Pomnik Jezusa w Rio de Janeiro znajduje się na szczycie góry Corcovado, położonej w Parku Narodowym Tijuca, w największym miejskim lesie na świecie. Uznany symbol kraju i wiary chrześcijańskiej co roku przyciąga tłumy turystów z całego świata. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć!
Pomnik Chrystusa Odkupiciela na szczycie góry Corcovado
Pomnik Jezusa w Rio de Janeiro, zlokalizowany na szczycie granitowego wzniesienia Corcovado, jest symbolem miasta oraz najbardziej charakterystycznym i imponującym elementem miasta.
Zbiórka pieniędzy na budowę pomnika, który miał upamiętnić setną rocznicę niepodległości państwa rozpoczęła się w 1921 roku. Początkowo rozważano kilka projektów, między innymi postać z kulą ziemską w dłoni, a także gigantyczny krzyż. Ostatecznie wybrano projekt Hectora da Silvy, który zaproponował olbrzymią statuę Chrystusa z rozpostartymi ramionami.
Co ciekawe, ręce oraz głowę Chrystusa zaprojektował francuski rzeźbiarz o polskim pochodzeniu – Paul Landowski. Reszta ciała została stworzona przez inżynierów i architektów. Statua Chrystusa Zbawiciela została zbudowana we Francji i przetransportowana do Rio de Janeiro.
Więcej o Rio de Janeiro przeczytasz w naszym artykule: Jakie atrakcje skrywa Rio de Janeiro i dlaczego jest nazywane „Cudownym Miastem”?
Pierwsze odsłonięcie pomnika Jezusa w Rio miało miejsce 12 października 1931 roku. Drugie odkrycie statuy odbyło się po zainstalowaniu nowego oświetlenia – zostało one włączone przez papieża Pawła VI. Kolejnego odsłonięcia pomnika dokonał Jan Paweł II 12 października 1981 z okazji 50 rocznicy wzniesienia budowli.
Kiedy najlepiej zobaczyć słynnego Jezusa z Rio?
Idealną porą roku do zobaczenia pomnika Chrystusa Odkupiciela przypada na wrzesień i październik. Za tymi miesiącami przemawia przede wszystkim niższa wilgotność i temperatura, które ułatwiają odwiedzającym zwiedzanie Corcovado i posągu Chrystusa Odkupiciela.
Najlepszą porą dnia na odwiedzenie statuy jest późne popołudnie, ponieważ poranne słońce wschodzi w kierunku posągu i utrudnia wizytę. Więc im późniejsze popołudnie, tym lepiej pod względem widoczności. Niemniej, poranna wizyta ma swój plus – zazwyczaj wzgórze jest wówczas mniej zatłoczone.
5 sposobów, aby zobaczyć pomnik Chrystusa Odkupiciela
Rzeźba Jezusa w Rio de Janeiro jest jedną z najciekawszych atrakcji miasta, dlatego jest chętnie i tłumnie odwiedzana przez turystów z całego świata. Aby dostanie się do niej było możliwe niemal dla każdego, zadbano owiele sposobów odwiedzenia jej na szczycie wzgórza Corcovado.
- Taksówka – jest jedną z możliwości dostania się do statuy. Można nią dojechać przez większość drogi, a nawet poprosić taksówkarza, aby poczekał na Ciebie, gdy będziesz zwiedzać. Oczywiście jest to opcja dość kosztowna, ale z pewnością odpowiednia dla podróżnych o napiętym harmonogramie.
- Pociąg – odjeżdża ze stacji Corcovado co półtorej godziny pomiędzy 8:00, a 20:00. Pociąg, który niegdyś używany był do transportu części posągu, dziś przewozi do 173 osób na szczyt wzgórza, przez największy na świecie las miejski – Park Narodowy Tijuca. Nie jest to najszybsza forma transportu, lecz z pewnością warta jest rozważenia z uwagi na niesamowitą scenerię stanowiącą dodatkową atrakcję.
