Search The Query
Search

La Paz (Boliwia) – najwyżej położone miasto na świecie

boliwia stolica

Miasta i miasteczka położone w wysokich górach pięknie wyglądają, a dostanie się do nich jest wymagające. Jednak wysokogórskie miasta to nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, to również trudne warunki życia połączone z pięknem obyczajów i strojów. Jednym z takich miast jest boliwijskie La Paz. Co kryje się w jego zakamarkach?

Co warto wiedzieć o La Paz w Boliwii?

La Paz powstało w 1548 roku na miejscu jednej z osad Indian. Pierwotnie pełna nazwa brzmiała  Pueblo Nuevo de Nuestra Señora de la Paz, co oznacza Miasto Matki Boskiej Pokoju. Miasto leży w środkowej części Andów, a średnie temperatury wynoszą 12-15° C w dzień i do ok. -5°C nocą. La Paz leży na wysokości 3200 – 4100 m n.p.m., co czyni je najwyżej położonym miastem na świecie. Boliwia ma dwie stolice – konstytucyjną Sucre i administracyjną, czyli La Paz.

La Paz na przestrzeni lat stało się ośrodkiem gospodarczo-kulturalnym Boliwii. Gałęzie przemysłu, które zdominowały miasto to m.in. przemysł włókienniczy i spożywczy oraz papierniczy. La Paz jest także ważnym węzłem komunikacyjnym. Mimo rangi węzła z przemieszczaniem się po aglomeracji było sporo problemów. Dlatego wybudowano miejską kolejkę liniową, która dzisiaj jest najdłuższą i najwyżej położoną kolejką miejską świata. Dzielnice, które są uważane za reprezentatywne znajdują się niżej, a osiedla mieszkalne w części wysokogórskiej. W La Paz znajduje się także położony najwyżej na świecie tor rowerowy. La paz ma również kilkanaście miast partnerskich, jednym z nich jest Madryt. Językiem urzędowym jest hiszpański.

siedziba rządu boliwii

La Paz – administracyjna stolica Boliwii

La Paz jest siedzibą rządu Boliwii. To może wprowadzać w błąd, ponieważ sugeruje, że jest stolicą państwa. Konstytucyjną stolicą Boliwii jest Sucre. Można powiedzieć, że Sucre jest stolicą bardziej z nazwy, bo to w La Paz znajduje się siedziba parlamentu, prezydenta i rządu. Te instytucje znajdują się w La Paz już od 1899 roku.

Co zobaczyć w La Paz i okolicy?

Wiedząc co nieco o samym mieście, czas pozwiedzać. Ta ogromna aglomeracja w Andach kryje wiele pięknych i ciekawych miejsc, jak choćby najwyżej położony stadion świata. Co jeszcze można zobaczyć w tym wysokogórskim mieście?

Valle de la Luna

Valle de la Luna to piękna dolina otoczona wysokimi iglicami, która powstała podczas wskutek erozji. Jak wiele innych miejsc w górach Dolina Księżyca opowiada własną historię. Formacje skalne mają swoje oryginalne nazwy jak Miły dziadek, czy Kapelusz cholity. Poza tym dolinę ponoć odwiedził sam Neil Armstrong i porównał ją do powierzchni księżyca.

Dolina Księżyca to również plener filmowy, kręcono tu m.in. Star Wars. To także miejsce, w którym rośnie ponad 30 gatunków kaktusów. Poza tym Valle de la Luna podobno jest nawiedzona. Lokalni przewodnicy twierdzą, że nocą złe duchy każą turystom skoczyć w szczeliny.

Odwiedzając Dolinę Księżyca trzeba zaopatrzyć się tak, jak na całodzienny wypad w góry: zabrać wygodne buty, prowiant, cieplejszą bluzę i zapas wody.

Plaza Murillo

Plaza Murillo, czyli jeden z największych placów w mieście. To przy nim można zobaczyć fasadę Pałac Prezydencki i siedzibę Kongresu Narodowego Boliwii. Plac to również miejsce najmocniej związane z siedzibą rządu Boliwii.

Plac powstał w 1558 roku i był miejscem walk o władzę nad Boliwią. Plac znajduje się w historycznym centrum La Paz i w czasach kolonialnych był głównym źródłem wody.

Nazwa wzięła się od nazwiska jednego z generałów walczących o wolność kraju – gen. Murillo, który był jednym z walczących o niepodległość kraju. Po części na jego część na Plaza Murillo odbywa się co roku parada pochodni, by upamiętnić czyny patriotyczne generała.

siedziba rzadu boliwii

Palacio Quemado

„Spalony pałac”, czyli siedziba rządu Boliwii to pałac zbudowany w 1559 roku. Pierwsze jego rysunki przypadają na rok 1781. Widać na nich pałac w czasie jednego z oblężeń, ale można zauważyć charakterystyczne łuki i arkady. Jego charakterystyczną cechą jest brak wieżyczek.

