Zazwyczaj, kiedy mówi się o Australii, pojawia się temat Sydney. Warto jednak zainteresować się też miastem Melbourne, które było pierwszą stolicą tego kraju. Uznano je za najprzyjemniejsze miejsce do życia, a także za jedno z bezpieczniejszych. Jest też największym skupiskiem Polonii na całym kontynencie. Co przyciąga Polaków właśnie tam? Jakie atrakcje muszą znaleźć się w planie wycieczki? Tego i jeszcze więcej dowiesz się, czytając o pięknym mieście Melbourne.
Historia Melbourne
Miasto Melbourne zostało założone w 1835 r. przez wolnych osadników, którym przewodził Jan Batman. Inne miasta Australii były koloniami karnymi, w których przetrzymywano skazańców w izolacji – utworzenie więc tego miasta przez ludzi wolnych miało ogromne znaczenie. W latach 50. XIX w. Melbourne stało się największym miastem portowym w regionie, na co wpłynęło odkrycie złota w środkowej Wirginii. 30 lat później Melbourne zostało drugim, co do wielkości, miastem Imperium Brytyjskiego, nazywano je wtedy „Wspaniałym Melbourne”. Do dziś zachowało się w nim dużo budowli wiktoriańskich, więcej jest jedynie w Londynie. Nazwa miasta wzięła się od posiadłości premiera Wielkiej Brytanii Williama Lamba – znajdowała się w pobliżu wsi Melbourne w hrabstwie Derbyshire w Anglii.
Melbourne było pierwszą stolicą Federacji Australii. Na jego terenie znajdowała się również siedziba rządu. Jego lokalizację zmieniono w 1927 r., kiedy utworzono nową stolicę kraju – Canberrę. Melbourne było więc stolicą przez blisko 26 lat. Pierwsze letnie igrzyska olimpijskie na południowej półkuli odbyły się właśnie w Melbourne. Wydarzenie miało miejsce w 1956 r. Następne igrzyska po tej stronie kuli ziemskiej odbyły się w Sydney i Rio de Janeiro.
Najważniejsze informacje o Melbourne
Melbourne położone jest w południowo-wschodniej części Australii, w stanie Wiktoria, którego jest stolicą. Leży nad zatoką Port Philip na Oceanie Indyjskim – w niedalekiej odległości od ujścia rzeki Yarra. Jest najbardziej wysuniętym na południe miastem na tym kontynencie. Panujący klimat można opisać jako przejściowy morski, zauważalne są też wahania wilgotności.
W miesiącach czerwiec – sierpień, czyli podczas australijskiej zimy, spadają obfite opady, natomiast jest bardzo sucho. Wynika to z tego, że Melbourne położone jest na granicy dwóch stref: zimnej południowo-oceanicznej oraz ciepłej śródlądowej. Opady śniegu praktycznie nie występują, a deszcz jest raczej przelotny. Wahania pogodowe pojawiają się wielokrotnie w ciągu doby – mówi się, że jednego dnia można doświadczyć wszystkich pór roku.
W mieście jest mnóstwo klubów, teatrów oraz muzeów, co przyciąga wielu turystów, ale też zapewnia mieszkańcom sporo rozrywki. Melbourne dobrze wypada pod względem jakości edukacji, opieki zdrowotnej czy rozbudowanej infrastruktury miejskiej. Jest również dużo zielonych i otwartych terenów, przez co mimo wszystko nie ma się styczności ze zgiełkiem miasta. Turystów przyciąga to, że można spróbować dań z niemal każdego zakątka świata. Miasto słynie też z wody kranowej, która jest wyjątkowo dobra pod względem jakości i smaku.
Standard życia jest dość wysoki, co wpływa na bezpieczeństwo. Wskaźnik przestępczości zachowany jest od lat na niskim poziomie, nie odnotowuje się także wzrostu dokonanych przestępstw. Jest to spójne z całym kontynentem – Australia jest uznawana za najbezpieczniejsze miejsce do życia.
O atrakcjach Melbourne nie można czytać, trzeba je zobaczyć. Loty organizowane są jedynie z Warszawy. Na podróż trzeba będzie zarezerwować ok. 30 godzin – w zależności od liczby przesiadek. Niestety z Polski nie są organizowane loty bezpośrednio do Australii. Warto pamiętać o tym, że Melbourne mieści się w innej strefie czasowej niż Polska. Należy do strefy GMT +11, więc do godziny polskiej trzeba dodać 10 godzin.
