Search The Query
Search

Wyspy Fidżi to idealne miejsce na oderwanie się od rzeczywistości. Jak odpocząć na końcu świata?

fidżi

Piękne plaże, lazurowa woda i moc wodnych atrakcji – to wszystko, co sprawia że wybierając się na wakacje do krainy ponad trzystu niewielkich wysp rozsianych po Oceanie Spokojnym, można korzystać z prawdziwie rajskich warunków do wypoczynku. Fidżi – państwo na wodach, zwanych Oceanią to idealne miejsce dla spragnionych słońca i odpoczynku w tropikach, którzy z chęcią poznają także ten region od strony lokalnych przewodników i historii mieszkańców.

Historia wysp Fidżi

Wyspy Fidżi zostały odkryte w XVII wieku przez Europejczyków, jednak jak podają historyczne źródła teren ten był zamieszkiwany już od XV wieku p.n.e. przez mieszkańców napływających z Azji południowo – wschodniej oraz kolejno od V wieku p.n.e. przez ludność malezyjską. W 1643 roku europejski żeglarz Abel Tasman dopłynął do lądu, odkrywając nowe państwo na morzu, jednak wyspy te nie stały się destynacją odwiedzin ludzi z Europy, przez wzgląd na panujące wojenne rytuały, które zakładały kanibalizm – do czego nawiązuje także pierwotna nazwa wyspy. Wyspa Fidżi powszechnie nazywana była Wyspą Kanibali, a do połowy XIX wieku terenem tym rządzili plemienni wodzowie – aż do 1854 roku, gdy jeden z nich zawarł sojusz z władcą Tonga i przyjął do swojego plemienia chrześcijaństwo, mianując się królem wysp.

Sytuacja Fidżi rozwinęła się dopiero w latach 70. XX wieku, gdy Król potrzebował pomocy od państw zewnętrznych, ponieważ został zaatakowany przez inne plemiona. Pomocy lądowi rozsianemu po oceanie udzieliła Wielka Brytania, która uczyniła z Fidżi jedną ze swoich kolonii, pozwalając jedynie na zachowanie prawa do zachowania zamieszkiwanej przez mieszkańców ziemi. Wówczas nastąpił rozwój gospodarki, a Fidżyjczycy zajęli się uprawą bawełny oraz trzciny cukrowej.

Nie wszyscy z tutejszej ludności byli chętni do pracy, a prawo zabraniało zmuszać do niej obywateli, więc by plantacje działały, sprowadzano na te ziemie robotników z innych krajów, np. Indii, którzy brali czynny udział w pracach przy produkcji, co spowodowało znaczny wzrost pozycji handlowej Indii i tym samym spadek rynkowego udziału w gospodarce wyspy Fidżi. II Wojna Światowa doprowadziła do wielu walk oraz powstania lokalnych partii politycznych, wśród których wielkie zainteresowanie zdobyła AP – Partia Sojuszu. Następnie Wielka Brytania oddała wyspom niepodległość, tworząc wraz z nimi brytyjską Wspólnotę Narodów oraz wspólnotę państw ONZ, a nad państwem rządy objęła partia AP.

Na terenie wysp dochodziło do wielu wojen domowych, w których brały udział zwaśnione plemiona dwóch głównych grup etnicznych, jednak ostatecznie po wyborach w 1987 roku panowanie przejęła Partia Pracy, głosząca program pojednawczy. Kolejno doszło do zamachu stanu, w wyniku którego obalono konstytucję i ogłoszono republikę. Nowa konstytucja, zakładająca kontrolę Fidżyjczykom nad państwem została uchwalona w 1990 roku. Pomimo licznych konfliktów i burzliwej historii, które miały miejsce do czasów obecnych wraz z częstymi zmianami rządów, w 2009 roku prezydentem został E. Nailatikau, który przewodził do 2015 roku, a obecnie władzę nad Republiką Fidżi sprawuje prezydent George Konrote.

fiji
Budynki rządowe w stolicy kraju Suva

Suva – stolica Fidżi

Na południowo – wschodnim wybrzeżu jednej z największej wysp archipelagu Fidżi Viti Levu, położona jest stolica państwa – Suva. Miasto mieści się w dystrykcie centralnym, w prowincji Reva i stanowi przemysłowy ośrodek, w którym rozwijają się główne krajowe produkcje. W miejscowości Suva żyje około 85 tysięcy mieszkańców, z czego 10-11 tysięcy z nich zamieszkuje obszary podmiejskie. Jest to drugie miasto pod względem liczebności na mapie państwa. Miasto znakomicie rozwija się turystycznie, co może potwierdzić wybudowanie na tych ziemiach lotniska, choć nie jest to główny port lotniczy na wyspach. Ten, do którego przylatuje większość samolotów znajduje się tuż w okolicach wybrzeża, na drugim krańcu wyspy w miejscowości Nadi.

