Search The Query
Search

Twierdza Kłodzko – kompleks forteczny dominujący nad miastem Kłodzko

twierdza kłodzko

Zamek w Kłodzku to dominujący nad miastem forteczny kompleks uważany za jeden z najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska. Twierdza Kłodzko owiana jest aurą tajemniczości, gromadzi wiele historycznych wydarzeń z minionych epok oraz różnych opowieści i legend. Sprawdź dlaczego warto odwiedzić Zamek w Kłodzku!

Gdzie znajduje się twierdza Kłodzko?

Twierdza Kłodzko znajduje się na ulicy Grodzisko 1 w Kłodzku, w województwie dolnośląskim. Miasto ma dobre połączenia komunikacyjne, więc dostanie się do niego nie stanowi większego problemu. Do Kłodzka można dojechać z każdego dużego polskiego miasta, czasami jednak należy nastawić się na ewentualne przesiadki. Podróż z Warszawy do Kłodzka samochodem zajmuje od 4 do 5 godzin, ponieważ należy pokonać blisko 450 km.

Twierdza Kłodzko znajduje się na Starym Mieście i oferuje 3 spore parkingi w okolicy. Dla osób indywidualnych wyznaczone są dwa z nich: jeden przy ul. Zofii Stryjeńskiej, a drugi przy ul. Czeskiej.

Architektura twierdzy

Twierdza Kłodzko jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji na Dolnym Śląsku. To jeden z najstarszych i najcenniejszych zespołów obronnych funkcjonujących na terenie Polski. Przez ponad 900 lat istnienia, twierdza wielokrotnie stawała się miejscem walk. Fortyfikacja zmieniała przynależność z ziem polskich na czeskie, austriackie, pruskie i niemieckie. Budowle Twierdzy Kłodzko są więc efektem wielowiekowych nawarstwień różnych szkół i systemów, oraz działalności wielu wybitnych fortyfikatorów. Kompleks twierdzy składa się z:

  1. Twierdzy Głównej – dostępnej dla zwiedzających. Powstała w wyniku przekształceń średniowiecznego zamku, który stanął na miejscu starszego grodu.
  2. Fortyfikacji miasta – które je otaczają. Samo miasto od zdobycia w 1742 roku przekształcano na miasto garnizonowe dla 5 tysięcy żołnierzy, z 40 budynkami koszarowymi. Niestety na przełomie XIX i XX wieku większość murów, bram i fos zostało rozebranych.
  3. Fortu na Owczej Górze – który zabezpieczał wzgórze przed zdobyciem przez wrogów i ostrzałem Twierdzy Głównej oraz miasta.
  4. Zaplecza gospodarczego – wraz z mostem śluzowym tworzyło przedmieście ząbkowickie (dzisiejsza ulica Łukasińskiego). Znajdowały się tam piekarnie, stajnie, kasyno, kościół garnizonowy oraz magazyny żywności.
kłodzko twierdza
Dziedziniec Twierdzy Kłodzko

Twierdza w Kłodzku – historia

Historia Kłodzka jest nierozerwalnie związana z historią Góry Zamkowej. W miejscu obecnej Twierdzy Kłodzko, już w X wieku istniał drewniany gród obronny. Położenie miasta od początku miało ważne znaczenie strategiczne, handlowe i gospodarcze. Krzyżowały się tutaj ważne szlaki handlowe – Bursztynowy, Praski oraz Morawski Traktat. Miało to znaczący wpływ na ciągłe wojny, toczone na terenie miasta. W 1459 roku czeski król Jerzy z Podebradów nadał Ziemi Kłodzkiej tytuł Hrabstwa Kłodzkiego i właśnie ta nazwa funkcjonowała do końca II wojny światowej. Jedynym przypadkiem w historii, w którym twierdza została zdobyta była III wojna śląska w 1760, kiedy to Austriakom udało się szturmem przejąć Twierdzę Kłodzko.

W swojej historii twierdza wielokrotnie odnosiła liczne szkody z tytułu najazdów obcych wojsk. W okresie I oraz II wojny światowej wykorzystywano ją jako więzienie. W czasie II wojny na twierdzy funkcjonował obóz pracy, a od 1944 produkcję rozpoczęły zakłady AEG przeniesione do Kłodzka z Łodzi. Produkowano tu części radiowe oraz inne elementy uzbrojenia dla przemysłu wojennego Niemiec.

Po wojnie Twierdza Kłodzko została przekazana Wojsku Polskiemu i zamknięto ją, aż do 1960 roku, gdy oficjalnie uznano ją za zabytek i udostępniono turystom. Dziś niestety nie można zwiedzać całości, lecz mimo tego warto wybrać się tam na jednodniową wycieczkę.

Twierdza Kłodzko – zwiedzanie

Zamek w Kłodzku jest już od ponad 60 lat otwarty dla zwiedzających. Niestety część udostępnionej fortyfikacji to zaledwie 10% całości obiektu. Mimo tego, trasa prowadzi przez najważniejsze miejsca takie jak Dziedziniec Tumski, od którego rozpoczyna się zwiedzanie, do Bastionu Alarmowego, gdzie turyści mogą zobaczyć słynne schody, którymi wbiegali bohaterzy kultowego filmu „Czterej pancerni i pies”. Na trasie zwiedzania zobaczyć można również lazaret, Bastion Wieżowy oraz donjon, czyli ostatnie miejsce obrony, zajmujący tereny dawnego zamku. Na zwiedzanie można udać się samemu lub w towarzystwie przewodnika ubranego w historyczny mundur, który przybliży historię słynnej fortyfikacji.

Z bastionów górujących nad miastem można podziwiać panoramę Kłodzka oraz góry. Możliwe jest też zejście do podziemi – popularnie zwanymi labiryntami – i przejść kilometr w podziemnych chodnikach kontrminowych rozciągających się pod stokiem bojowym Twierdzy Kłodzko.

Cennik i godziny otwarcia

Zwiedzanie odbywa się w cyklach co 30 minut. Część górna i podziemne labirynty zajmuje około 2,5 godziny. Rozdzielając główną trasę od podziemi warto zarezerwować sobie ok. 1 – 1,5 godziny.

Ceny biletów

Główna trasa turystyczna + podziemne labirynty:

  • bilet normalny – 42 zł
  • bilet ulgowy – 34 zł

Główna trasa turystyczna lub podziemne labirynty:

  • bilet normalny – 27 zł
  • bilet ulgowy – 22 zł

Ważne: Zwiedzanie podziemnych labiryntów odbywa się tylko z przewodnikiem.

Godziny otwarcia:

  • listopad – marzec codziennie w godz. 9:00 – 15:00
  • kwiecień – październik codziennie w godz. 9:00 – 18:00

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds