Skalne Miasto to urokliwe i wyjątkowe miejsce, przypominające labirynt. Tworzy jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych w całych Górach Stołowych. Codziennie Skalne Miasto jest odwiedzane przez setki turystów, a w okresie letnim — nawet tysięcy. Dowiedz się nieco więcej o tym malowniczym miejscu — jak do niego dotrzeć? Jak je zwiedzać oraz jaki jest koszt biletu?
Gdzie znajdują się Błędne Skały?
Błędne Skały to zespół bloków skalnych, które tworzą wyjątkowy labirynt, tzw. Skalne Miasto. Bloki te mieszczą się na wysokości 853 m n.p.m, obszar łącznie zajmuje powierzchnię ok. 21 ha.
To malownicze miejsce położone jest na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych. Obejmuje północno-zachodnią część Stoliwa Skalniak. Mieści się w Czechach, tuż przy granicy z Polską, między Kudową-Zdrojem a Karłowem.
Błędne Skały — dojazd i parking
Najwygodniejszym dostępnym rozwiązaniem jest dotarcie do Skalnego Miasta samochodem. Dojazd do tego miejsca nie powinien sprawiać nikomu żadnego problemu. Najszybsza trasa z wszystkich większych miast w Polsce odbywa się przez Wrocław i Wałbrzych.
Błędne Skały możemy odwiedzić „przy okazji”, będąc w pobliżu np. na wakacjach. Z Karpacza do Skalnego Miasta dojedziemy w godzinę i 20-30 minut, z Kudowy-Zdrój w 20 minut, a z Wrocławia — w 2 godziny. Osoby, które nie posiadają samochodu, mogą wybrać np. pociąg. Koleje Dolnośląskie obejmują tę trasę. Jeśli mieszkamy w innym województwie, prawdopodobnie będziemy musieli liczyć się z przesiadką. Warto również wspomnieć, że do Skalnego Miasta organizowanych jest wiele wycieczek z biur podróży (m.in. z Karpacza i Szklarskiej Poręby). Takie rozwiązanie może okazać się najkorzystniejsze.
W drodze do Skalnego Miasta napotkamy kilka parkingów, na których będziemy mogli zostawić samochód. Najbliższy znajduje się jednak naprzeciwko bramy głównej Skalnego Miasta. Postój w tym miejscu kosztuje około 100 koron za 4 godziny parkowania. Można zapłacić zarówno gotówką, jak i kartą.
Błędne Skały — cennik i godziny otwarcia
Mimo iż Skalne Miasto jest dostępne dla turystów przez cały rok, główny sezon trwa od 1 kwietnia do 31 października. Jest to zdecydowanie najlepszy czas na zorganizowanie wycieczki do Skalnego Miasta. Ceny biletów wstępu w sezonie prezentują się następująco:
- osoba dorosła — 120 koron,
- dziecko od lat 6, student, inwalida — 70 koron,
- dziecko poniżej lat 6 — wstęp darmowy,
- rodzina (2 dorosłych i 2 dzieci) — 320 koron.
Z kolei poza głównym sezonem ceny biletów wyglądają tak:
- osoba dorosła — 80 koron,
- dziecko od lat 6, student, inwalida — 40 koron,
- dziecko poniżej lat 6 — wstęp darmowy,
- rodzina (2 dorosłych i 2 dzieci) — 210 koron.
Dodatkowo turysta może wziąć ze sobą psa do Skalnego Miasta, jednak musi wówczas liczyć się z dodatkową opłatą w wysokości 10 koron. Cena ta nie zmienia się ze względu na sezon. W kasie za bilety wstępu możemy zapłacić koronami, kartą, a nawet złotówkami. Choć rozwiązanie to może wydawać się wygodne, nie zawsze jest opłacalne ze względu na kurs.
Godziny otwarcia Skalnego Miasta różnią się w zależności od pory roku. W lecie czynne jest od 8:00 do 18:00, jesienią i wiosną od 9:00 do 17:00, a zimą — od 9:30 do 15:30. Szlaki niestety nie są oświetlone, dlatego warto wybrać się o możliwie jak najwcześniejszej porze. Warto również wspomnieć o toaletach — są bezpłatne dla turystów.
Jak powstały Błędne Skały?
Około 100-80 mln lat temu, obszar dzisiejszych Gór Stołowych stanowił zatokę płytkiego i rozległego morza. Rzeki, które do niego spływały, niosły za sobą zwietrzelinowy materiał, a ten osadzał się na samym dnie. W efekcie tego zaczęły tworzyć się gruboziarniste piaskowce podzielone przez drobnoziarniste margle. Po pewnym czasie rozpoczął się proces erozji terenu, szczególnie wzdłuż sieci pękań. Erozja ta jest charakterystyczna zwłaszcza dla poziomo uwarstwionych skał osadowych — m.in. zlepieńców czy piaskowców. Rezerwat przyrody w tym miejscu został utworzony w roku 1957.
Wiele mieszczących się w labiryncie skał ma swoje nazwy. Jeden z nich, „Głaz Trzech Krzyży” lata temu był pilnie strzeżonym punktem celnym między hrabstwem kłodzkim a Królestwem Czech. Na głazie tym znajduje się wiele dat, które jak mówi historia, wyryto, aby upamiętnić przyłapanie przemytników.
Na dzień dzisiejszy Góry Stołowe posiadają najbardziej rozbudowaną sieć pieszych szlaków turystycznych spośród wszystkich pasm górskich w całych Sudetach. Cieszą się dużą popularnością turystów i każdego roku góry odwiedza tysiące osób.
Legenda o Liczyrzepie i powstaniu Błędnych Skał
Ludzie przez wieki zastanawiali się, w jaki sposób powstało malownicze Skalne Miasto. Zanim zaczęto szukać prawdziwych przyczyn, miejscowi zdążyli wymyślić wiele ciekawych legend. Jedna z nich i ta, która przez lata była podawana dalej, dotyczy Liczyrzepy, czyli sudeckiego Ducha Gór.
Jeszcze zanim powstały Błędne Skałki, w ich miejscu znajdowała się góra z piaskowca, nazywana skalniakiem. W miejscu tym zbierali się poganie, aby oddać cześć swym bóstwom. Składali ofiary i odprawiali rozmaite rytuały. Również Liczyrzepa zjawiał się tam regularnie po należną mu daninę. Obdarowywał on wszystkich obecnych klątwami i łaskami, na jakie według niego zasłużyli.
Pewnego dnia, Duch Gór jak zawsze zjawił się w tym miejscu, aby odebrać należną daninę. Zdziwił się jednak gdy zobaczył dwie skrzyżowane deski w miejscu, w którym zawsze był ołtarz, a na nim owoce, kadzidła i ofiary. Duch Gór postanowił poznać przyczynę takiej sytuacji i wkroczył między tłum. Uczestnicząc w obrzędach, zauważył, że coś się zmieniło. Kapłan podczas ceremonii nawet nie wspominał o bogach, którzy sprawowali opiekę nad mieszkańcami. Zawsze to robił. Podczas trwania ceremonii, ksiądz uniósł krzyż, a ludzie jak zawsze uklękli w pobożnym posłuszeństwie. Jedyną osobą, która tego nie zrobiła, był Liczyrzepa. Stał zdezorientowany. Szybko przykuł uwagę kapłana, który pouczył go i poprosił o uklęknięcie.
W tym momencie Liczyrzepa powrócił do swojej prawdziwej formy, w której zawsze okazywał się ludziom. Nie tylko go rozpoznano, ale także zaczęto obrażać. Nawet sam kapłan oznajmił, że nikt nie wierzy w moce Ducha Gór oraz że to ich nowy Bóg zapewni ludziom łaskę. Nic dziwnego, że Liczyrzepa się zdenerwował, wręcz wybuchł gniewem. Całe wzniesienie zatrzęsło się, skała popękała, a w ziemi zaczęły tworzyć się głębokie szczeliny. Co gorsza, słońce zniknęło, a na niebie pojawiły się ciemne chmury. Zaczęły spadać ciężkie głazy. Niektórzy ginęli pod ich ciężarem, niewielkiej części udało się przetrwać.
Z czasem ciemne chmury zaczęły zachodzić, a ocalałe osoby budziły się, jednak nie w miejscu, do którego przybyli. Pomiędzy nimi stały ogromne głazy przypominające przeróżne zwierzęta, czy przedmioty. Miejsce to było jak labirynt. Nie każdemu udało się odnaleźć drogę powrotną. Liczyrzepa wrócił wówczas pod Śnieżkę, a do Błędnych Skał przez wiele lat nie wkroczył żaden człowiek.
Błędne Skały — zwiedzanie
Droga prowadząca do Błędnych Skał jest prosta i krótka. Należy podążać niebieskim szlakiem. W pewnym momencie zaczyna się strome podejście, przy którym należy zachować szczególną ostrożność. Wejście na Błędne Skały zajmuje około 2 godziny, jednak nie jest konieczne — szczególnie latem możemy podjechać na górę na parking.
Zaraz po wejściu w skalny labirynt możemy skierować się na „Skalne Czasze”. Jest to punkt widokowy, który gwarantuje przepiękne, malownicze widoki! Możemy zobaczyć m.in. Karkonosze, Szczeliniec Wielki i Mały czy miejscowość Machov. Cała trasa wśród Błędnych Skał liczy około 750 metrów, a jej obejście zajmuje zazwyczaj 40 minut. Z racji tego, że droga jest jednokierunkowa, po wyjściu można kierować się z powrotem do kasy bądź wejść na szlak.
Trasa wokół Błędnych Skał jest w niektórych miejscach wyjątkowo wąska i konieczne jest przeciskanie się. Błędne Skały dla otyłych mogą więc nie być najlepszą opcją. Często nawet szczupłe osoby muszą się przeciskać, jednak bez względu na wagę czy wzrost, należy zachować ostrożność podczas zwiedzania.
Znaczna część trasy wiedzie po drewnianych pomostach. Spacer jest naprawdę przyjemny, jednak warto wybrać dzień, w którym jest możliwie jak najcieplej. Po drodze można napotkać ciekawe skały, tj. „Okręt”, „Furtka”, „Stołowy Głaz”, „Skalne Siodło” czy „Kurza Stopka”.
W Internecie dostępne są gotowe trasy, dłuższe lub krótsze. Niektóre z nich przewidują nawet drogę, która pochłania aż 7-8 godzi. Do Błędnych Skał można dojść czterema trasami:
- Kudowa-Zdrój przez Jakubowice czerwonym szlakiem,
- Kudowa-Zdrój przez Kaplicę Czaszek zielonym szlakiem,
- Z Karłowa czerwonym szlakiem,
- Z parkingu YMCA niebieskim szlakiem.
Możemy również podjechać bezpośrednio pod bramę i tam zaparkować. Warto jednak zaznaczyć, że w zimę najczęściej parking ten nie jest dostępny i jedyną możliwą opcją jest dotarcie do Błędnych Skał pieszo.
Turyści mają również możliwość wynajęcia przewodnika, który może ich oprowadzić nie tylko po Błędnych Skałach, ale całym Parku Narodowym Gór Stołowych. Dzięki temu nie tylko wycieczka będzie odpowiednio zorganizowana i zaplanowana, ale też nie pominiemy żadnego ważnego miejsca. Dodatkowo zapoznamy się z historią Gór Stołowych. Przewodnik jest dostępny w centrach informacji turystycznej pogranicza polsko-czeskiego oraz w obiektach, które prowadzą obsługę ruchu turystycznego. Wszelkie szczegóły z tym związane możemy znaleźć w Internecie.
Błędne Skały zimą
Wybierając się na Błędne Skałki zimą, warto w pierwszej kolejności zorientować się w kwestii parkingu. Jeśli jest zamknięty, konieczne będzie pokonanie trasy, aby zobaczyć to wyjątkowe miejsce. Pokonanie najkrótszego szlaku zajmuje około 1 godzinę i 20 minut z parkingu YMCA. Nie jest to zaawansowana trasa, jednak mimo to należy zachować ostrożność. Zimową trasę warto zacząć właśnie od YMCA (Polany Imka). Parking ten w sezonie zimowym jest bezpłatny.
Zimą śnieg może być szczególnie wyczuwalny i uciążliwy, podobnie jak ciasne i wąskie miejsca. Należy więc zwracać uwagę na te kwestie. Przed Skalnym Miastem znajdziemy specjalną mapkę, na której zaznaczonych jest 9 formacji skalnych oraz ich nazwy.
Warto zaznaczyć, że w zimę bilety wstępu nie są sprzedawane. Każdy turysta może zwiedzić Błędne Skały za darmo, jednak na swoją odpowiedzialność. Ważne jest więc, aby zachować jak największą ostrożność podczas zwiedzania.
Błędne Skały — gdzie zjeść?
W Błędnych Skałach nie znajdziemy żadnych restauracji czy pubów, ale za to w pobliżu jak najbardziej tak. Ciepły posiłek zjemy przede wszystkim w Kudowie-Zdrój, do której dojedziemy w około 20 minut z Błędnych Skał. Wybór restauracji w tym mieście jest szeroki, w zależności więc od indywidualnych preferencji, możemy wybrać zarówno fast fooda, czy lody, jak i porządne danie.
Jeśli planujemy pokonać nieco dłuższą trasę i zahaczyć np. o Szczeliniec, znajdziemy tam schronisko, w którym zakupimy coś do picia czy coś słodkiego do jedzenia tj. ciasto i lody.
Błędne Skały z dzieckiem
Błędne skały to świetne miejsce zarówno dla starszych, jak i młodszych osób. Góry Stołowe nie są zbyt wielkie, ponadto gwarantują niepowtarzalne doznania i widoki. Jeśli więc chcesz wybrać się na Błędne Skały ze swoim dzieckiem — nie bój się! Musisz jednak wiedzieć, że trasa nie jest przejezdna dla wózków, dlatego warto wybrać się w trasę, gdy dziecko ukończy co najmniej 3-5 latek, a najlepiej gdy ma 6-8. Niektóre przejścia ze względu na to, że są szczególnie ciasne, nie pozwalają przejść nawet z nosidełkiem, większym plecakiem czy maluszkiem w chuście.
Wybierając się do Skalnego Miasta z dzieckiem, warto odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim należy wziąć ze sobą dodatkową bluzę i kurtkę zarówno dla siebie, jak i dziecka. Pomiędzy skałami występuje znaczne zacienienie, śnieg również utrzymuje się dłużej. Jeśli jest taka możliwość, warto, by dziecko ubrało na wyprawę kalosze z grubszą podeszwą. Wówczas na pewno nie dojdzie do przemoczenia i zabłocenia stóp. Kałuże i błoto są nawet w okresie wakacyjnym.
Kolejną kwestią jest również pilnowanie dziecka. Wydaje się to być oczywiste, jednak wystarczy chwila nieuwagi, by się zgubić. Labirynt jest duży i wcale nie jest trudno pomylić drogę czy zapomnieć skąd się przyszło. Niektórzy polecają na wszelki wypadek założyć dziecku na rączce opaskę z numerem telefonu rodzica.
Jeśli rodzic chce uniknąć tłumów na trasie, powinien wybrać jak najwcześniejszą porę na wycieczkę. U stóp Błędnych Skał znajduje się świetna atrakcja dla dzieci, otwarta od 1 kwietnia do 20 października. Jest to Park Dinozaurów, który z pewnością spodoba się najmłodszych turystom.
Błędne Skały to wyjątkowe miejsce z ciekawą legendą. Był w nim kręcony m.in. film „Opowieści z Narnii — Książe Kaspian”. To propozycja zarówno dla starszych, jak i nieco młodszych turystów. Przy zachowaniu odpowiednich zasad i ostrożności, wycieczkę z pewnością zaliczymy do udanych!