Search The Query
Search

Świątynia Lotosu – co warto wiedzieć o największej świątyni bahaickiej w Indiach?

świątynia lotosu

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Świątynia Lotosu jest największym bahaistycznym obiektem sakralnym w Indiach. Swoją nazwę zawdzięcza kształtowi przypominającemu kwiat lotosu unoszący się na wodzie. Budowla znajduje się w południowej części śródmieścia Delhi, nieopodal rzeki Jamuny. Poznaj fascynującą historię Świątyni Lotosu, czym się charakteryzuje oraz jakie zasady panują w niej.

Historia twierdzy bahaickiej

Świątynia Lotosu została zbudowana według projektu irańskiego architekta Farborza Sahby. Swojego oficjalnego otwarcia doczekała się w roku 1986 i od tamtego momentu została odwiedzona przez ponad 50 milionów osób. Czyni ją to jedną z najczęściej odwiedzanych budowli na całym świecie.

Piękno obiektu sakralnego zostało wielokrotnie docenione i zdobył on liczne nagrody architektoniczne oraz projektowe. Należy do nich między innymi nagroda z 1987 roku od Instituation of Structural Engineers, z 1988 roku od Illuminating Engineering Society of North America oraz dwie nagrody z 2000 roku od Architectural Society of China i GlobArt Academy w Wiedniu.

Koszty budowy Świątyni Lotosu wyniosły około 10 milionów dolarów i zostały prawie w całości pokryte z prywatnych datków oraz darowizny od Ardishíra Rustampura z Hyderabadu w południowych Indiach, który spędził całe życie na zbieranie pieniędzy na ową budowlę sakralną.

Historia twierdzy bahaickiej

Co można, a czego nie można w Świątyni Lotosu?

Świątynia Lotosu jest w głównej mierze miejscem związanym z wiarą bahaicką, której zasadami jest jedność oraz równość wszystkich ludzi i religii. Właśnie dlatego w owym obiekcie sakralnym każdy może się pomodlić, czy nawet przeczytać, zaśpiewać i intonować na głos teksty. We wnętrzu świątyni nie znajdują się również żadne symbole religijne kojarzące się z jakimkolwiek wyznaniem.

Pomimo że możliwe jest czytanie pism świętych dowolnych religii, w Świątyni Lotosu zabronione jest głoszenie kazań oraz zbieranie funduszy. W obiekcie sakralnym mogą śpiewać chóry, jednak zakazane jest użycie instrumentów muzycznych. Zasady te panują w większości świątyni bahaickich.

Charakterystyczna architektura

Świątynia Lotosu zachwyca tłumy turystów każdego dnia. Charakterystyczny kształt przypominający półotwarty kwiat lotosu sprawia, że budowla wyróżnia się pośród panoramy Delhi. W indyjskiej kulturze kwiat lotosu jest niezwykle ważnym symbolem kojarzonym z pokojem, czystością, nieśmiertelnością i miłością. Prace nad świątynią trwały aż 10 lat i brało w nich udział około 800 inżynierów, robotników i techników. Główna część budowli składa się z 27 olbrzymich płatków wykonanych z białego marmuru. Świątynia otoczona jest przez dziewięć stawów, przez które można przedostać się 9 mostami prowadzących do wnętrza niesamowitej świątyni.

Zobacz także: Grobowiec Humajuna — odwiedź budowlę Mogołów

Biały marmur, którym pokryta jest z zewnątrz budowla, sprawia, że Świątynia Lotosu widoczna jest z daleka, odbijając promienie słoneczne. Dzięki światłu zachodzącego słońca przybiera ona piękny, fioletowy kolor. Marmur wykorzystany do budowy pochodzi z gór Penteli w Grecji i został użyty również w wielu innych kościołach bahaitów.

Ze względu na ciepły klimat panujący w Indiach, podczas budowy Świątyni Lotosu zastosowano obieg naturalnego powietrza, dzięki któremu zachowana jest przyjemna chłodna temperatura wewnątrz budynku. Jest to możliwie dzięki otworom w piwnicy oraz na dachu budowli, które wciągając powietrze, tworzą przeciąg. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem zastosowanym podczas projektowania świątyni są zamontowane na niej panele słoneczne. Jest to pierwszy obiekt sakralny w Delhi, który ich używa. Energia słoneczna napędza świątynię w około 20%. Ponadto dach budynku został wykonany ze stali i szkła, przez które wpuszczane jest naturalne światło dzienne, co pozwala na redukcje kosztów oświetlenia wnętrza budynku.

indie Świątynia Lotosu

Świątynia Lotosu – fakty i ciekawostki

Świątynia Lotosu jest jednym z ciekawszych obiektów sakralnych na całym świecie. Dotyczy to zarówno architektury i wyglądu budowli, jak i również zasad panujących w niej. Jedną z bardziej interesujących ciekawostek dotyczących Świątyni Lotosu, jest to, że nie organizuje się w niej żadnych mszy oraz innych rytuałów. Wiąże się to z założeniami wiary bahaistycznej, mówiącymi o swobodzie wyrażania swoich przekonań. Umożliwia to medytację i modlitwę w ciszy i spokoju.

Zobacz także: Czerwony Fort (Delhi) – odwiedź jedną z najpopularniejszych atrakcji Indii

Budowla sakralna w Delhi nazywana jest również Domem Modlitwy Bahai. Jest to jedyna bahijska świątynia znajdująca się w Indiach. Sześć innych zbudowanych zostało w Sydney w Australii, w stolicy Panamy, w Apii w Samoa Zachodnim, w Kampali w Ugandzie, we Frankfurcie w Niemczech oraz w Wilmett w USA.

Świątynia Lotosu jest jedną z częściej odwiedzanych budowli na całym świecie. Niezwykły obiekt sakralny w kształcie kwiatu lotosu każdego dnia zachwyca swoim pięknem tłumy turystów oraz wierzących. Niezależnie, czy przybywasz tam z zamiarem zwiedzania, czy może modlitwy, z pewnością warto zobaczyć niesamowitą Świątynię Lotosu na własne oczy.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds