Planując zwiedzanie Budapesztu na tzw. listach „must see” pojawia się zazwyczaj Wzgórze Zamkowe, Parlament czy Plac Bohaterów (BUDAPESZT w jeden dzień). Najważniejszy tu jednak jest ON, Dunaj. Wszystko inne jest tu tylko tłem. Oczywiście, pięknym i majestatycznym, ale nadal tylko tłem. I nie dam sobie wmówić, że jest inaczej 🙂 Dlatego spojrzenie na miasto z jego perspektywy to podstawa każdej wyprawy do Budapesztu, a tramwaj wodny daje ku temu świetną okazję.
[toc]O ile nie należysz do grona osób z chorobą morską, to na pewno dasz się szybko przekonać do atrakcji związanych z żeglugą na Dunaju. Obecnie działa tu kilku przewoźników, oferując bogate portfolio wycieczek nie tylko wokół Budapesztu, ale również do Bratysławy czy Wiednia. Tramwaj wodny BKK niestety w tym towarzystwie wygląda nad wyraz skromnie i sprawia wrażenie nieco zapomnianego i niedofinansowanego. Trochę szkoda, bo to właśnie na Dunaju narodził się lokalny transport zbiorowy, wtedy jeszcze pomiędzy Pesztem, a Budą. Pierwszy, obsługiwany parowcem kurs, został uruchomiony 16 lipca 1820 roku i przez wiele lat był dla mieszkańców jedynym sposobem przeprawy pomiędzy brzegami.
Możliwość podziwiania okolicy z poziomu rzeki przewraca całą perspektywę o 180 stopni, pozwala poczuć monumentalność historycznych budowli (szczególnie Parlamentu!) i spojrzeć na Budapeszt innym okiem.
Linie i rozkład… jazdy(?)
Obecnie funkcjonują 4 regularne linie, z czego w celach turystycznych najbardziej interesować nas będą dwie – D11 i D12. Główną i podstawową linią jest dwunastka, D11 kursuje tylko w dni powszednie i tylko w godzinach szczytu, z jednym kursem porannym i jednym popołudniowym. Przy rejsie typowo widokowym nie będzie to jednak miało większego znaczenia i zarówno jedna jak i druga linia będzie dla Was OK. Trochę gorzej sytuacja wygląda w przypadku linii numer D2, ta kursuje tylko w obrębie 4 przystanków i po którymś okrążeniu trasa może się zacząć robić trochę nużąca 🙂
Pełne okrążenie linii D12 trwa ok. 1,5 godziny, nie ma jednak oczywiście problemów, aby skończyć rejs w dowolnym momencie. Wzdłuż wybrzeża kursuje np. tramwaj numer 2, który może być fajnym dopełnieniem takiej wycieczki. Przystanki i punkty przesiadkowe znajdziecie na mapce poniżej. Szczegółowy rozkład pod linkiem: https://bkk.hu/en/timetables/. Średnio możemy przyjąć, że kursy odbywają się co godzinę w dni powszednie i co pół w weekendy i święta.
Bilety
- Normalny – 750 HUF (ok. 10 zł)
- Ulgowy (poniżej 15 roku życia) – 550 HUF (ok. 7 zł)
- Dzieci do lat 6 i seniorzy po 65 roku życia podróżują za darmo
- W dni powszednie można bezpłatnie i bez ograniczeń korzystać z linii D11 i D12 w ramach biletów dobowych i 72-godzinnych.
Bilety można kupić w automatach biletowych m.in. na pętlach i dworcach lub bezpośrednio na łodzi.
Zagadka
Jak wygląda przesiadka na poszczególnych liniach?
Zobacz także:
Musimy pamiętać o tym przy wycieczce do Budapesztu 🙂 Jeszcze tam nie byliśmy i zamierzamy to nadrobić, a tramwaj wodny to super urozmaicenie wycieczki 😀
Czy na bilet okresowy np 72 godzinny też można skorzystać z tramwaju wodnego?
Tak, ale tylko w dni robocze (poza weekendami).