Rzym jest stolicą i największym miastem Włoch. Zaliczane jest do najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miejsc na ziemi, które zachwyca turystów na każdym kroku. Majestatyczne Koloseum, niesamowita Fontanna di Trevi, tajemniczy Watykan czy urokliwe Schody Hiszpańskie to tylko nieliczne z ciekawych miejsc, które warto zobaczyć podczas podróży do Wiecznego Miasta. Czy możliwe jest zwiedzenie Rzymu w dwa dni? Sprawdź!
Jak zaplanować weekendowe zwiedzanie Rzymu?
Mówi się, że Rzym to jedno z miast na świecie, które w życiu trzeba odwiedzić przynajmniej raz. Stosunkowo tanie loty w zestawieniu z ogromem niesamowitych zabytków przyciągają do stolicy Włoch turystów z całego świata. Rzym jest trzecim co do wielkości miastem Unii Europejskiej, nie jest więc możliwe zobaczyć wszystkich jego zakątków podczas weekendowej podróży. Mimo tego, dobrze rozplanowane dni pozwolą wrócić z 2-3 dniowego wyjazdu z poczuciem maksymalnie wykorzystanego czasu.
Aby rozpocząć zwiedzanie Rzymu, najpierw trzeba się do niego dostać. Oferta samolotowa jest bardzo szeroka przez co nie trudno o kupno taniego biletu z wielu dużych, polskich miast takich jak Warszawa, Wrocław, Katowice, Poznań czy Kraków. W Rzymie dostępne są dwa lotniska Fiumicino i Ciampino, które znajdują się dość blisko miasta, choć jednak zbyt daleko, żeby dostać się do centrum zwykłym transportem miejskim. Dostępne są różne opcje, aby dostać się z lotniska do centrum. Najpopularniejszą z budżetowych opcji jest skorzystanie z autobusu, który dowozi w okolice dworca kolejowego. Możliwe jest również wypożyczenie samochodu na lotnisku lub skorzystanie z nieco droższej niż autobus formy transportu jaką jest taksówka.
Plan zwiedzania na weekend w Rzymie
Rzym jest miastem, które świetnie zwiedza się pieszo, dlatego też wybierając się na weekend do stolicy Włoch warto poszukać noclegu w centrum. Ułatwi to zwiedzanie najważniejszych atrakcji turystycznych i pozwoli zaoszczędzić czas. Zwiedzanie Rzymu pieszo jest ciekawym doświadczeniem, ponieważ dzięki bogato zdobionym, kolorowym kamieniczkom przechodząc kilkukrotnie tą samą trasą za każdym razem odkryć można coś nowego, co poprzednio umknęło uwadze. Spacer po mieście dostarcza wielu wrażeń. Na każdym kroku natknąć można się na niezliczoną ilość ciekawych straganów z interesującymi przedmiotami, pamiątkami, obrazami oraz charakterystycznym włoskim jedzeniem. I choć Włosi nie najlepiej mówią po angielsku, tak dzięki ich pozytywnemu nastawieniu za pomocą gestów porozmawiać można niemal z każdym.
Zobacz także: Gdzie na wakacje samochodem? Chorwacja, Grecja a może Włochy?
Dzień pierwszy – Koloseum, Palatyn i Forum Romanum
Rano: tradycyjne włoskie śniadanie i wizyta w Koloseum
Rzym pełen jest uroczych kawiarenek, restauracji i sklepów z żywnością. Poranek najlepiej rozpocząć od rozkoszowania się typowym włoskim śniadaniem, które składa się z kawy i ciastek. Choć może być to zaskakujące, Włosi nie wyobrażają sobie, aby rano jeść posiłki na słono, zwłaszcza mięso czy jajka. Nie jadają oni również obfitych śniadań, za to bardzo celebrują kolację.
