Search The Query
Search

Genewa – odkryj miasto będące stolicą pokoju

jezioro genewskie

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Genewa została okrzyknięta Miastem Pokoju – na jej terenie swoją siedzibę ma mnóstwo placówek dyplomatycznych, organizacji międzynarodowych, a także fundacji. Mieszkańcy posługują się wieloma językami, przez co od razu można poczuć się tam jak we własnym państwie – na pewno usłyszysz swój ojczysty język podczas zwiedzania kolejnych atrakcji. Chcesz dowiedzieć się, czym jest Maison Tavel? A może wolisz spędzić urlop, relaksując się na brzegu jeziora? Genewa czeka na Ciebie!

Genewa. Zwiedzanie – praktyczne informacje

  • Podczas podróżowania po Genewie, warto pamiętać o tym, że jest to najbardziej kosmopolityczne miasto na świecie. Ponad połowa mieszkańców ma zagraniczny paszport lub więcej niż jedno obywatelstwo. Dzięki temu można dogadać się tam w niemal każdym języku. Francuski uznawany jest za główny język, jednak angielski, niemiecki czy hiszpański również nie stanowią problemu dla genewczyków. Instytucje kulturalne przedstawiają swoje zbiory zazwyczaj w większej ilości języków.
  • Walutą w Genewie jest frank szwajcarski, jednak wiele sklepów i restauracji akceptuje także płatności w euro.
  • Warto zaopatrzyć się w kartę Geneva Pass, która pozwoli na zwiedzanie najpopularniejszych miejsc, jednocześnie pozwalając na zaoszczędzenie pieniędzy. Karta występuje w 3 wariantach: 24 h, 48 h lub 72 h. Ceny to odpowiednio: 26, 37 oraz 45 CHF (1 CHF to ok. 4,14 PLN). Korzystając z niej można zwiedzić ponad 50 atrakcji, a także spróbować raftingu lub kajakarstwa – na sport przewidziane są zniżki i promocje.

Krótka historia Genewy

Historia Genewy sięga początków 370 r. Chwilę przed rozpadem Cesarstwa Rzymskiego, stała się siedzibą biskupstwa. Potem została zajęta kolejno przez Burgundów i Franków, aby potem ponownie wrócić pod panowanie Burgundii – otrzymała wtedy status hrabstwa. Władcy zarządzali autonomicznym rejonem, jednak musieli liczyć się ze zdaniem miejscowych biskupów. Ten okres wpłynął na szybki rozwój handlu, rzemiosła czy usług bankowych.

W XVI w. do Genewy zaczęli przybywać pierwsi protestanci z Francji, a głoszone przez nich idee szybko zyskały zwolenników. Próbowano szukać kompromisu, jednak ostatecznie mieszkańcy opowiedzieli się za reformacją i uznali się za republikę. Wtedy osiadł tam też Jan Kalwin, który aż do śmierci pełnił rolę duchowego przywódcy miasta. W tym okresie Genewa była nazywana „protestanckim Rzymem”, stanowiła intelektualne i religijne centrum protestantyzmu.

Zobacz także: Davos (Szwajcaria) – raj dla fanów sportów zimowych

Genewa była również jednym z ważniejszych ośrodków europejskiego Oświecenia. W 1712 r. Urodził się Jean-Jacques Rousseau, który do dziś jest tam uwielbiany – jego dom stanowi małe muzeum, postawiono mu pomnik, a także nazwano wyspę jego imieniem.

