Największe miasto w Czechach, położone w zachodniej części kraju. Ważne dla biznesu, ale także z bardzo bogata historią, urokliwymi placami, Złotą Uliczką pamietająca alchemików poszukujących przepisu na pozyskanie cennego kruszcu i ogromną ilością knajpek serwujących nie tylko knedliczki. Historia tego miasta przypomina dzieje wielu osad europejskich, a równocześnie jest jedyna w swoim rodzaju.
Zamek na Hradczanach (120 min)
Wycieczkę po malowniczej Pradze rozpoczniemy od jej północno-zachodniej strony, odwiedzając Zamek na Hradczanach. Ta imponująca warownia, nazywana również Zamkiem Praskim, powstała ponad tysiąc lat temu i jest jedną z największych tego typu budowli na świecie. Co ciekawe, zamek cały czas był w trakcie przebudowy, która dziś ogranicza się jedynie do renowacji. Warownię wciąż rozwijano, dostawiając klasztory czy kościoły. Dopiero wielki budowniczy, syn Jana ślepego, późniejszy cesarz rzymski i król Czech Karol nadał Hradczanom ostateczną formę. To właśnie tym nieustannym pracom zawdzięczamy możliwość zobaczenia wielu stylów architektonicznych. Od romańskiego, którego przykładem jest Czarna Wieża, przez renesansowy Belweder, aż po barokowy Pałac Lobkowicza. Wstęp na zamek jest biletowany – dostępne są różne warianty tras. Ceny wahają się od 50 CZK do 250 CZK za bilet normalny i od 25 CZK do 125 CZK za bilet ulgowy.
Katedra św. Wita (45 min)
Katedra św. Wita, a właściwie Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha, powstawała przez prawie 600 lat i jest jednym z najciekawszych elementów Zamku na Hradczanach. Nie bez powodu nazywa się ją klejnotem architektonicznym Europy. Jest siedzibą biskupów i arcybiskupów czeskich, ale także miejscem koronowania i grzebania władców. Swoją nazwę katedra zawdzięcza jednym z najbardziej cenionych insygniów królewskich, czyli koronie świętego Wacława, która jest tam przechowywana. Oprócz niej można w katedrze podziwiać również jabłko królewskie czy barokowe berło, ale także zabytkowe rzeźby i obrazy.
Złota Uliczka (30 min)
Podążając dalej ulicami malowniczego Zamku trafimy w końcu na wspomnianą we wstępie Złotą Uliczkę. Jeden z królów zasiadających na tronie Czech i Moraw był tak bardzo ogarnięty żądzą bogactwa, że zebrał wszystkich alchemików z całej Europy, przygotował dla nich domy wzdłuż jednej z uliczek sąsiadujących z Hradczanami i kazał pracować. Nie liczyła się ich wygoda, ważne były efekty, stąd też domki są niskie i wąskie. Prawdopodobnie złota nigdy nie udało się tam wyprodukować, choć według legendy, pewnego dnia w jednym z domków znaleziono martwego alchemika trzymającego w dłoni bryłę cennego kruszcu. Nikt nie wie jednak, skąd wzięło się tamto złoto. Warto wspomnieć fakt, że ze Złotą Uliczką jest związany również znany i ceniony Franz Kafka. To właśnie w Pradze, w jednym z malutkich domków pisał swoje dzieła. Po zachodniej stronie uliczki znajduje się cylindryczna Biała Wieża, służąca prawie do połowy XVII wieku za więzienie i katownię.
Zobacz także: Pilzno Czechy – odkryj słynne miasto piwa
Ogrody Królewskie (60 min)
Jednodniową wycieczkę kontynuujemy na północ od dotychczas odwiedzanych miejsc – kolejny postój to Ogrody Królewskie, czyli miejsce idealne do krótkiego odpoczynku. Powstanie Ogrodów zawdzięczamy Ferdynandowi I Habsburgowi, któremu zależało na stworzeniu przestrzeni doskonałej do spotkań z osobami z wyższych sfer. Ogrody podzielone są na kilka części. Zwiedzając je warto zwrócić uwagę na Domek Prezydencki, rzeźbę Alegoria Nocy czy fontannę Herkulesa.