Po śniadaniu czas na zwiedzanie starożytnych zabytków miasta. Jeśli nocleg oddalony jest od Koloseum wystarczy metrem dojechać do stacji Colosseo, a następnie udać się w kierunku zabytku. Warto zakupić wspólny bilet wstępu, który upoważnia do zwiedzania nie tylko Koloseum, ale również Forum Romanum i Palatynu – są one położone od siebie w bardzo bliskich odległościach.
Koloseum jest tradycyjnie najbardziej obleganą atrakcją turystyczną, a długość kolejek do kas może przytłoczyć – warto więc zakupić bilet wcześniej za pośrednictwem strony internetowej. Koloseum zaliczane jest do jednego z siedmiu cudów świata i bez wątpienia stanowi najważniejszy symbol Rzymu. Powstało około 70 lat po Chrystusie jako podarunek dla ludu Rzymu – już w tamtych czasach mogło pomieścić nawet 50 tysięcy widzów. Dziś podziwiać można zaledwie 1/3 wielkości i niesamowitości budowli, pomimo tego Koloseum jest absolutnie obowiązkowym zabytkiem do odwiedzenia podczas wizyty w stolicy Włoch.
Po wizycie w Koloseum czas na Forum Romanum, które jest największym architektonicznym obszarem w mieście, które przetrwało do obecnych czasów. Forum Romanum jest centrum starożytnej historii, reprezentuje polityczne, religijne, prawne i ekonomiczne centrum miasta, a także starożytne centrum rzymskiej cywilizacji.
Zobacz także: Forum Romanum – serce starożytnego Rzymu
Palatyn to legendarne wzgórze, na którym według słynnej legendy Romulus założył miasto. W czasach republiki obszar ten zajmowały świątynie oraz pałace arystokratów. Wzgórze góruje nad Forum Romanum, a oba kompleksy stanowią obecnie jedno stanowisko archeologiczne.
Na zwiedzenie wszystkich trzech niesamowitych zabytków warto zarezerwować sobie około 3h. Dostępne są również wycieczki zorganizowane z przewodnikiem, który przybliży historię i przeznaczenie danego zabytku oraz opowie o architekturze każdego z nich.
Popołudnie: poznaj włoską kuchnię Trastevere
W drugiej połowie dnia warto udać się do dzielnicy Zatybrze (Trastevere) leżącej na zachodnim brzegu Tybru. Panuje tam wyjątkowy klimat włoskiej stolicy, poprzez wąskie uliczki, kolorowe kamienice, urocze kawiarenki i restauracje serwujące doskonałe jedzenie. Jest to więc idealne miejsce, aby skosztować prawdzie włoskiej kuchni i spróbować najsłynniejszego rzymskiego makaronu jakim jest spaghetti alla carbonara lub doskonałej pizzy opalanej drewnem.
Chcąc wykorzystać czas maksymalnie, po obiedzie warto spacerem udać się na przepiękny plac Piazza Navona, który wyróżniają trzy fontanny z czego najsłynniejsza jest Fontanna Czterech Rzek. Na placu znajduje się wiele knajpek oraz kościół św. Agnieszki. Z placu warto udać się pod Panteon, czyli świątynie poświęconą wszystkim bogom. Jego ogrom zachwyca każdego odwiedzającego stolicę Włoch. Majestatyczna świątynia jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków starożytności w Europie. Wejście do Panteonu jest bezpłatne.
Wieczór: wrzuć monetę do Fontanny di Trevi i wejdź po Schodach Hiszpańskich
Po aktywnym dniu spędzonym na zwiedzaniu warto udać się do najsłynniejszej barokowej fontanny w Rzymie jaką jest Fontanna di Trevi. Jest to zdecydowanie jeden z najważniejszych punktów turystycznych podczas podróży do Wiecznego Miasta. Popularnym zwyczajem jest wrzucenie monety do Fontanny di Trevi, co ma zagwarantować wrzucającym, że uda się im powrócić do Rzymu.
Wskazówka: Aby to się spełniło, należy zastosować się do instrukcji: stanąć do fontanny tyłem i przerzucić monetę prawą ręką przez lewę ramię!
Niecałe 10 minut spacerem od Fontanny di Trevi na Piazza di Spagna znajduje się kolejny symbol Rzymu – Schody Hiszpańskie. Jest to doskonałe miejsce na zakończenie owocnego dnia. Schody Hiszpańskie łączą Plac Hiszpański z XVI-wiecznym kościołem Trinita dei Monti na wzgórzu Pincio. W licznych uliczkach odchodzących od placu znaleźć można luksusowe sklepy, kawiarnie oraz restauracje, w których na zakończenie dnia warto zjeść coś pysznego.
Dzień drugi – Watykan
Rano: zjedz zdrowe śniadanie i odwieź Muzeum Watykańskie
Drugi dzień również obfituje w moc atrakcji, dlatego należy zrezygnować z długiego spania na rzecz cudownego, wypełnionego pięknem dnia. Aby dobrze rozpocząć poranek trzeba zjeść śniadanie – jeśli typowo włoskie śniadanie nie wystarczy, warto udać się do jednego z licznych sklepów lub restauracji. Zastrzyk energii przyda się podczas aktywnego dnia.
Aby zwiedzić Rzym w dwa dni i włączyć Watykan do swoich krótkich, wakacji nie ma co zwlekać – po śniadaniu warto od razu kierować się w jego stronę, ponieważ na miejscu spotkać można ogromne kolejki turystów. Zalecane jest wcześniejsze zarezerwowanie miejsc na zwiedzanie Muzeów Watykańskich online, aby uniknąć jeszcze dłuższego oczekiwania.
Zobacz także: Watykan – zwiedzanie najciekawszych zabytków stolicy apostolskiej
Do Watykanu najłatwiej dojechać z dworca głównego Termini metrem „A” w kierunku Battistini (przystanek Ottaviano – San Pietro). Kursują również autobusy 40 i 64 oraz pociągi – wszystkie zatrzymują się na stacji Roma San Pietro.
Muzea Watykańskie należą do najbogatszych i najważniejszych muzeów na całym świecie. Szczególnie urzekające są obfite kolekcje rzymskiej sztuki klasycznej zgromadzone przez papieży, galeria obrazów Pinacoteca, niezwykłe komnaty apartamentów Aleksandra VI Borgii i Juliusza II – Sale Rafaela, czy najważniejsza, przyciągająca jak potężny magnes Kaplica Sykstyńska. Niewiele miejsc na świecie może pochwalić się taką obfitością historii, sztuki i religii zamkniętych w jednym miejscu – absolutnie obowiązkowy punkt podczas odwiedzin Watykanu.
Muzeum Watykańskie otwarte jest od poniedziałku do soboty. Niedziela jest dniem wolnym, a w środy Papież wygłasza audiencję na Placu Świętego Piotra – wówczas nie można wejść do katedry. Muzeum otwarte jest od godziny 09:00 do 18:00, a ostatnie wejście odbywa się do godziny 16:00.
Popołudnie: zwiedzaj najmniejsze państwo świata
Po wizycie w Muzeum Watykańskim koniecznie trzeba udać się na monumentalny Plac św. Piotra, który rozciąga się naprzeciwko fasady słynnej bazyliki. Bez wątpienia jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie. Kształt placu przypominać ma „matczyne ręce kościoła wyciągnięte do wiernych”. Jest to przestrzeń dostępna zarówno za dnia jak i w nocy, choć otoczony jest barierkami można wejść na niego od ulicy, pomiędzy kolumnadami Via Paolo Vi i Largo del Colonnato oraz naprzeciwko Bazyliki od Largo degli Alicorni.
Na placu w wyznaczonym miejscu ustawia się kolejka wiernych i turystów chcących wejść do Bazyliki św. Piotra, która zachwyca swoim przepychem i uznawana jest za jeden z najpiękniejszych kościołów świata. Świątynie ozdabiają m.in. dzieła Michała Anioła i Gianlorenza Berniniego.
Bazylika św. Piotra otwarta jest codziennie w godzinach od 07:00 do 19:00, a wstęp do niej jest bezpłatny. Odwiedzając Watykan latem należy jednak pamiętać o odpowiednim stroju. Do Bazyliki zakazane jest wnoszenie przedmiotów niebezpiecznych oraz opakowań szklanych, napojów i wszelkiego rodzaju spray’ów.
W drugiej kaplicy prawej nawy Bazyliki św. Piotra znajduje się kaplica św. Sebastiana, a w niej grób Jana Pawła II. Miejsce pochówku papieża nieustannie otoczone jest obecnością wielu wiernych.
Po zwiedzeniu wnętrza bazyliki warto wejść na jej kopułę, z której rozciąga się wspaniała panorama Watykanu i całego Rzymu. Możliwe są dwa rodzaje biletów do kupienia – pierwszy, z windą na dach bazyliki oraz drugi wymagający pokonanie ok. 220 schodów prowadzących na dach (od dachu bazyliki do szczytu kopuły prowadzi dodatkowe 320 schodków). Wejście na kopułę możliwe jest w godzinach od 08:00 do 18:00.
Po zwiedzeniu Bazyliki i Muzeów Watykańskich czas wybrać się na zasłużony obiad. W pobliżu Watykanu i jego najważniejszych zabytków znaleźć można wiele klimatycznych restauracji z bardzo bogatym menu. Jak to we Włoszech, królują makarony, pizza, focaccia, risotto czy panini z porchettą.
Atrakcje Watykanu to nie tylko Bazylika św. Piotra, kompleks Muzeów Watykańskich czy Plac św. Piotra. W stolicy kościoła katolickiego znaleźć można wiele aktywności, które są w stanie zapełnić nawet pełne dwa dni zwiedzania. Jeśli po obejrzeniu najważniejszych obiektów odczuwa się niedosyt można skorzystać z wielu możliwości:
- wejść do skarbca Bazyliki św. Piotra, w którym turyści zainteresowani sztuką sakralną odnajdą wiele skarbów;
- zwiedzić za darmo Groty Watykańskie, w których pochowano wielu papieży i członków rodów królewskich;
- wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem po Ogrodach Watykańskich;
- wraz z przewodnikiem zwiedzić stanowisko archeologiczne z pozostałościami po rzymskiej nekropoli, która odnaleziona została bezpośrednio pod obecną kryptą Bazyliki – znajduje się tam (prawdopodobnie) grób pierwszego papieża.
Wskazówka: Planując odwiedzić wszystkie z wymienionych miejsc należy uzbroić się nie tylko w cierpliwość podczas oczekiwania w kolejce, ale również liczyć się ze sporymi kosztami. Niestety podczas pełnego zwiedzania Watykanu minusem są wysokie ceny.
Wieczór: zjedz zasłużoną kolację w towarzystwie lampki wina
Po tak aktywnym dniu nie zostało już nic więcej jak tylko usiąść w przytulnej kawiarence z lampką pysznego wina w towarzystwie włoskich przysmaków rozkoszując się widokiem urokliwych uliczek, na zakończenie wizyty w Wiecznym Mieście.
A jeśli mamy do dyspozycji 3 dni?
Rano: Ogrody Borghese i Galeria
Rzym w trzy dni to również trochę mało czasu na dogłębne poznanie miasta. Mimo to dobrze jest wykorzystać czas maksymalnie. Mając do dyspozycji jeszcze jeden dzień warto udać się do Ogrodów Borghese, czyli pięknego parku w północnej części Rzymu. Najlepszym sposobem, żeby się do niego dostać jest podróż metrem. Wystarczy wysiąść na stacji metra A, na przystanku Spagna. Park Villa Borghese otwarty jest całą dobę. To idealne miejsce na odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody. Park jest jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Rzymu oraz turystów szukających ochłodzenia wśród cieni tutejszych drzew. Godny uwagi jest również Ogród Wodny, w którym rosną egzotyczne rośliny, a w jego centrum znajduje się ozdobiona antycznymi rzeźbami świątynia Eskulapa.
Fani malarstwa zachwycą się Galerią Borghese mieszczącą się w ładnym pałacu we wschodniej części parku Villa Borghese. Znaleźć tam można sporą kolekcję dzieł malarskich twórców takich jak Rafael, Caravaggio, Rubens czy Tycjan.
Zachwycać można się również XIX-wiecznym Zegarem Wodnym, który napędzany jest strumieniem wody, i który wydaje dźwięki.
Popołudnie: spaceruj po Piazza del Popolo
Popołudnie to dobry czas na zwiedzanie Placu del Popolo, który jest niewątpliwie jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w papieskim Wiecznym Mieście. To właśnie tutaj zaczynają się starożytne Pola Marsowe oraz charakterystyczny trójząb malowniczych ulic: Via del Corso, Via Babuino oraz Via della Ripetta. W parku znajduje się także uliczka upamiętniająca Adama Mickiewicza (Via Adam Mickiewicz).
Na plac dostać można się przez okazałą bramę Porta Flaminia, która powstała w III wieku n.e. Pośrodku placu stoi 24-metrowy obelisk egipski, sprowadzony przez cesarza Oktawiana Augusta. Tuż przy Porta Flaminia wznosi się wspaniała renesansowa bazylika Santa Maria del Popolo, która nierzadko wskazywana jest jako jeden z najważniejszych obiektów turystycznych Rzymu. Dzieła znajdujące się w jej wnętrzach przyciągają do bazyliki tysiące turystów.
W bliskim sąsiedztwie placu znajdują się liczne restauracje, kawiarnie oraz bary, w których warto zatrzymać się na obiad, kawę lub lampkę wina.
Wieczór: zobacz panoramę Rzymu ze wzgórza Pincio
Nad Piazza del Popolo na wzgórzu Pincio znajduje się wspaniały taras widokowy. Rozciąga się z niego przepiękny widok na centrum. Fenomenalną panoramę zobaczyć można szczególnie późnym popołudniem, podczas zachodu słońca i oczywiście nocą. Około 200 metrów dalej znaleźć można kolejny taras widokowy tuż przy restauracji „Casina Valadier”, z którego wyłania się oblicze Rzymu przesłoniętego nieco drzewami, co sprawia wrażenie nostalgicznego i romantycznego miasta. Wejście na tarasy widokowe jest bezpłatne.
Kiedy najlepiej jechać do Rzymu?
Nie ma jednej daty, w której najlepiej wybrać się w podróż do stolicy Włoch. W rzeczywistości sezon na Rzym trwa cały rok. Najwięcej turystów przyjeżdża do miasta w okresie, w którym pogoda jest niemal gwarantowana, czyli od połowy maja do końca września. Turyści, których męczą tłumy unikają szczytu sezonu wakacyjnego oraz wszelkich okresów świąt religijnych, ponieważ wiąże się to z większym napływem nie tylko podróżników ale i pielgrzymów. W szczycie sezonu ilość przyjezdnych przekracza często ilość mieszkańców, kolejki do najważniejszych atrakcji potrafią osiągać ogromne rozmiary, a decydując się na stanie w nich traci się nawet kilka godzin.
Pogoda we wspomnianych miesiącach jest niemal gwarantowana, nie ma więc obaw o deszcze, w tym okresie załamania pogody zdarzają się bardzo sporadycznie i jeśli już wystąpią to są krótkotrwałe. Nierzadko problemem do aktywnego zwiedzania Rzymu jest upał, który konkretnie daje się we znaki. W sierpniu pogoda w tym rejonie jest najgorętsza, wielu stałych mieszkańców stolicy wyjeżdża na urlopy, przez co zauważalnie zmniejsza się ruch uliczny – miasto wówczas przejmują turyści. Zaletą Rzymu w sierpniu są nieco niższe ceny noclegów, roczne maksimum osiągają wtedy kurorty położone nad wodą.