Szybki rozwój miasta odbywał się głównie w XIX i XX w. Wtedy też zaczął kształtować się jego międzynarodowy charakter. W 1863 r. Jean Dunant założył organizację znaną dziś jako Czerwony Krzyż. Wpłynęło na to jego zetknięcie się z krwawą bitwą stoczoną między armią austriacką a siłami francusko-włoskimi. Gdy w 1920 r. utworzono Ligę Narodów, Genewa została wybrana na jej siedzibę, a po ustaniu II Wojny Światowej stała się centralą wielu oddziałów ONZ.

genewa co zobaczyć
Genewa zwana jest najmniejszą metropolią na świecie

Genewę uznano za „Miasto Pokoju” głównie dlatego, że na jej terenie znajduje się siedziba wielu placówek międzynarodowych. Zadaniem ONZ jest utrzymanie pokoju na arenie światowej, a także promowanie współpracy między państwami. Szwajcaria słynie ze swojej neutralności względem światowych konfliktów, a także z niskich podatków i wysokiej jakości życia. Czego więcej chcieć od Miasta Pokoju?

Jak dojechać do Genewy?

Jeżeli zdecydujesz się na podróż z Polski do Genewy pociągiem, przygotuje się na 2 przesiadki: jedna w Berlinie, druga w Bazylei. Nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego pomiędzy Polską i Szwajcarią. Genewski dworzec kolejowy Gare de Cornavin jest bardzo dobrze skomunikowany właściwe z każdym szwajcarskim miastem.

Lot do Szwajcarii trwa ok. 2 godzin. Cena za lot w obie strony waha się zazwyczaj w przedziale 150 – 450 zł. Linie, które organizują loty bez konieczności przesiadki to np. EASY JET, WIZZ AIR, LOT oraz SWISS AIR. Startują w Krakowie lub Warszawie, a miastem docelowym może być Zurych, Bazylea lub właśnie Genewa. Lotnisko, które obsługuje te loty to Genewa-Cointrin.

Lotnisko jest oddalone od miasta o kilka kilometrów, jednak transfer do centrum zajmuje 6 – 20 minut. Aby dotrzeć do centrum Genewy, można wybrać:

  • Autobus – odjeżdża mniej więcej co 9 – 15 minut. Linie nr 5 i 10 zatrzymują się na przystanku Gare Routiere, czyli części stacji kolejowej. Podróż trwa zazwyczaj 12 – 18 minut. Zaraz po dostaniu się na lotnisko można odebrać darmowy 80-minutowy bilet na komunikację miejską, który obejmuje strefę 10, do której należy centrum Genewy. Żeby go uzyskać należy pokazać ważny bilet lotniczy.
  • Taxi – jest to jedno z droższych rozwiązań, jednak dzięki temu, że lotnisko połączono autostradą z miastem, podróż jest wygodna i przede wszystkim szybka. Przejazd kosztuje zazwyczaj 70 CHF i trwa ok. 15 minut. Jest też możliwość wybrania luksusowej taksówki, której cena zaczyna się od 90 CHF.
  • Pociąg – stacja znajduje się w centrum handlowym. Podróż w jedną stronę trwa zazwyczaj 6 minut. Pierwszy pociąg wyrusza o 4:43 rano, zaś ostatni o 00:07 – nie ma więc problemu, aby dostać się do centrum nawet w niestandardowych godzinach.

Najważniejsze zabytki

Atrakcje Genewy to główny powód, dla którego turyści tak chętnie odwiedzają to miasto. To jedno z najbogatszych miast świata, a bogato rozwinięta turystyka zdecydowanie na to wpłynęła. Jeżeli chcesz odwiedzić najważniejsze zabytki, które oferuje Miasto Pokoju, weekendowa wycieczka może okazać się zbyt krótka!

Bazylika Najświętszej Marii Panny

To główna świątynia katolicka w Genewie. Po tym jak w 1535 r. katedra św. Piotra stała się kościołem kalwińskim, katolicy utracili świątynię. Dopiero w 1850 r. uzyskali miejsce na budowę nowej. Przez kolejne 9 lat budowano trójnawowy kościół w stylu neogotyckim. Architekt Alexandre-Charles Grigny z Arras stworzył dokładny projekt budowli.

Proces budowy został sfinansowany z dotacji wiernych. W 1875 r. Kościół został odebrany katolikom, ze względu na antykatolicką ustawę Kulturkampf. Możliwość odkupienia pojawiła się dopiero w 1912 r. Kościół zyskał rangę bazyliki mniejszej 40 lat później.

W głównej nawie są kropielnice przedstawiające Mojżesza uderzającego w skałę, a także zachwycające witraże, które przedstawiają objawienie Najświętszej Marii Panny. Malowidła na sklepieniach prezentują herby kolejnych biskupów Genewy od XI do XX w.

Katedra św. Piotra

Katedra św. Piotra jest głównym kościołem ewangelicko-reformowanym w Genewie. Stanowi połączenie kilku stylów architektonicznych – zawiera elementy romańskie, gotyckie, a także neoklasycystyczne. Połączenie wynika z tego, że budynek powstawał od XI do XVIII w. Pod koniec dobudowano kopułę o nieproporcjonalnych i nieregularnych kształtach.

Zobacz także: St. Gallen (Szwajcaria) – odkryj miasto położone 700 m n. p. m.

Zwiedzając jej wnętrze, można doszukać się zabytków pochodzących z okresu wczesnego chrześcijaństwa, jest to np. mozaika oraz chrzcielnica, które znajdują się w podziemiach. Tam również prowadzone są wykopaliska, a dla turystów przygotowano specjalne stanowisko archeologiczne. Wewnątrz zachowały się również okna z witrażami, żyrandol, kaplice oraz ołtarz. Ze szczytu wieży można podziwiać panoramę Genewy.

W XVI w. Jan Kalwin wygłaszał w tej świątyni kazania. Mówił, że wnętrze powinno być jak najbardziej skromne i surowe. Poza kaplicami trudno dostrzec jakiekolwiek bogate zdobienia.

genewa atrakcje
Katedra św. Piotra w Genewie

Mauzoleum księcia Brunszwiku

To upamiętnienie życia Karola II – sam wymarzył sobie właśnie taką formę. Zapisał w testamencie dokładne wytyczne, co do powstania pomnika. Mauzoleum powstało w 1879 r., a sam książę za postawienie pomnika przekazał miastu majątek. Budynek postawiono na wzór gotyckiego mauzoleum rodziny Scaligeri z włoskiej Werony.

Mauzoleum księcia Brunszwiku znajduje się nad brzegiem jeziora Genewskiego, na rogu bulwaru Mont-Blanc i ulicy Adhémar-Fabri.

Najstarszy dom w Genewie

Maison Tavel lub Tavel House – tak nazywany jest najstarszy dom w Genewie. Jego historia sięga XII w., kiedy rodzina Maison zbudowała posiadłość. W 1334 r. spłonęła w pożarze, jednak niedługo odbudowano ją, zmieniając wygląd, aby jak najbardziej przypominała miejski pałac. Później dość często zmieniali się jej właściciele.

Od 1986 r. w środku jest muzeum historii Genewy, do którego wstęp jest darmowy. Trasa prowadząca przez 6 pięter, ukazuje dzieje miasta oraz losy mieszkańców od średniowiecza do mniej więcej XIX w. Najpopularniejszym eksponatem jest trójwymiarowa mapa, która przedstawia Genewę z 1850 r. Ekspozycja znajduje się na najwyższym piętrze. Jest również sporo materiałów multimedialnych, które pozwalają na poznanie miasta z różnych perspektyw.

Muzeum jest przystosowane do osób posługujących się językiem angielskim, francuskim, niemieckim lub hiszpańskim.

Zobacz także: Watykan – zwiedzanie najciekawszych zabytków stolicy apostolskiej

Jezioro Genewskie

Jezioro Genewskie mogłoby być uznane za największe w Szwajcarii, gdyby nie fakt, że część obszaru, na którym się znajduje, należy również do Francji. Mówi się więc, że to największe jezioro zarówno w Alpach, jak i Europie Zachodniej. Jego całkowita powierzchnia zajmuje 581 km2, natomiast głębokość wynosi 309 m. Jezioro było inspiracją dla Adama Mickiewicza podczas tworzenia „Liryków Lozańskich” oraz dla Juliusza Słowackiego przy „Rozłączeniu”.

Miasteczka i kurorty nad Jeziorem Genewskim

Miastem, które leży nad Jeziorem Genewskim, jest Lozanna. Można tam zwiedzić zabytki zlokalizowane na starym mieście, przejść się promenadą Montbenon lub parkiem Olimpijskim, a także odwiedzić dzielnicę Ouchy, która kiedyś była rybacką wioską.

Na brzegu znajduje się również Montreux, które słynie z drugiego, co do wielkości, festiwalu muzyki jazzowej. Miasteczko było odwiedzane m.in. przez cesarzową Sissi czy muzycznych gigantów: Rolling Stones oraz Queen. W centrum znajduje się pomnik lidera grupy, Freddiego Mercury. Przez to, że muzyk mieszkał właśnie nad tym jeziorem, niektórzy wierzą, że wsypano do niego jego prochy.

Niedaleko jest również niewielkie Vevey, gdzie mieszkał komik Charlie Chaplin. Organizowane jest tam święto winobrania – Fête des Vignerons. Warto odwiedzić również Szwajcarskie Muzeum Aparatów Fotograficznych, Muzeum Żywności i Żywienia lub Muzeum Bractwa Winiarskiego. Jest tam również cerkiew prawosławna św. Barbary z 1878 r.

Warto zwrócić również uwagę na miasteczka, które leżą po francuskiej stronie jeziora. Najciekawszym jest Thonon-les-Bains, które słynie z zabytkowego kościoła Saint-Hippolyte oraz uzdrowiska. Natomiast Évian-les-Bains to miejsce, gdzie produkowana jest woda Evian.

Atrakcje nad Jeziorem Genewskim

Nad jeziorem jest też mnóstwo atrakcji, które spodobają się nawet najbardziej wymagającym turystom. „Balkon Genewy” to kolejka linowa, którą można wjechać na górę Saleve. Jeżeli podróżujesz z dziećmi, koniecznie odwiedź Baby-Plage. Jest tam plac zabaw, skalny basen oraz wiele innych atrakcji dla najmłodszych.

Zobacz także: Interlaken w Szwajcarii – piękna kraina dwóch jezior

Można też wyruszyć w rejs statkiem i dostać się na francuską stronę jeziora. Najbardziej ekskluzywne promy serwują na pokładzie posiłki lub oferują możliwość samodzielnego ustalenia trasy rejsu.

Nad Jeziorem Genewskim jest też dużo winnic, szczególnie w okolicach Lozanny. Na zachód od tego miasta ciągnie się La Côte, a po wschodniej stronie znajduje się słynna winnica Laveaux. Wpisano ją nawet na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Między Montreux a Villeneuve znajduje się zamek Chillon – obronna budowla, która pochodzi ze średniowiecza. Zawiera się w niej aż 25 budynków i 3 dziedzińce. Wewnętrzne ściany są ozdobione malowidłami z XIV w. Zamek powstał na skalistym cyplu, przez co przesmyk między Alpami a Jeziorem jest pod stałym nadzorem. W 1816 r. Byron, autor poematu „Więzień Chillonu”, odwiedził twierdzę i zostawił swój podpis na jednym z filarów.

genewa
Podczas święta Bol d’Or, na Jeziorze Genewskim odbywają się największe śródlądowe regaty na świecie

Genewa – atrakcje w okolicy i nie tylko

Jeżeli zwiedzanie Genewy okaże się zbyt małym wyzwaniem podróżniczym, warto wybrać się do pobliskich miast. Zarówno Berno, jak i Zurych zaczarują klimatem i zachwycą oferowanymi atrakcjami. Jeżeli podróżujesz z dziećmi – przygotuj się na okrzyki zachwytu!

