Przejdź do treści
trynidad i tobago

Bo najważniejsze jest słońce i radość z życia. Sprawdź jak spędzić urlop w Trynidadzie i Tobago

Wyspiarskie państwo Ameryki Południowej, Trynidad i Tobago to wyjątkowy kraj, który został odkryty przez Krzysztofa Kolumba. Znajdziemy w nim wiele ciekawych miejsc, począwszy od muzeum czy fortu, a skończywszy na rafie koralowej i jeziorze asfaltowym. Sprawdź, jak spędzić urlop w Trynidadzie i Tobago oraz dowiedz się, jakie miejsca warto w tym kraju odwiedzić!

Historia Trynidadu i Tobago

W okresie prekolumbijskim Trynidad był zamieszany przez Arawaków, z kolei Tobago — przez Karaibów. Wyspy te zostały odkryte w 1498 przez K. Kolumba, a od 1532 roku kolonizowali je Hiszpanie. Od roku 1958 Trynidad i Tobago wchodziły w skład Federacji Indii Zachodnich. W roku 1888 wyspy oficjalnie stały się kolonią brytyjską, a w roku 1962 — uzyskały niepodległość. W pierwszej połowie XX wieku nastąpiło połączenie wysp w jeden kraj, wcześniej stanowiły oddzielne państwa.

Pierwsze wybory prezydenckie, jakie odbyły się w wyspiarskim państwie wygrał Ellis Clarke. W 1995 roku rządy objął Zjednoczony Kongres Narodowy — pomimo pomyślnej koniunktury, w 2002 kolejne, przedterminowe wybory zwyciężył PNM. Obecnie Trynidad i Tobago to ciekawe państwo, które każdego roku odwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów. Cieszy się dużym zainteresowaniem i nie ma nic w tym dziwnego, bowiem oferuje nam wiele atrakcji i gwarantuje fantastyczne wspomnienia.

Trynidad i Tobago — praktyczne informacje

Trynidad i Tobago, a właściwie Republika Trynidadu i Tobago — to państwo wyspiarskie, aż 60 razy mniejsze od Polski, w którego skład wchodzą dwie duże wyspy (Trynidad i Tobago) oraz 21 mniejszych wysepek. Jest to bajeczne państwo, które zachwyca swoimi krajobrazami. Uchodzi za stosunkowo bezpieczne — należy pamiętać jedynie o tym, że homoseksualizm jest w tym państwie nielegalny. W kraju tym jest ciepło przez cały rok, jednak za najlepszy czas do jego zwiedzenia uznaje się okres od stycznia do sierpnia.

Trynidad i Tobago — wiza

Obywateli polskich nie obejmuje obowiązek wizowy przy wjeździe na terytorium Trynidadu i Tobago w celu turystycznym, jeśli nie zamierzają przebywać w tym kraju dłużej niż 90 dni. Aby uzyskać wizę na dłuższym pobyt, należy złożyć specjalny wniosek. Można tego dokonać w placówce Trynidadu i Tobago. Na granicy należy oczywiście okazać paszport, który powinien być ważny jeszcze przez min. 6 miesięcy. Niezbędne jest również okazanie biletu powrotnego. Turystom zaleca się również wykonanie szczepień. Nie są one obowiązkowe, jednak zabezpieczą przed żółtaczką, tężcem i febrą.

trinidad tobago
Przepiękna zatoka Maracas, jedna z głównych atrakcji Trynidadu i Tobago

Trynidad i Tobago — ceny

Waluta, która obowiązuje w Trynidadzie i Tobago to dolar Trynidadu i Tobago (TTD). 10 złotych to 18,40 TTD, a 100 złotych — 184 TTD. Średnia cena za nocleg w hotelu w Trynidadzie i Tobago wynosi około 500 złotych, a cena za posiłek w niedrogiej restauracji — około 30 złotych. Przykładowo, litr mleka kosztuje 6 zł, a 12 sztuk jajek 12 zł.

Trynidad i Tobago — klimat

W Trynidadzie i Tobago panuje gorący oraz wilgotny klimat równikowy, jednak staje się on łagodniejszy dzięki wiatrom pasatowym — są one stałe, ciepłe, o umiarkowanej sile. Wilgotność w tym państwie jest zwykle wysoka. Najbardziej deszczowym miesiącem jest lipiec, a najmniej deszczowym — marzec. Podróżując, należy wziąć pod uwagę nie tylko ewentualne opady, ale także wysokość danego miejsca. Temperatura może spadać o 1.2-1.9 stopni Celsjusza na 200 metrów.

Port of Spain — stolica Trynidadu i Tobago

Port of Spain jest stolicą Trynidadu i Tobago. Mieści się na zachodnim wybrzeżu wyspy Trynidad. W mieście tym znajduje się wiele zielonych terenów, część z nich to m.in. parki lub skwery. W Port Of Spain nie brakuje również zoo czy ogrodu botanicznego. Co ciekawe, Port of Spain jest także ośrodkiem kulturalnym tego kraju. Możemy natrafić na spektakle taneczne i teatralne m.in. w Narodowej Akademii Sztuk Scenicznych, Narodowym Centrum Karnawału i Rozrywki czy Little Carib.

Miasto jest również domem dla największego portu kontenerowego na wyspie i jest jednym z kilku węzłów żeglugowych na Karaibach, które eksportują zarówno towary przemysłowe, jak i produkty rolne.

trynidad i tobago stolica
Biblioteka publiczna w Port of Spain – piękny przykład kolonialnej architektury

Muzeum Narodowe i Galeria Sztuki

National Museum and Art Gallery to Muzeum Narodowe Trynidadu i Tobago, mieszczące się na Trynidadzie. Znajduje się w nim około 10 000 historycznych dzieł sztuki, w tym kolekcja obrazów Michel-Jean Cazabon, a także eksponaty naftowe i geologiczne. Oddziały Muzeum Narodowego i Galerii Sztuki obejmują:

  • Muzeum Służby Policyjnej Trynidadu i Tobago,
  • Muzeum Miasta Port of Spain,
  • Muzeum Pieniądza.

Queen’s Park Savannah

Queen’s Park Savannah to park, który znajduje się w Port of Spain i jednocześnie największa otwarta przestrzeń w tym mieście. Zajmuje około 110 ha płaskiego terenu. Park ten jest otoczony największym rondem na świecie. Znajdziemy w nim m.in. North and Grand Stand, gdzie odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne tj. Carnival, a na zachodnim krańcu Savannah znajdziemy Magnificent Seven Houses, czyli budynki, które zostały zbudowane w ekscentrycznej i ekstrawaganckiej różnorodności stylów. Jest to m.in. rezydencja biskupa anglikańskiego.

W Savannah znajdziemy również nocny targ Open Air Food Court, będący idealnym miejscem dla turystów, którzy chcą spróbować lokalnych potraw. Możemy tam zakupić m.in. zupę kukurydzianą, dublety, gyros, jerk chicken, shark ice, a nawet świeżą wodę kokosową na specjalnym straganie.

Zoo

Valley Zoo Cesarz (EVZ) znajduje się w Port Of Spain i jest największym zoo w Trynidadzie i Tobago. Zostało nazwane na cześć dużego, niebieskiego motyla Cesarza, który kiedyś odwiedzał dolinę, w którym znajduje się zoo. Otwarcie miało miejsce w roku 1952 — obecnie w zoo znajduje się ponad 2300 zwierząt, w tym m.in. lwy, oceloty, kajmany, węże, jelenie, papugi, tygrysy czy żyrafy. W zoo znajduje się również basen z wydrami z podwodnym punktem widokowym, który cieszy się szczególnym zainteresowaniem turystów.

Ogród Botaniczny

Royal Botanical Gardens, czyli Królewskie Ogrody Botaniczne to wyjątkowe miejsce, składające się z dwudziestu pięciu hektarów piękne zaprojektowanych terenów. Obecnie ogrody składają się z około 700 drzew. Są otwarte dla zwiedzających każdego dnia w roku i cieszą się szczególnym zainteresowaniem — zwłaszcza wśród fanów przyrody i botaniki. Drzewa znajdujące się w ogrodach reprezentują wszystkie kontynenty świata, z czego 13% pochodzi z Trynidadu i Tobago. Celem Królewskich Ogrodów Botanicznych jest przede wszystkim rekreacja i edukacja.

stolica trynidad i tobago
Royal Botanical Gardens

Trynidad i Tobago — atrakcje

Trynidad i Tobago to bez wątpienia bajeczne państwo! Ciekawe miejsca znajdują się nie tylko w stolicy, ale także innych miastach. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się m.in. Jezioro asfaltowe, wodospad Argyle, Fort King George czy rafa koralowa Bucco — czym charakteryzują się te miejsca i dlaczego warto je zwiedzić?

Jezioro asfaltowe

Jezioro asfaltowe znajdujące się w pobliżu miasta La Brea, to miejsce wypływu naturalnego asfaltu na powierzchnię ziemi. Jezioro to znane jest jako ósmy cud świata i stanowi największe komercyjne złoże naturalnego asfaltu na świecie. Turyści mogą chodzić po jego powierzchni i doświadczyć jego syczenia i odbijania. W porze deszczowej tworzą się kałuże wody, w których można się kąpać. Kałuże zawierają wysokie ilości siarki — jak wiele osób twierdzi, są dobrym sposobem leczenie wszelkiego rodzaju dolegliwości, począwszy od chorób skóry, a skończywszy na bólach stawów.

Fort King George

Fort King George to najlepiej zachowany fort kolonialny w Tobago. Został zbudowany w latach siedemdziesiątych XVIII wieku — obecnie stanowi siedzibę Muzeum Tobago, w którym znajdziemy głównie zabytki wojskowe, indiańskie artefakty, a także dokumenty z okresu kolonialnego. Armaty ustawione wzdłuż kamiennych murów fortu robią ogromne wrażenie. Z niektórych tablic możemy dowiedzieć się co nieco o ich historii czy pierwotnym przeznaczeniu. Możliwe jest wynajęcie przewodnika, który oprowadzi nas po muzeum i okolicach — to idealne rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które chciałyby zagłębić się w historię tego miejsca.

Wodospad Argyle

Przepiękne widoki gwarantuje wodospad Argyle. Znajduje się on w rezerwacie Main Ridge i jest najwyższym wodospadem w Trynidadzie i Tobago. Rezerwat umożliwia turystom wspięcie się na wymagający szlak, z którego można przeważnie zauważyć mnóstwo motyli, ptaków i innych dzikich zwierząt. To idealne miejsce dla osób, które cenią sobie spokój i naturę.

trinidad and tobago
Wodospad Argyle

Rafa koralowa Buccoo

Wyspa Tobago otoczona jest przez rafy koralowe. Jednym z nich jest Buccoo. Szacuje się, że około 90 proc. osób przybywających na wyspę w celach turystycznych, decyduje się na podwodną eskapadę wokół tej rafy. Buccoo to największa rafa koralowa na Tobago, która w 1973 roku została wyznaczona jako park morski. Na równinach rafy występują m.in. koralowce łososiowatych, z kolei na grzbietach dominuje koral gwiaździsty. Na większych głębokościach przeważają koralowce mózgowe, gwiazdkowate. Rafa koralowa Buccoo to wyjątkowe miejsce, idealne dla każdego turysty przebywającego w Trynidadzie i Tobago!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.