Przejdź do treści
auckland

Auckland w Nowej Zelandii – pozytywne miasto na końcu świata

Auckland to miasto znajdujące się na jednym z krańców świata, które niemal z każdej strony otaczają urokliwe wody, gdyż stanowi północą wyspę Nowej Zelandii. To miejsce słynące z morskiej żeglugi i pięknych krajobrazów, które można podziwiać ze zboczy wygasłego wulkanu. Jest to jedno z najładniejszych miast, które cechuje się wysokim standardem życia i ciekawym zagospodarowaniem terenu, a w jego centrum nie brak atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia.

Historia Auckland

Do Auckland po raz pierwszy w 1350 roku przybyła ludność Maorysów, którzy zasiedlili ten teren i założyli swoje wioski na wulkanicznych zboczach obszaru. Teren ten posiadał odpowiednie walory, umożliwiające rozbudowanie osady. Między Górą Eden a Wzgórzem Jednego Drzewa znajdował się przesmyk, który charakteryzował się dobrymi warunkami do uprawy roli i pozyskiwania urodzaju. Ponadto przetrwanie zapewniały także połowione ryby i owoce morza.

Na ziemiach obecnego miasta toczyła się walka o teren między dwoma głównymi plemionami zamieszkującymi ten region. Po wielu starciach, z uzyskaną pomocą od Europejczyków, plemię Ngati Whatua pod wodzą Te Kawau pokonało ludność plemienia Tainui. W pierwszej połowie XIX wieku, Te Kawau, który został po wygranej najwybitniejszym dowódcą, złożył ofertę gubernatorowi Hobsonowi, dzięki której sfinalizował transakcję sprzedaży ziem wokół dzisiejszego centrum Auckland. Traktat z Waitingi został podpisany 20 marca 1840 roku.

Po zakupie 3000 akrów ziemi od wodza plemienia nastąpił na tym terenie znaczny rozwój, w wyniku którego powstała osada kolonii brytyjskiej, którą nazwano Auckland. Gubernator Hubson uczynił to miejsce stolicą Nowej Zelandii. Przez okres jednego roku, w drewnianych osadach na terenie odkupionych ziem zamieszkało ponad 2000 ludzi, którzy zaczęli rozwijać zawodowe profesje. w 1865 roku stolicę przeniesiono do Wellington, jednak już w 1900 roku to Auckland stało się największym miastem Nowej Zelandii, co ma miejsce do dziś.

nowa zelandia auckland
Auckland – panorama na miasto

Najważniejsze informacje o Auckland

Auckland położone jest w północno – zachodniej części Nowej Zelandii – na Wyspie Północnej i otoczone jest dwoma akwenami: Morzem Tasmana i Oceanem Spokojnym. Miasto cechuje się umiarkowanym klimatem, który warunkowany jest przez wody otaczające ląd. Występują tu częste opady deszczu, a średnia temperatura powietrza wynosi 15⁰C. Najcieplej jest od grudnia do marca i to właśnie wtedy najlepiej wybrać się w podróż do tej miejscowości.

W związku z tym, że Auckland oddalone jest od Polski o ponad 17 tysięcy kilometrów, najwygodniejsza i najszybszą formą dostania się do miasta będzie lot samolotem. W Auckland znajduje się lotnisko, obsługujące loty międzynarodowe, a opcjonalnie można rozważyć także podróż do portów w Wellington lub Christchurch, a następnie skorzystać z transportu krajowego. Nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych, a trasa wymaga najczęściej dwóch przesiadek, z czego pierwsza najczęściej odbywa się w jednym z portów europejskich, a druga – azjatyckich. Auckland jest miastem bezpiecznym, które jest przyjazne turystom, dla których przewidzianych jest w mieście wiele możliwości spędzania wolnego czasu.

Auckland atrakcje

Wybierając się na wycieczkę do Auckland można być pewnym przeżycia niezwykłej krajoznawczej przygody, gdyż region ten daje możliwość doświadczenia wielu uroków natury. Miasto położone jest w pobliżu turystycznych szlaków, którymi można wędrować po wznoszących się nad wybrzeżem zboczach. W tym regionie znajduje się aż 48 stożków wulkanicznych, z których rozciąga się panorama na miasto, port i okolicę. Nie brak tu miejskich parków i ścieżek, którymi spacer stanowi okazję do podziwiania tutejszej flory i fauny. W mieście jest także wiele kulturalnych instytucji i miejsc wydarzeń rozrywkowych.

Park Auckland Domain

Park Auckland Domain mieści się wokół wygasłego wulkanu i zajmuje ponad 75 hektarów powierzchni. Jest to najstarszy miejski park w Auckland, który został założony w 1843 roku przez gubernatora Roberta Fitzroy. Dawniej miejsce to było zamieszkiwane przez jedno z pierwszych plemion – Tamaki Makarau. Obecnie jest to miejsce spotkań w pięknych okolicznościach przyrody. W amfiteatrze utworzonym naturalnie z wulkanicznego stożka odbywają się często imprezy i wydarzenia kulturalne. To dobre miejsce dla rodzin z dziećmi na puszczanie latawców oraz dla miłośników przyrody, którzy w powstałych szklarniach mogą zachwycać się różnorodnością tropikalnej roślinności.

oakland nowa zelandia
Widok na park Auckland Domain oraz War Memorial Museum

Albert park

Albert park to niewielki skwer zieleni, który znajduje się w samym centrum miasta, przez co jest jednym z ważniejszych parków w Auckland. To świetnie miejsce zarówno na spacer, piknik oraz lunch podczas przerwy w pracy. Na terenie parku znajdują się ogrody oraz Galeria Sztuki Auckland City. Na jego terenie można nabyć również pamiątki z wizyty w mieście.