Potoczna nazwa – „Spalony pałac” wzięła się od pożaru, który wybuchł w 1875 roku. Później go odnowiono, znów przebudowując. W budynku znajdują się:

  • Czerwony pokój – miejsce przyjęć i oficjalnych spotkań,
  • Hall of Mirrors – pomieszczenie, w którym spotykają się prezydent i ambasadorowie,
  • pomieszczenia prezydenckie – biuro i m.in. sypialnia.

Catedral Metropolitana

Bazylika katedralna Matki Bożej Pokoju nazywana również katedrą La Paz powstała w 1835 roku. Dominuje w niej styl neoklasycystyczny z elementami barokowymi. Pierwotnie budowę katedry ukończono w 1692 roku. Materiałami budowlanymi były kamień, cegła i wapno. Po zawaleniu się prezbiterium w 1832 katedrę zbudowano na nowo.

Katedra ma 5 naw, krypty o powierzchni 2 ha oraz chór zbudowany z włoskiego marmuru. Jednym z ciekawszych witraży w bazylice jest zgromadzenie boliwijskich polityków.

stolica boliwii

Basilica de San Francisco

Bazylika św. Franciszka w La Paz w obecnej formie powstała w latach 1743–1772. Wcześniej wiele razy ją przebudowywano. Pierwszą z ważniejszych była ta z 1608 roku z powodu zawalenia się dachu pod zalegającym śniegiem. W kościele dominuje barok. Fasada jest ozdobiona różnymi formami z rzeźbionego kamienia. Świątynia należy do najstarszego domu zakonnego w mieście – franciszkanie mieszkają w La Paz od 1547 roku.

Część elementów zdobniczych to motywy związane z katolicyzmem i tradycjami miejscowymi. Można wśród nich zobaczyć smoki, tropikalne rośliny i ptaki oraz węże. Z dachu można podziwiać panoramę miasta.

Museo de la Coca

Muzeum Koki to miejsce, w którym można poznać historię tej rośliny i jej użytkowania. Choć w koce znajdują się substancje psychoaktywne, żucie liści pozwala lub picie wywaru z jej liści rozrzedza krew, co pomaga organizmowi dobrze funkcjonować w wysokich partiach gór.

Misją muzeum jest walka z przekonaniem, że koka jest tylko i wyłącznie narkotykiem. W muzeum można również poznać historię tej leczniczej rośliny.

Inne muzea

Muzeum Koki to nie jedyne muzeum w La Paz. Kolejnym wartym odwiedzenia muzeum jest galeria Mamani. Można tutaj zobaczyć najciekawsze prace boliwijskich artystów. Następne na liście powinno znaleźć się Muzeum Instrumentów Muzycznych. To prywatne muzeum, które prezentuje kolekcję ok. 2000 instrumentów z całego kraju. Kolejnym ciekawym miejscem jest Muzeum Historii. Znajdują się tu przedmioty związane z zagrabieniem wybrzeża przez Peru. Warto zobaczyć również tzw. Złote Muzeum, czyli muzeum metali szlachetnych. Ciekawym miejscem jest także Muzeum Etnografii i Folkloru, w którym można zobaczyć przekrój kultury Boliwii. Eksponaty to najczęściej przedmioty pochodzące z różnych grup etnicznych.

Mercado de las Brujas

Rynek czarownic, czyli Mercado de las Brujas to targowisko w centrum La Paz. Na targu handlują lokalne wiedźmy. Przedmioty, które sprzedają to najczęściej m.in.: płody rytualne zwierząt, różne mikstury, zioła lecznicze itp. Chcąc zrobić zdjęcie na targu któremuś ze stoisk, trzeba zapytać o zgodę. Na rynku można też kupić lokalne rękodzieło.

la paz

Teleferico

Teleferico, czyli wiszące metro to najdłuższa i najwyżej zawieszona kolejka miejska na świecie. Linia powstała w 2019 roku i ma 26 stacji. Metro ma 10 linii, które są oznaczone kolorami. Głównym założeniem podczas budowy było połączenie wszystkich części aglomeracji La Paz. Z szyb gondoli można podziwiać panoramę Andów i samego miasta. Jeździć metrem można przez 17 godz. w ciągu doby.

El Camino de la Muerte

Droga Śmierci to jedna z najpopularniejszych atrakcji Boliwii. Powstała w latach 30. XX wieku dzięki pracy jeńców wojennych i łączyła miasto z dżunglą. Ma 60 km długości – po jednej stronie wysokie ściany skalne, a po drugiej głęboką przepaść. Wypadki śmiertelne na tej drodze zdarzają się średnio raz w miesiącu. Trasę można pokonać rowerem.

Nazwa powstała w latach 70. XX wieku przez liczbę wypadków busów i samochodów. Od tamtego czasu jest użytkowana tylko przez rowerzystów.

Jezioro Titicaca

Jezioro Titicaca to największe jezioro górskie na świecie. Wpływa do niego ok. 25 rzek, a na jego powierzchni jest ponad 40 wysp i wysepek. Największą atrakcją turystyczną na jeziorze jest Wyspa Słońca – pełna zabytków z czasów Inków. Mieszka na niej ok. 2000 Indian. Według legend jest miejscem narodzin boga słońca. Dla Indian zamieszkujących okoliczne tereny jest świętym miejscem. W wodach Titicaci znajduje się zaginione podwodne miasto. Dzięki UNESCO i rządowi Boliwii udało się w tym miejscu stworzyć podwodne muzeum.

