Przejdź do treści
Nowa Zelandia

Nowa Zelandia – przewodnik turystyczny po krainie Hobbita!

Wulkaniczne wyspy zaskakują od wodnych głębin, aż po lodowcowe szczyty. Wioska hobbitów, najczystsze jezioro na świecie, góry Nowej Zelandii, wybuchające gejzery, geotermalne źródła i niepowtarzalne jaskinie – to tylko kilka z atrakcji Nowej Zelandii, które przyciągają na wyspy turystów z całego świata.

Nowa Zelandia stolica i ciekawostki

Nowa Zelandia to kraj położony w Australazji, mieści się na dwóch głównych wyspach – Północnej i Południowej, a także kilku pomniejszych. W przeszłości Nowa Zelandia była częścią Imperium Brytyjskiego, od 1947 roku jest w pełni niepodległym państwem.

Nowa Zelandia atrakcje

W języku maoryskim Nowa Zelandia nosi nazwę Aotearoa, co tłumaczy się jako Kraj Długiej Białej Chmury. Stolicą państwa jest Wellington, znana jako najbardziej wysunięta na południe stolica na świecie. Mimo pełnienia roli najważniejszego miasta w państwie jest dopiero trzecia pod względem wielkości na Nowej Zelandii, po Auckland i Christchurch.

Ludnością pierwotną, pochodzącą z terenów wyspiarskich są Maorysi. W wyniku dziesięcioleci działań kolonizacyjnych stali się niewielką grupą etniczną. Patrząc na dane z 1962 roku, aż 92% mieszkańców Nowej Zelandii identyfikowało się jako Europejczycy, a tylko 7% jako Maorysi. Trend ten zmienił się, a ludność stała się bardziej zróżnicowana, niemniej Europejczycy, będący obywatelami napływowymi, stanowią większość do maoryskiej, rdzennej ludności (69,7% do 16,5%, 2019 rok).

Ciekawostką na Nowej Zelandii może być niewielkie wzniesienie (305 m n.p.m) o nazwie Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu. W języku Maorysów oznacza wzgórze, na którym mężczyzna imieniem Taomata, o wielkich kolanach, będący zdobywcą gór, pożerający ziemię i podróżujący, grywał na flecie dla swojej ukochanej. Cała historia w jednym słowie, w dodatku jakim!

Nowa Zelandia wakacje marzeń – najważniejsze atrakcje

Wycieczki po Nowej Zelandii to wyprawy w otoczeniu przepięknej fauny i wszechobecnych widoków nieograniczonego oceanu. Podczas wakacji, optymalne może być zatrzymanie się na kilka dni w różnych miejscach, dzięki czemu poszerzysz swoje możliwości do zwiedzania Nowej Zelandii.

Nowa Zelandia wycieczka

Jaskinia Waitomo Nowa Zelandia

Jaskinie w Nowej Zelandii powstały głównie w wyniku aktywności geologicznej i wulkanicznej na przestrzeni ostatnich 30 mln lat. W sumie odkryto około 300 wapiennych formacji, wśród nich Waitomo.

Grota znajduje się na Wyspie Północnej i jest jednym z wielu punktów must-have na turystycznej mapie Nowej Zelandii. Przewodnik opowie Ci o historii jaskiń, jakie znaczenie miały w przeszłości, a na najniższym poziomie będziesz mieć okazję przepłynąć łódką po jaskinnej rzece. Koniecznie spójrz w górę! Twoim oczom ukaże się rozświetlone sklepienie, przypominające rozgwieżdżone niebo. Wszystko za sprawą zamieszkujących grotę larw muchówek, emitujących charakterystyczne światło, będące jedynym oświetleniem jaskini.

Blue Lake Nowa Zelandia

Niewielki zbiornik słodkiej wodny został odnotowany jako najczystszy na świecie; widoczność pod wodą osiąga od 70 do 80 metrów przejrzystości, co stanowi aktualny rekord. Jego woda nie jest najprzyjemniejszą do kąpieli, waha się w granicach 5-8°C. Jest to zbiornik, wyłącznie do podziwiania z brzegu – jezioro przynależy do Parku Narodowego Nelson Lakes i obowiązuje tu całkowity zakaz wchodzenia do wody.

Maoryska nazwa jeziora, czyli Roto Maire Whenua oznacza „jezioro spokojnych krain” i swoje korzenie ma prawdopodobnie w przeprowadzanych nad jeziorem rytuałach związanych z odejściem w zaświaty członków plemienia.

Blue Lake Nowa Zelandia

Auckland Nowa Zelandia

1,5-milionowe miasto Nowej Zelandii, to, coś, czego nie możesz przegapić. Marzysz o wspięciu się na wulkan? Tutaj jest to możliwe. Wygasłe wzgórze jest odwiedzane przez masę turystów. Na szczycie koniecznie rozejrzyj się wokół, czeka Cię niezapomniane przeżycie. Mając u stóp prawie całą wyspę, poczujesz się niczym zdobywca świata. W mieście czekają na Ciebie muzea, dzięki którym lepiej poznasz historię wysp, galeria sztuki czy wodne safari. Atrakcji z pewnością nie zabraknie.

Matamata Nowa Zelandia, czyli miasteczko Hobbita

W 1998 roku, przed rozpoczęciem kręcenia „Władcy Pierścieni” Peter Jackson bardzo intensywnie poszukiwał miejsca, które posłuży za plan filmowy, na którym utworzy wioskę Shire. Wybór padł na farmę przy miejscowości Matamata.

Od 2002 roku dla zwiedzających są udostępnione 44 hobbickie domki. Co ciekawe kolor frontowych drzwi wskazuje, dla kogo są przeznaczone i np. te z niebieskimi drzwiami, były dla aktorów grających postacie w naturalnej skali, hobbici mieli odpowiednio większe domki. Podczas odwiedzin Hobbitonu (tak nazwano plan filmowy) nie możesz ominąć Bagshot Row i Party Tree, odpoczniesz w „Zielonym Smoku” i na chwilę poczujesz się niczym w fantastycznej wiosce.

Hobbiton, Nowa Zelandia

Wai-O-Tapu

Spacer pośród jezior geotermalnych w intensywnych kolorach, gejzerów i basenów błotnych brzmi jak coś, czego każdy chciałby spróbować. Naturalne atrakcje Nowej Zelandii znajdują się w ogromnej strefie wulkanicznej Taupa, przez co zjawiska, zazwyczaj ukryte przed ludzką świadomością, możemy podziwiać gołym okiem. Temperatura wody osiąga nawet do 300°C. Najbardziej znany gejzer, Te Puia, potrafi wybuchnąć do 20 razy dziennie, koniecznie musisz to zobaczyć. Niech nie przerazi Cię wszechobecny zapach – pod wpływem ciągłego podgrzewania wody w podziemiach przez krążącą magmę, woda również się porusza, przez co wprawia w ruch osadzone na dnie minerały. Dzięki temu jeziora są wielobarwne, intensywnie nasycone kolorem, ale składniki uwalniają się do powietrza, co można odczuć jako drażniący, siarkowy zapach.

Błękitny Huka Falls

Co sekundę przez wodospad przelewa się aż 220 tys. litrów wody, z ledwie 11-metrowego spadku. Rzekę bezsprzecznie można nazwać prawdziwym żywiołem i rajem dla fanów raftingu, a także jednym z najniebezpieczniejszych na świecie miejsc do uprawiania tego sportu. Nie będziesz dowierzać błękitowi, jaki bije od wzburzonej wody – przebarwienia wywołane pierwiastkami to coś niebywałego.

Błękitny Huka Falls, Nowa Zelandia

Góra Cooka

Góra w Nowej Zelandii aktualnie ma 3724 m n.p.m i jest najwyższym lodowcem w kraju. Jest częścią Mount Cook National Park, jej nazwa wzięła się od kapitana Jamesa Cooka, który przybył na wyspy w 1770 roku. Maorysi nazywają górę Aoraka. Szczyt jest możliwy do zdobycia przez turystów, jednak tylko z udziałem tubylczego przewodnika, który wprowadzi Cię na samą górę lodowca.

Najbardziej stroma ulica Nowej Zelandii

Baldwin Street, bo o niej mowa ma zaledwie 350 metrów długości i aż 19° stopni nachylenia. Brzmi niewinnie, dopóki ni zobaczysz zdjęć znajdujących się przy niej domostw. Niektórzy specjalnie kadrują zdjęcia w taki sposób, aby ulica była płaskim podłożem, przez co domy wyglądają na silnie pochylone, czy przewrócone.

Bezpieczeństwo i informacje praktyczne

Czas Nowej Zelandii jest przesunięty względem czasu polskiego aż o 12 godzin, dlatego zaraz po przybyciu możesz być przemęczony funkcjonowaniem o nowych porach. Równie męczący może okazać się klimat Nowej Zelandii, do którego nasz organizm nie jest przystosowany. Aby zminimalizować niedogodności związane z podróżą, wykonaj zalecane szczepienia w Nowej Zelandii – na tężec, błonicę, WZW A i B. Ograniczy to prawdopodobieństwo niepożądanych chorób i zakażeń. Dodatkowo bezproblemowy wjazd do kraju będzie prawdopodobnie możliwy od kwietnia 2022 roku, ale tylko dla cudzoziemców w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19.

stolica nowa zelandia

Urzędowym językiem Nowej Zelandii jest angielski, maoryski i nowozelandzki język migowy; w większości miejsc wszystkie sprawy bez problemu można załatwić w języku angielskim.

Nowa Zelandia to kraj wielu uroków, o które ciężko na reszcie globu. Wakacyjne krajobrazy, dla tych, którzy nie lubią upałów, raj dla fanów natury i sportów ekstremalnych, a także miejsce, który musi odwiedzić każdy fascynat twórczości Tolkiena. Bijąca, chłodna, oceaniczna bryza już Cię wzywa, Nowa Zelandia czeka na odkrycie właśnie przez Ciebie.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.