Montreal uwodzi odwiedzających harmonijnym połączeniem historii i nowoczesności. Miasto przepełnione jest doskonałą architekturą i wyśmienitą kuchnią. To miejsce na mapie Kanady, w którym znaleźć można niemalże wszystko — od wiekowych zabytków po wydarzenia kulturalne z udziałem największych gwiazd. Sprawdź, co warto zobaczyć w Montrealu!
Kilka słów o Wzgórzu Królewskim
Montreal to tętniące życiem miasto w Kanadzie łączące klimat dwóch kontynentów: europejskiego i amerykańskiego. Znajduje się nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. Montreal jest największym portem morskim wschodniej części kraju oraz głównym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym francuskojęzycznej społeczności Kanady. Początki miasta sięgają czasów, gdy było ono niewielką osadą nazwaną na cześć królewską Mont Royal oznaczającą Wzgórze Królewskie.
Obecnie w populacji liczącej blisko 2 mln mieszkańców spotkać można aż 120 odrębnych społeczności etnicznych. Dzięki temu Montreal jest istną mozaiką kultur i tradycji. W 2006 roku miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Montreal tętni życiem bez względu na porę dnia, czy roku. Miasto jest gospodarzem szeregu wydarzeń kulturalnych, dlatego nie sposób się w nim nudzić. Można śmiało powiedzieć, że jest odpowiednikiem miejsca, w który absolutnie każdy znajdzie coś dla siebie.
Co więcej, miasto jest doskonale skomunikowane, przez co poruszanie się po nim nie powinno nikomu sprawić większego problemu. Oprócz odwiedzenia największych atrakcji i zabytków Montrealu, o których wspominam w artykule, doskonałym sposobem na poznanie miasta jest spacerowanie jedną z wielu kolorowych dzielnic, przepełnionych targowiskami, butikami, lokalnymi restauracjami czy kawiarniami.
Co warto zobaczyć w Montrealu?
Montreal to miasto, w którym nie sposób się nudzić. Jest przepełnione wspaniałą architekturą, pyszną kuchnią i wielokulturowym społeczeństwem. Sprawdź, jakich atrakcji nie możesz przegapić podczas swojej podróży!
Wspaniała panorama z Góry Królewskiej
Mont Royal to góra z rozległym parkiem, która oferuje malownicze widoki na okolicę z punktu widokowego Belvedere. Na szczycie Królewskiej Góry zlokalizowano drewniany krzyż wzniesiony w XVII wieku. Na górę można dostać się na trzy sposoby: pieszo (istnieją różne ścieżki), samochodem lub autobusem. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak spacer, który oferuje fantastyczne widoki już podczas wspinania się na sam szczyt.
Czarujące stare miasto
Najstarszą, a przy tym jedną z najbardziej czarujących dzielnic Montrealu jest Stare Miasto, nazywane również (bardzo trafnie) Starym Montrealem. Rozciąga się na kilka przecznic w pobliżu nabrzeża rzeki Świętego Wawrzyńca. Dzielnica należy do jednej z najbardziej ruchliwych i jest domem dla wielu wspaniałych zabytków z XVII wieku. To właśnie tutaj podziwiać można przepiękny Ratusz zbudowany w latach 1872-1878. Pomimo że budynek nie pełni już funkcji siedziby burmistrza, do dziś jest ważnym punktem orientacyjnym na mapie miasta. Spacerując po Starym Montrealu warto odwiedzić Targ Bonsecours, który niegdyś był największym rynkiem publicznym w mieście. Dziś pod jego kopułą mieści się kilkanaście butików z rzeczami wykonanymi w Quebecu. Kolejnym miejscem, do którego warto dojść, jest ulica Świętego Pawła (Saint-Paul Street) będąca nie tylko najstarszą ulicą w Montrealu, ale także jedną z najbardziej malowniczych w całym mieście. Równolegle do niej biednie wąska uliczka prowadząca do Starego Portu i placu Jacques-Cartier nazwanego na cześć tytułowego odkrywcy, który przejął Kanadę dla Francji w 1535 roku.
Stary Port
Stary Port (Vieux-Port) odgrywał swoją rolę już w 1611 roku, gdy był używany przez m.in. francuskich handlarzy futrami. W 1859 roku Montreal stał się głównym ośrodkiem transportu kolejowego i morskiego w Kanadzie. Będąc w porcie, warto wspiąć się po 192 stopniach wieży zegarowej, zapewniającej wspaniały widok nie tylko na cały port, ale także na imponującą panoramę miasta i rzekę Świętego Wawrzyńca. Budowla przypominająca londyńskiego Big Bena była ważnym elementem Starego Portu — oprócz funkcji zegara służyła jako pomnik marynarzy, którzy stracili życie na morzu podczas wojny. Kolejną z licznych atrakcji portu jest 60-metrowy diabelski młyn, otwarty przez cały rok. To również doskonała okazja do podziwiania okolic z perspektywy nieba. We wschodniej części Starego Portu znajdują się liczne atrakcje dla dzieci takie jak tyrolka, park rozrywki ze statkiem pirackim, labirynt i wiele więcej.
Bazylika Noter Dame
Bazylika Notre-Dame w Montrealu jest pierwszym kościołem w stylu neogotyckim w Kanadzie. Jej historia jest ściśle związana z miastem, symbolizuje katolickie fundamenty i związek sztuki z religią. Od momentu powstania Bazylika Noter Dame była miejscem ważnych wydarzeń nie tylko religijnych, ale i kulturalnych. W momencie budowy był to śmiały, innowacyjny gmach na skalę nieporównywalną z żadnym innym miejscem w Ameryce Północnej. Jest wspaniałym przykładem francuskiej architektury kanadyjskiej, który uosabia wielokulturowy wpływ, charakteryzujący społeczeństwo Quebecu. Bazylika Noter Dame jest również jedną z głównych atrakcji turystycznych w Montrealu. Pomimo ogromnego znaczenia dla turystyki, wciąż wypełnia swoją misję religijną.
Tętniący życiem plac Jaques-Cartier
Nazwany na cześć XVI-wiecznego francuskiego odkrywcy, plac Jacques-Cartier jest jednym z głównych placów w Starym Montrealu. Łączy Ratusz z nabrzeżem i przyciąga tłumy turystów, oferując liczne atrakcje w postaci restauracji i przepięknej architektury. Od wieków mieszkańcy miasta spotykają się na nim, aby podziwiać Stary Port i posłuchać występów ulicznych artystów. Plac zachowuje urok starego miasta z europejskim stylem i architekturą z XIX wieku.
Targi w Montrealu
Targ Jean Talon, jeden z największych targowisk na świeżym powietrzu w Ameryce Północnej. Panująca tu żywa atmosfera, autentyczny charakter i szeroki wybór świeżych, lokalnych produktów i specjałów przyciąga na targ nie tylko turystów. Ogromny wybór stoisk z owocami, warzywami, wędlinami, serami, przyprawami, czy produktami pochodzącymi z Quebec sprawia, że miejsce to tętni życiem przez cały rok. Targ Jean Talon nie jest tylko miejscem, w którym można zrobić zakupy — odbywają się tutaj różne pokazy kulinarne, warsztaty i wiele innych.
Cztery ekosystemy w Biodome
Biodome to część największego kompleksu muzealnego nauk przyrodniczych w Kanadzie. Nazwa oznacza „dom życia” – to jedno z niewielu miejsc na świecie, które tak wiernie odwzorowuje złożoność środowiska naturalnego i interakcje między gatunkami zwierząt i roślin. Biodome jest domem dla 2500 zwierząt z około 200 różnych gatunków i ponad 800 gatunków roślin. Składa się z pięciu ekosystemów obu Ameryk: Tropikalny las deszczowy, Zatoka Świętego Wawrzyńca, Las Klonowy Laurentyński, Wybrzeże Labradorów i Wyspy Subantarktyczne. Biodome ma za zadanie pokazywać piękno i złożoność natury oraz podnosić świadomość społeczną dotyczącą potrzeby zaangażowania się w ochronę naturalnych ekosystemów. Jest to jedna z ważniejszych atrakcji na turystycznej mapie Montrealu, która przypadnie do gustu zarówno najmłodszym, jak i starszym odwiedzającym.
