Góry Stołowe to wyjątkowe zjawisko na mapie Polski, kryjące w sobie wiele niespodzianek. Wypłaszczone wzgórza, charakterystyczny mikroklimat, dający uczucie chłodu cały rok i twory skalne, powstałe przed tysiącami lat, gdy funkcjonowały jako dno morskie. Skalne Grzyby w Górach Stołowych to jedna z takich atrakcji, która jest dobrym punktem rozpoczęcia odkrywania pasma górskiego. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.
Skalne Grzyby – skąd wzięły się ciekawe formacje skalne?
Grzyby skalne to skupisko form skalnych, położone w Górach Stołowych, pomiędzy Karłowem, Batorowem a Radkowskimi Skałami. Ich kształty spowodowane są erodowaniem ławic piaskowca.
Zanim rozpoczęły się ruchy górotwórcze na Ziemi, Skalne Grzyby stanowiły dno morskie. Ruchami morskimi, inwazja zwierząt i czas spowodowały, że dzisiaj możemy podziwiać uformowane, piaskowe skały w niepowtarzalnych, wręcz rzeźbionych kształtach.
Trasa grzybów skalnych przebiega na obszarze około 2,5 km na wysokości 680-700 m n.p.m. Przybierają kształty grzybów, maczug, bram i baszt, a także niektóre mają swoje własne nazwy.
Gdzie zaparkować?
Trasę można rozpocząć z Karłowa. Niedaleko miejscowości znajduje się tzw. Stroczy Zakręt, przy którym można zostawić samochód i dalej wędrować pieszo, podziwiając piaskowe formacje. Warto mieć na uwadze, że nie jest to punk oznaczony jako parking.
Drugim miejscem jest bezpłatny parking przy drodze Stu zakrętów, w miejscu przecięcia z czerwonym szlakiem. Jest on trochę dalej, ale z niego wchodzimy prosto na szlak, z którego będziemy podziwiać grzyby skalne.
Jak dojść do Skalnych Grzybów?
Dróg prowadzących do grzybów skalnych jest kilka. Najkrótszym przejściem jest trasa czerwonym szlakiem, rozpoczynająca się przy parkingu, a kończąca się przy Rogaczu. W sumie razem, z drogą powrotną tą samą trasą, przejście zajmuje ponad 10 km i potrwa około 3 godzin.
Rozpoczynając wycieczkę z Batorowa, należy kierować się na żółty szlak. Dojście do Grzybów zajmuje około 30 minut spacerem.
Inne dojście, z Wambierzyc, prowadzi niebieskim szlakiem i jest najdłuższe. Nie licząc przejścia wśród skalnych grzybów, samo dotarcie na miejsce zajmuje około 70 minut.
Przejście można zaplanować w formie pętli, rozpoczynając niebieskim szlakiem przy Szosie Stu Zakrętów, na skrzyżowaniu szlaków wejść na czerwony i nim wrócić, docierając do szosy, aby nią kawałek z powrotem do Zakrętu. Trasa zajmuje niecałe 3 godziny (8,5 km).
Spacerując między skałami, spotkamy takie formacje jak:
- Borowik
- Skalne Wrota
- Zrośnięte Grzyby
- Pingwinki
- Piętrowe Grzyby
Skała Pielgrzym
Spacerując lasem, między kolejnymi grzybami, basztami i bramami, w pewnym momencie dotrzesz do Rozdroża pod Pielgrzymem. Jest to forma skalna, wysoka na 672 metry, na której szczycie znajduje się punkt widokowy. Jego zdobycie zajmuje około 15-20 minut. Widok na Sudety Środkowe i niedalekie Wambierzyce na pewno zrobi na Tobie wrażenie, szczególnie w słoneczny, bezchmurny dzień.
Gdzie jeszcze możesz się wybrać?
Grzyby skalne to formacja położona w Parku Narodowym Gór Stołowych. Nie jest to jedyna atrakcja tego miejsca i będąc tutaj, warto zobaczyć, chociaż kilka miejsc. Przygotuj się na chodzenie, wędrówka to najlepszy sposób zwiedzania parku i odkrywania jego uroków.
Błędne Skały
To kolejna formacja skalna położona 853 m n.p.m, która swoim ułożeniem i kształtem bloków skalnych tworzy labirynt udostępniony dla zwiedzających. Wchodząc pomiędzy szczeliny, nie ma innej drogi, niż wyjść po drugiej stronie. Przez labirynt prowadzą specjalnie przygotowane ścieżki, na których na pewno nie będziesz się nudził. W niektórych miejscach będziesz musiał naprawdę się wysilić, aby przecisnąć się między skałami. Całe przejście zajmuje około 40 minut.
Zobacz także: Błędne Skały – skalny labirynt w Górach Stołowych
Przejście jest odpłatne, dostępne we wszystkie dni tygodnia; dokładne informacje dotyczące otwarcia parku znajdują się na oficjalnej stronie Parku Narodowego Gór Stołowych.
Szczeliniec Wielki
Jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych o wysokości 922 m n.p.m, położony na terenie Parku Narodowego. Należy do Korony Gór Polskich, z jego szczytu możemy oglądać panoramę Sudetów.
Zobacz także: Szczeliniec Wielki — wędrówka na najwyższy szczyt Gór Stołowych
Mimo niedużych rozmiarów wzgórze jest dobrze widoczne. Posiada bardzo charakterystyczny dla Gór Stołowych kształt – jest trapezoidalnym masywem, bez dokładnie zarysowanego szczytu, bardziej podłużny niż wysoki. Przez swoją budowę i charakterystyczne rzeźbienia piaskowca panuje tu wyjątkowy mikroklimat, dzięki któremu, w niektórych miejscach, śnieg spotkasz jeszcze w wakacje.
Uzdrowiska
Granica Polsko-Czeska to zagłębie miejscowości uzdrowiskowych. Jeśli nie interesuje Cię przyjazd ze względów zdrowotnych, warto odwiedzić te miejsca ze względu na urokliwe ścieżki spacerowe czy zabytkowe budownictwo. Chwila w takim miejscu od razu sprawi, że poczujesz, jak wypoczywasz.
W okolicy znajdziesz uzdrowisko Kudowa-Zdrój, od którego tylko kawałek dzieli Cię, aby odkryć kaplicę czaszek.
Ten zabytek sakralny powstawał w latach 1776-1784 na zlecenie ks. Tomaszka. Wypełnienie kaplicy czaszkami wynikło z pewnego odkrycia księdza, gdy w 1776 roku na terenie dzisiejszego cmentarza natrafił na dużą ilość czaszek i kości ludzkich. Dalsze poszukiwania doprowadziły do wykopania, oczyszczenia i wybielenia ponad 30 tys. szkieletów ludzkich. Ksiądz Tomaszek postanowił stworzyć ossuarium, w którym znajdą się znaleziska.
Szczątki prawdopodobnie nalezą do ofiar ziemi kłodzkiej (wojna trzydziesto- i siedmioletnia) i zmarłych podczas epidemii cholery z XVII i XVIII. Kaplica została ukończona w 1804 roku.
Wycieczka do Parku Narodowego Gór Stołowych na pewno Cię nie rozczaruje. Rozciągające się wzgórza pokryte lasem, kryjące w sobie skalne dzieła natury, tak, jakbyś odwiedzał leśne muzeum. Bo tak można nazwać szlak Skalne Grzyby – to naturalne muzeum w środku lasu. Ponadto czeka na Ciebie więcej atrakcji, które zdążysz odwiedzić, spędzając weekend w Górach Stołowych.