Most Karola (45 min)
Praga jest bezsprzecznie miastem mostów. Warte wspomnienia są: Most Svatopluka Čecha, Most Nuselski czy Wyszehradzki most kolejowy, jednak to Most Karola jest perłą w koronie miasta. Jego budowa rozpoczęła się 9 lipca 1357 roku, w czasie panowania cesarza Karola IV. Z początku służył jako łącznik dwóch dzielnic, a mieszkańcy nazywali go Mostem Kamiennym albo Mostem Praskim. Z kolejnymi epokami zmieniał się jego wygląd – w baroku most ozdobiono posągami świętych, które wykonali między innymi: Jan Brokoff czy Matthias Bernard Braun. Dziś długi na 516 metrów Most Karola przyciąga rzesze turystów. Ostrzegamy – czasem w sezonie jest ich tak wielu, że przejście u stóp posągu Jana Nepomucena może być utrudnione.
Zobacz także: Czeska Szwajcaria – romantyczna kraina leżąca nad Łabą
Stare Miasto (60 – 90 min)
Opuszczając most, po kilku minutach znajdziemy się przy Rynku Staromiejskim w Pradze. Skarbem Starego Miasta z pewnością jest Ratusz, który został wybudowany w I połowie XIV wieku. W jego bryle znajduje się wykonany w 1410 r. zegar astronomiczny. Od 8:00 do 20:00 zegar prezentuje krótkie widowisko kończące się wybiciem pełnej godziny. Kolejnym wyróżniającym się elementem praskiego rynku jest Brama Prochowa, słynąca z tego, że wiele jej elementów zachowało się do dziś w nienaruszonym stanie. Pierwsze kamienie pod budowę postawiono już w 1475 r., ale prace ciągnęły się przez wiele lat i do dziś nie zostały definitywnie skończone. Na wieżę liczącą 65 metrów można wejść i z tarasu widokowego podziwiać okolicę, ceny biletów to: normalny – 90 CZK, ulgowy – 65 CZK.
Wzgórze Petrin (60 – 120 minut)
Propozycja dla najwytrwalszych turystów. Pełne ogrodów oraz parków Wzgórze Petrin zlokalizowane jest na lewym brzegu Wełtawy. Można dostać się na nie kolejką linowo-szynową. Będąc na szczycie warto zobaczyć Mur Głodowy, który został zbudowany na życzenie Karola IV. Legenda głosiła, że budowa muru miała po prostu dać jakąkolwiek pracę bezrobotnym, jednakże głównym celem był rozwój dzielnicy Mala Strana. Na wzgórzu koniecznie trzeba odwiedzić wysoką na ponad 60 metrów wieżę widokową, wzorowaną na słynnej wieży Eiffela. Z jej szczytu można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Pragi.
Po dniu pełnym atrakcji warto spróbować lokalnych przysmaków w jednej z praskich restauracji. Pierwszym miejscem, które zachwyca smakami jest Lokál. Serwowane są tam typowe dania kuchni czeskiej z lat 70. przy wykorzystaniu nowoczesnych akcentów. Kolejnym miejscem, które słynie z przepysznych dań jest Kolkovna Savarin przy Placu Wacława. Restauracja schowana jest niedaleko pałacu z okresu baroku i słynie z podawania specjałów kuchni czeskiej. Ze względu na popularność tych miejsc, czasami ciężko znaleźć dostępne miejsce – warto zatem zarezerwować je wcześniej, by odpocząć po całym dniu spędzonym w zachwycającej Pradze.
Cześć! Fajne informacje w pigułce. Na pewno przydatne przed zwiedzaniem Pragi. Dzięki!