Berno

Choć Szwajcaria oficjalnie nie ma stolicy, Berno jest nią nazywane. Większość atrakcji jest rozmieszczone wokół starówki. W 1405 r. w pożarze spłonęło bardzo dużo drewnianych domów. Na ich miejscu wybudowano domy z piaskowca, którymi do dziś zachwycają się podróżni. Na głównej ulicy handlowej znajdują się Arkady, które ciągną się przez kilka kilometrów. Między nimi utworzono dużo sklepów, w których każdy znajdzie coś dla siebie.

Zobacz także: Berno – poznaj atrakcje nieoficjalnej stolicy Szwajcarii

W centrum miasta jest katedra, którą doskonale widać z każdego zakątka miasta, a to wszystko przez to, że jej wieża mierzy aż 100 m. Aby dostać się na górę i podziwiać panoramę miasta, trzeba pokonać 344 schody. Jej styl łączy w sobie mieszankę różnych okresów z dziejów kraju – była budowana w latach 1421-1893 r. Na przestrzeni lat zmieniały się dostępne materiały, a także sam sposób budowy. To wszystko można odczytać właśnie z tej budowli.

Przebywając w stolicy Szwajcarii, warto zajrzeć też do Domu Einsteina, gdzie obecnie trwa wystawa tematyczna. Eksponaty zaprezentowane są w salach stylizowanych na początek XX w.

Z uwagi na to, że niedźwiedź jest symbolem miasta, w jego centrum utworzono park, skąd w bezpieczniej odległości można oglądać te zwierzęta. Warto zwrócić uwagę na tereny zielone. W ogrodzie różanym można znaleźć ponad 220 odmian róż, natomiast w ogrodzie botanicznym można zwiedzić palmiarnię oraz alpinarium. Obie lokalizacje robią wrażenie, szczególnie gdy zwiedza się je latem.

Zurych

Zurych jest największym szwajcarskim miastem, pełni też rolę jego finansowej stolicy. Jednak nie tylko bogaci pracownicy korporacji, mogą w nim znaleźć coś dla siebie. Zurych zachwyca gamą barw w Starym Mieście, a także jeziorem o czystej i błękitnej tafli. Miasto uchodzi za drogie, jednak w rankingach na najlepsze miejsce do życia, zajmuje wysokie miejsce.

Zobacz także: Zurych – co zobaczyć w największym mieście Szwajcarii?

Grossmünster to „kościół-matka” reformacji. Zwingli właśnie w tym miejscu nawoływał do odnowy chrześcijaństwa. Wewnątrz znajdują się organy z połowy XX w., na których grał szwajcarski artysta Lionel Rogg. Organizowane są również organowe koncerty oratoryjne. Kościół pod względem architektury stanowi najbardziej charakterystyczny obiekt. Dwie identyczne wieże pochodzą XV w., zaś kopuły, które na nich leżą, stworzono w XVIII w.

Jeżeli pasjonujesz się sztuką, warto zajrzeć do Kunsthaus Zürich, czyli muzeum, które pochyla się nad twórczością Pabla Picassa, Edvarda Muncha oraz Salvadora Dali. Prezentowane są obrazy, rzeźby, nagrania video, fotografie oraz rysunki, które pochodzą z okresu od średniowiecza do współczesności. Bilet wstępu kosztuje 23 CHF, jednak często dostępne są zniżki.

Spielzeugmuseum to miejsce, które musisz odwiedzić, jeżeli podróżujesz z dziećmi. To Muzeum Zabawek, w którym eksponatami są laleczki, miniatury pojazdów oraz inne zabawki pochodzące z różnych okresów historycznych. Jest również Muzeum FIFA, które prezentuje historię piłkarskiego świata. Dzięki zastosowaniu multimedialnych rozwiązań muzeum będzie świetną atrakcją nie tylko dla dzieci. Wstęp kosztuje 24 CHF.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds