskie leży w północno-środkowej części Polski, w województwie pomorskim. Obejmuje północno-zachodnią część dużego kompleksu leśnego Bory Tucholskie. Znajduje się na terenie powiatu chojnickiego w dwóch gminach: Chojnice i Brusy. Swoją powierzchnią obejmuje obszar 4.613.04 ha.

Bory Tucholskie – atrakcje turystyczne

Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów lasów sosnowych w Polsce, co stanowi atrakcje szczególnie dla miłośników przyrody. Wybierając się na wycieczkę do Parku Narodowego lub planując wakacyjny wypoczynek przy brzegu jednego z licznych jezior, warto dowiedzieć się jakich atrakcji nie można przegapić.

Zobacz także: Fontanna Potop – monumentalny zabytek w sercu Bydgoszczy

Muzeum Borów Tucholskich

Muzeum Borów Tucholskich zostało otwarte 27 września 1980 roku jako Oddział Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Siedzibą muzeum stał się budynek z przełomu XIX i XX wieku, zlokalizowany przy zbiegu ulic Murowej i Podgórnej. Architektura budynku nawiązuje do dawnych spichlerzy. W 1992 roku muzeum zostało przekazane pod zarząd Tucholskiego Parku Krajobrazowego, a od 2001 roku prowadzi je Starostwo Powiatowe w Tucholi.

Muzeum Borów Tucholskich posiada wystawy stałe oraz czasowe. W skład stałych wchodzi m.in. chata borowiacka – czyli zrekonstruowane dwie izby typowej borowiackiej chaty, sala poświęcona historii miasta z makietami, etnografia Borów Tucholskich – wystawa pokazująca dawne zawody, przedmioty i narzędzia niezbędne do ich wykonywania oraz flora i fauna Borów Tucholskich – czyli ekspozycja w całości poświęcona przyrodzie. Podczas wystaw czasowych prezentowana jest przede wszystkim twórczość artystów ludowych.

bory tucholskie park
Park Narodowy Bory Tucholskie

Wieża widokowa Trzebciny

Wieża widokowa znajduje się w nadleśnictwie Trzebciny, na trasie z Tlenia w kierunku Tucholi. Wieża jest pewnego rodzaju pomnikiem i upamiętnia klęskę żywiołową, która miała miejsce 14 lipca 2017 roku. Przez ten teren przeszło silne tornado, które zniszczyło blisko 500 hektarów lasu. Huraganem zostały dotknięte leśnictwa: Szklana Huta, Zacisze, Wygoda, Zazdrość i Pohulanka. Najbardziej zniszczone zostały uprawy sosny, bo tej jest najwięcej w Borach Tucholskich.

Z wieży widokowej rozciąga się widok na okolicę. Można dojrzeć potężny pas, którym tornado wędrowało z południowego-zachodu na północny wschód Borów Tucholskich, przekraczając rzekę Prusinę i Wdę.

Powierzchnią klęski żywiołowej zajęli się leśnicy w latach 2012-2015 o czym przypomina ustawiona pod wieżą tablica informacyjna oraz głaz. Dzięki nim, dziś z wieży widokowej oglądać można nowe życie drzew i krzewów. Potrzeba niestety jeszcze wiele długich lat, aby las wrócił do swojego poprzedniego stanu.

Jezioro w Borach Tucholskich

Struga Siedmiu Jezior, wypływając z Jeziora Ostrowitego, łączy ze sobą – jak sama nazwa wskazuje – siedem zbiorników o najwyższej klasie czystości: Jezioro Zielone, Jeleń, Bełczak, Główka, Płęsno, Skrzynka i Mielnica. Na koniec uchodzi do Jeziora Charzykowskiego.

Jezioro Ostrowite

Jezioro Ostrowite jest największym (280,7 ha) i najgłębszym (43 m) akwenem w Parku Narodowym Bory Tucholskie. Charakteryzuje się wysoką czystością i zawartością wapnia. W pobliżu tego jeziora swoje gniazda mają jedne z najrzadszych drapieżnych ptaków – błotniaki stawowe i orły bieliki. Gatunki te objęte są ścisłą ochroną. Jesienią koło jeziora można obserwować stada żurawi. Roślinność podwodna jest tu bardzo bogata i porasta strefę litoralową do głębokości 10 metrów. Jezioro Ostrowite stanowi początek systemu rzeczno-jeziornego Strugi Siedmiu Jezior i pełni szczególną rolę hydrologiczną.

