Wrocław – miasto spotkań, mostów, krasnali i wspaniałych architektonicznych obiektów, do których z pewnością należy zaliczyć Iglicę – jeden z symbolów miasta i jego mieszkańców. Wznosząca się przy wrocławskiej Hali Stulecia konstrukcja to bardzo często odwiedzane miejsce przez turystów, które upamiętnia zjednoczenie się społeczeństwa. Jaka jest historia powstania obiektu i czym może zaskoczyć odwiedzających? Przedstawiamy wszystkie fakty i ciekawostki na temat Iglicy we Wrocławiu!
Symbolika wrocławskiej Iglicy
Wybudowaniu Iglicy przy Hali Stulecia we Wrocławiu miało wielkie znaczenie dla narodu i mieszkańców miasta. Konstrukcja stanowi o sile Polski, a obiekt jest wyrazem potęgi jej obywateli. Po zakończeniu II Wojny Światowej panowało przeświadczenie, że kraj nie jest w stanie wyjść z kryzysowej sytuacji i odrodzić się na nowo, jednak zjednoczenie wszystkich społecznych klas oraz rozwój ekonomiczny państwa przyczyniły się do wzmocnienia pozycji kraju, a w ramach udowodnienia swojej nieugiętości – wzniesiono konstrukcję przy Ludowej Hali. Szczególną symbolikę przypisuje się również wyglądowi samej konstrukcji – trzy odnóża podstawy nawiązują do trzech zjednoczonych klas społecznych – chłopów, robotników oraz wyżej postawionych pracujących, którzy w walce o dobro narodu i jakoś życia w kraju połączyli swoje siły, by zrewolucjonizować Polskę.
Zobacz także: Wrocław – atrakcje i zabytki warte zobaczenia. 15 propozycji!
Gdzie znajduje się Iglica i jak do niej dotrzeć?
Potężna konstrukcja mieści się na obszarze Parku Szczytnickiego we Wrocławiu tuż przed budynkiem Hali Ludowej. Iglicę można zobaczyć podczas zwiedzania miejskiego ZOO, ponieważ miejsca te znajdują się w bardzo bliskiej odległości od siebie. Jeśli ktoś lubi wyzwania, ciekawą rozrywką jest podjęcie próby zrobienia sobie selfie w taki sposób, by objąć na zdjęciu cały obiekt! Bez problemu można w to miejsce dojechać samochodem, ponieważ przy Hali Stulecia, jak i przy ZOO znajdują się parkingi, choć można także skorzystać z miejskiej komunikacji. Pod iglicę kursują tramwaje o nr: 1, 2, 4 i 10, a także autobusy linii 145 i 146. Przystanek docelowy to Hala Stulecia. Wrocław posiada wiele rowerowych tras i ścieżek, więc dla miłośników aktywności doskonałą opcją będzie wypożyczenie roweru i przejechanie kilku kilometrów pod samą konstrukcję.
Zobacz także: Hala Stulecia we Wrocławiu – zobacz jedno z największych dzieł architektury XX w.
Konstrukcja Iglicy
Projektantem wrocławskiej iglicy był profesor Stanisław Hempel. Początkowo obiekt osiągał aż 106 metrów wysokości za sprawą lustrzanej konstrukcji, która zdobiła wierzchołek. Lustra były podświetlone reflektorami i miały zapewniać dodatkowe wizualne efekty, jednak jeszcze przed ukazaniem światu wzniosłej budowli, lustrzana część została zniszczona w wyniku burzy, która znalazła się nad miastem. Elementy, które się ostały postanowiono zdjąć, a w tym celu na sam szczyt udała się dwójka młodych Wrocławian. W tym okresie nie było możliwości zlecenia tego zadania profesjonalnej ekipie alpinistycznej a mężczyźni, którzy podjęli się tego zadania poradzili sobie świetnie, choć wspięcie na sam szczyt trwało niemal całą dobę.
Obecnie Iglica wznosi się na 96,3 metrów i opiera się na trójnożnej podstawie, od której do wierzchołka zwęża się w taki sposób, że na samym czubki posiada zaledwie 4 centymetry szerokości. Cały obiekt waży 44 tony.
Pokusa dla miłośników wspinaczki
Wysokość strzelistego obiektu wzbudza zainteresowanie wielu śmiałków, którzy próbują dokonać czegoś niezwykłego i wspiąć się na sam wierzchołek konstrukcji. Na przełomie wielu lat, od kiedy Iglica stanowi ozdobę miasta, wielu odważnych próbowało swoich sił w pokonaniu potężnego obiektu. W 1982 roku student Politechniki Wrocławskiej – Marian Krzemiński, przedstawiciel „Solidarności walczącej” wspiął się na szczyt Iglicy i korzystając z pomocy kolegów zawiesił na jej czubku flagę Solidarności. Podobna sytuacja miała miejsce w 2008 roku podczas rozgrywania Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, kiedy to na szczycie została zawieszona flaga Tybetu, który był wówczas pod okupacją Chin. Jedną z ciekawszych historii prezentuje para spadochroniarzy, którzy w 2012 roku postanowili wykonać skok z wierzchołka obiektu. Jak się tłumaczyli – nie ma powszechnego zakazu, który nie pozwalałby na takie działanie. Do czasów obecnych niektórzy śmiałkowie wciąż podejmują próby wspinania się na wysoką konstrukcję.
Historia wrocławskiej Iglicy
Iglica została postawiona 3 lipca 1948 roku przed budynkiem Hali Stulecia we Wrocławiu. Wzniesienie obiektu było częścią Wystawy Ziem Odzyskanych i stanowiło polityczno-ludowe przedsięwzięcie, potwierdzające wielkość narodu i rewitalizację państwa po wojnie. W szybkim czasie po postawieniu konstrukcji należało dokonać pewnych zmian w wyglądzie, ponieważ burza, która przeszła nad miastem uszkodziła lustrzane elementy zdobiące wierzchołek. W tym celu dwóch mężczyzn wspięło się na jej szczyt i naprawiło część konstrukcji. Odsłonięcie i kolejne lata istnienia przyniosły obiektowi wielką sławę, czyniąc z niego symbol miasta.
Obiektowi towarzyszy wiele ciekawych incydentów związanych ze zdobywaniem jego szczytu przez odważnych wspinaczy. W 2016 roku nastąpił remont stalowej budowli, w wyniku którego konstrukcję wypiaskowano i odmalowano. Na ten czas wrocławska Iglica została zdjęta, a kolejna próba jej postawienia zakończyła się niepowodzeniem – uszkodzeniu uległ jeden z mocujących elementów. Ponownie konstrukcja stanęła w marcu 2017 roku i do dziś stanowi często odwiedzane miejsce przez Wrocławian, turystów i miłośników fotografii obiektowej.
Iglica we Wrocławiu – ciekawostki
Wspinanie się na Iglicę we Wrocławiu było niejednokrotnie przejawem brawury. W 2018 roku na sam szczyt stumetrowej konstrukcji bez żadnych zabezpieczeń wspiął się znany z podobnych wyczynów 30-letni mężczyzna, co spowodowało poruszenie wśród policji i straży pożarnej. Akcja zakończyła się powodzeniem, ale wyczyn ten z pewnością pozostanie długo w pamięci miejscowych. Ciekawostką jest także, że Iglica przy Hali Ludowej nie jest jedynym obiektem tego typu na terenie miasta! Na Placu Solnym w centrum mieści się Mała Iglica, powstała w 1996 roku. Obiekt również posiada symboliczne znaczenie i upamiętnia działania nieprzychylne chrześcijańskiej religii.