Akwarium Kelly Tarlton’s

Jedną z turystycznych atrakcji w Auckland, która szczególnie spodoba się najmłodszym jest Akwarium Kelly Tarlton’s. Można odkrywać tu uroki podziemnego świata i życia morskich stworzeń. W obiekcie żyje ponad 30 gatunków zwierząt, w tym wystawa sub-antarktycznych pingwinów. Niezwykłych wrażeń dostarcza spacer podwodnymi tunelami, a dla odważnych przewidziane jest nawet pływanie z rekinami. Podstawowy bilet wstępu do akwarium to koszt 41 USD dla osoby dorosłej i 29 USD od dziecka.

ZOO w Auckland

Kontynuując odwiedzanie miejsc, w których główną atrakcję są zwierzęta jest tutejsze ZOO. Miejsce to jestem domem dla ponad 1 400 zwierząt ze 135 różnych gatunków. Poza standardowym zwiedzaniem można skorzystać z różnych programów, przewidzianych szczególnie z myślą o chętnych poznania zwierząt dzieciach. Należą do nich fotograficzne warsztaty lub noc safari. Obiekt czynny jest codziennie, od godziny 09:30 do 17:30, a bilet wstępu to wydatek od 19 do 24 USD. ZOO jest organizacją non-profit, więc wszystkie zebrane pieniądze przeznaczane są na cele charytatywne, związane z życiem zwierząt.

Obserwatorium i Planetarium

Ciekawym obiektem na turystycznej mapie Auckland jest planetarium połączone z obserwatorium. Wybierając się w to miejsce, można skorzystać z oferty różnych tematycznych pokazów oraz przyjrzeć się sklepieniu, używając specjalistycznych teleskopów. Pokazy odbywają się codziennie, a ceny uzależnione są od wybranego programu.

Wodne Safari

Niesamowite przeżycie stanowi wycieczka katamaranem w podróż po wodnym safari w parku morskim Hauraki Gulf Marine Park. W ramach podróży przewidziane jest spotkanie morskich stworzeń, takich jak delfiny, wieloryby czy foki, a dodatkowo można podziwiać zabytki Auckland od strony oceanicznej. Koszt takiej atrakcji dla osoby dorosłej to 129 USD, natomiast dla dziecka do 14 lat – 89 USD.

Auckland zwiedzanie

Auckland jest bardzo dobrze rozwiniętym miastem pod względem zachowania dziedzictwa kulturowego i historycznego, związanego z regionem i żeglugą morską, z której słynie, bowiem nawet w potocznej nomenklaturze funkcjonuje nazwa, określająca je jako „miasto żagli”. Podczas wizyty w centrum, warto odwiedzić jedno z miejscowych muzeum, by dowiedzieć się więcej ciekawostek na temat tej miejscowości i życia tutejszych mieszkańców.

Auckland War Memorial Museum

W Muzeum Auckland można poznać historię miasta, ale także całej Nowej Zelandii – położenia państwa i początków jego zaludnienia. Wizyta w tym obiekcie przybliży do zrozumienia kultury państwa i obyczajów. Jest to także miejsce pamięci tych obywateli, którzy oddali swoje życie w walce za kraj. Cena biletu dla gości zagranicznych to: 28 USD – osoba dorosła i 14 USD – dziecko do 13 roku życia. Dzieci do lat 5 na teren muzeum wchodzą bezpłatnie.

auckland nowa zelandia
War Memorial Museum

Galeria sztuki w Auckland

Galeria sztuki w Auckland to jedyny taki budynek w Nowej Zelandii, który jest miejscem inspiracji i międzynarodowych dzieł. Na czterech piętrach umieszczone są wystawy stałe i czasowe, które odkrywają tradycyjne i nowoczesne podejście artystów. Obecnie wstęp jest darmowy dla wszystkich odwiedzających.

Muzeum morskie

Muzeum morskie pozwala wybrać się w podróż po krainie historycznych dziejów żeglarstwa w Auckland, zgromadzonych na wielu wystawach, a także doświadczyć prawdziwych przygód, korzystając z wycieczek rejsowych. W związku z działaniem instytucji organizowanych jest wiele kulturalnych wydarzeń, umożliwiających zagłębienie się w świat morskiej żeglugi. Muzeum czynne jest codziennie, w godzinach: 10:00 – 17:00.

Muzeum Transportu i Technologii

Miejscem, które jest domem historycznym technologii Auckland jest Muzeum Transportu i Technologii. Na wystawach przedstawione są dzieje powstawania różnych technologicznych rozwiązań, których pomysłodawcami są mieszkańcy miasta, a główną z nich jest kolekcja MOTAT. Bilet wstępu to wydatek od 10 do 19 USD, a obiekt jest czynny codziennie w godzinach od 10:00 do 16:00.

Auckland – komunikacja miejska

Po Auckland bardzo sprawnie można przemieszczać się komunikacją miejską, która oparta jest o autobusy, pociągi i promy. Usługi transportowe podlegają prywatyzacji, a cena biletów na przejazd autobusem uzależniona jest od przejechanej odległości, w związku z czym będą się one różnić. Przybliżony koszt biletu w jedną stronę to około 3,80 USD, ale można wybrać różne opcje długości trasy. Auckland posiada trzy główne kolejowe linie, które kursują w trzy różne strony miasta, a połączenia odbywają się średnio co godzinę.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.