Zobacz także: Hotele tylko dla dorosłych – wypoczynek bez dzieci

Jezioro Charzykowskie

Jezioro Charzykowskie to jezioro rynnowe, znajduje się w województwie pomorskim w powiecie chojnickim. Ma ono blisko 1400 ha powierzchni, a jego długość wynosi około 9,5 km. Maksymalna głębokość akwenu to ok. 30,5 m. Pod względem wielkości jest to 12 jezioro w kraju.

Przylegające do parku Jezioro Charzykowskie przyciąga wielu miłośników żeglarstwa. Na dobrze rozwiniętych brzegach funkcjonuje wiele wypożyczalni sprzętu wodnego, od jachtów, przez motorówki aż po łódki i kajaki. Bez wątpienia kąpiele i aktywny czas spędzony w wodach jeziora to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych regionu. Atrakcje w Borach Tucholskich to również wędkowanie. Ci, którzy lubią zarzucić wędkę i całymi dniami wpatrywać się w spławik czekając na obfite branie powinni wybrać się właśnie nad Jezioro Charzykowskie. Popularne wśród wędkarzy jest wypożyczanie łódek i poszukiwanie króla jeziora – potężnego szczupaka, który zamieszkuje te wody.

bory tucholskie jeziora
Jezioro Charzykowskie

Bory Tucholskie – atrakcje dla dzieci

Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce, który zachwyca dziką przyrodą i malowniczymi widokami. Czyste jeziora, piękne polany i mokradła wśród sosnowych lasów gwarantują odpoczynek i dobrą zabawę dla całej rodziny. Weekend w Borach Tucholskich to doskonały pomysł na spędzenie czasu z dziećmi na świeżym powietrzu. Udając się w ten malowniczy region Polski, rodzice nie muszą obawiać się, że ich pociechy będą się nudzić. Jakie są atrakcje w Borach Tucholskich, których nie można przegapić?

  1. Doskonała zabawa nad jeziorem – Bory Tucholskie oferują bogactwo czystych jezior, z których nie można nie skorzystać będąc latem w tym rejonie. Ich krajobraz nie tylko wprawia w zachwyt, ale również pozwala na doskonałe wykorzystanie czasu z dziećmi. Nie od dziś wiadomo, że dzieci uwielbiają wodę. Robienie zamków z piasku lub zabawa na placu zabaw dodatkowo urozmaica urok jeziora. Starsze dzieci mogą wyszaleć się np. na boisku do siatkówki plażowej.
  2. Bory Tucholskie ścieżki rowerowe – to miejsce wręcz słynie z pięknych szlaków pieszych i rowerowych. Bez większego wysiłku można znaleźć tu liczne trasy rowerowe dostosowane do dzieci w każdym wieku. W pobliżu szlaków utworzone są ścieżki edukacyjne, z których niektóre wiodą wąskimi, drewnianymi kładkami, co stanowi dodatkową atrakcję. W lasach na odwiedzających czeka wiele zadaszonych miejsc wyposażonych w ławki, które są idealnym miejscem na postój lub piknik.
  3. Aktywny czas na jeziorze – nietuzinkową propozycją dla całej rodziny może być wspólny spływ kajakowy. Wydawać by się mogło że to atrakcja tylko dla starszych dzieci – otóż nie prawda – Bory Tucholskie oferują mnóstwo spływów kajakowych różnego rodzaju, a na niektóre można zabrać nawet 2-letnie dzieci. Bliskość przyrody, aktywny czas na świeżym powietrzu i mnóstwo emocji sprawiają, że jest to świetna rozrywka dla całej rodziny.
  4. Mega Park w Grudziądzu – gdy po kilku dniach leśnych spacerów i aktywnie spędzonego czasu nad wodą, dzieci zapragną nieco odmiany, warto wybrać się do słynnego parku rozrywki w Grudziądzu. W Mega Parku na maluchy czeka moc atrakcji . Mogą one zwiedzić Mini ZOO, w którym spotkają i nakarmią takie zwierzęta jak kozy, owce i króliki. W parku znajduje się także Miasteczko Westernowe, które jest atrakcją dla całej rodziny. Mega Park to także Jurajska Ścieżka Edukacyjna, na której dzieci mogą stanąć twarzą w twarz z dinozaurem lub przenieść się do Krainy Baśni, Bajek i Legend.

Popularne szlaki i ścieżki dydaktyczne Borów Tucholskich

Na terenie Parku Narodowego Bory Tucholskie przygotowano cztery ścieżki dydaktyczne, które umożliwiają połączenie edukacji przyrodniczej z pasją wędrowania. Trzy z czterech ścieżek pozwalają na zapoznanie się z najciekawszymi i najcenniejszymi fragmentami parku, natomiast czwarta ścieżka została utworzona w Charzykowach, z myślą o osobach niepełnosprawnych.

  1. Niebieska Ścieżka Dydaktyczna „Piła Młyn” Ścieżka niebieska prowadzi przez najatrakcyjniejsze obszary Parku Narodowego i pozwala na bliższe spotkanie z bogatą florą Bor Tucholskich. Rozpoczyna się w miejscowości Bachorze (przy pętli autobusowej), a kończy na parkingu, przy punkcie widokowym na jezioro Charzykowskie. Cała trasa rozciąga się na ok. 6 km, co zajmuje ok. 2,5 – 3 godzin zwiedzania. Na niebieskiej trasie zaplanowano 13 różnych przystanków.
  2. Czerwona Ścieżka Dydaktyczna „Łąki Józefowskie”

Ścieżka czerwona prowadzi przez różnorodne ekosystemy Parku Narodowego – jezioro, łąkę i las. Rozpoczyna się i kończy przy miejscu postojowym znajdującym się ok. 2 km na północ od wioski Klosnowo. Trasa zajmuje około 2,5 godzin spokojnego spaceru, a do pokonania jest ok. 5 km. Na czerwonej ścieżce wyznaczono 7 punktów dydaktycznych.

  1. Zielona Ścieżka Dydaktyczna „Wokół jeziora Wielkie Gacno”

Ścieżka zielona, jest najdłuższą dydaktyczna trasą w parku – aby pokonać całą, należy przejść ok. 6,6 km. Rozpoczyna się nieopodal siedziby Obwodu Ochronnego w Bachorzu , a kończy w Funce, tuż przy szosie. Zielona trasa jest najlepszym miejscem do podziwiania jezior lobeliowych z charakterystyczną dla nich roślinnością. Znajduje się na niej 7 ciekawych przystanków.

  1. Botaniczna Ścieżka Dydaktyczna

Ostatnia, najkrótsza trasa nie przekracza 0,5 ha i jest przeznaczona dla osób, które maja ograniczoną możliwość ruchową. Dzięki temu wszyscy, którzy pragną zapoznać się z florą tego regionu, mają taką możliwość. Ścieżka przystosowana jest również dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Teren wyposażony jest również w liczne szlaki turystyczne, z których piesze liczą ok. 45,6 km, a rowerowe szlaki turystyczne ok. 24,6 km.

Zobacz także: Woliński Park Narodowy – miejsce dla miłośników przyrody

Bory Tucholskie – szlaki rowerowe

Bory Tucholskie to fantastyczne miejsce dla fanów dwóch kółek. Znajduje się tu wiele tras, z których najdłuższy jest fragment niebieskiego szlaku rowerowego liczący prawie 13 km. Kolejną ciekawą trasą jest część czarnego szlaku prowadzącego przez Drzewicz do dębu „Bartuś”, aż do Bachorze – łącznie ok. 8,6 km. Na tych, którzy zechcą wybrać się na krótszą przejażdżkę czeka fragment trasy „Kaszubska Marszruta”, z Bachorze do Małe Swornegacie licząca ok. 3 km.

bory tucholskie atrakcje
Spływ kajakowy rzeką Wdą w Borach Tucholskich

Park Narodowy Bory Tucholskie – ciekawostki

  • W Parku można spotkać zarówno jelenia, jak i zająca. Zewsząd słychać śpiew skowronków, ponieważ gniazda uwiło tu ponad 80 gatunków ptaków.
  • Park Narodowy Bory Tucholskie należy do światowych rezerw biosfery UNESCO.
  • Park zwiedza się od świtu do zmierzchu, przechadzając się tylko wyznaczonymi szlakami turystycznymi i ścieżkami edukacyjnymi.
  • Park Narodowy Bory Tucholskie poznawać należy przede wszystkim pieszo. Spacery i piesze wycieczki po parku to najpopularniejsza forma aktywności.
  • Bory Tucholskie to kraina motyli, aż 42 gatunki osiedliły się na tych terenach. Znaleźć można też 17 gatunków mrówek i jeszcze więcej ważek (aż 45 gatunków).

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds