Wyspy Galapagos to cud natury składający się z kompleksu mniejszych i kilku większych wysp oraz Parku Narodowego Galapagos. Posiada bogatą florę i faunę, która przyciąga liczne grono turystów. Znajdziemy tu nietypowe odmiany ryb, aż 11 gatunków żółwi, wiele z nich jest oczywiście objęte szczególną ochroną. To miejsce, gdzie natura rządzi się swoimi prawami, a świat kręci się wokół zwierząt i roślin.
Przyroda archipelagu Galapagos
Archipelag Galapagos, czyli tak zwane wyspy żółwie, składa się głównie z wulkanów. Niektóre z nich są nadal aktywne. Wszystko za sprawą ich umiejscowienia, tak zwanego „Hot spot”, czyli lokalizacji w której stykają się płyty tektoniczne i magma wypływa z wnętrza ziemi.
Fauna i flora jest bardzo zróżnicowana, aż 80% wszystkich ptaków lądowych stanowią endemity. Na wyspach znajdziemy do 600 gatunków roślin naczyniowych i ponad 800 rodzajów roślin introdukowanych. Wszystko za sprawą prądów morskich, które przyniosły zróżnicowane gatunki fauny i flory. Na wyspie mamy aż 3 warstwy wegetacji:
- warstwa nadbrzeżna
- strefa sucha
- strefa wilgotna
Fauna jest również różnorodna, na 57 gatunków ssaków, 16 to endemity. Najbardziej popularne z nich to:
- lwy morskie
- legwany morskie
- legwany lądowe
- żółwie słoniowe
- mewy
Nazwa archipelagu wywodzi się od jednego z gatunków żółwi, jego skorupa przypomina siedzisko, które w tłumaczeniu z hiszpańskiego oznacza – galapagos.
Bogactwo i różnorodność natury w Galapagos została doceniona i w 1978 roku wpisano ją na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2001 roku do spisu dodano również Rezerwat Morski Galapagos.
Historia wysp Galapagos
Wyspy żółwie zostały odkryte w 1535 roku podczas podróży biskupa z Panamy do Peru. W drodze powrotnej statek dopłynął na nowy ląd, gdzie postanowili poszukać wody. Okazało się, że zamiast tego natrafili na nieznaną jeszcze faunę i florę, a większość ptaków nie bała się ludzi. Wtedy po raz pierwszy w księgach pojawiła się nazwa archipelagu Galapagos.
W 16. i 17. wieku piraci używali wysp Galapagos jako bazy wypadowej podczas licznych najazdów na Hiszpanię. Następnie w 18. wieku wielorybnicy przybywali do archipelagu w celach łowieckich. Osiedlali się na kilka dni, by uzupełnić zapasy wody i jedzenia. Właśnie wtedy pierwsze gatunki żółwi zostały wywiezione z ich naturalnego środowiska w inne części świata. Kolejnym wydarzeniem, które najbardziej wpłynęło na rozgłos wysp, były badania przeprowadzone przez Darwina. Naukowiec rozpisał wiele gatunków roślin i zwierząt żyjących w okolicy. Na tych analizach opierał większość później powstałej przez niego teorii ewolucji.
W następnych latach pierwsi osadnicy zaczęli przybywać na wyspy. Badania potencjału gospodarczego wyszły pozytywnie, co zachęciło do dalszych działań. Ekwador wysłał swoich żołnierzy, by osiedlali tereny i zajmowali się bydłem, które sami przetransportowali. Projekt niestety ostatecznie się nie udał. Kolejne próby kolonizacji terenów archipelagu podejmowali prywatni przedsiębiorcy z całego świata. Niektóre okazały się trafne inne nie.
Podczas Drugiej Wojny Światowej Ekwador udostępnił tereny dla USA, które miało tu swoją bazę wojskową. Wybudowano nawet lotnisko i więzienie, oba ostatecznie zamknięto. Aktualnie Galapagos podlega rządowi Ekwadoru.
Jak dotrzeć na Galapagos?
Wyspy Galapagos to kierunek egzotyczny, gdzie możemy podziwiać niecodzienne zjawiska przyrody. Niestety musimy się liczyć również z dość wysokimi cenami nie tylko życia, ale i samego przyjazdu. Jedynie państwo z którego mamy możliwość przylotu to jest Ekwador. Stąd latają linie lotnicze:
- ekwadorskie,
- chilijskie,
- kolumbijskie
Miasta z jakich kursuje samolot to stolica Quito lub Guayaquil, ceny biletów w zależności od oferty to kwota 1500 zł nawet do 10 tysięcy licząc lot przesiadkowy już z Polski. Musimy być przygotowani na spory wydatek, gdyż na miejscu również ceny nie należą do niskich. Wyspa ma wiele praw i zasad, których każdy turysta musi przestrzegać, wszystko za sprawą tego, iż aż 95% archipelagu to tereny Parku Narodowego Galapagos. Dlatego też od razu po przylocie dostajemy broszury z podstawowymi informacjami na temat ochrony środowiska i dbania o otoczenie.
Zobacz także: Czy Paramaribo to jedyna atrakcja Surinamu? Sprawdź nasz przewodnik!
Poruszanie się pomiędzy wyspami jest możliwe dzięki licznym promom, które kursują każdego dnia od świtu do godziny 17. Po wyspie można jeździć taksówkami, autobusami lub przechadzać się pieszo. Niestety do wielu miejsc nie dotrzemy na własnych nogach i musimy zdecydować się na któryś z dostępnych środków transportu. Wyspy mają swoje własne prawa, które musimy przestrzegać. Samemu można zorganizować sobie taką wyprawę, potrzeba tylko więcej spraw organizacyjnych załatwić samemu. Jeśli natomiast chcemy zdecydować się na zakup zorganizowanej podróży wiele linii lotniczych i biur podróży zapewnia nawet tygodniowe pobyty na wyspach Galapagos. Oczywiście wtedy ceny też są inne, wszystko zależy od czasu w jakim podróżujemy.
Wyspy Galapagos – atrakcje
Atrakcji na wyspach żółwich jest od groma, to przede wszystkim piękno natury które możemy podziwiać z bliska. Różnorodność fauny i flory przyciąga co roku ogromne rzesze turystów. W niewielu miejscach na świecie możemy podziwiać legwany morskie w ich naturalnym środowisku. Warto oczywiście pamiętać o przestrzeganiu wszelkich zasad bezpieczeństwa, by móc jak najdłużej cieszyć się tymi miejscami. Niestety wiele gatunków zwierząt i roślin już wyginęła wszystko za sprawą ludzi.
Miejsc zwiedzania jest wiele, atrakcji również nie brakuje, dlatego każdy znajdzie coś idealnego dla siebie.
- Santa Cruz — to popularne miasto w którym warto zatrzymać na dłużej, ma też szeroką bazę noclegową i więcej miejsc usługowych niż w innych częściach archipelagu. Mieści się tu stacja badawcza Darwina oraz główna baza parku narodowego. Znajduje się tu popularna plaża — Tortuga bay. Podróżni odwiedzają ten odizolowany pas południowego wybrzeża wyspy Santa Cruz, aby spędzić trochę czasu z żółwiami morskimi Galapagos. Jeśli odwiedzisz go między styczniem a lutym, możesz nawet zobaczyć czarne żółwie składające jaja (pisklęta pojawiają się i docierają do morza między kwietniem a majem). Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem żółwi, nadal możesz zbliżyć się osobiście do innych plażowiczów, takich jak legwany morskie.
Kolejne miejsce w Santa Cruz to Rancho primicias, oddalone około 13 mil od Puerto Ayora, to prywatne sanktuarium zwierząt wypełnione gigantycznymi żółwiami. Witryna zawiera również puste skorupy żółwi, do których można się wspiąć, i tunele wykonane z chłodzonej, utwardzonej lawy, przez które można przejść.
Wzdłuż południowej linii brzegowej Santa Cruz wzdłuż Academy Bay znajduje się Puerto Ayora. Główne miasto wyspy zapewnia miłe miejsce na relaks pod koniec dnia dzięki tętniącym życiem restauracjom, sklepom i dyskretnym klubom nocnym. - Nurkowanie na wyspach Galapagos to kolejna atrakcja turystyczna którą warto odhaczyć. Popularne miejsca wśród doświadczonych nurków, obejmują Wolf Island Shark Point do którego można dotrzeć tylko podczas kilkudniowego rejsu. Gdy tylko się zdecydujesz, staniesz twarzą w twarz z mnóstwem kolorowych ryb tropikalnych, koników morskich i rekinów.
- Na wyspie Isabela, największej w archipelagu Galapagos, leży spokojne miasteczko Puerto Villamil. Nazwane na cześć generała José Villamila, pierwszego gubernatora Wysp Galapagos. Jest to również dogodne miejsce na pobyt, jeśli chcesz wędrować po wulkanie Sierra Negra, jeździć na rowerze do Ściany Łez lub nurkować w wodach Las Tintoreras, Los Tuneles lub Concha de Perla.
- Stacja badawcza Charlesa Darwina, Centrum, obsługiwane przez Fundację Karola Darwina. Stara się zachować różnorodność Wysp Galapagos poprzez ciągłe badania i praktyki konserwatorskie z udziałem ponad stu nauczycieli, asystentów badawczych i wolontariuszy. Podążając ścieżkami, można dostrzec liczne żółwie z Galapagos i nietypowe okazy roślinności.
- Wulkan Sierra Negra przyciąga wielbicieli z całego świata. Krater o średnicy ponad 6 mil króluje jako drugi co do wielkości na planecie. Chociaż wulkan pozostaje aktywny do dziś, nie odnotowano żadnej aktywności od 2005 roku. Mimo to sejsmolodzy obserwują wszystkie strefy erupcji, aby zapewnić bezpieczeństwo. Najłatwiejszym sposobem na dotarcie do wulkanu Sierra Negra jest pokonanie 5,5-kilometrowego szlaku pieszo lub konno z Santo Tomás. To mała wioska położona na południowy wschód od Sierra Negra, lub zamówienie taksówki do wejścia na szlak wulkanu z Puerto Villamil. Nie można odwiedzić Sierra Negra bez przewodnika. Jeśli zdecydujesz się wynająć przewodnika na miejscu, spodziewaj się zapłaty około 30 dolarów za osobę.
Zobacz także: Park Narodowy Los Glaciares – perła Argentyny
Atrakcji turystycznych na wyspach Galapagos jest wiele, ludzie najczęściej wybierają ten kierunek, by zobaczyć, jak z bliska wygląda świat natury. Niewiele miejsc na świecie daje możliwość obserwacji naturalnego środowiska żółwi czy legwan morskich.
Wyspy Galapagos, czy tak zwane wyspy Żółwie to miejsce które co roku przyciąga wielu turystów. Największą sławę archipelagowi zapewnił sam Karol Darwin, który będąc tu, zainspirował się przy pisaniu teorii ewolucyjnej. Wyspy Galapagos to tajemnicze miejsce, gdzie dzika natura nadal żyje swoim własnym życiem.