- Furgonetka pasażerska – zabiera turystów do pewnego momentu drogi na górę, stamtąd można kupić bilet i wjechać oficjalnym vanem na sam szczyt. Jeśli podróżujący mają do dyspozycji własny samochód, również mogą dojechać do pewnego odcinka, a stamtąd dostać się na szczyt oficjalnym vanem.
- Wycieczka zorganizowana – jest kolejną opcją umożliwiającą dostanie się na szczyt i obejrzenie posągu z bliska. Jest to dobra opcja dla podróżujących, którzy organizowanie wycieczek wolą powierzyć komuś innemu. Można wówczas skorzystać z ofert koncentrujących się wyłącznie na tej atrakcji lub odwiedzić wszystkie najważniejsze zabytki Rio de Janeiro z grupą.
- Pieszo – również tak można dotrzeć na szczyt. Jest to opcja dla aktywnych turystów, którzy wolą bardziej wymagający sposób zwiedzania. Istnieje kilka szlaków turystycznych przechodzących przez Park Narodowy Tijuca i prowadzących do posągu.
Uwaga na kieszonkowców i naciągaczy
Bezpieczeństwo w Rio de Janeiro to temat, który wywołuje różne emocje. Doniesienia medialne dotyczące miasta w niektórych podróżnikach wzbudzają obawy. Choć turyści raczej nie muszą martwić się o swoje życie czy zdrowie (jeśli sami nie powodują niebezpiecznych sytuacji i zachowują zdrowy rozsądek), tak z pewnością powinni bacznie pilnować swoich plecaków, torebek, portfeli i innych drogocennych rzeczy.
Drobne kradzieże są najczęstszym problemem nie tylko w Rio, ale w całej Brazylii. Ryzyko można jednak zminimalizować nosząc przy sobie tylko wyliczoną ilość gotówki. Droga biżuteria, ubrania i akcesoria przykuwają niepotrzebną uwagę – lepiej zostawić je w hotelu albo w ogóle nie zabierać do Brazylii. Jeśli doszłoby do konfrontacji z napastnikiem należy pokornie oddać portfel, telefon czy inne kosztowności. Próby negocjacji zazwyczaj są nieskuteczne i mogą prowadzić do innych agresywnych zachowań. Nasze zdrowie jest przecież cenniejsze niż zawartość naszego portfela, prawda? Bez względu na kierunek podróży zawsze należy zachować zdrowy rozsądek. Nawet w najbezpieczniejszym miejscu na ziemi mogą wydarzyć się podobne historie, dlatego nie należy przesadnie bać się podróży do Rio, ale zwiedzając miasto zachować wzmożoną ostrożność.
Pomnik Chrystusa Zbawiciela w liczbach
Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro jest najwyższym pomnikiem Chrystusa na świecie, jej łączna wysokość to 38 metrów (z czego sama statua ma 30 metrów). Zaraz za nim na podium plasuje się Figura Chrystusa Pacyfiku w Limie (Peru) wysokości 37 metrów (22 metry ma sama figura), na trzecim miejscu jest Pomnik Chrystusa Króla znajdujący się w Świebodzinie (Polska), jego całkowita wysokość wynosi 36 metrów (33 metry ma sama figura).
Pomnik Jezusa w Rio – ciekawostki
- 3,5-metrowa głowa waży ponad 35 ton, każda dłoń waży 9 ton, a odległość od końca palców jednej ręki do drugiej wynosi 28 m. Całość pomnika waży w przybliżeniu 1145 ton.
- W 2007 roku pomnik został wybrany jednym z nowych siedmiu cudów świata.
- Pomnik Chrystusa Odkupiciela został zbudowany w całości z darowizn narodu brazylijskiego.
- Pomnik został zaprojektowany tak, aby wytrzymać wiatry o prędkości dochodzącej do 250 km/h – czterokrotnie wyższej niż średnia odnotowana w momencie jego budowy. Wytrzymuje nawet wiatry huraganu kategorii 5, takiego jak huragan Katrina, który uderzył w USA w 2005 roku.