Search The Query
Search

Fontanna Potop – monumentalny zabytek w sercu Bydgoszczy

bydgoszcz fontanna potop

Fontanna Potop jest jednym z najciekawszych atrakcji turystycznych Bydgoszczy. Jej monumentalizm i nietypowe podejście do biblijnej tematyki tworzą kompozycję będącą dumą dla mieszkańców miasta. Zapraszamy do Parku Kazimierza Wielkiego i poznania historii wyjątkowej fontanny.

Fontanna Potop – Bydgoszcz

Bydgoszcz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Początki grodu sięgają pierwszych dekad XI wieku. Działalność dawnych mieszkańców pozostawiła po sobie ślady w postaci wielu zabytkowych budowli. 

Atrakcje Bydgoszczy, takie jak rynek, katedra czy spichrze nad Brdą to punkty obowiązkowe podczas wycieczki do tego miasta. Po ich zobaczeniu warto zajrzeć także do Parku Kazimierza Wielkiego. Znajduje się w nim monumentalna fontanna przedstawiająca scenę z Biblii.

Fontanna Potop jest wysoka na 6 m i waży 9 ton. Do jej wykonania użyto metalu i kamienia. Postaci zostały stworzone z brązu, stopnie prowadzące do nich z szarego granitu śląskiego a otaczający je basen z czerwonego piaskowca.

Więcej o Bydgoszczy przeczytasz w naszym artykule: Bydgoszcz na weekend? Jakie są największe atrakcje tego miasta?

Kiedy powstała Fontanna Potop?

Historia fontanny Potop sięga 1897 roku. Wtedy to Krajowa Komisja dla Popierania Sztuki Plastycznej w Poznaniu ogłosiła konkurs na budowę pomnika w ówczesnym Ogrodzie Regencyjnym, czyli dzisiejszym Parku Kazimierza Wielkiego. Spośród 44 prac wybrano tę autorstwa berlińskiego rzeźbiarza Ferdinanda Lepcke.

Po sześciu latach prac fontanna została odsłonięta 23 lipca 1904 roku. Wadliwe podłączenie rur sprawiło jednak, że zaraz po prezentacji została rozebrana. Wodotrysk trzeba było zamontować jeszcze raz. Z tego względu fontanna zaczęła działać po roku. Nawet wtedy nie zawsze była sprawna. Dopiero interwencja specjalistów w 1908 roku doprowadziła do usunięcia usterek. Koszt jej budowy nie jest dokładnie znany. Szacunki mówią o kwocie w przedziale 100 – 200 tys. marek. 

Niestety, żywot Fontanny Potop był krótki. 7 stycznia 1943 roku okupacyjna administracja niemiecka zarządziła rozbiórkę rzeźby. 8870 kg metalu, z jakiego została stworzona, było cenne w czasie, w którym trudno było o surowce dla wojska. Postanowiono więc ją przetopić na cele militarne.

Po II wojnie światowej miejsce rzeźby z motywem biblijnym zajęły tryskające wodą kamienne ryby dłuta Józefa Makowskiego. Sto lat po odsłonięciu Fontanny Potop zadecydowano o jej odbudowie. Możliwe było to dzięki niekompletnej (brak dwóch bocznych postaci) kopii rzeźby stojącej w rodzinnym mieście Ferdinanda Lepcke – Coburgu. Drugi duplikat, stojący w Eisleben podzielił niestety los oryginału z Bydgoszczy.

Dzieło dwóch artystów, projektanta Michała Pronobisa i odlewnika Jacka Guzery zostało zaprezentowane 26 czerwca 2014 roku. Odbudowa historycznego obiektu kosztowała 2,5 mln złotych.

Park Kazimierza Wielkiego Bydgoszcz

Jaki jest motyw przewodni fontanny?

Fontanna Potop przedstawia dramatyczne losy ludzi i zwierząt, którym nie udało dostać się na Arkę Noego. Postaci te próbują uratować się przed zalewającą świat wodą. Kompozycja składa się z trzech części.

Centralnym elementem rzeźby jest mężczyzna usiłujący uratować dwoje ludzi. Próbuje on ocucić mdlejącą kobietę i wciągnąć na wystającą sponad wody skałę innego mężczyznę. Pod nią leży matka, której przed śmiercią udało się uratować swoje dziecko. Życie stara się uratować także lew. Wdrapuje się on na głaz, na którym są ludzie. Nie ma zamiaru wyrządzić im krzywdy.

Druga część przedstawia figurę niedźwiedzicy trzymająca w pysku martwe ciało swojego dziecka. Trzeci element to przedstawienie walki z wężem morskim.

Co jeszcze możemy zobaczyć w Parku Kazimierza Wielkiego?

W okolicach parku znajduje się kilka interesujących miejsc. Swoje miejsce znajdą tu zarówno miłośnicy dawnej, jak i współczesnej sztuki.

Sztukę dawniejszą reprezentuje Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Zbudowany został w latach 1872-1878 na podstawie projektu Friedricha Adlera. Do końca II wojny światowej służył wspólnocie ewangelickiej. W 1945 roku został oddany Kościołowi katolickiemu. 

Świątynia została zbudowana w duchu modnego wówczas prądu polegającego na powracaniu do dawnych stylów architektonicznych – neogotyku z elementami neoromańskimi. Eklektyczny duch widoczny jest również we wnętrzu, którego wystrój nawiązuje do baroku. 

Nieopodal mieści się Galeria Miejska BWA. Jest to największy i najstarszy ośrodek sztuki współczesnej w Bydgoszczy. Istnieje nieprzerwanie od 1949 roku. Można zobaczyć w niej wiele wystaw sztuki współczesnej, brać udział w wykładach ludzi związanych z kulturą, zobaczyć performance lub posłuchać koncertu.

Przy Parku Kazimierza Wielkiego znajduje się również Klub Mózg. Jego wyjątkową cechą jest bycie jednym z najważniejszych ośrodków muzyki yassowej, oryginalnego wytworu artystów pochodzących z Trójmiasta i Bydgoszczy. Ten nurt muzyczny jest połączeniem jazzu, punk rocka, folku i swobodnej improwizacji. Powstał on na początku lat 90. 

Bydgoszcz to miasto o ciekawej i różnorodnej historii. Na przestrzeni niemal tysiąca lat istnienia splatały się tu losy Polaków i Niemców, tworząc oryginalną mozaikę kulturową i architektoniczną. Fontanna Potop jest nie tylko wspaniałym przykładem dziedzictwa miasta, ale również dążenia mieszkańców do przywracania miastu jego historycznego rytu i czerpania z przeszłości wszystkiego, co najlepsze.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds