Rzym to miasto, które urzeka nie tylko swoim wyglądem, ale też wyjątkowym klimatem, idealną pogodą i doskonałym jedzeniem. Jego centralnym miejscem jest imponujący Plac Wenecki, który stanowi tętniące życiem serce miasta. W artykule przedstawiam jego historię oraz obiekty, które koniecznie trzeba tam zobaczyć. Zapraszam!
Centralny plac Rzymu
Plac Wenecki (wł. Piazza Venezia) to główny plac Rzymu, znajdujący się w rione Campitelli, u podnóża Kapitolu. Powstał w XV wieku, a jego twórcą jest Leon Battista Alberti. Plac dotyka głównej ulicy Rzymu, Via del Corso, którą z drugiej strony wieńczy Plac Popolo.
Przy placu zaczynają się też inne ważne ulice: prowadząca do Koloseum Via dei Fori Imperiali, prowadząca do Kapitolu i na plac Ust Prawdy Via del Teatro di Marcello, skierowana ku Watykanowi Via del Plebiscito i prowadząca do Pałacu Prezydenckiego Via Quattro Novembre.
Plac Wenecki stanowi bardzo ważny, centralny punkt Rzymu, co niestety idzie w parze, z tym że jest to miejsce mocno zatłoczone. Często ruchem kieruje tam policjant.
Jak dostać się na plac Wenecki?
Rzym jest miastem z dobrze zorganizowaną komunikacją miejską, która jednak w sezonie turystycznym może być pełna podróżnych. Centrum miasta zdecydowanie najlepiej jest zwiedzać pieszo, ponieważ na każdym kroku czekają na nas zachwycające widoki i zabytki.
W Rzymie można poruszać się metrem, autobusami i naziemną koleją podmiejską. Każdy ten sposób ma jednak swoje ograniczenia. Metro omija antyczne centrum miasta, pod którym nie zbudowano tuneli umożliwiających poruszanie się tym środkiem transportu. 1,5 km od Placu Weneckiego znajduje się stacja Spagna, z której spacerem można dojść do placu w dość krótkim czasie.
Po zabytkowym centrum jeżdżą autobusy. Przystanków jest wiele, a wszystko zależy od tego, skąd wyruszamy. Należy pamiętać, że bilet trzeba zakupić wcześniej, ponieważ wewnątrz pojazdu nie ma takiej możliwości. Autobusy są bardzo popularne wśród turystów, więc często bywają zatłoczone.
Naziemna kolej podmiejska prowadzi raczej do dalej oddalonych od centrum destynacji, więc nie jest to najlepszy wybór przy podróży na Plac Wenecki.
Plac Wenecki – historia
Historia Piazza Venezia zaczęła się od Pałacu Weneckiego, który w XV wieku powstał dla kardynała Barbo. Gdy został on wybrany na papieża, pałac znacznie rozbudowano i przez następne lata był rezydencją papieską. Po rozbudowie przy pałacu wytyczono plac, który nie był wtedy jeszcze tak okazały, jak dziś.
Plac Wenecki był jednym z pierwszych tak imponujących projektów renesansowych w Rzymie. Do swojego obecnego kształtu zbliżył się dopiero w XX wieku. Właśnie wtedy zakończyły się prace nad pomnikiem Wiktora Emanuela II. Zburzono kilka okolicznych budynków i znacznie poszerzono plac. Wzniesiono tam też Budynek Towarzystwa Ubezpieczeniowego.
Ciekawe jest też to, że po dojściu do władzy Mussoliniego, w pałacu znajdowała się jego rezydencja. Gdy wygłaszał swoje przemowy, słuchająca go publiczność zbierała się właśnie na Placu Weneckim.
Zabytki przy placu Weneckim
Piazza Venezia zrzesza wokół siebie wiele wartych uwagi zabytków, które zachwycają swoją niezwykłą architekturą i włoskim klimatem. Oto one:
Pałac Wenecki
Pałac Wenecki w Rzymie jest jedną z najważniejszych renesansowych budowli w mieście. Jego historia jest bardzo złożona i ciekawa, ponieważ początkowo pełnił on funkcję rezydencji kardynalskiej, następnie rezydencji papieża, by jeszcze później stać się ambasadą Republiki Weneckiej i Cesarstwa Austrii. W XX wieku stanowił siedzibę Mussoliniego.
Pałac Wenecki jako rezydencja kardynała był dość mały. Dopiero po wyborze Barbo na papieża, do pałacu dobudowano trzy ogromne sale. Aktualnie Pałac Wenecki jest otwarty dla turystów. Znajduje się tam muzeum narodowe i biblioteka, a tuż obok można odwiedzić piękny ogród. Osobno zwiedza się pomieszczenia pałacowe, a osobno wystawy należące do muzeum.
W pierwszych pomieszczeniach pałacu można podziwiać marmurowe podłogi i freski, by później oglądać imponujące dzieła sztuki, w tym głównie sztuki sakralnej. Wspomniany wcześniej ogród znajduje się przy Placu św. Marka, a wstęp do niego jest całkowicie darmowy.
Bazylika św. Marka
Bazylika św. Marka to kościół rzymskokatolicki, należący do najstarszych w Rzymie. Został poświęcony św. Markowi Ewangeliście. Jego budowę zainicjował w IV wieku papież Marek, którego szczątki umiejscowione są w bazylice.
Dwupiętrowa fasada kościoła łączy się z Pałacem Weneckim. Wnętrze budynku świadczy o jego wieloletniej historii i przemianach. W środku można zobaczyć barokowe zdobienia, renesansowe sklepienie czy kolorową mozaikę znajdującą się w apsydzie. Nad wejściem do bazyliki znajduje się płaskorzeźba św. Marka, a po obu stronach drzwi widnieją leżące lwy.
Ołtarz Ojczyzny
Pomnik Wiktora Emanuela II, nazywany też Ołtarzem Ojczyzny, to neoklasyczny monument znajdujący się na zboczu Kapitolu przy Placu Weneckim. Zaprojektował go Giuseppe Sacconi, by uczcić króla Wiktora Emanuela II.
Ołtarz Ojczyzny jest niezwykle popularny wśród turystów ze względu na taras widokowy, z którego rozpościera się niesamowity widok na Rzym. Pomnik to istotne miejsce także dla Włochów, którzy organizują tam obchody świąt narodowych.
Ołtarz ma aż 81 m wysokości i 135 m szerokości. Zdobią go elementy roślinne, a przy wejściu znajdują się fontanny. Dookoła podziwiać można także rzeźby, z których kilka ma swoje alegoryczne znaczenia.
Pałac Bonapartego
Pałac Bonapartego znajduje się w północno-zachodniej części Placu Weneckiego, naprzeciwko Ołtarzu Ojczyzny i zbudowano go w XVII wieku. Należał do Letycji Ramolino Bonaparte, czyli matki Napoleona.
Elementy dekoracji z czasów, kiedy mieszkała tam kobieta, zachowały się do dziś. Są to m.in. freski i mozaiki. Aktualnie we wnętrzach pałacu można oglądać organizowane tam wystawy tymczasowe.
Polski Kościół i hospicjum Św. Stanisława
Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika to polski kościół rzymskokatolicki, którego inicjatorem był kardynał Stanisław Hozjusz. Papież Grzegorz XIII podarował mu świątynię pw. S. Salvatore dei Pensili, by Polacy stworzyli tam sobie własne miejsce przeznaczone do kultu religijnego.
Budynek był w złym stanie, ale dzięki funduszom Anny Jagiellonki, Stefana Batorego i rodów magnackich udało się go odnowić. Powstało tam także hospicjum dla polskich pielgrzymów i studentów. Kościół funkcjonuje do dziś, a służą tam siostry sercanki i księża Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.
Piazza Venezia stanowi atrakcję samą w sobie, ale nie tylko. Jest to też doskonała baza wypadowa do innych rzymskich atrakcji, których w pobliżu znajduje się mnóstwo. Należą do nich m.in. Kolumna Trajana, Kapitol czy Forum Romanum. Połączenie tych wszystkich obiektów to idealny plan na spacer po stolicy Włoch.