Wezuwiusz to jeden z najbardziej znanych, czynnych wulkanów na świecie. Zdobiący okolice Neapolu krater każdego roku przyciąga masę spragnionych wrażeń turystów. Nazywany przez niektórych tykającą bombą wulkan to obowiązkowy punkt wycieczki do Neapolu i nie tylko. W artykule przybliżamy jego historię, opowiadamy o największej erupcji w dziejach, a także podpowiadamy, jak dostać się do krateru i ile kosztuje wstęp na szczyt jednego z najniebezpieczniejszych wulkanów świata.
Kilka informacji o aktywnym Wezuwiuszu
Wezuwiusz to jedyny aktywny wulkan w Europie kontynentalnej. Znajduje się nad Zatoką Neapolitańską we Włoszech na wysokości 1281 m n.p.m. Jego średnica wynosi około 600 m, a głębokość 230 m. Pierwsza aktywność wulkanu miała miejsce już kilkanaście tysięcy lat temu, a ostatnią odnotowano w 1944 roku. Osservatorio Vesuviano to najstarsze na świecie obserwatorium, w którym monitorowana jest praca wulkanu. Powstało w połowie XIX wieku. Na podstawie wieloletnich badań i obserwacji naukowcy są przekonani, że Wezuwiusz jeszcze kiedyś wybuchnie. Nie wiadomo jednak, jak silna będzie skala tego wydarzenia. Przez tysiące lat wulkan eksplodował z różnorodnym nasileniem, a jego najbardziej katastrofalna w skutkach aktywność miała miejsce w 79 roku.
W 1995 roku wulkan wraz z porastającą go roślinnością stał się parkiem narodowym. Aktualnie stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych regionu. Jest bardzo częstym punktem na mapie podróżnych odwiedzających Neapol. Park narodowy powstał w celu ochrony żyjących tam zwierząt oraz roślin. Rosną tam m.in. storczyki, klony i olchy neapolitańskie czy sosny. Wśród tamtejszej fauny można spotkać np. myszy Quercino, lisy, kuny, motyle, żaby czy jaszczurki. Żyje tam także mnóstwo ptaków, z czego niektóre zamieszkują park jedynie w wyznaczonych porach roku. Spotkasz tam dzięcioły, wróble, myszołowy czy drozdy.
Największy wybuch w historii
Największy wybuch Wezuwiusza w historii miał miejsce w 79 roku, ale jego precyzyjna data nie jest dokładnie znana. Niektórzy naukowcy uważają, że był to 24 sierpnia, a inni, że 24 października. W tamtym okresie Wezuwiusz nie przejawiał większych aktywności od setek lat, dlatego erupcja była niespodziewana i ogromna. Zniszczyła bowiem doszczętnie kilka miast – Pompeje, Herkulanum, Oplontis czy Stabie. Źródła podają, że trwała ona w sumie ponad 20 godzin. W fazie początkowej z wulkanu zaczęły wydostawać się materiały piroklastyczne, czyli piaski, gazy, pyły, elementy skał itd. Szacuje się, że słup materiałów osiągnął wysokość kilkudziesięciu kilometrów. Następnie unoszące się w powietrzu kawałki skalne, popiół i inne elementy z wnętrza krateru zaczęły spadać na pobliskie miasta. Odczuwane były trzęsienia ziemi i zrobiło się ciemno, aż w końcu z wnętrza wulkanu zaczęły wydostawać się pierwsze potoki piroklastyczne o temperaturze nawet kilkuset stopni Celsjusza. Lawiny znacznie zwiększyły swoją intensywność, pokrywając miasta, niszcząc budynki i zabijając ludzi.
Zobacz także: Stosunek ceny do jakości – jaki laptop wybrać?
Ludzie ginęli na wiele sposobów i w różnych etapach erupcji. Mnóstwo z nich zmarło wskutek opadów pyłów, a także pod gruzami niszczonych budynków. Przez setki lat zdawało się, że ludność Herkulanum zdążyła opuścić miasto przed finałem katastrofy, jednak w 1981 roku dokonano szokującego odkrycia. W jednym miejscu odnaleziono szczątki kilkudziesięciu osób, które prawdopodobnie schroniły się tuż przy plaży, czekając na pomoc. Przyczyną ich grupowej śmierci była zapewne lawina. Poza tym warto wiedzieć, że ofiary ginęły też wskutek uduszenia oraz ogromnie wysokiej temperatury. Ciała niektórych ulegały wręcz unicestwieniu. Żadna z późniejszych erupcji Wezuwiusza nie miała aż tak tragicznych skutków, ale nigdy nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. Niektórzy nazywają ten wulkan tykającą bombą, ponieważ jego eksplozja jest właściwie pewna – nie wiadomo tylko, kiedy nastąpi.
Vesuvio – jak się dostać?
Wulkan Wezuwiusz zazwyczaj jest odwiedzany podczas podróży do Neapolu. Z Polski loty bezpośrednie do tego miasta są dostępne z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Katowic czy Nowego Dworu Mazowieckiego. W zależności od miejsca wylotu czas podróży może się nieco różnić, ale z Polski jest to około 2 godzin. Aby dostać się w pobliże wulkanu z Neapolu, najpierw trzeba skorzystać z pociągu Circumvesuviana. Wsiadać można na przystanku Napoli Porta Nolana lub Napoli Garibaldi. Przystankiem końcowym ma być natomiast Ercolano Scavi. Tam z łatwością znajdziesz już punkt przewoźnika Vesuvio Express.
Zakup biletu Vesuvio Express gwarantuje dojazd do wulkanu oraz wstęp. Autobusy odjeżdżają co 40 minut, a czas, jaki jest przeznaczony na zwiedzanie, wynosi 2 godziny. Dzięki Vesuvio Express dostaniesz się do samego wejścia na teren parku. Niestety tego samego nie możesz zrobić, jeśli zdecydujesz się na dojazd autem. Miejsce, w którym trzeba zostawić samochód, znajduje się 2 kilometry dalej. Parking jest oczywiście płatny. Można tam kupić bilet na busa, który podwiezie cię do wejścia. Do Wezuwiusza można dostać się także z Pompejów. Dojazd tam z Neapolu możliwy jest również za pomocą pociągu Circumvesuviana i należy wysiąść na stacji Pompei Scavi – Villa dei Misteri. Stamtąd można za kilka euro dostać się do wulkanu autobusem EAV.
Spacer na szczyt
Wspinaczka na szczyt wulkanu nie należy do szczególnie wymagających. Szlak jest dość łagodny, a osoby, które potrzebują pomocy, mogą wypożyczyć przy wejściu specjalne kije. Droga na szczyt wulkanu jest twarda i w miarę szeroka. Pokrywa ją żwir oraz pył, których sypkość może niekiedy wymagać nieco zwiększonego wysiłku. Przy szlaku znajduje się drewniana barierka, za którą rozpościera się wspaniały widok na Neapol i okoliczne krajobrazy Półwyspu Sorrentyńskiego czy Zatoki Neapolitańskiej. Spokojna droga do krateru trwa zwykle około pół godziny. Jeśli nie ogranicza Cię czas odjazdu autobusu i zwiedzasz na własną rękę, warto zajrzeć także na inne szlaki. Łącznie jest ich tam aż 11.
Jak prezentuje się wulkan wewnątrz? Po wdrapaniu się na szczyt Wezuwiusza w końcu można zajrzeć do środka wulkanu. Wiele docierających do celu turystów jest jednak zawiedzionych tym, co czeka ich na górze. Okazuje się, że wulkan to po prostu ogromna skalna dziura, w której gdzieniegdzie znajdują się rośliny i delikatny dym. Nie ujrzysz tam zatem ognistej lawy, ale… to chyba dobry znak.
Jak przygotować się do wycieczki?
Aby wycieczka na szczyt Wezuwiusza była jak najbardziej udana, trzeba się do niej odpowiednio przygotować i zwracać uwagę na aktualne warunki pogodowe. Pierwsze, o czym musisz pamiętać, to wygodne obuwie, które nadaje się do wędrówek po sypkiej, górskiej nawierzchni. Najlepiej wybrać buty sportowe lub do trekkingu. Pod żadnym pozorem nie udawaj się tam w klapkach czy butach na obcasach. Ze względu na wysokie położenie należy pamiętać, że temperatura na szczycie będzie niższa niż ta, którą odczuwasz w Neapolu czy Pompejach. Niekiedy konieczne może być zabranie kurtki czy bluzy. Podczas słonecznych dni promieniowanie może okazać się bardzo uciążliwe, dlatego pamiętaj, by zabrać ze sobą nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i posmarować się balsamem chroniącym przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. W twoim ekwipunku nie może zabraknąć wody! Warto ją mieć nie tylko ze względu na to, że przyda się na szlaku, ale też dlatego, że ta dostępna do kupienia na miejscu będzie bardzo droga.
Pogoda ma duży wpływ na jakość zwiedzania, a także na to, czy danego dnia wstęp na szczyt w ogóle będzie możliwy. Podczas niebezpiecznych warunków atmosferycznych szlak jest zamykany dla turystów. Niemałą przeszkodą w zwiedzaniu może być też mgła lub zachmurzenie, które znacznie ograniczają widoczność – zarówno na krajobrazy dookoła, jak i na wnętrze krateru. Jeśli dzień jest pochmurny, przygotuj się na to, że podczas wyprawy może spotkać cię deszcz. Zachowaj wtedy szczególne bezpieczeństwo podczas wędrówki i zwiedzania.
Ceny biletów i godziny otwarcia
Znasz już historię Wezuwiusza, wiesz, jak dostać się na jego szczyt i jak przygotować się do wycieczki. Czas na kilka praktycznych informacji dotyczących cen biletów i godzin otwarcia. Od listopada do lutego krater jest czynny w godzinach od 9:00 do 15:00. W marcu i październiku od 9:00 do 16:00. W kwietniu, maju, czerwcu i wrześniu od 9:00 do 17:00, a w lipcu i sierpniu od 9:00 do 18:00. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, może okazać się, że niekiedy krater będzie zamknięty dla odwiedzających ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe. Poza tym jest czynny codziennie.
Wezuwiusz – wejście na szczyt jest oczywiście płatne. Bilet dla osób dorosłych kosztuje 10 euro, a ulgowy 8 euro. Osoby z niepełnosprawnością, ich opiekunowie oraz dzieci, których wzrost nie przekracza 120 cm, mogą wejść za darmo (stan na luty 2022 roku). Ze względu na pandemię koronawirusa warto na bieżąco sprawdzać wymagane dokumenty. Aktualnie bilet musi być imienny, a przy wejściu należy przedstawić certyfikat covidowy. Konieczne jest także noszenie maseczki.
Neapol – atrakcje tego miasta to nie tylko wspaniałe zabytki, muzea czy Galeria Umberto I. Tuż obok znajduje się jeden z najsłynniejszych wulkanów na świecie, który wciąż jest aktywny. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okazały się pomocne i teraz już wiesz, jak dostać się do krateru oraz jak się do tego przygotować. Życzymy wspaniałych wrażeń!