W związku z tym, że region wysp Fidżi dominuje w piękne krajobrazy i naturalne zagospodarowanie terenu niżeli w atrakcyjne zabytki, tak wybierając się na wycieczkę do Suvy warto odwiedzić powstały w 1914 roku Grand Pacific Hotel, Muzeum Narodowe oraz niezwykły Ogród Botaniczny. Dla tych, którym znudzą się opalające promienie rozgrzanego słońca podczas plażowania, w fidżyjskim muzeum można podziwiać eksponaty i materiały archeologiczne sprzed niemal 4 tysiącleci oraz przedmioty, które wskazują na to, jak wyglądało dawniej życie mieszkańców na wyspie. W ogrodach Thurston Garden znajduje się kolekcja ozdobnych roślin, składająca się dwudziestu różnorodnych drzew, ozdobnych krzewów, palm, traw i kwiatów.

Fidżi atrakcje

Znajdując się na jednej z fidżyjskich wysp, z pewnością nie braknie miejsc do zażywania błogiego relaksu, bowiem nie oszukując się – wakacje w tym raju służą głównie tym biernym aktywnościom. Leżenie na plaży, kąpiel w wodach oceanu lub hotelowych basenach oraz spożywanie kolorowych drinków i wody wprost z kokosowej łupiny to zdecydowanie podstawa pobytu na wyspach. Warto poznać także smaki miejscowej kuchni i spróbować najlepiej przyrządzanych ryb i owoców morza. Dla fanów wodnych aktywności znajdzie się również kilka zajęć, które urozmaicą czas między relaksem a odpoczynkiem.

Plaże

Jeśli ktoś planuje wypoczynek głównie na plaży to przy wyborze z ponad 300 wysp, przynależących do Fidżi zdecydowanie ciężko będzie wybrać miejsce docelowej podróży o warunkach najbardziej odpowiadających plażowiczom. Warto kierować się opiniami turystów, którzy już byli w danym miejscu i szczerze mogą je polecić – zarówno pod względem kosztów, jak i widoków i miejsc do wypoczynku. Warto pamiętać także o tym, że wiele z wysp jest od siebie znacznie oddalonych – wybierając więc mniejszą, bardziej prywatną i dziewiczą opcję, należy liczyć się z czasem, który zostanie zabrany podczas transportu na nią, a jedyna droga transportu prowadzi przez ocean.

Niestety, ze stolicy lub głównych miejscowości turystycznych zdarza się tak, że łódka przewożąca osoby w miejsce danej destynacji kursuje jedynie raz dziennie, co niewątpliwie trudno pogodzić z wyznaczonymi odgórnie terminami przylotu i wylotu. Najczęściej wybieraną i najbardziej popularną wśród odwiedzających jest wyspa Viti Levu i jej szerokie, piaszczyste plaże. Ponadto wyspę tą cechuje różnorodność spędzania czasu, gdyż poza wypoczynkiem na plaży, można zorganizować tu sobie wiele innych rozrywek.

fidżi ciekawostki
Piękne plaże na Fidżi

Kolejny wakacyjny cel stanowią położone w niedalekiej odległości od Viti Levu wysepki znane z pocztówek i zdjęć, przedstawiających malowniczy krajobraz archipelagu – Mamanucas, które równie często wybierane są jako wakacyjny kierunek europejskich turystów. Mamanucas składają się z około dwudziestu wysp, a ich charakterystyczną cechu jest występowanie białych, piaszczystych plaż, które otaczane są przez jasnobłękitne wody Pacyfiku.

