Świątynia Lotosu jest największym bahaistycznym obiektem sakralnym w Indiach. Swoją nazwę zawdzięcza kształtowi przypominającemu kwiat lotosu unoszący się na wodzie. Budowla znajduje się w południowej części śródmieścia Delhi, nieopodal rzeki Jamuny. Poznaj fascynującą historię Świątyni Lotosu, czym się charakteryzuje oraz jakie zasady panują w niej.
Historia twierdzy bahaickiej
Świątynia Lotosu została zbudowana według projektu irańskiego architekta Farborza Sahby. Swojego oficjalnego otwarcia doczekała się w roku 1986 i od tamtego momentu została odwiedzona przez ponad 50 milionów osób. Czyni ją to jedną z najczęściej odwiedzanych budowli na całym świecie.
Piękno obiektu sakralnego zostało wielokrotnie docenione i zdobył on liczne nagrody architektoniczne oraz projektowe. Należy do nich między innymi nagroda z 1987 roku od Instituation of Structural Engineers, z 1988 roku od Illuminating Engineering Society of North America oraz dwie nagrody z 2000 roku od Architectural Society of China i GlobArt Academy w Wiedniu.
Koszty budowy Świątyni Lotosu wyniosły około 10 milionów dolarów i zostały prawie w całości pokryte z prywatnych datków oraz darowizny od Ardishíra Rustampura z Hyderabadu w południowych Indiach, który spędził całe życie na zbieranie pieniędzy na ową budowlę sakralną.
Co można, a czego nie można w Świątyni Lotosu?
Świątynia Lotosu jest w głównej mierze miejscem związanym z wiarą bahaicką, której zasadami jest jedność oraz równość wszystkich ludzi i religii. Właśnie dlatego w owym obiekcie sakralnym każdy może się pomodlić, czy nawet przeczytać, zaśpiewać i intonować na głos teksty. We wnętrzu świątyni nie znajdują się również żadne symbole religijne kojarzące się z jakimkolwiek wyznaniem.
Pomimo że możliwe jest czytanie pism świętych dowolnych religii, w Świątyni Lotosu zabronione jest głoszenie kazań oraz zbieranie funduszy. W obiekcie sakralnym mogą śpiewać chóry, jednak zakazane jest użycie instrumentów muzycznych. Zasady te panują w większości świątyni bahaickich.
Charakterystyczna architektura
Świątynia Lotosu zachwyca tłumy turystów każdego dnia. Charakterystyczny kształt przypominający półotwarty kwiat lotosu sprawia, że budowla wyróżnia się pośród panoramy Delhi. W indyjskiej kulturze kwiat lotosu jest niezwykle ważnym symbolem kojarzonym z pokojem, czystością, nieśmiertelnością i miłością. Prace nad świątynią trwały aż 10 lat i brało w nich udział około 800 inżynierów, robotników i techników. Główna część budowli składa się z 27 olbrzymich płatków wykonanych z białego marmuru. Świątynia otoczona jest przez dziewięć stawów, przez które można przedostać się 9 mostami prowadzących do wnętrza niesamowitej świątyni.
Zobacz także: Grobowiec Humajuna — odwiedź budowlę Mogołów
Biały marmur, którym pokryta jest z zewnątrz budowla, sprawia, że Świątynia Lotosu widoczna jest z daleka, odbijając promienie słoneczne. Dzięki światłu zachodzącego słońca przybiera ona piękny, fioletowy kolor. Marmur wykorzystany do budowy pochodzi z gór Penteli w Grecji i został użyty również w wielu innych kościołach bahaitów.
Ze względu na ciepły klimat panujący w Indiach, podczas budowy Świątyni Lotosu zastosowano obieg naturalnego powietrza, dzięki któremu zachowana jest przyjemna chłodna temperatura wewnątrz budynku. Jest to możliwie dzięki otworom w piwnicy oraz na dachu budowli, które wciągając powietrze, tworzą przeciąg. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem zastosowanym podczas projektowania świątyni są zamontowane na niej panele słoneczne. Jest to pierwszy obiekt sakralny w Delhi, który ich używa. Energia słoneczna napędza świątynię w około 20%. Ponadto dach budynku został wykonany ze stali i szkła, przez które wpuszczane jest naturalne światło dzienne, co pozwala na redukcje kosztów oświetlenia wnętrza budynku.
Świątynia Lotosu – fakty i ciekawostki
Świątynia Lotosu jest jednym z ciekawszych obiektów sakralnych na całym świecie. Dotyczy to zarówno architektury i wyglądu budowli, jak i również zasad panujących w niej. Jedną z bardziej interesujących ciekawostek dotyczących Świątyni Lotosu, jest to, że nie organizuje się w niej żadnych mszy oraz innych rytuałów. Wiąże się to z założeniami wiary bahaistycznej, mówiącymi o swobodzie wyrażania swoich przekonań. Umożliwia to medytację i modlitwę w ciszy i spokoju.
Zobacz także: Czerwony Fort (Delhi) – odwiedź jedną z najpopularniejszych atrakcji Indii
Budowla sakralna w Delhi nazywana jest również Domem Modlitwy Bahai. Jest to jedyna bahijska świątynia znajdująca się w Indiach. Sześć innych zbudowanych zostało w Sydney w Australii, w stolicy Panamy, w Apii w Samoa Zachodnim, w Kampali w Ugandzie, we Frankfurcie w Niemczech oraz w Wilmett w USA.
Świątynia Lotosu jest jedną z częściej odwiedzanych budowli na całym świecie. Niezwykły obiekt sakralny w kształcie kwiatu lotosu każdego dnia zachwyca swoim pięknem tłumy turystów oraz wierzących. Niezależnie, czy przybywasz tam z zamiarem zwiedzania, czy może modlitwy, z pewnością warto zobaczyć niesamowitą Świątynię Lotosu na własne oczy.