Neapol – plaża, majestatyczne zamki, pizza, a nawet wulkan… Różnorodność miasta i jego okolic, wspaniała pogoda i warunki do zwiedzania sprawiają, że Neapol należy do grona najchętniej odwiedzanych włoskich miast. Jeśli kochasz pizzę neapolitańską, piękne widoki i atrakcje, stolica Kampanii to idealny cel podróży dla Ciebie. W artykule omawiamy wszystko, co musisz tam zobaczyć!
Miasto, w którym mafia kocha i dba o turystów
Neapol to jedno z najpopularniejszych i największych włoskich miast, a jego początki sięgają aż VIII wieku p.n.e.. To właśnie wtedy powstało miasto założone przez zamieszkujących wówczas tamtejsze tereny Greków. W okresie średniowiecza Neapol stał się stolicą Królestwa Neapolu, a następnie Królestwa Obojga Sycylii. Przez kilkaset lat, podczas których pełnił tę funkcję, nastąpił jego ogromny rozkwit. W XIX stuleciu miasto zostało częścią Królestwa Włoch. Neapol budował swoją pozycję przez wieki, stając się jednym z najważniejszych centrów kultury i rozwoju regionu.
Mimo wielu zmian rządzących i zawirowań historycznych Napoli cały czas znane było jako potęga. Dopiero okres II wojny światowej przyniósł miastu sporo zniszczeń, po których jednak szybko się podniosło. Neapol kojarzony jest z grupą przestępczą Camorra. Jeden z najsławniejszych gangów na świecie działa tam od początku XIX wieku, jednak w turystycznych okolicach zupełnie nie ma powodów do obaw. Dziś Neapol jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez przybyszów z całego świata włoskich miast.
Napoli – najciekawsze atrakcje starego miasta
Neapol nie bez powodu cieszy się tak dużym powodzeniem wśród turystów. Charakteryzuje się nie tylko ciekawą historią czy korzystnym położeniem, ale także mnogością atrakcji, którymi można wypełnić po brzegi swój wyjazd. Poniżej przedstawiamy najciekawsze atrakcje starego miasta Neapolu, które znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Galleria Umberto I
Galleria Umberto I to jeden z wielu symboli miasta. Powstała w latach 1887-1891 według projektu Emanuele Rocco. Jej nazwa nawiązuje do ówczesnego króla Italii – Humberta I. Budynek przypomina słynną Galerię Vittorio Emanuele II w Mediolanie – ma wysokie, szklane sklepienie i ogromną kopułę, która łączy wszystkie cztery skrzydła. Powstanie galerii miało kilka celów. Po pierwsze, miało stać się miejscem spotkań i centrum społecznym. Po drugie, szklany dach miał strzec mieszkańców Neapolu przed ptakami, które roznosiły cholerę. Na ponad tysiącu metrach kwadratowych odwiedzić można dziś liczne sklepy czy kawiarnie. Turyści przybywają tu jednak przede wszystkim ze względu na architekturę. Wrażenie robi nie tylko dach, ale także piękne, mozaikowe posadzki. Galleria Umberto I znajduje się nieopodal drogi Via Toledo i Pałacu Królewskiego. Bezapelacyjnie stanowi serce centrum miasta.
Zobacz także: Galleria Umberto I (Neapol) – odwiedź słynną galerię handlową
Fontanna Neptuna
Wśród wartych odwiedzenia atrakcji w centrum Neapolu nie można pominąć Fontanny Neptuna. Znajdująca się obecnie na placu Municipio fontanna powstała na początku XVII wieku według projektu Domenico Fontany. Wybudował ją natomiast Giovanni Domenico D’Auria. Fontanna kilkukrotnie zmieniała swoją lokalizację, przechodząc przy tym zarówno uszkodzenia, jak i renowacje. W obecnym miejscu znajduje się od 2015 roku. Charakteryzuje się okrągłym kształtem i licznymi figurami, które pojawiały się na przestrzeni lat. Wśród nich znajdują się m.in. lwy czy satyrowie. Na szczycie fontanny widnieje postać Neptuna, od którego pochodzi nazwa obiektu. Autorem tej rzeźby był Michelangelo Naccherino. Cała fontanna otoczona jest ozdobną barierką.
Piazza del Plebiscito
O ulicy Via Toledo wspomnieliśmy już w przypadku Gallerii Umberto I, ale można zobaczyć tu także jedną z kolejnych atrakcji – Piazza del Plebiscito. To najbardziej okazały plac w Neapolu. Jego nazwa upamiętnia plebiscyt z 1860 roku, wskutek którego Neapol dołączył do Królestwa Włoch. Powierzchnia placu wynosi 23 000 m². Tuż obok niego znajduje się Pałac Królewski. Otoczony kolumnami plac stanowi centrum wielu wydarzeń kulturalnych. Odbywają się tu m.in. koncerty – w 2009 roku wystąpił tam Elton John. Na placu największe wrażenie robią liczne kolumny i sporych rozmiarów kopuły oraz portyk, które znajdują się w połowie loggi.
Stacja Toledo – metro Neapol
W Neapolu łatwo poruszać się komunikacją miejską. Tamtejsze metro składa się z dwóch linii. Podczas przemieszczania się po mieście zwróć szczególną uwagę na stację Toledo. Jest to jeden z przystanków, na których funkcjonuje otwarta dla wszystkich galeria sztuki. Stacja Toledo działa od 2012 roku, a osobą, która odpowiada za projekt tej niezwykłej przestrzeni, jest Oscar Tusquets Blanca. Znajdujące się tam dzieła, malunki czy mozaiki nawiązują głównie do wody i światła. Można tam obejrzeć także dzieła związane z Neapolem. Zwiedzanie poszczególnych stacji metra to gratka przede wszystkim dla fanów sztuki. Stacja Toledo jest zdecydowanie tą najbardziej charakterystyczną i popularną.
Katakumby Neapol
Pod powierzchnią tętniącego życiem Neapolu znajduje się jedna z najmroczniejszych atrakcji turystycznych – katakumby San Gennaro i katakumby di San Gaudioso. Najpopularniejsze są te pierwsze i znajdziesz je nieopodal dzielnicy Rione Sanità, pod kościołem Matki Boskiej Dobrej Rady. Cmentarze mają dwa poziomy – San Gennaro Superiore i San Gennaro Inferiore. Ich cechą charakterystyczną są duże przestrzenie i szerokie korytarze. To dość nietypowe rozwiązanie na tego typu cmentarzyskach. W środku można zobaczyć groby tysięcy osób, które były tam chowane przez setki lat. Pod ziemią znajdują się różnorodne miejsca spoczynku, dzięki którym można określić m.in. status społeczny pochowanej tam osoby.
Zobacz także: Palermo – TOP 7 atrakcji sycylijskiego miasta!
Najbardziej okazałe i ozdobne groby należą do najbogatszych zmarłych. Są tam zarówno pojedyncze, jak i rodzinne grobowce. Na terenie katakumb znajduje się nawet kaplica, w której można wziąć udział w nabożeństwie. Katakumby di San Gaudioso znajdują się pod bazyliką di Santa Maria della Sanità. Bilety do wszystkich katakumb można kupić na oficjalnej stronie internetowej. Bilet normalny kosztuje 9 euro, dla osób poniżej 18. roku życia – 5 euro, a dla studentów czy seniorów – 6 euro (stan na marzec 2022). Osoby z niepełnosprawnościami czy dzieci poniżej 6. roku życia mogą zwiedzać katakumby za darmo.
Kaplica Santa Maria della Pietà
Kaplica Santa Maria della Pietà, nazywana także Cappella Sansevero, powstała w XVI wieku. Miejsce to słynie z cennych dzieł sztuki, które można podziwiać w środku i można traktować je jak muzeum. Wśród tamtejszych rzeźb i obrazów zobaczyć można eksponaty w stylu rokoko. Najważniejszymi dziełami są: Chrystus spowity całunem, którego autorem jest Giuseppe Sanmartino; Skromność Antonio Corradiniego i Uwolnienie od oszustwa – Francesco Queirolo. Co ciekawe, znajdują się tam także eksponaty prezentujące anatomię człowieka, czyli prawdziwe szkielety kobiety i mężczyzny, na których można zobaczyć precyzyjnie odtworzone żyły i tętnice.
Katedra w Neapolu
W centrum Neapolu znajduje się najważniejsza świątynia w mieście, czyli Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywana także katedrą Duomo. Znajduje się przy drodze Via Duomo, a jej zwiedzanie jest darmowe. Otwarta na turystów świątynia słynie z tego, że przechowywane są w niej relikwie patrona miasta – św. Januarego. Aktualny kształt budowli osiągnięto na początku XIV wieku. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się dwie inne świątynie. Kościół ma bardzo bogate wnętrze wypełnione mozaikami, malunkami i dziełami sztuki. Trzy razy do roku w katedrze dochodzi do tzw. cudu krwi, który polega na tym, że przechowywana jako relikwia krew św. Januarego przybiera stan ciekły. Pojawienie się płynu oznacza łaski i powodzenie dla miasta. Brak cieczy zwiastuje natomiast nieszczęście. Niektórzy naukowcy tłumaczą to zjawisko obecnością w ampułce substancji chemicznej powodującej upłynnienie.
Klasztor św. Klary
Klasztor św. Klary w Neapolu to część całego kompleksu budynków. Klasztor i znajdująca się tuż obok bazylika powstały w XIV wieku. Kościół i jego wnętrze zmieniały się w wyniku renowacji kilka razy. Aktualnie tamtejsze zdobienia są typowo gotyckie. Na terenie kompleksu znajduje się także muzeum. Wśród eksponatów znajdują się m.in. znaleziska archeologiczne czy barokowe szopki. Można tam lepiej poznać historię klasztoru i Neapolu. Szczególną popularnością wśród turystów cieszą się położone tuż obok muzeum ogrody św. Klary.
Jeśli chcesz zobaczyć Neapol z wszystkimi jego najpiękniejszymi miejscami – tych ogrodów nie możesz ominąć! Rośnie tam wiele drzew cytrusowych, a pomiędzy nimi znajduje się mnóstwo kolumn i ławek zdobionych kolorowymi, małymi kafelkami. Kafle przedstawiają bujną roślinność, krajobrazy czy sceny z życia codziennego i mitologii. Bilet normalny kosztuje 6 euro, ulgowy 4,5 euro, a dla wycieczek zorganizowanych 3,5 euro. Nieopodal klasztoru, niespełna 300 metrów dalej, znajduje się plac Piazza San Domenico Maggiore, na którym można odwiedzić warty uwagi kościół San Domenico Maggiore.
Zobacz także: Rimini – czy to najciekawszy kurort nad Adriatykiem?
Neapolitańskie zamki
We Włoszech nie brakuje wspaniałych, monumentalnych zamków. Szczególnie dużo tych budynków ma do zaoferowania stolica Kampanii. Każdy zamek z poniższej listy zasługuje na to, by go odwiedzić. Przekonaj się, jakie królewskie wnętrza czekają na Ciebie w Neapolu!
Zamek Jajeczny – Castel dell’Ovo
Wielu turystów zwiedzanie Neapolu rozpoczyna od centrum miasta, a dopiero później udaje się na obrzeża. Ten zamek możesz zobaczyć już podczas pierwszych dni pobytu, ponieważ znajduje się w samym sercu Napoli. Chodzi o Castel dell’Ovo, czyli tzw. Zamek Jajeczny. To średniowieczna budowla zlokalizowana na niewielkiej wyspie, zbudowana przez Normanów. Początkowo była to siedziba królewska, a następnie miejsce dla urzędników pracujących dla króla. Skąd pochodzi ciekawa nazwa obiektu? Historia głosi, że w fundamentach zamku znajduje się tajemnicze, magiczne jajko należące do Wergiliusza. Zwiedzanie Castel dell’Ovo jest darmowe. Tuż obok znajduje się mnóstwo knajpek i restauracji, a to tętniące życiem, popularne wśród turystów miejsce nazywa się Borgo Marinari. Niekiedy na zamku organizowane są wydarzenia kulturalne, np. wystawy.
Castel Nuovo
Budowa Castel Nuovo miała miejsce w XIII wieku. To właśnie ten budynek stał się siedzibą króla, gdy ten przeznaczył Zamek Jajeczny do użytku urzędników. Budynek znajduje się przy Piazza Municipio. Był wielokrotnie przebudowywany i remontowany. Kolejni właściciele dodawali kolejne wieże czy charakterystyczny łuk triumfalny. We wnętrzach tego zamku doszło pod koniec XV wieku do słynnego aresztowania niesprzyjających ówczesnemu władcy baronów. Zostali oni zamordowani. Cechą charakterystyczną budynku są wysokie baszty, które sprawią, że z pewnością dostrzeżesz Castel Nuovo już z daleka. W środku funkcjonuje muzeum miejskie. Można zobaczyć także część dawnych pomieszczeń zamkowych. Normalny bilet wstępu kosztuje 6 euro (stan na marzec 2022).
Pałac Królewski
Pałac Królewski, czyli Palazzo Reale, powstał w XVII wieku. To jedna z najważniejszych architektonicznych atrakcji Neapolu. Jego architektem był Domenico Fontana, który zaprojektował także wspomnianą już Fontannę Neptuna. Pałac znajduje się przy Piazza del Plebiscito. Na przestrzeni wieków gościł wielu władców i ważnych urzędników. Dziś w jego wnętrzach można odwiedzić muzeum, teatr czy bibliotekę. Bardzo ciekawym elementem zewnętrznej architektury obiektu są posągi prezentujące władców Neapolu, w tym m.in. Karola I Andegaweńskiego czy Karola III Burbona. Palazzo Reale to punkt, którego nie możesz ominąć podczas swojej wycieczki.
Zamek Sant’ Elmo
Zamek Sant’ Elmo znajduje się na wzgórzu Vomero, z którego możesz zobaczyć Neapol z góry. Budowla powstała w XIII wieku w czasie panowania Karola I Andegaweńskiego. Nazwa budynku pochodzi od tego, że przed nią w tym samym miejscu znajdowała się kaplica św. Erazma. Zamek ma charakterystyczny, sześciokątny kształt, który nadano mu dopiero w XVI wieku. Sant’ Elmo pełnił funkcję fortecy, a nawet więzienia i dopiero pod koniec XX wieku przestał należeć do wojska. Dziś we wnętrzach zamku mieści się muzeum, zarówno z wystawami stałymi, jak i czasowymi. Turyści często odwiedzają zabytek po to, by ujrzeć wspaniały widok na Neapol i Wezuwiusza. To jeden z najlepszych punktów widokowych tej części Włoch. Wstęp do zamku jest biletowany.
Odkryj piękne okolice Neapolu
Neapol to doskonała baza wypadowa. Miasto jest dobrze skomunikowane, dzięki czemu łatwo można się dostać do innych wartych uwagi, włoskich miejscowości. Szczególną popularnością cieszą się tam wycieczki na Wybrzeże Amalfitańskie. Stolica Kampanii pozwala też na około trzygodzinną podróż pociągiem do Rzymu czy nieco dłuższą do Bari. Poniżej omawiamy najlepsze atrakcje, do których z łatwością dostaniesz się z Neapolu.
Wulkan Wezuwiusz
Wycieczki na Wezuwiusza to zdecydowanie jedna z najważniejszych i najszybszych atrakcji w Neapolu. Wezuwiusz to wciąż czynny wulkan, którego krater ma 230 metrów głębokości. Pierwsza aktywność wulkanu miała mieć miejsce kilkanaście tysięcy lat temu, ale zdecydowanie najgłośniejszą erupcją jest ta z 79 roku. Wskutek wybuchu doszło do ogromnych zniszczeń. Zginęło mnóstwo osób, a kilka miast, w tym Pompeje, zostały całkowicie zrujnowane. Aktualnie od kilkudziesięciu lat wulkan nie przejawiał większej aktywności, ale naukowcy zgodnie uważają, że jest to tylko kwestia czasu.
Zobacz także: Wezuwiusz – odkryj tajemnice włoskiego wulkanu
Wejście na Wezuwiusz jest bardzo łatwe do zorganizowania. Najpierw należy udać się z Neapolu pociągiem podmiejskim Circumvesuviana do Ercolano. Po wyjściu na stacji Ercolano Scavi z łatwością znajdziesz autobusy firmy Vesuvio Express, którymi szybko dostaniesz się tuż pod wejście na szlak prowadzący do krateru. Trasa jest dość prosta, ale warto się do niej odpowiednio przygotować. Pamiętaj o wygodnym obuwiu i o tym, że na szczycie może być znacznie chłodniej niż w Neapolu.
Pompeje
Pompeje to jedno z miast, które zostały najbardziej dotknięte przez erupcję Wezuwiusza w 79 roku. Najpopularniejszą wśród zwiedzających częścią miasta jest ta, która po wybuchu wulkanu została przykryta popiołem wulkanicznym. Odsłonięto ją dopiero w XVIII wieku, dzięki czemu zabytki całkiem dobrze się zachowały. Do Pompejów można dojechać z Neapolu pociągiem. Zwiedzanie starożytnej części miasta, która znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, trwa zwykle kilka godzin. Do miejsc, które trzeba zobaczyć, należą m.in. świątynia Jowisza, amfiteatr, forum, dom publiczny czy termy. Miasto można zwiedzać na własną rękę, a także z przewodnikiem. Aby jak najlepiej przygotować się do wizyty, warto odwiedzić najpierw Muzeum Archeologiczne w Neapolu.
Wyspa Capri
Capri to jedna z najchętniej odwiedzanych wysp we Włoszech. Znajduje się w Zatoce Neapolitańskiej, a prowadzące do niej morskie wycieczki organizowane są zarówno z Neapolu, jak i z miast Wybrzeża Amalfitańskiego. Bilet na rejs kosztuje zwykle około 20 euro. Wyspa podzielona jest na dwa miasteczka – Capri i Anacapri. Powierzchnia całej wyspy to nieco ponad 10 km², a najwyższy punkt znajduje się niespełna 600 m n.p.m. Życie na Capri toczy się od czasów antycznych. Na przestrzeni wieków wyspa pełniła różne funkcje, a dziś stanowi jeden z najważniejszych punktów turystycznych w południowych Włoszech. Wyspę można zwiedzać pieszo, a także autobusami czy kolejką.
Ze względu na otoczenie wyspy, czyli liczne skały i groty, organizowane są rejsy wokół Capri. Co zobaczyć na samej wyspie? Znajdują się tam liczne zabytki, jednak nic nie zachwyca tak, jak tamtejsze widoki. Jeden z najpopularniejszych to widok z góry na krętą drogę Via Krupp, pod którą rozpościera się przejrzysta, błękitna woda. Na szczycie Monte Tiberio można obejrzeć ruiny jednej z rezydencji cesarza Tyberiusza – Villi Jovis. Po wspaniałe widoki warto wybrać się także na najwyższy szczyt wyspy – Monte Solaro. Poza tym na uwagę zasługują m.in.: Lazurowa Grota, Piazza Umberto I, Ogrody Augusta czy plaża Marina Piccola.
Kolorowa Wyspa Procida
Procida znajduje się bardzo blisko Neapolu. Wystarczy niespełna godzina, by dostać się do celu. Mimo że jest ona niedaleko, nie jest aż tak popularna wśród turystów, jak np. Capri. To miejsce, w którym można poczuć spokój i odetchnąć od zatłoczonego Neapolu. Jej cechą charakterystyczną są kolorowe zabudowania i świetna, lokalna kuchnia. Wyspa ma kilka wartych uwagi punktów widokowych. Najpopularniejszy jest zdecydowanie ten, z którego roztacza się widok na kolorową przystań Marina di Corricella. Procida to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę na pyszny obiad oraz kilkugodzinny spacer i podziwianie uroków wyspy.
Wyspa Ischia
Należąca do tego samego archipelagu co Procida, wyspa Ischia, to kolejna propozycja na wycieczkę z Neapolu. Znana jest przede wszystkim ze znajdujących się na niej term, ale nie tylko. Podczas zwiedzania nie można pominąć Zamku Aragońskiego, który nie jest położony bezpośrednio na głównej części wyspy, tylko na skale połączonej z Ischią mostem Ponte Aragonese. Dla lubiących fizyczne wyzwania świetnym punktem widokowym może okazać się szczyt Monte Epomeo. Po wejściu na wysoką na prawie 800 metrów górę można zobaczyć nawet Wezuwiusza. Na wyspie warto odwiedzić także wspaniałe ogrody Giardini La Mortella. Liczne plaże, restauracje czy miejsca do przechadzek sprawiają, że na wyspie Ischia można spędzić nawet więcej niż jeden dzień.
Pocztówkowe wybrzeże Amalfi
Wybrzeże Amalfitańskie, jeden z najbardziej turystycznych regionów we Włoszech, to niezwykle malowniczy region, który znajduje się dość blisko Neapolu i jest z nim dobrze skomunikowany. Jego nazwa pochodzi od miasteczka Amalfi, które wraz z Positano i Ravello stanowi najpopularniejsze i najbardziej luksusowe punkty wybrzeża. Miasteczka słyną z kolorowych budynków zlokalizowanych na wysokich zboczach, wąskich uliczek, błękitnych zatoczek, drzew cytrusowych i piaszczystych plaż. Choć noclegi we wspomnianych miasteczkach są dość drogie, zwiedzanie wybrzeża nie musi być kosztowne. Warto udać się tam poza sezonem letnim, kiedy miejscowości nie pękają w szwach od turystów. Można też rozważyć hotel w pobliskich miastach. Dobrym przykładem jest Sorrento, z którego bezproblemowo można dostać się do miasteczek wybrzeża, czy nawet na wyspę Capri.
Zobacz także: Co musisz zobaczyć na Wybrzeżu Amalfitańskim?
Podczas wycieczki do wspomnianych miejscowości koniecznie spróbuj produkowanego tam limoncello, czyli likieru z tamtejszych cytryn, a także gnocchi alla sorrentina, czyli ziemniaczanych klusków zapiekanych w sosie pomidorowym. Tamtejsza kuchnia obfituje też w rewelacyjne owoce morza i ryby.
Neapol – Pizza neapolitańska
Pizza to zdecydowanie najbardziej uwielbiane na całym świecie włoskie danie. Podczas wizyty w Neapolu koniecznie musisz spróbować pizzy neapolitańskiej. Charakteryzuje się ona bardzo cienkim ciastem, wyrośniętymi brzegami i bardzo wysoką jakością składników. W Neapolu restauracje serwujące ten przysmak znajdziesz niemal na każdym kroku. Najpopularniejszym lokalem jest jednak L’Antica Pizzeria da Michele przy ulicy Via Cesare Sersale. Miejsce to słynie nie tylko z perfekcyjnie wykonanej pizzy, ale też ze swojej roli w filmie Jedz, módl się, kochaj. To właśnie w tym lokalu pizzą neapolitańską w jednej ze scen zajadała się Julia Roberts. Choć do restauracji zwykle stoi ogromna kolejka, oczekiwanie na posiłek w tym miejscu jest zdecydowanie uzasadnione. W menu znajdują się dwa rodzaje pizzy – margherita i marinara.
Zobacz także: Kuchnia włoska – najpopularniejsze dania, ciekawostki i historia! Fenomen włoskich smaków
Ciekawostki o Neapolu
Neapol to miasto z wielowiekową historią, mnóstwem zabytków i doskonałą bazą wypadową do zwiedzania dalszej części Włoch. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek o stolicy Kampanii.
- Neapol to trzecie pod względem zaludnienia miasto Włoch;
- Powstało tam wiele produkcji filmowych, m.in. Jedz, módl się, kochaj czy Zaczęło się w Neapolu;
- Neapol wystąpił też w serialu Gomorra, który opowiada o neapolitańskiej mafii;
- Pisarz Johann Wolfgang von Goethe jest autorem powiedzenia „Zobaczyć Neapol i umrzeć”;
- Na lotnisko Neapol Capodichino dolecisz z Wrocławia, Warszawy, Nowego Dworu Mazowieckiego, Krakowa czy Katowic;
- Jeden z najpopularniejszych deserów, którymi może poszczycić się Neapol, to babà, która ma polskie pochodzenie;
- Gdy Neapol odwiedziła Małgorzata Sabaudzka, zrobiono dla niej pizzę, której nazwa pochodzi właśnie od imienia królowej (chodzi o margheritę).
Neapol – zabytki tego miasta i okolic pozwalają na spędzenie pełnego wrażeń urlopu na południu Włoch. Stolica Kampanii każdego roku przyciąga całe mnóstwo turystów, co sprawia, że Neapol jest jednym z najbardziej zatłoczonych miast, szczególnie w sezonie letnim. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki dotyczące wycieczki do tego miasta i okolic okazały się dla Ciebie pomocne. Neapol to miasto zdecydowanie warte odwiedzenia!