Morze czy góry? Długa wspinaczka na szczyt, czy pełne zanurzenie? Wielkie kamienie czy wielka ryba? Jedni kochają wodę, inni góry. Jedną z najbardziej ekscytujących aktywności związanych z wodą jest nurkowanie. Odkrywanie raf koralowych, pływanie z delfinami, przyglądanie się wrakom statków na dnie oceanu, to niektóre atrakcje nurkowania w Oceanie Spokojnym.
Mikronezja – informacje ogólne
Mikronezja lub Sfederowane Stany Mikronezji to państwo na Oceanie Spokojnym obejmujące większość wysp Mikronezji. Wcześniej państwo było obszarem, który ONZ oddało do administrowania USA. W 1979 przyjęła konstytucję, a w 1989 stała się niepodległym państwem. W Kongresie Mikronezji zasiada 14 członków, którzy są wybierani w głosowaniu powszechnym. Mikronezja składa się z 4 stanów niezależnych kulturowo, które opierają się na tych samych wartościach.
Walutą Mikronezji jest dolar amerykański. Decydując się na wyjazd turystyczny na wyspy nie trzeba wizy, wystarczy paszport. Wiza jest potrzebna, gdy na Mikronezję wyjeżdża się do pracy. Na wyspach nie ma polskiego konsulatu, a wyspy są zagrożone cyklonami. W razie kryzysu pomoc można uzyskać w konsulacie innego kraju UE. Na teren Mikronezji nie można wwozić żadnych substancji które, chociaż pozornie przypominają jakiekolwiek narkotyki.
Na Mikronezji jest ryzyko zachorowania na tyfus i cholerę, dlatego ważne jest kupienie ubezpieczenia, które pokryje koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego. Na wyspach nie ma możliwości skorzystania z opieki medycznej, dlatego w razie wypadku lub zachorowania pacjenci są przewożeni na Hawaje, do Guam lub Australii.
Podczas wyjazdu ważne jest zabranie leków w oryginalnym opakowaniu z receptą oraz uważność, ponieważ na Mikronezji poziom przestępczości jest dość wysoki. Drogi są kiepskiej jakości, ale można wynająć samochód.
Jak dolecieć do Mikronezji?
Jedną z tras do Mikronezji jest lot z Amsterdamu do Koror lub Guam, a stamtąd do Chuuk, Kosrae lub Pohnpei. Z Warszawy najłatwiej dolecieć do Palau lotem bezpośrednim. Ważne jest, że gdy lot ma planowaną przesiadkę na terenie USA, obowiązuje wiza do Stanów. Najłatwiej na wyspy dostać się lotem, który ma przesiadkę w USA lub w Australii, np. z Honolulu lub Caims albo z którejś z sąsiednich wysp z portem lotniczym, np. Fidżi albo Filipin.
Mikronezja – turystyka
Mikronezja jest państwem wielokulturowym. Dzięki temu, odwiedzając wyspy można zobaczyć wiele ciekawych miejsc, które sprawią, że wyjazd będzie jednym z najpiękniejszych wspomnień. Pierwszym z nich jest Chuuk. Na tej wyspie Japończycy w czasie drugiej wojny światowej dużą i najważniejszą na Pacyfiku bazę wojskową. Pod wodą naukowcy znaleźli 41 wraków, które można oglądać w podwodnym muzeum.
Kolejna atrakcja to Pohnpei. To wyspa pochodzenia wulkanicznego, na której znajduje się Palikir – stolica państwa. Największa atrakcja na wyspie to Nan Madol. Najwięcej można zobaczyć z łódki. Miasto jest nazywane Wenecją Pacyfiku, ponieważ od pozostałych wysepek jest oddzielona kanałami podobnymi do tych w Wenecji. Od 2016 roku miasto jest na liście UNESCO. Nan Madol to jeden z megalitycznych ośrodków wschodniej Mikronezji. Jego wielkość jest prawdopodobnie niedoszacowana, ponieważ większą jego część pokrywają lasy namorzynowe, których korzenie znajdują się w wodzie.
Zobacz także: Nan Madol – co kryje Wenecja Mikronezji?
Mur Hiszpański to jedna z atrakcji na Pohnpei. Pozostałości Fortu Alfonsa XIII to ruiny murów zbudowanych przez Hiszpanów zarządzających wyspą. Później większość fortu zburzyła niemiecka administracja. Pozostałe atrakcje turystyczne to przepiękne skały i wodospady, jak np. Pohn Doloen Net – wzgórze z zapierającym dech w piersiach widokiem, skała Sokhnes, wodospad Sahwarlap oraz Kepirohi oraz tzw. kamienne pieniądze na Yap. To ogromne dyski z kalcytu, których średnice mają do 4 metrów.
Palikir – stolica Mikronezji
Palikir jako stolica państwa jest siedzibą wszystkich najważniejszych budynków rządowych oraz rezydencji prezydenta. Jest ośrodkiem turystyczno-usługowym, który dzięki pomocy finansowej z USA rozwija się coraz bardziej. W Palikir większość mieszkańców to chrześcijanie.
Mikronezja – raj dla nurków
Wyspy Mikronezji są rajem dla miłośników nurkowania. Odkrywanie rafy koralowej, wpływanie do jaskiń, obserwowanie ryb czy wraków statków albo karmienie rekinów, to tylko niektóre z atrakcji wód wokół mikronezyjskich wysepek.
Ciekawszą i mniej popularną jest baza wypadowa dla nurków na Yap. Na rafach koralowych wokół wyspy jest bardzo dużo ryb, a pod wodą jest bardzo dobra widoczność. Dodatkową atrakcją Yap jest karmienie rekinów. Na rafach wokół Yap można również wpłynąć do niesamowitych jaskiń.
Kolejna baza dla miłośników podwodnych podróży to Palau. To baza, w której oprócz centrum nurkowego znajdują się restauracja oraz część wypoczynkowa. Palu jest dobrym miejscem dla początkujących nurków, dzięki łatwym miejscom do pływania.
Nurkując wokół Chuuk można obejrzeć wraki statków i innych okrętów, które są już porośnięte wodnymi roślinami. Oficjalne podwodne muzeum sprawia, że nurkowanie jest niesamowitym doświadczeniem.
Mikronezja – ciekawostki
- Mikronezja jako państwo jest krajem, w którym nigdy nie zanotowano ujemnej temperatury.
- Nazwa oznacza „małe wyspy”
- W Mikronezji nikt się nie spieszy.
- W rządzie Mikronezji nie ma żadnej kobiety.
- Mieszkańcy mówią 9 językami.
- Nocne życie nie istnieje – bary i restauracje są zamykane przed 22.00.
- W Kosrae nie żadnych gatunków niebezpiecznych zwierząt.
- W Mikronezji należy się skromnie ubierać.
- Mikronezja nie granic lądowych.
- Średnia wieku na wyspach wynosi 24 lata i 2 miesiące.
- Na Nan Madol składa się ok. 100 sztucznych wysepek.