Bardziej tropikalnym rozwiązaniem jest podróż na Yasawas – wyspę położoną na północ od słynnych Mamanucas, która cechuje się większą izolacją od pozostałych zakątków Fidżi. Mniej oblegana jest Vanua Levu – druga wyspa pod względem wielkości, którą wyróżniają w większej mierze tereny górzyste i puste plaże, co pozytywnie wpłynęło na naturalne zachowanie okolicznej przyrody.

Nurkowanie

Wśród atrakcji, które czekają na turystów odwiedzających Fidżi jest odkrywanie podwodnego życia morskich stworzeń i znajdującej się na dnie oceanu rafy koralowej, a to wszystko za sprawą możliwości wypraw nurkowych. Najbardziej atrakcyjne miejsce do zwiedzania podwodnego świata umiejscowione jest między wyspami Vanua Levu i Taveuni, w cieśninie Somosomo Strait.

Great White Wall na Fidżi jest celem obserwacji tysięcy nurków, przybywających w ten region, którym oczom ukazuje się ściana w całości pokryta różnego rodzaju koralowcami. Najwięcej nurkowych resortów dla nurków jest w okolicach miasta Pacific Harbour, a dla tych którzy preferują miejsca bardziej zaciszne i spokojne warto udać się na wyspę Beqi, położoną w bliskiej odległości od Viti Levu.

Tropikalna kuchnia

Kuchnia wysp Fidżi dominuje w produkty, które dostępne są lokalnie – nie brak więc specjałów przygotowywanych z ryb i owoców morza, a także egzotycznych owoców – jak dobrze wszystkim znany kokos i jego zdrowotne wnętrze. Popularnym specjałem, którego można skosztować podczas pobytu na wyspach jest Kokoda – forma sałatki z surową rybą, przypominającą w pewien sposób dania typu ceviche. Danie to zawiera odpowiednio zamarynowane kawałki białego mięsa ryb, które podawane jest w towarzystwie aromatycznych warzyw i przypraw.

wyspa fidżi
Tropikalna kuchnia Fidżi

Popularną potrawą przyrządzaną przez miejscową ludność jest Lovo – aromatyczne mięso, przygotowywane na rozgrzanym kamieniach. Receptura i sposób przyrządzenia są bardzo proste – należy w ziemi wykopać dół, w którym układa się bardzo rozgrzane kamienie. Następnie na nich układa się mięso – wołowinę lub wieprzowinę, a także ryby. Wszystko przykrywa się korzennymi warzywami, np. maniokiem który jest bardzo popularny na wyspie Fidżi. Całość potrzebuje zostać w dole do czasu, w którym mięso będzie nadawać się do spożycia. Niezapomniane odczucia smakowe gwarantowane, a to wszystko za sprawą unikalnego dymnego aromatu.

Fidżi – kiedy jechać

Najlepszą porą do spędzenia urlopu na wyspie Fidżi jest polska zima, a więc miesiące – grudzień i styczeń. O tej porze roku niemal nie występują opady, a temperatura oscyluje w okolicach 28-29⁰C. Najwyższa temperatura, która podczas wypoczynku może być uciążliwa jest w lutym – wówczas na termometrze widnieje 30⁰C a nawet więcej. Podczas fidżyjskiej zimy również jest ciepło, a temperatury nie spadają poniżej 25⁰C, choć występuje wtedy znacznie więcej opadów.

Fidżi – loty

Na Fidżi znajdują się dwa porty lotnicze – jeden w miejscowości Suva, a drugi oddalony około 23 kilometry na północ w Nadi. Między Polską, a oddalonymi wyspami nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego, jednak taka podróż nie jest niemożliwa, choć warto zaznaczyć że należy liczyć się z wysokim kosztem zakupu biletów. Na Fidżi można dostać się z Warszawy na dwa sposoby – oba zakładają podróż samolotem z przesiadką. Pierwsza z nich to kurs do Nowej Zelandii i miasta Auckland, skąd można wsiąść w samolot lecący do Suvy. Druga opcja zakłada podróż ze stolicy do Australii. Na lotnisku w Sydney można przesiąść się w lot bezpośrednio do Suvy.

Wybierając się na podróż w tak oddalone miejsce, warto założyć, że podróż będzie długa i męcząca, bowiem średni czas lotu z przesiadką może wynieść około 24h, jednak rajski krajobraz i warunki życia po dotarciu na miejsce, wybaczą wszelkie utrudnienia podróży.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds