Kuchnia arabska składa się z rozmaitych dań i deserów, które w każdym regionie się różnią. Największym tajnikiem potraw są pikantne mieszanki przypraw, które pomagają wydobyć głębie smaku i aromatu. Poznaj razem z nami wyjątkowe dania kuchni arabskiej, dzięki którym poczujesz się jak na Bliskim Wschodzie!
Kuchnia arabska – poznaj smaki świata arabskiego
W skład kuchni arabskiej wchodzą dania z różnych regionów. Łączy je to, że potrawy są podawane w szczególny sposób, a mianowicie w małych, ozdobnych naczyniach, z których każdy się częstuje. Dania są nie tylko bogate w specyficzne i intensywne aromaty, ale są także bardzo sycące, do czego przyczyniają się rośliny strączkowe m.in. wykorzystywane w wielu potrawach – soczewica i ciecierzyca, które zawierają dużą ilość białka.
Najsłynniejsze dania kuchni arabskiej
Kuchnia arabska znana jest z tego, że używa się w niej dużo warzyw takich jak pomidory, cukinie, bakłażany, papryki oraz różne ostre i aromatyczne przyprawy. Jednak w zależności od regionu dania się między sobą różnią np. poziomem pikanterii. Stosowane są różne mieszanki przypraw, dzięki którym dania są tak wyjątkowe. W kuchni arabskiej używa się mnóstwo dodatków, dlatego też dania mają bogaty aromat, a podczas jedzenia, za każdym kęsem mogą być odczuwane zupełnie inne smaki. Do jakich dań się używa tych niezwykłych przypraw? Przedstawiamy część z nich.
Hummus
Jest to jedna z najpopularniejszych przystawek kuchni arabskiej. Hummus to pasta wykonana ze zmielonej ciecierzycy z dodatkami. Często mielona jest z papryką, pomidorami lub dynią, ale występują także różne odmiany z owocami np. mango. Idealnie nadaje się jako dip do świeżych warzyw pokrojonych w paski: seler, marchewka, papryka, ogórek itp. Zdrowa przekąska świetnie sprawdzi się jako alternatywa wytrawnych przekąsek na imprezach. Hummus obecnie popularny jest na całym świecie, a szczególnie wśród osób, których dieta wyklucza jedzenie mięsa i nabiału.
Szakszuka
Połączenie pomidorów, papryki i jajek to idealny przepis na śniadanie i na kolację – tym właśnie jest szakszuka. Odpowiednio doprawiona stanowi pożywny i smaczny posiłek, który nasyci na długo. Znana jest w wielu krajach i można ją zamówić w restauracjach, które nie specjalizują się w kuchni arabskiej. Warto jednak pamiętać, że jest to potrawa z Bliskiego Wschodu, więc dużą rolę będą odgrywały tutaj różne przyprawy, które nadadzą pikanterii i odrobiny słonego posmaku, które idealnie skomponują się ze słodyczą pomidorów i czerwonej papryki. Danie przygotowuje się na patelni, na której trzeba podsmażyć cebulę i czosnek (najlepiej na oliwie). Następnie dodać warzywa i wszystko przyprawić kuminem, harrisą, solą i cukrem trzcinowym. Wszystko smażyć do miękkości. Wbić 2-3 jajka i całość gotować pod przykrywką ok. 5 minut. Na koniec można posypać kolendrą lub szczypiorkiem. I gotowe! Idealne śniadanie najlepiej zjeść z kromką chleba lub bagietki.
Zobacz także: Szakszuka – odkryj pyszną arabską potrawę zwaną wielkim „bałaganem”!
Falafel
Arabski wegetariański kotlecik, który pasuje do wielu dań i dodatków – to właśnie jest falafel. Przepis na jego wykonanie jest bardzo prosty, aczkolwiek dość czasochłonny. Głównym składnikiem jest ciecierzyca, która musi zostać namoczona zimną wodą przez 12 godzin. Następnie odcedzoną ciecierzycę należy zmiksować na gładką pastę razem z kolendrą, czosnkiem, kminkiem, solą i pieprzem, można dodać także płatki chilli, natkę pietruszki i cebulę. Następnie pastę wystarczy wymieszać z mąką pszenną, tak aby dało się z niej formować kuleczki. Tak przygotowane ciasto układać na rozgrzaną patelnię z oliwą i smażyć do uzyskania złotego koloru z każdej strony. Wyłożyć na talerz z papierem kuchennym w celu pozbycia się nadmiaru tłuszczu. I voila! Zdrowe i bezmięsne kotleciki można podawać jako dodatek do:
- kebaba,
- pity,
- sałatki,
- ryżu,
- ziemniaków,
- kaszy.
Trzeba pamiętać, że falafel powinno smażyć się na patelni, aby utrzymał odpowiednią konsystencję. Kotlecików nie powinno się piec w piekarniku, ponieważ mogłyby się rozlecieć.
Zobacz także: Falafel co to jest – historia tradycyjnego dania z Bliskiego Wschodu! Przepis na falafel – krok po kroku
Babaganusz
Arabska kuchnia w dużej mierze opiera się na warzywach przyrządzanych w ciekawy sposób. Jednym z takich przepisów jest babaganusz, czyli pasta z bakłażana, która sprawdzi się jako smaczny dip np. do pieczywa lub krakersów. Jest to bardzo prosty przepis, aczkolwiek można znaleźć jego różne wersje. Najważniejsze, aby poprawnie przygotować bakłażana, który powinien być opalany, natomiast w domowych warunkach wystarczy nagrzać piekarnik do 220°C i wstawić warzywa przekrojone na pół na ok. 30 minut, co jakiś czas obracając je. Istotne podczas przyrządzania jest to, aby skórka bakłażana była zwęglona, co pomoże wydobyć smak miąższu, który stanowi główny składnik babaganusz.
Zobacz także: Baba ghanoush (Babaganusz) – arabski dip, z czym go jemy i gdzie podajemy? Kulinarne ciekawostki o egipskiej paście
W krajach arabskich bakłażan jest bardzo ważną częścią diety oraz historii. W IX w. zaczęto nawet pisać o bakłażanie w poezji. Arabski poeta Ibn al-Rumi w jednym ze swoich wierszy porównał warzywo do kawałka pływającego bursztynu.
Kuskus
Kasza kuskus w krajach arabskich znana była już w III w. p.n.e., natomiast do Europy trafiła dopiero w XIX w. Co ciekawe kuskus przypomina bardziej makaron niż kaszę, ponieważ wytwarzany jest z ciasta makaronowego, czyli z mieszanki pszenicy durum i wody. Zawiera dużo białka, zatem stanowi też ważną dietę dla wegetarian. Kuskus zalewa się jedynie gorącą wodą, tak aby ziarenka były w pełni zalane. Po kilku minutach kasza pęcznieje i jest gotowa do spożycia. Jest to świetny dodatek do sałatek, ale można także użyć jej jako główny składnik potrawy np. kuskus z warzywnym gulaszem.
Tajine
Tajine pochodzi z północno-zachodniej Afryki, określanej przez Arabów jako Maghreb. Nazwa Tajine, czy też tadżin to danie, które przygotowywane jest w glinianym naczyniu o tej samej nazwie. Marokańska potrawa jednogarnkowa to mieszanka różnych warzyw z ulubionym mięsem, może to być drób, wołowina, jagnięcina, a nawet owoce morza. Warzywa i mięso wystarczy pokroić na kostkę i sowicie obsypać przyprawami takimi jak: słodka papryka, tarty imbir, cynamon, kurkuma, pieprz, sól, kumin i chili. Całość włożyć do glinianego naczynia i nakryć stożkową pokrywką. Oryginalnie potrawa pieczona jest na specjalnym palenisku, natomiast w domowych warunkach wystarczy nagrzać piekarnik do 220°C i piec przez ok. 1,5 godziny.
Zobacz także: Tadżin (Tagine) – marokańskie danie i naczynie w jednym
Arabowie taką potrawę jedzą razem z arabskim pieczywem lub kuskusem, który będzie pysznie smakować z aromatycznymi warzywami i mięsem. Danie można doprawiać według własnego uznania i eksperymentować, tak aby smakowało jak najlepiej według własnego uznania.
Zupa arabska
W krajach arabskich spożywa się dużo roślin strączkowych. Jednym z popularniejszych dań, którym głównym składnikiem jest taka roślina to zupa arabska shorba. Wykonana jest z dużej ilości soczewicy czerwonej i różnych przypraw, po czym jest blendowana na krem. Zupa może być na bulionie drobiowym, jak i warzywnym. Do jej wykonania potrzeba soczewicy, cebuli, bulionu i oczywiście wielu przypraw, które nadadzą niesamowitego smaku daniu. Podawana z łyżką śmietany i chlebkiem arabskim jest sycącą i pyszną potrawą.
Mięso w kuchni arabskiej
W kuchni arabskiej znajduje się wiele przepisów wegetariańskich, jednak nie brakuje tam również dań mięsnych, które także cieszą się ogromną popularnością. Jedzenie mięsa w tych krajach uzależnione jest od religii islamskiej, gdzie w Koranie zapisane jest, że nie wolno spożywać wieprzowiny, padliny oraz krwi, mówi o tym cytat: „Zakazane wam jest: padlina, krew i mięso świni; to, co zostało poświęcone na ofiarę w imię czegoś innego niż Boga; zwierzę zaduszone, zabite od uderzenia, zabite na skutek upadku, zabite na skutek pobodzenia i to, które pożerał dziki zwierz – chyba że zdołaliście je zabić według rytuału” (Koran 5:3).
Jedzenie mięsa na Bliskim Wschodzie głównie opiera się na daniach z baraniną, ale spożywa się także wołowinę, drób oraz ryby i owoce morza. Jednym z bardziej popularnych dań jest kebab, który jest także bardzo dobrze znany w Polsce. Słowo kebab oznacza po prostu „smażone mięso”, jakie jest przygotowywane jako główny składnik dania. Oryginalnie kebab był szaszłykiem, czyli mięsem pieczonym nad ogniskiem. Dzisiejsza wersja dania jednak nieco się różni, ponieważ mięso wraz z warzywami i sosem zawijane jest w picie lub placku tortilli.
Arabskie słodycze
W krajach arabskich bardzo docenia się naturalne składniki, z których powstają pyszne i bardzo słodkie desery. Należą do nich orzechy, bakalie, figi, daktyle, miód i różne korzenne przyprawy. Desery szczególnie doceniane są podczas zakończenia Ramadanu, kiedy to rodziny spotykają się i celebrują przy stole, co oznacza koniec postu. Królują tam różnego rodzaju dania. Warto jednak zapoznać się i choć raz spróbować arabskich deserów, aby przekonać się, jak smakują tradycyjne słodkości z Bliskiego Wschodu. Poniżej przedstawiamy jedne z popularniejszych przysmaków!
Tulumba
Tulumba jest słodką przekąską z parzonego ciasta, podobnie jak ptysie lub hiszpańskie churros, które bardzo przypominają tulumbę. Arabski deser jest jednak znacznie słodszy, ponieważ po usmażeniu jest nasączany cukrowym syropem, który tworzy chrupiącą powłokę.
Przygotowanie tulumby nie jest skomplikowane. Ciasto wyrabiane jest z margaryny, jajek, mąki, wody, cukru i odrobiny soli. Poniżej podajemy przepis na tulumbę, aby zaznać egzotycznych smaków z Bliskiego Wschodu we własnym domu!
- Na palniku postaw mały garnek, w którym będzie przygotowywana masa.
- Do garnka wrzuć 2 łyżki margaryny i poczekaj, aż się roztopi.
- Następnie dodaj 2 szklanki wody, łyżeczkę cukru, szczyptę soli i wymieszaj z margaryną.
- Stopniowo dodawaj 1 szklankę przesianej mąki i energicznie mieszaj, aby pozbyć się grudek. Odłóż masę do przestudzenia na ok. 10 minut.
- Do ostudzonego ciasta wbij 4 jajka i ugniataj drewnianą łopatką do jednolitej masy.
- Przełóż ciasto do rękawa cukierniczego, najlepiej z końcówką w kształcie gwiazdy.
- Do garnka z nagrzanym olejem wyciskaj 3-centymetrowe ciasteczka z rękawa cukierniczego.
- Smaż do złotego koloru (ok. 1 minuta), a następnie tulumbę nasącz syropem cukrowym na ok. 10 minut.
- Przysmak podawaj na zimno. Smacznego!
Arabski deser posyp dodatkowo pokruszonymi pistacjami. Ciasteczka w środku są miękkie, zaś na zewnątrz cukrowa warstwa pozostaje chrupiąca. Taki deser idealnie nada się do kawy lub herbaty.
Baklava
Najsłynniejszym arabskim deserem jest baklava. Może być przygotowywana z różnymi nadzieniami, jednak najczęściej jest przyrządzana z miodem i orzechami, w szczególności pistacjami. Deser podobnie jak tulumba jest bardzo słodki i pasuje do czarnej kawy. Jeśli lubisz bardzo słodkie desery, baklava z pewnością przypadnie Ci do gustu!
W Polsce baklavę można kupić w budkach z kebabem. Deser można przyrządzić także samodzielnie, natomiast w polskich sklepach rzadko można dostać potrzebne ciasto w płatach (ciasto filo), wykorzystywane do przygotowania baklavy. Samodzielne wykonanie takiego ciasta jest możliwe, ale za to bardzo czasochłonne i trudne, mimo że składa się tylko z mąki, wody i odrobiny oleju. Zatem, aby zasmakować tego deseru, proponujemy udać się do pobliskiej restauracji z arabskimi potrawami!
Maamoul
Zakończenie Ramadanu to czas, kiedy w krajach arabskich rodziny spotykają się i świętują przy stole, spożywając pyszne dania po długim poście. Jednym z tradycyjnych deserów, które pojawiają się w tym czasie są ciasteczka Maamoul. Najczęściej wypełnione są nadzieniem daktylowym lub pistacjowym. Formowane w tradycyjnych, drewnianych foremkach taabeh, dzięki czemu mają charakterystyczne wzorki. Ciasto jest kruche i delikatne, a wewnątrz słodkie. Takie ciasteczka rozpływają się w ustach i z każdym kęsem ma się ochotę na więcej.
W internecie można znaleźć wiele różnych przepisów. Poniżej podajemy przepis z wykorzystaniem tradycyjnych składników oraz polskich zamienników!
Składniki na ciasto:
- 250 g masła ghee lub zwykłej osełki,
- 250 g mąki pszennej,
- 500 g semoliny/kaszy manny,
- 125 ml mleka lub wody,
- 30 g cukru (opcjonalnie),
- 15 g przyprawy mahlep lub jako zamiennik można użyć rozdrobnionych, suszonych pestek moreli,
- 30-50 ml wody różanej/z kwiatu pomarańczy lub 15 g ekstraktu w wanilii.
Składniki na nadzienie daktylowe:
- 200 g daktyli bez pestek,
- 15 ml wody różanej (opcjonalnie),
- 30 ml oleju lub oliwy z oliwek,
- szczypta sezamu.
Wykonanie:
- Nastaw piekarnik na 180°C.
- Zmiel daktyle na pastę, dodaj wszystkie składniki i dokładnie wszystko wymieszaj. Przygotowane nadzienie odstaw na później.
- W rondelku rozpuść masło i dodaj cukier.
- Do dużej miski wsyp mąkę i przelej masło z cukrem.
- Następnie dodaj wodę różaną/z kwiatu pomarańczy lub ekstrakt waniliowy i wymieszaj.
- Stopniowo dodawaj mleko, stale mieszając.
- Ugniataj ciasto przez 5 min, aż wszystkie składniki dokładnie się połączą.
- Odstaw ciasto na 30-60 min.
- Z ciasta formuj kulki i nadziewaj przygotowaną pastą z daktyli.
- Każdy kawałek włóż do drewnianej foremki. Jeśli takiej nie posiadasz, możesz ozdobić ciastka, naciskając je delikatnie widelcem, tworząc wzorek kratki.
- Ciastka przełóż na blachę wyłożoną papierem i piecz przez 20 min.
- Po ostudzeniu ciastka możesz oprószyć cukrem pudrem. Gotowe!
Maamoule mogą być nadziewane także innymi składnikami w zależności od gustu. Podany powyżej przepis jest tradycyjnym smakołykiem w arabskich krajach, które z pewnością posmakują także innym.
Kunafa
Kunafa to słynny deser, który pojawia się na stole podczas najważniejszego święta muzułmańskiego – Id al-Adha. Jest to bardzo łatwe do zrobienia ciasto, którego głównym składnikiem jest ser akkawi. Niestety ser jest dostępny w Polsce tylko w sklepach internetowych. Zamiast tego jednak można użyć mozzarelli lub ricotty, które równie dobrze nadadzą się do arabskiego deseru.
Kunafa różni się od standardowego sernika, ponieważ zrobiona jest z pociętego w nitki ciasta filo, z którego po upieczeniu powstaje chrupiąca i słodka warstwa. Tak jak większość arabskich deserów, kunafę polewa się syropem cukrowym lub różanym, który nada niepowtarzalnej słodkości.
Napoje w krajach arabskich
Mimo panującej pogody w krajach arabskich społeczeństwo bardzo lubi pić gorące napoje. Ma to związek, z tym że pijąc ciepły napój w upalny dzień, receptory na języku odczuwają, że na zewnątrz jest gorąco, a dzięki temu organizm sam się ochładza. Do najpopularniejszych gorących bliskowschodnich napojów należy kawa oraz herbata. Są one jednak przygotowywane nieco inaczej niż te, które pijemy na co dzień. Zamiłowanie arabów do przypraw jest tak duże, że dodają je nawet do swoich napojów. Jak zatem wygląda przepis na idealną herbatę i kawę po arabsku? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Herbata miętowa
Przygotowanie herbaty jest bardzo proste. Do jej wykonania najlepiej użyć świeżo zerwanej mięty Tashkent, która jest odmianą mięty zielonej, a jej smak jest znacznie delikatniejszy od często używanej przez Polaków mięty pieprzowej. Potrzebna jest również zielona herbata (w liściach), cukier oraz wrzątek. W czajniku wystarczy zaparzyć zieloną herbatę jedną szklanką wody. Następnie zamieszać i wylać wodę, pozostawiając opłukane liście. Ponownie zalać czterema szklankami zagotowanej wody i pozostawić na 2 minuty. Po tym dodać pęczek mięty i dodać ok 4-6 łyżeczek cukru lub innego słodzika według uznania (herbata powinna być bardzo słodka). Pozostawić na ok. 3 minuty. Podawać w małych szklankach. I gotowe! Arabska herbata jest słodka i delikatna. Jest dobrą alternatywą dla kawy, ponieważ dodaje dużo energii.
Kawa z różnymi dodatkami
Kawa po arabsku (qahwah arabiyya) jest przyrządzana w zupełnie inny sposób, niż tak jak robimy to w Europie. Popularne kawy na całym świecie są głównie mleczne. W krajach arabskich natomiast pije się czarną kawę, natomiast nie jest to zwykłe espresso. Arabowie do swojej kawy dodają rozmaite przyprawy, które znacznie zmieniają smak i aromat. Kawę można połączyć z przyprawami takie jak: czarny pieprz, gałka muszkatołowa, goździki, szafran, kardamon, ziele angielskie, cynamon, a nawet można dodać odrobinę wody różanej.
Sposób przyrządzania kawy po arabsku
Do zaparzenia kawy potrzebny jest mały garnuszek, najlepiej miedziany tygielek. Na palniku postawić tygielek, wsypać ok. 3-4 łyżeczki zmielonej kawy (100% Arabica), wlać szklankę zimnej wody, dodać łyżeczkę kardamonu, szafran, goździki, cynamon. Wszystko podgrzewać na dużym ogniu. Ważne, aby pamiętać o tym, że kawy nie wolno mieszać, aby napój przeszedł aromatem przypraw. Kiedy kawa zacznie się pienić, należy podnieść tygielek, poczekać aż opadnie i z powrotem postawić na palniku. Tą czynność należy powtórzyć ok. 4-5 razy, aby wydobyć głębie smaku. W niektórych krajach arabskich taką kawę parzy się nawet do 30 min. Pozostawić na ok. 2 minuty, aby fusy opadły. Napój wystarczy przelać do filiżanki na espresso lub do tzw. findżanu, czyli tradycyjnej arabskiej czarki na kawę, która różni się tym, że nie posiada ucha. Do arabskiej kawy jada się także daktyle, aby nieco przełamać gorycz słodkim owocem. Opcjonalnie można dodać odrobinę cukru lub miód.
Popularne przyprawy arabskie
Kultura arabska jest bardzo orientalna i egzotyczna. To samo dotyczy jej kuchni, która charakteryzuje się bardzo aromatycznym zapachem. Każde danie ma niepowtarzalny i mocny smak. Wszystko za sprawą różnorodnych przypraw, które podkreślają każdą potrawę i pomagają wydobyć głębie smaku. Do dań wytrawnych używa się wielu ostrych mieszanek, które nie każdy jest w stanie zjeść.
Wiele przypraw arabskich można znaleźć i zakupić w Polsce. Część z nich jest już nam dobrze znana i często stosujemy je również do naszych potraw. Jednak arabskie gospodynie dodają znacznie większą ilość ostrych mieszanek, które pomagają nadać charakterystyczny smak do bliskowschodnich dań. Do najpopularniejszych przypraw należą:
- czarny pieprz,
- kurkuma,
- cynamon,
- kardamon,
- kmin rzymski,
- szafran,
- kolendra,
- gałka muszkatołowa,
- goździki,
- tymianek.
Kuchnia arabska słynie z wielu aromatycznych przypraw. W kuchniach gospodyń Bliskiego Wschodu jest ich znacznie więcej. Dzięki temu ich kuchnia wyróżnia się na tle innych.
Zaatar
Na osobne miano zasługuje mieszanka przypraw Zaatar, najczęściej używana do chlebków pita. Do stworzenia takie miksu trzeba utrzeć w moździerzu tymianek, oregano (najlepiej syryjskie), sumak, sezam, sól i majeranek. Przyprawy w połączeniu ze sobą stanowią niebanalny dodatek do dań wytrawnych.
Zobacz także: Zaatar – przyprawowe wariacje Bliskiego Wschodu
Harrisa
Do przypraw zalicza się także pastę o nazwie harrisa. Robiona jest z ostrych papryczek czilli oraz czosnku, niekiedy dodaj się także kolendrę, kumin, paprykę słodką i oliwę. Harrisa idealnie nada się do każdych potraw – mięsnych i wegetariańskich. Pasta jest również bardzo prosta do przyrządzenia w domu, ponieważ wystarczy ugotować w wodzie przez ok. 30 min, a następnie wraz ze wszystkimi dodatkami zmiksować w blenderze. Pastę coraz częściej można także zauważyć na sklepowych półkach w supermarketach w Polsce. Arabska pasta jest uniwersalna i można dodać ją zarówno do zup jak i na kanapkę, czy też użyć jako przyprawę do sosów.
Zobacz także: Harissa – ciekawostki i historia. Przepis na słynną pastę arabskiej kuchni!
Urokliwy sposób podawania dań
Arabowie posiłki spożywają wraz z całą swoją rodziną, która zazwyczaj jest bardzo liczna. Na przygotowanym stole podawane są różne potrawy w ozdobnych naczyniach, z których każdy się częstuje. Jest to bardzo wygodna forma podawania posiłków, ponieważ każdy członek nałoży sobie to, na co ma ochotę w odpowiedniej dla siebie ilości. Przypomina to znany nam stół szwedzki, na którym stawia się różne potrawy i dodatki, gdzie każdy na swoim talerzu może skomponować danie według własnych preferencji.
Przepis na arabski chleb
Chleb arabski znany jest także jako pita, co z greckiego oznacza „płaski placek”. Przygotowywana była już 12 tys. lat temu w starożytnej Syrii. Bliskowschodni chlebek można zakupić już gotowy w wielu supermarketach. Najlepszy jednak wyjdzie domowy, świeżo przygotowany. Można zagryzać nim różne dania. Najlepiej jednak jeść go z hummusem, babaganush oraz shoarmą wraz ze świeżymi warzywami.
Chleb arabski – przepis
Przyrządzenie pity nie jest trudne, natomiast potrzeba cierpliwości, ponieważ ciasto drożdżowe potrzebuje odstać. Dla fanów gotowania poniżej przedstawiamy przepis na arabski chlebek.
Składniki
- 250 ml wody,
- 15 g świeżych drożdży lub 7 g drożdży instant,
- 500 g mąki pszennej,
- 15 g miodu,
- 15 g oliwy z oliwek
- szczypta soli.
Mąkę, drożdże instant i sól dokładnie wymieszać. W osobnym naczyniu wymieszać razem płynne składniki i przelać je do miski ze składnikami suchymi. Ugniatać ciasto rękami aż wszystko się połączy, a ciasto zrobi się elastyczne. Formujemy kulkę i przekładamy do miski (najlepiej miskę od wewnątrz wysmarować oliwą, aby ciasto się nie przykleiło). Nakryć naczynie od góry ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 3 godziny do wyrośnięcia. Po tym czasie podzielić ciasto na równe części (powinno wyjść 10), delikatnie rozwałkować na grubość 1 cm i przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piekarnik nastawić na 230°C i piec przez ok. 6 minut. Gotowe! Taki chlebek można podawać na ciepło lub zamrozić na inne dni.
Jedzenie w kulturze arabskiej stanowi bardzo ważny element. Bliskowschodnie dania wyróżniają się niesamowitym smakiem, zapachem oraz sposobem podawania. Warto zapoznać się z ich kuchnią, której aromaty z pewnością przypadną wielu osobom do gustu! Próbowaliście kiedykolwiek dań z kuchni arabskiej? A może używacie któryś przypraw w waszej codziennej diecie? Podzielcie się swoim doświadczeniem z tą niesamowitą i orientalną kulturą!