Melbourne atrakcje
Atrakcje w Melbourne można by wymieniać w nieskończoność. Dzięki mieszance kultur, które mają znaczny wpływ na rozwój miasta, każdy znajdzie coś dla siebie. Atrakcje przypadną do gustu zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Które są najbardziej popularne i najchętniej odwiedzane?
Flinders Street Station
Stacja kolejowa Flinders Street znajduje się na rogu ulic Flinders i Swanston w centralnej dzielnicy biznesowej. Zabytkowa stacja obsługuje całą metropolitarną sieć kolejową. Na fasadzie budynku znajdują się charakterystyczne zegary, pokazujące godziny odjazdów – pochodzą z XVI w. Główna platforma na dworcu jest najdłuższą w Australii i czwartą najdłuższą na świecie platformą kolejową. W latach 70. XX w. była też najbardziej ruchliwą stacją świata – średnio obsługiwała 77.153 pasażerów dziennie.
Queen Victoria Market
Jest to największy targ na świeżym powietrzu na całej półkuli południowej – zajmuje ponad 7 ha. Na miejscu swoje stanowiska rozkładają lokalni sprzedawcy, u których można kupować zdrowe i świeże produkty. Na stronie internetowej można pobrać mapę, na której zaznaczone są wszystkie stanowiska wraz ze wskazówkami, jak do nich dotrzeć oraz w czym się specjalizują. Targ jest czynny we wtorki, czwartki, piątki i soboty od 6 rano.
Królewskie Ogrody Botaniczne w stanie Wiktoria
W ogrodach można zobaczyć blisko 170 000 gatunków roślin, które przedstawiane są w naturalnych warunkach Australii. Oprócz roślinności, w ogrodach są też promenady i platformy widokowe, amfiteatr z edukacyjnymi przedstawieniami, a także kiosk, gdzie można kupić pamiątki. To dobre miejsce, aby zobaczyć, jakie zależności są między człowiekiem a naturą. Królewskie ogrody zajmują 15 ha. Na ich terenie można odpocząć na hamaku schowanym w gąszczu drzew lub nauczyć się, jak hodować australijskie rośliny we własnym domu.
Puffing Billy Railway
Puffing Billy to zabytkowa kolej wąskotorowa, która została zbudowana w 1900 r. Przejazd prowadzi przez zachwycające lasy Dandenong Ranges i trwa ok. 2 godzin, jeżeli zdecydujesz się na przejazd całą długością trasy z Belgrave do Gembrook. Bilet dla dzieci do 15 roku życia kosztuje 58 AUD, natomiast dla dorosłych 115 AUD (1 AUD to ok. 2,8 PLN). W wagonie można także zjeść posiłek – oferowane są dania mięsne, najlepsze sery oraz lokalna herbata. Organizowane są również wycieczki, które pozwalają na odbiór turystów spod hotelu i ok. 5-godzinny przejazd, który zawiera jeszcze dodatkowe atrakcje, np. Paradę Pingwinów.
ZOO w Melbourne
ZOO w Melbourne jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Australii. Znajduje się 4 km od centrum miasta. Wśród zwierząt, które można obejrzeć, jest m.in. diabeł tasmański, coati, leopard, orangutan oraz słoń azjatycki. Jest też specjalne miejsce, gdzie można zobaczyć najlepszych reprezentantów świata wodnego – foki, australijskie pelikany, małe pingwiny, koniki morskie oraz dziobaki. ZOO edukuje odwiedzających o zagrożeniach, jakie niosą zanieczyszczenia dla zwierząt i roślin za pomocą specjalnych tabliczek z infografiką.
Luna Park w Melbourne
Luna Park jest historycznym parkiem rozrywki. Powstał w 1912 r. i od tego czasu działa niemal nieprzerwanie. Wśród atrakcji, które cieszą się największym zainteresowaniem na terenie parku, jest np. The Scenic Railway – druga najstarsza działająca kolejka górska świata, Coney Drop, który osiąga wysokość 13 m oraz Supernova, która zabiera odwiedzających w niemal podniebną podróż, zapewniając obroty o 360 stopni. Wszystkich atrakcji jest 20, a park można odwiedzać przez cały rok.
Melbourne zwiedzanie
Oprócz mnóstwa atrakcji typowo rozrywkowych, które czekają na turystów w Melbourne, warto poznać jego historię odwiedzając muzea. A te, które wybudowano w Melbourne, należą do tych największych, najstarszych lub cieszących się największym zainteresowaniem. Chcesz się dowiedzieć, które z nich są najbardziej warte uwagi?
Muzeum sztuk pięknych (National Gallery of Victoria)
Jest zarówno najstarszym, jak i największym muzeum sztuk pięknych w Australii. Całe muzeum podzielone jest na dwa działy: galerię sztuki międzynarodowej i galerię sztuki australijskiej. W 1986 r. z Muzeum ukradziono obraz Pabla Picassa „Kobieta płacząca”. Po telefonie od anonimowej osoby, dzieło odnaleziono w skrytce na dworcu Spencer Street Station. Była to największa kradzież dzieła sztuki w historii Australii.
Budynek Wystawy Królewskiej
Znajduje się na północno-wschodnim skraju miasta w ogrodach Carlton. Całość stanowi pierwszą rzecz wykonaną przez człowieka, która trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budynek stoi przy budynku Muzeum Melbourne i jest jego największym eksponatem. Jest również obecnie wykorzystywany jako sala wykładowa dla uczniów i studentów.
Muzeum historii naturalnej i kulturalnej
Muzeum jest miejscem do nauki historii, kultury i życia codziennego dawnych pokoleń. Jest jednym z najważniejszych, ale też najchętniej odwiedzanych muzeów w całej Australii. Oficjalnie otwarto je w 2000 r. Można w nim obejrzeć szkielety dinozaurów oraz wystawy dotyczące Ziemi, życia podwodnego oraz zwierząt, które żyją w dziczy. Jest otwarte codziennie w godzinach 10-17. Na miejscu można również zjeść obiad oraz wypić kawę, aby zebrać siły na odwiedzenie wszystkich eksponatów.
Muzeum w dawnym więzieniu (Old Melbourne Gaol)
W więzieniu oprócz drobnych przestępców, bezdomnych oraz osób z chorobami umysłowymi, przetrzymywano również tych najbardziej niebezpiecznych więźniów. Między 1842 a 1929 r. więzienie było miejscem ok. 133 egzekucji, w tym owianego złą sławą Neda Kelly. Wizyta w muzeum powstałym w miejscu więzienia pozwala zrozumieć, jak żyło się i umierało w tym miejscu. Bilet normalny kosztuje 32.08 AUD, ulgowy 26.91 AUD, natomiast wstęp dla dziecka to koszt 18.65 AUD.
Melbourne – komunikacja miejska
Melbourne jest bardzo dobrze skomunikowanym miastem. W składzie komunikacji miejskiej zawierają się: tramwaje, autobusy oraz system kolei, którym jest po prostu metro. W godzinach szczytu świetnie sprawdzą się tramwaje i autobusy, które w tym czasie mają wzmożoną częstotliwość przejazdów. Zazwyczaj oczekiwanie na środki komunikacji trwa zaledwie kilka minut. W przypadku przejazdu tramwajem, ciekawym rozwiązaniem są „free tram zone”, czyli rejony, w których nie są pobierane opłaty za przejazd. Tramwaje w godzinach szczytu są zatłoczone. Linie oznaczone literą „A” poruszają się zmodyfikowaną trasą – warto zwrócić na to uwagę. W przypadku dużych upałów, pasażerowie otrzymują rożki lodowe, a zimą ciepły napój.
Metro jest złożone z 15 linii, które swoim zasięgiem obejmują całe miasto. Na stacjach kolejowych utworzono bezpłatne parkingi, gdzie można zostawić samochód i przesiąść się na kolej – takie rozwiązanie sprawdza się zazwyczaj w mniejszych dzielnicach, przez które pociąg nie przejeżdża i trzeba dojechać od najbliższej stacji. Jeżeli korzysta się z metra przed 7 rano, opłata nie obowiązuje. Urządzenia kolei miejskiej są czyste, ciche i klimatyzowane lub ogrzewane. Nawet w godzinach szczytu da się zająć miejsce siedzące.
W Melbourne nie ma biletów jednorazowych, które znane są w Polsce. Do przejazdu potrzebne będą myki, czyli specjalne magnetyczne karty miejskie. Trzeba zasilić je odpowiednią kwotą, a potem przy wsiadaniu i wysiadaniu z komunikacji, odbić kartę w miejscu do tego przeznaczonym. Kartę można założyć w wielu miejscach. Jeden przejazd, rozliczany jako 2 godziny, kosztuje 4,4 AUD (1 AUD to ok. 2,80 PLN). Jeżeli przekroczy się ten czas, trzeba dopłacić do biletu całodziennego, który kosztuje 8,60 AUD.