Austria to niewielki kraj, który skrywa w sobie wiele tajemnic czekających na odkrycie. Jedną z nich jest Salzburg – austriacka stolica piwa, dawna siedziba arcybiskupstwa, miejsce, w którym urodził się Mozart i bezapelacyjnie zjawiskowy punkt na turystycznej mapie Europy. Kilka dni w niedużym mieście wystarczy, abyś zakochał się w salzburskim klimacie, zobaczył najważniejsze atrakcje i zapragnął wrócić do tego nietuzinkowego miejsca. Odwiedź Salzburg i przekonaj się sam!
Jak dojechać do miasta i gdzie zaparkować?
Salzburg to niespełna 150-tysięczne miasto, którego główne atrakcje znajdują się na Starym Rynku i jego okolicach. Salzburg jest miastem rowerów i komunikacji miejskiej, dlatego, gdy już dotrzesz na miejsce, warto rozważyć zostawienie samochodu w okolicach Pałacu Mirabell.
Jest tutaj dużo parkingów, na których będziesz mógł zaparkować auto na cały pobyt; ceny za postój wahają się od 1 do 2,5 euro (zależnie od dzielnicy i rodzaju parkingu), ale możesz również znaleźć parkingi bezpłatne; warto pamiętać, że ilość takich miejsc w mieście jest ograniczona. Inną opcją jest pozostawienie samochodu w strefie P+R.
Dla większego komfortu zwiedzania i poruszania się po mieście weź pod uwagę zakup karty miejskiej. Karnet pozwala na jednorazowe odwiedzenie wszystkich muzeów i zabytków, przejazdy komunikacją miejską, naziemną kolejką (twierdza Hohensalzburg) i kolejką liniową (Góra Untersberg), rejs wodami rzeki Salzach oraz wjazd windą na górę Mönchsberg.
Dodatkowo dzięki Salzburg Card, wejściówki na wiele imprez kulturalnych i festiwal odbywających się w mieście, będziesz mógł zakupić ze zniżkami. Karta może być ważna przez 24,48 lub 72 godziny, zależnie od oferty, którą wybierzesz. Dostępny jest jej zakup w formie cyfrowej, jak i w formie plastikowego karnetu.
Salzburg – historia miasta Mozarta
Miasto Salzburg swoje początki miało już w czasach Cesarstwa Rzymskiego, gdy w jego miejscu powstał istotny ośrodek dla prowincji Noricum. W VII wieku, gdy w alpejskie strony zawitał św. Rupert ze swoją misją, miasto otrzymało nazwę Salzburg (nazwę można tłumaczyć jako „miasto soli”), a także powołał do życia pierwszy w tej części świata klasztor – św. Piotra – w 696 roku.
W XIV wieku Salzburg uzyskał niezależność od Bawarii, stał się siedzibą arcybiskupstwa I Rzeszy, co dawało mu sporą niezależność. W XIX wieku miasto zostaje przyłączone do cesarstwa austriackiego i pozostaje w granicach Austrii do dziś.
II wojna światowa jest wyjątkowo łaskawa dla zabudowań miejskich – najmocniej ucierpiała kopuła katedry, poza tym większość zabytkowych barokowych budynków przetrwała bombardowania bez większych zniszczeń. Dzięki temu miasto do dzisiaj jest wyjątkowe ze względu na zachowanie jednolitości architektonicznej, którą możesz podziwiać, odwiedzając Salzburg. Aby dowiedzieć się więcej o historii miasta, odwiedź Salzburg Museum – muzeum miejskie czeka na Ciebie, abyś poznał przeszłość tego szczególnego, austriackiego miasta.
Zobacz także: Wiedeń – Stolica Austrii, czyli dawne centrum imperium Habsburgów
Ulica Getreidegasse i Dom Mozarta
Ulica Zbożowa to jeden ze znaków rozpoznawczych Salzburga. Kiedyś, była najważniejszym punktem handlowym przecinającym stare miasto; dzisiaj, z zachowaniem średniowiecznych tradycji, nad ulicą wiszą stylizowane szyldy sklepowe, także najbardziej znanych marek. Od 1996 roku razem z zabytkowym centrum Salzburga znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Spacerując Getreidegasse zatrzymaj się na chwilę pod numerem 9, ponoć to tutaj na świat przyszedł Wolfgang Amadeusz Mozart i spędził lata swojej młodości.
Co ciekawego odwiedzić w Salzburgu? Salzburg – atrakcje
Zwiedzanie Salzburga to czysta przyjemność dla każdego, kto lubi, gdy wycieczka nie kończy się na dwóch atrakcjach. Miasto ma do zaoferowania coś dla każdego: muzea, wystawy, koncerty, gastronomia, trochę historii, a na koniec chwila oddechu w olśniewających ogrodach. Przekonaj się jakie atrakcje turystyczne czekają na Ciebie w Salzburgu!
Twierdza Hohensalzburg
Powstanie górującej nad miastem twierdzy Hohensalzburg datuje się na XI wiek. Jest uznana za największy i najlepiej zachowany średniowieczny zamek w Europie Środkowej. To jedno z trzech najchętniej zwiedzanych miejsc przez turystów, odwiedzających Austrię. Do zamku-fortecy dostaniesz się (najstarszą na świecie) kolejką liniową lub pieszo; bilety na zwiedzanie twierdzy kosztują około 12 euro.
Zobacz także: Twierdza Hohensalzburg – jeden z największych zamków świata
W środku możesz odwiedzić wystawy tematyczne, prezentujące: miniatury miast, meble, monety, pas cnoty, broń i wiele innych. Przewodnik zaprowadzi Cię do arcybiskupich pokoi, pokaże muzeum wojskowe i fortecy Hohensalzburg oraz wejdziecie na wieżę widokową. Twierdzę Hohensalzburg warto odwiedzić nie tylko ze względu na atrakcje wewnątrz budynku; widok roztaczającego się w dole austriackiego miasta zapadnie w Twoją pamięć na długo.
Stare miasto
Stare miasto w Salzburgu, to obiekt kulturowy wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nic w tym dziwnego – zachowany barokowy nastrój i oddające poprzednie stulecia kamienice i deptaki, urokliwe restauracje, stylizowane witryny sklepowe; mało trzeba, żeby doświadczyć dawnego Salzburga i fantazjować o przeszłości.
Zwiedzanie starego miasta rozpocznij od Residenzplatz. Ten ogromny rynek jest przyozdobiony przepiękną, barokową fontanną, która jest jedną z pierwszych atrakcji, jakie czekają Cię podczas wycieczki w mieście nad rzeką Salzach. W centrum warto zatrzymać się w Muzeum Miasta, wystawa dotycząca muzyki nie jest często spotykanym zjawiskiem.
Dalej Mozart Denkmal – pomnik kompozytora odsłonięty w 50 rocznicę jego śmierci. Kolejnym przystankiem może być Muzeum Panoramy, w którym będziesz mógł podziwiać 26-metrowy obraz ukazujący Salzburg z widziany z fortecy Hohensalzburg. Idąc dalej, zastaniesz plac Katedralny i monumentalną, katolicką budowlę. Zwiedzanie świątyni jest darmowe.
Cafe Tomaselli – kawiarnia artystów
Prawdopodobnie pierwsza kawiarnia Salzburga powstała w 1703 roku. Jest to najstarsza, do dziś istniejąca kawiarnia w Europie Zachodniej, od pokoleń należąca do rodziny Tomaselli. Właściciele dbają o najwyższy poziom serwowanego naparu z aromatycznych ziaren; także za sprawą pierwszego właściciela z rodu (z zawodu cukiernika), z kawiarni będziesz mógł podziwiać uroki Salzburga konsumując wspaniałe, słodkie wyroby.
To także wspaniała okazja, aby skosztować ulubionego deseru Mozarta: Salzburger Nockerl, czyli ogromny suflet z jajek, mleka i cukru, przynajmniej dla dwóch osób. Poza słynnym muzykiem, częstymi bywalcami kawiarni byli m.in.: Michael Haydn i Max Reinhardt. Zatrzymaj się na chwilę i poczuj klimat starego miasta, daj się porwać artystycznemu nastrojowi miejsca, w którym wielu poszukiwało weny przy aromatycznej kawie. Może i Ty znajdziesz natchnienie w tym wyjątkowym mieście Austrii?
Barokowa kaplica w kościele franciszkanów
Zwiedzanie kościołów w trakcie przyjazdu do Salzburga, może być męczące (w samym centrum świątyń jest ponad 20!), ale jest kilka pozycji obowiązkowych, które musisz zobaczyć, odwiedzając miasto. Jedna z nich to barokowe wnętrze Franziskanerkirche. Kościół powstał już w VIII wieku, natomiast aż osiem kaplic zostało wyremontowanych 10 wieków później, zgodnie z projektem Johanna Bernharda Fischera von Erlach.
Kościół był wielokrotnie przebudowywany, zgodnie z panującymi w architekturze stylami i zasadami dotyczącymi budowli sakralnych. W 1670 roku wieża kościelna musiała zostać skrócona, ponieważ była wyższą od wież katedry; kościół franciszkański jest wyłącznie parafią. Po prawie 200 latach wieża została ponownie odrestaurowana. Jedną z atrakcji wewnątrz jest niezwykły ołtarz autorstwa Fischera von Erlach – główny portal został wykonany z marmuru i złota. Zachwyca przepychem, pomysłowością oraz dokładnością, z jaką został wykonany. Ten widok z pewnością zostanie z Tobą na długo!
Pałac i Ogrody Mirabell
Nad wschodnim brzegiem rzeki Salzach znajduje się zbudowany w 1603 roku pałac, w przeszłości często nazywany „pałacem rozkoszy”. Wszystko za sprawą fundatora budowli – księcia-arcybiskupa Wolfa Dietricha Raitenau oraz jego kochanki, Salome Alt, dla których rezydencja powstała w blisko 6 miesięcy. Raj kochanków trwał jednak niedługo. W 1612 książę arcybiskup został obalony, jego miłość musiała opuścić mury pałacu, a nowy właściciel – Mark Sittich von Hohenems – nadał miejscu nazwę „mirabell” (z włoskiego „niesamowity”, „wspaniały”).
Zobacz także: Jezioro Bodeńskie (Bondesee) – niezwykły akwen otoczony alpejskimi szczytami
Zwiedzanie zacznij od spaceru przez pałacowy ogród. Widok jego geometrycznego układ, wydzielonych bukszpanem ścieżek i części tematyczne przyprawią Cię o zawrót głowy z zachwytu. Znajdziesz tutaj motywy mitologiczne, Ogród Krasnoludów, oranżerię, niezwykłe grupy rzeźb: Eneasz, Herkules, Parys i Pluto, a także przepiękne fontanny.
Przewodnik zaprowadzi Cię do Sali Marmurowej – przepięknego wnętrza pałacu, w którym posłuchasz wspaniałe muzyki podczas Salzburg Palace Concert. To również miejsce, w którym bardzo często odbywają się wesela; jednym z bardziej pamiętnych było to Gretl Braun i Hermanna Fegeleina, na którym świadkami byli Hitler, Himmler, a Eva Braun odpowiadała za zorganizowanie całej uroczystości.
Pałac Hellbrunn
Hellbrunn to nic innego jak letnia posesja arcybiskupia. Znajduje się na południe od centrum miasta i stanowi niewielką dzielnicę, w której znajdziesz zoo, ogrody, kamienny teatr, a także widowiskowy pałacyk. Wycieczka na północ Salzburga z przystanku przy dworcu zajmie około 30 minut autobusem. W posesji czeka na Ciebie największa atrakcja – „Ogród Wodnych Uciech”.
Niebywale zaprojektowane fontanny o wymyślnych kształtach zrobią na Tobie wrażenie, będziesz mógł na chwile usiąść w specjalnie zaprojektowanym ogrodzie z ławeczkami pośród artystycznie przyciętych bukszpanów i oczek wodnych możesz podziwiać potężne góry – Alpy. W samym pałacu czeka na Ciebie wycieczka po jego wnętrzach głównie przeznaczonych na pomieszczenia wystaw historycznych, związanych z Hellbrunn.
Salzburskie browary
Kultura warzenia piwa jest bardzo bliska salzburskiej społeczności. Trunek produkuje się tutaj już blisko 600 lat, a rzemieślnicy dbają o najwyższą jakość chmielowego alkoholu. Salzburg nieoficjalnie jest nazywany austriacką stolicą piwa i nic dziwnego – znajdziesz tu aż 10 browarów; wybierz się na wycieczkę browarniczym szlakiem.
Pierwsze z nich powstały już w XIV wieku. Browar Steigl jest obecnie najstarszym i największym, prywatnym browarem w Austrii. Poza nim możesz skosztować piwa produkowanego przez zakonników w browarze Augustynów, Die Weisse uraczy Cię pszenicznym trunkiem, specjałem browaru po wschodniej stronie rzeki.
Zobacz także: Linz (Austria) – co warto zobaczyć w mieście położonym nad Dunajem?
Uroki Salzburga są wręcz niezliczone. Odwiedzając miasto w Austrii, na pewno nie będziesz się nudzić od ilości naprawdę różnych atrakcji; każdy znajdzie coś dla siebie. Fani barokowej architektury, germańskiej kuchni, rzemieślniczego piwa, artystycznie projektowanych ogrodów, muzyki Mozarta, a także po prostu Salzburga, jako wyjątkowego miejsca na mapie Europy Zachodniej. Do tego rozciągający się widok na niedalekie góry; na samą myśl zaczynasz odpoczywać. Nie może Cię tu zabraknąć!