Do Copacabany, która jest bazą wypadową do zwiedzania jeziora z La Paz można dostać się autobusem, który kursuje kilka razy dziennie.

Jezioro Titicaca

Jak poruszać się po stolicy Boliwii – La Paz?

Jednym ze sposobów poruszania się po mieście jest metro na linach. Kolejny to tzw. Walking tours – zorganizowany spacer z przewodnikiem zaczynający się w konkretnym miejscu. Nie ma konkretnej kwoty dla przewodnika (tzw. co łaska). Po Laz Paz można również przemieszczać się autobusem, samochodem, taksówką i samolotem.

La Paz: kilka praktycznych informacji

  • Pieniądze można wymienić w banku od 8.30 do 16.30.
  • Przed wyjazdem warto zaszczepić się przeciw żółtej febrze.
  • Kupując pamiątki, np. na Rynku Czarownic należy zachować dowód zakupu.
  • Najbliższa polska ambasada znajduje się w Limie. Konsulat RP znajduje się w samym mieście (La Paz).
  • Z powodu wysokości oddycha się trudniej, warto więc od razu po przyjeździe kupić trochę liści koki, by móc je żuć lub zaparzyć z nich herbatę. Żucie liści koki może pomóc poradzić sobie z objawami choroby wysokościowej.
  • W La Paz trzeba być uważnym, ponieważ sytuacja polityczna często bywa niestabilna, a to prowadzi do strajków.
  • Przed wyjazdem dobrze jest zadbać o ubezpieczenie NNW i KL.
  • Warto spakować kilka cieplejszych bluz, ponieważ w La Paz ciągle jest zimno.
  • Boliwijczycy nie lubią być fotografowani, dlatego warto zapytać o zgodę na zrobienie zdjęcia.
  • Z Polski do La Paz dolecieć można tylko z przesiadką, np. w Berlinie.
  • By wjechać do La Paz na krócej niż 90 dni nie trzeba wizy.

Noclegi w La Paz

W La Paz można przenocować w hotelu lub gringo-hostelu. Cena za pokój dwuosobowy wynosi ok. 235 zł. Najtańszym miesiącem jest grudzień, a najdroższym czerwiec. Hotele mające 3 gwiazdki są dobrze wyposażone i nie ma problemu z noclegiem.

Gdzie i co zjeść w La Paz?

Jedną z oryginalniejszych potraw, którą można zjeść w La Paz jest sopa de mani. To zupa z orzeszków ziemnych gotowana na żeberkach lub kurczaku. Kolejnym pomysłem na obiad w La Paz jest silpancho, czyli ryż, ziemniaki, kotlet drobiowy, siekana cebula i jajka sadzone. Ostatnim charakterystycznym daniem jest plato paceno uważane z jedno z najbrzydszych dań. Składa się z gotowanych w wodzie bobu w łupinach i kolbie kukurydzy, ziemniaków w mundurkach, kawałków mięsa i zapiekanego boliwijskiego sera.

Najlepsze restauracje w La Paz to:

  • Ali Pacha,
  • Gustu,
  • Yerba Buena,
  • Restaurant 1700.

Cholitas, czyli fighterki na ringu

Cholitas to boliwijskie zapaśniczki. Najczęściej pochodzą z dwóch plemion – Aymara i Quechua. Wyróżniają się splecionymi włosami, szerokimi spódnicami i charakterystycznymi kapeluszami. Cholitas nie mogły jeździć komunikacją miejską i wchodzić do niektórych miejsc publicznych.

Na obrzeżach La Paz znajduje się miejsce walk cholit, które często tak zarabiają na życie.

Festiwale w La Paz, które warto zobaczyć

Festiwal Welkiej Mocy to mieszanka wierzeń Aymaran i katolicyzmu. Im bogatszy strój na festiwalu, tym większa szansa na to, że inwestycja się zwróci.

Kolejne święto, w którego czasie  można zobaczyć kolorowe stroje Boliwijczyków jest ogromna procesja w Boże Ciało.

La Paz – ciekawostki

  • Więzienie jest bardziej poczekalnią. Czekający na wyrok nie mogą opuścić jej terenu, ale mogą mieszkać tutaj razem z rodzinami.
  • Nazwa La Paz oznacza pokój.
  • W mieście nie wybuchają pożary, ponieważ powietrze jest tak rozrzedzone, że ogień sam gaśnie.
  • Osoby uczące przepisów drogowych są przebrane za zebry.
  • Słynne miejskie powiedzenie: „Strzeż się peruwiańskich chłopów, boliwijskiego prawa i chilijskich dziewczyn”.
  • Jedno boliviano to ok. 58 gr.
  • Turystyka więzienna jest zakazana.
  • W La Paz lokalne czarownice sprzedają płody lam na szczęście.
  • Na Targu Czarownic można skorzystać z usług wróżbiarskich.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds