Wiedeńska Opera Państwowa to historyczny dom dla światowej sławy artystów. Posiada najbardziej rozbudowany repertuar i przyciąga fanatyków z całego świata. Filharmonicy Wiedeńscy, czyli orkiestra operowa otrzymała tytuł jednej z pięciu najlepszych orkiestr świata.
Spektakularne występy, uroczysty bal i nadzwyczajne wnętrze to wszystko prezentuje słynny zabytek Austrii.
Historia Opery w Wiedniu
Wiedeńska Opera Narodowa jest jedną z najsłynniejszych oper na świecie. Był to pierwszy tak ogromny budynek postawiony w centrum Wiednia, przy Ringstrasse. Budowę rozpoczęto w 1861 roku. Budynek dzięki głębokim fundamentom przypominał „zapadniętą skrzynię”, co mieszkańcom Wiednia nie przypadło do gustu. Jeden z architektów Eduard van der Nüll po fali krytyki popełnił samobójstwo, a dwa miesiące później, August von Siccardsburg drugi twórca zmarł na zawał serca. Żaden z architektów nie dożył zakończenia budowy w 1869 roku. Uroczyste otwarcie odbyło się z uczestnictwem cesarza Franciszka Józefa I i cesarzowej Elżbiety Bawarskiej.
Pierwszą operową premierą był Don Giovanni Mozarta. Konstrukcja opery wiedeńskiej wykonana jest w stylu neorenesansowym, przez znanego czeskiego architekta i wykonawcę Josefa Hlávkę. Podczas II wojny światowej, budowla została częściowo zniszczona przez amerykańskie bombardowanie. Rozpoczęto dywagacje, czy burzyć budynek i postawić nowy, czy jednak odrestaurować zniszczenia. Zdecydowano naprawiać budowlę według pierwotnego projektu, z pewnymi modernizacjami dotyczącymi akustyki oraz miejsc dla widowni. Odbudowa była bardzo kosztowna, pomimo składania wielu darowizn prywatnych, jej trwanie bardzo się rozciągało. Burmistrz Wiednia postanowił, rozlokować puszki na terenie miasta, aby każdy mieszkaniec mógł wrzucić monety i uczestniczyć w odbudowie. Opera jest jedną z najprężniej działających na świecie. Tworzy około 50 oper rocznie, 10 baletowych w ponad 350 przedstawieniach. Zatrudnia ponad 1 000 osób.
Opera Wiedeńska zwiedzanie
Słynny zabytek w stolicy Austrii można również odwiedzić od strony kulis. Mamy możliwość poznania tajemnic architektonicznych oraz interesujących ciekawostek dotyczących funkcjonowania opery wiedeńskiej. Budowle można zwiedzać z przewodnikiem, który dostępny jest w języku angielskim, niemieckim, hiszpański, japońskim, rosyjskim, francuskim i włoskim. Kasa biletowa otwarta jest od poniedziałku do piątku od godziny 9.00 i zamykana na godzinę przed rozpoczęciem spektaklu. W sobotę czynne od 9.00 do 17.00. W niedziele i święta jest nieczynna.
Podczas wycieczki z przewodnikiem, która trwa około 40 minut, można przyjrzeć się scenie, na której występował między innymi słynny operowy śpiewak Luciano Pavarotti. Można również zobaczyć, jak wygląda środkowa loża, czyli najbardziej ekskluzywne miejsca do podziwiania opery. W sezonie operowym, czyli od września do czerwca, godziny zwiedzania są zmienne w zależności od repertuaru. Cena biletu to około 9 euro, jednak jest zmienna i trzeba na bieżąco sprawdzać informacje przy kasie lub na stronie opery. Ciekawostką jest informacja, iż osiemdziesiąt minut przed każdym występem sprzedawane są tanie bilety. Za 10 euro można obejrzeć cały spektakl ale w pozycji stojącej. Ważną informacją jest to, że opera nie zawsze zapewnia idealne warunki dla gości o ograniczonej sprawności ruchowej, jednak pracownicy starają się dołożyć wszelkich starań, aby umożliwić to wszystkim zwiedzającym. Najlepiej pojawić się 15 minut przed czasem rozpoczęcia zwiedzania.
Bal w Operze Wiedeńskiej
Spektakularne wydarzenie, które na jeden wieczór zmienia operę wiedeńską w najsłynniejszą salę balową na świecie. Uroczysta okoliczność gromadzi polityków, przedstawicieli państwa Austriackiego; prezydenta i premiera, artystów, biznesmenów i specjalnych gości z całego świata. Wydarzenie organizowane jest w okresie karnawału. W balu bierze udział około 12 000 osób, nie obowiązuje specjalne zaproszenie, można kupić bilet, ubrać się stosownie, to znaczy długa suknia dla kobiet oraz frak dla mężczyzn i uczestniczyć w dostojnym wydarzeniu.
Przygotowanie wieczoru wymaga zawieszenia spektakli i zamknięcia opery w Wiedniu na dwa dni. Pracownicy muszą rozmontować krzesła, położyć parkiet, a przede wszystkim przystroić wnętrze sali setkami kwiatów. Wyobraźcie sobie tylko jak elegancki i spektakularny musi być to wieczór, kiedy całe przygotowania trwają nieustająco prawie dwie doby. Bal Opery wiedeńskiej to wielkie święto muzyczno-kulturowe, otwiera je 150 par. Młodzi mężczyźni ubrani we fraki i kobiet w białe balowe suknie. Tłem dla uroczystego wieczoru jest 150 muzyków, wykonujących różne rodzaje muzyki, od klasycznego walca po nowoczesne dźwięki. W programie balu poza oficjalnym otwarciem, usłyszymy śpiewanie hymnu austriackiego, występy artystyczne, procesje komitetu młodych kobiet i mężczyzn, walca oraz kadryla.