Search The Query
Search

Szczeliniec Wielki — wędrówka na najwyższy szczyt Gór Stołowych

szczeliniec wielki

Labirynty, wąwozy, formy skalne na kształt ludzi i zwierząt oraz pejzaż niczym z „Opowieści z Narnii”. Nie jest to plan filmowy (choć przez chwilę miejsce pełniło taką funkcję) a najwyższy szczyt Gór Stołowych, czyli Szczeliniec Wielki. Przedstawiamy opis szlaków, najciekawsze atrakcje oraz praktyczne wskazówki, z którymi warto zapoznać się przed wycieczką w Góry Stołowe!

Szczeliniec Wielki — 665 schodów na szczyt

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt w Górach Stołowych o wysokości 922 m n.p.m. Znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych i należy do Korony Gór Polski. Jest zbudowany głównie z piaskowców ciosowych, które powstawały w środowisku morskim podczas epoki górnej kredy. Szczeliniec Wielki stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, między innymi dzięki nietypowym formom skalnym, które tworzą szczeliny i labirynty. Ze Szczelińca Wielkiego można podziwiać panoramę całych Sudetów wraz ze Śnieżką, a przy dobrej widoczności także Karkonoszy, Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich.

Wejście na Szczeliniec Wielki prowadzi przez krętą trasę, złożoną z 665 schodów, które w 1814 roku ułożył Franz Pabel – sołtys Karłowa i pierwszy przewodnik turystyczny w Sudetach. Planując wycieczkę masz do wyboru dwa szlaki na Szczeliniec Wielki. Trasę można rozpocząć z parkingu w Karłowie – niewielkiej wsi położonej u podnóży szczytu. Na parkingu samochodowym w Karłowie rozpoczyna się żółty szlak. Drugą opcją jest rozpoczęcie trasy od strony wsi Pasterka. Bez względu na to, które miejsce wybierzesz jako punkt początkowy wycieczki, kolejnym etapem trasy jest przełęcz między Małym i Wielkim Szczelińcem, skąd do schroniska prowadzi 10-minutowy, zielony szlak. Przy Schronisku na Szczelińcu znajdują się tarasy widokowe, gdzie można podziwiać Góry Stołowe w całej okazałości. Po odpoczynku w schronisku możliwy jest wybór jednej z dwóch opcji dróg powrotnych. Pierwsza z nich to zejście tym samym szlakiem, jednak o wiele ciekawsze będzie przejście jednokierunkowym odcinkiem trasy, przez Labirynt Skalny.

szczeliniec wielki szlak

Labirynt Skalny

Labirynt Skalny to atrakcja zawierająca najciekawsze części Szczelińca Wielkiego. Wejście do Labiryntu Skalnego w sezonie letnim jest płatne. Labirynt stanowią unikalne, piaskowcowe formacje skalne i wąskie szczeliny. Atrakcją są skały, które swoim wyglądem przypominają zwierzęta, na przykład formacje Małpa i Żółw. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych skał jest Fotel Pradziada, który znajduje się na wysokości 919 m n.p.m. Miejsce to podaje się jako najwyżej położony punkt. Wysokość nie odnosi się jednak do wierzchołka, a do punktu osnowy geodezyjnej. Labirynt to także korytarze oraz głębokie wąwozy o intrygujących nazwach – Piekiełko i Diabelska Kuchnia.

Szczeliniec Wielki — Piekiełko

Piekiełko to nic innego, jak szeroka szczelina w skałach, której głębokość wynosi około 20 metrów. Swoje istnienie zawdzięcza wodzie, powodującej rozsuwanie się skał. Szczelina ma długość około 100 metrów, a przebywając w jej wnętrzu można odczuć charakterystyczny mikroklimat – powietrze jest bardzo wilgotne, a śnieg utrzymuje się tam nawet do lipca. To właśnie w tym miejscu kręcono sceny do „Opowieści z Narnii”. Wchodząc do Piekiełka, nie poleca się zabierania ze sobą dużych plecaków, ponieważ szczeliny mogą okazać się zbyt ciasne.

szczeliniec wielki szczyt

Diabelska Kuchnia

Diabelska Kuchnia znajduje się chwilę przed Piekiełkiem i stanowi swoisty wstęp do diabelskich czeluści.  Tam również znajdują się wąskie przejścia, wilgotne skały i trasa wyznaczona przez kamienne schody. Jest to ciekawa atrakcja, szczególnie dla dzieci, które dzięki magicznemu otoczeniu mogą poczuć się jak bohaterowie jednej z baśni. Opuszczając ukryte w skałach, piekielne zakamarki, schodami w górę dotrzeć można do ostatniego punktu widokowego Szczelińca Wielkiego, o wdzięcznej nazwie „Niebo”.

Informacje praktyczne

  • Szczeliniec Wielki – czas zwiedzania: przejście całej trasy, z uwzględnieniem Labiryntu Skalnego zajmuje około 1,5 godziny. Polecamy jednak zarezerwowanie większej ilości czasu, aby na spokojnie podziwiać każdy z odcinków szlaku.
  • Ceny biletów na Szczelińcu Wielkim: wejście do Labiryntu Skalnego w sezonie letnim, czyli od 1 maja do 31 października jest płatne. Kasa biletowa znajduje się obok schroniska, a ceny biletów  to 12 zł za bilet normalny i 6 zł za ulgowy. Dzieci do 7 lat mogą wejść za darmo.
  • Na miejscu są dwa główne parkingi – w Karłowie i w Pasterce. Parking w Karłowie oferuje pozostawienie samochodu na cały dzień w cenie 15-20 złotych.
  • Trasa nie jest wymagająca i na spokojnie poradzi sobie z nią turysta o przeciętnej kondycji.
  • Dobrym pomysłem jest wycieczka na Szczeliniec Wielki z dzieckiem, nie jest jednak możliwe pokonanie szlaku z wózkiem dziecięcym.
szczeliniec wielki szlaki

Schronisko na Szczelińcu

Schronisko „Na Szczelińcu” to obiekt należący do PTTK, obecnie prowadzony przez prywatne przedsiębiorstwo. Jest świetną bazą wypadową zarówno w Góry Stołowe, jak i w znajdujące się po czeskiej stronie Broumowskie Ściany. Górskie schronisko zostało zbudowane w stylu tyrolskim i jest jednym z najstarszych w Sudetach. Obiekt oferuje 36 miejsc noclegowych w formie pokojów wieloosobowych ze wspólnymi łazienkami. Jedna noc w schronisku to koszt od 50 do 120 złotych za osobę. Obiekt organizuje także pobyty sylwestrowe. Schronisko jest dość popularne – polecamy wcześniej dokonać rezerwacji noclegu, szczególnie w przypadku weekendów.

Góry Stołowe to świetna propozycja na weekendowy wypad. Planując odpoczynek w Górach Stołowych, warto wziąć pod uwagę Szczeliniec Wielki. W okolicach Szczelińca znajdziesz wiele innych, ciekawych miejsc, takich jak Kudowa Zdrój – kurort uzdrowiskowy z zabytkowym Parkiem Zdrojowym i słynną Kaplicą Czaszek.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds