Jeśli wybieracie się samochodem na Węgry, to niezależnie czy będzie to przeprawa typowo tranzytowa, czy planujecie trochę dłuższy pobyt, warto się do tego odpowiednio przygotować. Kontrole policyjne, obowiązek posiadania winiet i podstawowe przepisy drogowe. W niniejszym wpisie przedstawiamy Wam zbiór najważniejszych informacji.
Dokumenty wjazdowe
Obywatele Polski korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem uprawniającym do wjazdu na teren Węgier jest ważny paszport lub dowód osobisty. Aktualnie możemy przebyć całą drogę z Polski jedynie z dowodem osobistym. Pobyt do 90 dni nie wymaga dodatkowych pozwoleń.
W przypadku krajów Unii Europejskiej nie trzeba martwić się o polskie prawo jazdy, uprawnienia do prowadzenia samochodu wydane w jednym kraju UE są uznawane we wszystkich pozostałych. Można go używać jeśli jest ważne, spełnia się wymagania wiekowe odnośnie kategorii prowadzonego pojazdu, nie zostało zawieszone, ograniczone albo cofnięte w państwie, w którym się je wyrobiło.
Zobacz także:
Informacje ogólne
Styl jazdy Węgrów przypomina bardzo mocno widoki znane z polskich dróg. Jedyną większą różnicę można zaobserwować głównie w terenie zabudowanym, gdyż lokalni mieszkańcy bardzo często zostawiają auta zaparkowane wzdłuż ulicy. Takie obrazki można napotkać nawet na głównych drogach przelotowych, a przejazd przez taką miejscowość często przypomina jeden wielki slalom.
Przepisy drogowe na Węgrzech
- – Ograniczenia prędkości:
- – Na Węgrzech obowiązuje nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach,
- – Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa poza terenem zabudowanym. Na obszarze zabudowanym mogą być wyłączone w dzień i przy dobrej widoczności.
- – Rozmowy przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu są zabronione.
- – Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila. (!!!)
- – Kierujący pojazdem zobowiązany jest mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu.
Obowiązkowe wyposażenie pojazdu na Węgrzech
Węgry są sygnatariuszem Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym, w związku z czym obowiązuje Was wyposażenie z kraju rejestracji pojazdu. Ze względu na niską elastyczność funkcjonariuszy węgierskiej policji, sugerujemy jednak posiadanie wszystkich wymaganych elementów.
Wymagania dotyczące wyposażenia
- – kamizelka odblaskowa dla kierowcy i wszystkich pasażerów w przypadku opuszczania samochodu w terenie niezabudowanym, drogach szybkiego ruchu i autostradach,
- – pasy bezpieczeństwa,
- – apteczka pierwszej pomocy,
- – trójkąt ostrzegawczy,
- – linka holownicza,
- – kask ochronny dla motocyklisty i pasażera,
- – urządzenie zabezpieczające dla dzieci w wieku do lat 12, odpowiednie dla ich rozmiarów
- – dodatkowych lusterek bocznych i dodatkowego trójkąta ostrzegawczego dla pojazdów z przyczepą
Drogi na Węgrzech
Autostrady i drogi ekspresowe
Na pierwszy rzut oka ciężko rozdzielić te dwie kategorie węgierskich dróg. Charakteryzują się podobną numeracją i standardem, jednak drogi ekspresowe nie spełniają najczęściej wszystkich wymagań dotyczących autostrad. Z naszego punktu widzenia najistotniejszy jest jednak fakt, że wjeżdżając na którąś z nich musimy się zaopatrzyć w winietę, którą można kupić przez Internet (np. korzystając z naszego poradnika: Jak kupić winiety online na Węgry?) lub m.in. na większych stacjach benzynowych. Jeśli zdarzy Wam się zagapić i wjechać na autostradę bez winiety, to możecie ją nabyć w ciągu 60 minut. Kontrole odbywają się elektronicznie, więc istnieje mała szansa na pominięcie tego systemu.
Szczegółowe informacje dotyczące winiet oraz ich ceny znajdziecie w oficjalnym i aktualnym informatorze w języku polskim: INFORMATOR (w przypadku problemów z dostępem, kopia na naszym serwerze: WINIETY INFORMATOR).
Drogi lokalne
Jeśli zamierzacie poruszać się tylko po drogach lokalnych (czyli nie oznaczonych kolorami na powyższej mapce), posiadanie winiety nie jest wymagane. My bez większych problemów przejechaliśmy odcinek z Czech do granicy z Serbią (z przystankiem nad Balatonem) tylko drogami lokalnymi. Trzeba jednak mieć świadomość, że niektóre z nich są bardzo przeciętnej jakości i lepiej się w takim wypadku nastawić na jazdę typowo „widokową”, co samo w sobie jest nawet przyjemnym doświadczeniem 🙂
Kontrole policyjne i wysokość mandatów na Węgrzech
Na kilkanaście tysięcy zjechanych w 2018 kilometrów po wielu europejskich krajach, nieuzasadnioną niczym kontrolę mieliśmy tylko dwa razy – w Serbii i właśnie na Węgrzech. Bardzo często spotykaliśmy tu kontrole drogowe nastawione na pomiar prędkości, głównie z użyciem fotoradaru. Tylko w 2019 roku na ok. 2000 kilometrów przejechanych przez ten kraj mijaliśmy aż 8 takich pomiarów i to najczęściej schowanych w cywilnych samochodach postawionych wzdłuż drogi. Zalecamy odjęcie nogi z gazu i wysoką czujność.
Policja jest tu dość znana z zasady „zero tolerancji” zarówno dla nawet minimalnej zawartości alkoholu we krwi, ale także dla pospolitych wykroczeń drogowych. Zalecamy wysoką ostrożność i uważność na znaki drogowe.
Przykładowe wysokości mandatów:
- – przekroczenie dozwolonej prędkości o 20 km/h w terenie zabudowanym – 30 000 forintów, czyli ok. 400 zł,
- – przekroczenie prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym – 60 000 forintów, (ok. 800 zł),
- – nie zatrzymanie się na czerwonym świetle – do 100 000 forintów (niecałe 1400 zł)
- – prowadzenie pojazdu pod wpływem nawet minimalnej ilości alkoholu – do 100 000 forintów
Przydatne informacje 🙂 na pewno kiedyś wykorzystamy!