Zermatt

Zermatt – miasto położone u podnóża najwyższych szczytów Alp!

Marzyłeś może kiedyś o jeździe na nartach lub desce snowboardowej po lodowcu? Może chcesz podbić jeden z piękniejszych i bardziej rozpoznawalnych na całym świecie szczytów? Zermatt zaoferuje Ci najlepsze stoki narciarskie dostępne przez cały rok oraz setki kilometrów tras narciarskich i szlaki turystyczne. Przekonaj się o tym sam i zarezerwuj wyjazd już dziś!

Najpopularniejszy ośrodek sportów zimowych w Szwajcarii

Zermatt uznawany jest za jeden z popularniejszych ośrodków narciarskich w całej Szwajcarii. Jest to najbardziej wysunięty na południe szwajcarski ośrodek sportów zimowych. Góruje nad nim wspaniały szczyt Matterhorn mierzący 4478 metrów n.p.m. Jest to szósty co do wysokości szczyt alpejski. Jego charakterystyczny wygląd często wykorzystywany jest jako symbol gór. Z platformy widokowej znajdującej się na Małym Matterhornie przy dobrych warunkach atmosferycznych ujrzeć można aż 38 szczytów, których wysokość przekracza 4000 metrów n.p.m. To właśnie dzięki wysokości szczytu Matterhorn, Glacier Paradise jest najwyżej położonym ośrodkiem sportów narciarskim w całych Alpach, dzięki czemu otwarty może być nawet latem.

Zermatt, Szwajcaria

Zermatt – trasy narciarskie

Ośrodek Glacier Paradise swojemu wysokiemu położeniu zawdzięcza nie tylko świetne warunki atmosferyczne, ale również dużą ilość atrakcyjnych nartostrad. Na miejscu znajduje się aż 360 kilometrów świetnie przygotowanych tras zjazdowych, które dysponują 52 wyciągami (10 wyciągów orczykowych, 21 wyciągów krzesełkowych i 21 kolejek kabinowych). W ośrodku narciarskim znajdują się również 3 koleje linowo-terenowe, 2 podnośniki linowe oraz 4 dywany magiczne przystosowane dla osób początkujących. W ramach skipassu, który kupisz na miejscu, możesz korzystać z terenów narciarskich, między innymi: Cornegrat, Rothorn, lodowcowy Matternhorn Glazier Paradise oraz włoska Cervinia.

W okresie letnim udostępnionych jest około 21 kilometrów tras znajdujących się na lodowcu Theodulgletscher. Ośrodek Glacier Paradise jest również miejscem, w którym przeprowadzane są treningi wielu narodowych drużyn alpejczyków przyjeżdżających z całej Europy. Tegoroczny sezon zimowy zaczyna się 11 listopada, a kończy 5 maja. Stoki otwierane są o godzinie 8:30, a zamykane o godzinie 17:00.

Trasy na terenie ośrodka są niezwykle zróżnicowane, również pod względem poziomu. To raj dla doświadczonych narciarzy i snowboardzistów. Ponad 60% dostępnych tras, a konkretniej 227 kilometrów została oznaczona jako czerwone, czyli średniotrudne, a prawie 20%, czyli około 20 kilometrów to stoki czarne. Trasy o mniejszej trudności mają długość 74 kilometrów, a szlaki przeznaczone pod freeride ciągną się na długość 38 kilometrów.

Trasy Narciarskie, Zermatt

Najdłuższa z okolicznych tras prowadzi z Matterhornu do samego Zermatt i liczy aż 25 kilometrów. Wyciągiem, który wywiezie Cię tak wysoko jest Hörnlilift w części ośrodka o nazwie Schwarzsee-Paradise. Oprócz ciekawych tras ośrodek oferuje również możliwość spróbowania swoich sił w heilskiingu. Jest to forma narciarstwa, która polega na zjazdach narciarskich ze stoków znajdujących się poza wyznaczonymi trasami. Narciarz transportowany jest helikopterem do odpowiedniego miejsca. Całość odbywa się pod okiem licencjonowanego przewodnika, który zapewnia bezpieczeństwo. Do terenów przeznaczonych do freeridu należą zbocza Gornergratu w okolicach szczytu Stockhorn.

W Zermatt znajdziesz praktycznie w każdej części ośrodka trasy nadające się dla rodzin z dziećmi. Dzieci z pewnością zainteresują się Woliparkiem, który przeznaczony jest do nauki dla początkujących narciarzy i snowboardzistów. Miejsce to znajduje się w okolicy stacji Sunnegga. Wolipark jest dobrze nasłoneczniony i osłonięty od wiatru, łagodne warunki zdecydowanie będą sprzyjać nauce. Znajdująca się tam kolejka górska porusza się za pomocą szyn, a nie lin. Oprócz kolejki dostępne są również podciągniki linowe oraz magiczne dywany ułatwiające dzieciom wjazd na szczyt trasy.

Zermatt – dlaczego warto się tam wybrać na zimowe szaleństwo?

Ośrodek sportów w Zermatt cechuje się nowoczesnością. Na miejscu znajduje się około 360 kilometrów świetnie przegotowanych tras zjazdowych. Kurort jest rozpoznawalny i ceniony na całym świecie. Ponadto jest to jedno z nielicznych miejsc, gdzie będziesz miał możliwość zjazdu z lodowców, a mowa tu o Klein Matterhorn i Plateaou Rosa. Stoki oprócz doskonałego przygotowania dla turystów charakteryzują się dobrym usytuowaniem. Są osłonięte od mroźnego wiatru, a większość czasu świeci słońce. Stoki w Zermatt są jednymi z atrakcyjniejszych w całej Europie, dlatego zdecydowanie warto je odwiedzić i przekonać się o tym samemu.

Wyciągi Narciarskie Zermatt

Góra Matterhorn

Matterhorn jest szczytem położonym w Alpach Penińskich. Znajduje się na granicy Szwajcarii i Włoch, w masywie Matterhorn. Góra przypomina z oddali olbrzymią skalną piramidę. Wzgórze jest częściowo złożone z lodowca. Matterhorn jest uznawany za najczęściej fotografowany szczyt na świecie. Naprzeciwko grzbietu znajduje się drugi, nieco niższy, Klein-Matterhorn, na który wjechać można kolejkami linowymi. Pierwsza linia została wybudowana w roku 1879, druga zaś dopiero w roku 2018. Nowszy z wyciągów jest koleją gondolową w systemie trzylinowym.

Matterhorn po raz pierwszy został zdobyty w roku 1865 przez siedmiu alpinistów. Pierwszy zespół, który stanął na wierzchołku, przewodzony był przez Edwarda Whymphera. Pomimo kilku nieudanych prób, całej grupie udało się zdobyć szczyt wchodząc od strony grani Hörnli, jednak aż cztery osoby zginęły przed ukończeniem ryzykownej wspinaczki. Wypadek był konsekwencją upadku najmniej doświadczonego alpinisty, Douglasa Hadowa, który wpadł na Michaela Croza i obaj zsunęli się w przepaść, ciągnąc za sobą Charlesa Hudsona i Francusa Douglasa. Trzech pozostałych członków grupy przeżyło cudem, ponieważ słabsza lina łącząca Douglasa z Peterem Taugwalderem nagle pękła. Po słynnym zdobyciu Matterhornu stał się on celem wielu wspinaczy górskich. Do dziś wejście na to piękne wzgórze jest sporym wyzwaniem, których podejmują się jedynie doświadczeni alpiniści. Zdobycie Matterhornu odbywa się pod okiem profesjonalnego przewodnika i konieczne jest posiadanie bardzo dobrego sprzętu wspinaczkowego. U podnóża góry znajduje się schronisko Hörnli. W roku 2015 po rozbudowie zostało ponownie otwarte jako Base Camp Matterhorn.

Jeśli planujesz wspiąć się na szczyt Matterhornu, dostępne jest kilka tras o różnej trudności. Pierwsza z nich prowadzi granią Hörnli. Szlak rozpoczyna się w schronisku Hörnlihütte, a jego zaawansowanie w skali alpejskiej oznaczona jest jako AD, czyli dość trudny. Mimo że jest to najprostsza z dróg na szczyt, zalecana jest osobom doświadczonym we wspinaczce. Kolejna z tras prowadzi przez grań Lion i rozpoczyna się we włoskim schronisku Carrel albo Savoia. Trudność wspinaczki oznakowana jest jako AD+, czyli nieco ponad dość trudna. Trzecią dostępną trasą, jest ta przebiegająca przez grań Zmutt. Tak jak droga prowadząca granią Hörnli, rozpoczyna się w schronisku Hörnlihütte, jednak przebiega przez północną ścianę. Oznakowana jest trudnością AD+. Ostatni z dostępnych szlaków górskich prowadzi przez grzbiet górski Furggen, startując ze schroniska Bivacco Oreste Bosii. Jest skomplikowaną z dróg, oznakowaną trudnością D+, czyli ponad trudną. Istnieje możliwość samotnej wspinaczki lub z przewodnikiem. Cena wynajęcia szwajcarskiego przewodnika waha się między 1000 do 1500 szwajcarskich franków, co w przeliczeniu wynosi od około 4346 do 6519 złotych. Przed wejściem warto rozważyć rezerwację miejsca noclegowego, w jednym ze schronisk. Dzięki temu unikniesz wnoszenia sprzętu na szczyt.

Zermatt, Wspinaczka

Na wspinaczkę zaleca się zabrać linę o długości co najmniej 40 metrów, uprząż, kask, raki półautomatyczne, czekan z lonżą, karabinki typu HMS, taśmy w kilku rozmiarach, czołówkę i dwie śruby lodowe. Z ubrań poleca się zaopatrzenie w buty techniczne dostosowane do raków półautomatycznych, rękawiczki skórzane, najlepiej dwie pary rękawic z ociepleniem, okulary przeciwsłoneczne, bieliznę termiczną, kurtkę membranową, wiatroszczelną bluzę i spodnie softshellowe. Z dodatkowych rzeczy warto spakować na wszelki wypadek apteczkę, krem z wysokim filtrem UV, latarkę oraz powerbank.

Przed wyprawą powinieneś zaopatrzyć się również w ubezpieczenie obejmujące wspinaczkę alpejską. Dostępne jest ubezpieczenie Alpenverein, dzięki któremu będziesz miał również zniżki w alpejskich schroniskach, Karta Planeta Młodych Travel Sport i karta EKUZ, o którą warto zadbać nawet przy posiadaniu innego ubezpieczenia. Powinieneś zapisać sobie również najważniejsze numery alarmowe używane w Alpach. Numer 144 jest numerem pogotowia ratunkowego, 1414 to numer, pod który zadzwonić musisz w celu przywołania helikoptera ratunkowego REGA, a 1415 helikoptera ratunkowego Air Glaciers. Warto, żebyś ściągnął sobie na telefon, chociaż fragmenty map Alp oraz zakupił mapę papierową.

Zermatt – jak się tam dostać?

Istnieje kilka sposobów na dostanie się do Zermatt. Pierwszym z nich jest podróż pociągiem. Dojedziesz nim z Zurychu, Bazylei i Berna. Trasa z dwóch pierwszych miast zajmie Ci około 3 godzin, a podróż z Berna trwa około 2 godziny. Drugą możliwością jest podróż samolotem. Zermatt położone jest niedaleko lotniska Zurych, Genewa, Bazylea i Mediolan. Z portu lotniczego do celu dostaniesz się helikopterem, co zajmie od 30 do 70 minut. Możliwy jest również standardowy przejazd samochodem. Podróż drogą lądową jest oczywiście tańsza, ale zajmie od 1,5 do 3,5 godziny. Pamiętać należy, że w Zermatt wprowadzony jest zakaz poruszania się samochodami spalinowymi. Swój pojazd będziesz musiał zostawić w Täsch oddalonym o 5 kilometrów od Zermatt. Największy parking w Täsch ma około 2900 dostępnym miejsc, a w mieście znajduje się około 900 innych miejsc parkingowych. Z parkingu do Zermatt dojedziesz taksówką lub koleją kursującą co około 20 minut. Pociąg dowiezie Cię na plac Bahnhofplatz znajdujący się w centrum miasta, a podróż zajmie około 12 minut.

Szwajcaria, Zermatt

Jeśli zdecydujesz się na jazdę autem z Polski, podróż z Warszawy trwa około 18 godzin. Jej długość wynosi mniej więcej 1600 kilometrów. Droga prowadzi przez Niemcy i Austrię. Autostrady w Austrii i Szwajcarii są płatne, dlatego warto przygotować się na dodatkowy wydatek.

Lato w Zermatt

Lato w Zermatt nie oznacza wcale całkowitego końca sezonu narciarskiego. Wakacyjny wyjazd do Glacier Paradise, będzie świetnym pomysłem dla osób stęsknionych za sportami zimowymi. Latem otwarte jest około 25 kilometrów nartostrad, 8 wyciągów narciarskich oraz kolejka linowa, która dowiezie Cię na punkt widokowy na Klein Matterhorn. Śnieg gwarantowany jest na miejscu przez cały rok. Widok narciarzy i snowboardzistów ubranych w krótkie spodenki i koszulki z krótkim rękawem będzie z pewnością dość nietypowy i intrygujący.

Zermatt Latem

Zjazdy na stokach to nie wszystko, co oferuje Zermatt latem. W regionie Zermatt-Cervinia znajduje się, aż 400 kilometrów szlaków turystycznych. Ponadto przygotowanych jest około 100 kilometrów rowerowych ścieżek górskich oraz 6 tras do uprawiania Nordic Walkingu. W miejscowości znajduje się również 9-dołkowe pole golfowe, a fani ekstremalnych przeżyć mogą skorzystać z wykupienia lotu paralotnią. Relaks i wypoczynek zapewni Ci 125 dostępnych luksusowych hoteli. W mieście znajduje się około 155 restauracji serwujących lokalne przysmaki oraz dania kuchni z całego świata.

Sezon sportów zimowych nadchodzi coraz większymi krokami. Wybierz wyjazd do Zermatt leżącego w szwajcarskich Alpach, a z pewnością przeżyjesz przygodę swojego życia!