Montrealskie podziemia
Podziemne miasto w Montrealu ma długość ponad 30 kilometrów, co czyni go największą tego typu podziemną siecią na świecie. Wybudowane w 1962 roku jest gigantycznym centrum handlowo-usługowym z ponad dwoma tysiącami sklepów. Znaleźć tu można także liczne hotele, restauracje, banki, stacje metra, dworzec autobusowy, a nawet uniwersytet, muzea czy boisko do hokeja na lodzie. Niesamowite jest to, że w podziemnym mieście można zaspokoić wszelkie potrzeby bez konieczności wychodzenia na powierzchnię. Szczególną popularnością cieszy się w mroźne zimowe dni, kiedy Montreal pokrywa duża ilość śniegu, a temperatury dają mieszkańcom i turystom się we znaki. Nie oznacza to, że w pozostałe dni w roku podziemne miasto cierpi na popularności — skądże! Dziennie przebywa tu aż 500 tys. osób! Główna część podziemnego miasta biegnie wzdłuż ulicy St Catherine, a przejścia do niego znajdują się na każdej centralnie położonej stacji metra, w tym głównym punkcie przesiadkowym, czyli stacji Berri-UQAM. Jest to istny raj dla miłośników zakupów i absolutnie obowiązkowy punkt do odwiedzenia na mapie Montrealu.
Ogród Botaniczny w Montrealu
Ogród Botaniczny w Montrealu jest nie tylko jednym z najpiękniejszych, ale także największych ogrodów tego typu na świecie. Może poszczycić się kolekcją 22 tysięcy gatunków roślin i odmian, 10 szklarniami wystawowymi i ponad 20 ogrodami tematycznymi — wszystko to 75 hektarach rajskiego terenu. Ogród słynie z organizowania targów botanicznych, na których setki artystów z ponad 20 krajów rzeźbiło spektakularne konstrukcje, które robiły niesamowite wrażenie na odwiedzających. Ogród Botaniczny zlokalizowany jest zaledwie kilka minut od centrum Montrealu w pobliżu Biodome i Parku Olimpijskiego. To prawdziwie żywe muzeum, gromadzące rośliny ze wszystkich zakątków świata, jest swoistą oazą spokoju pośrodku gwarnej metropolii.
Rejs Rzeką Świętego Wawrzyńca
Kolejną niewątpliwie ciekawą atrakcją w Montrealu jest wykorzystanie potencjału rzeki Świętego Wawrzyńca i wybranie się na rejs, podziwiając piękno miasta z perspektywy wody. Rzeka służy jako częściowa granica między Stanami Zjednoczonymi a Kanadą i jest ważnym szlakiem handlowym i podróżniczym. Oprócz ruchu komercyjnego St. Lawrence Seaway jest również bramą dla rejsów Wielkich Jezior płynących do regionu Nowej Anglii. Podczas rejsu podróżni mają okazję zobaczyć to, co najlepsze w Montrealu. Wybierając wycieczkę z przewodnikiem, dowiesz się więcej o metropolii Quebecu.
Muzea w Montrealu
W Montrealu znajduje się ponad 40 międzynarodowych muzeów wypełnionych skarbami od dawnych mistrzów po sztukę współczesną. Tak ogromny wybór sprawia, że absolutnie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu, które jest jednym z 10 najchętniej odwiedzanych muzeów w całej Ameryce Północnej. Jest to wszechstronna instytucja, na historycznym odcinku Golden Square Mile przy Sherbrooke Street, z dziedzictwem około 43 tysięcy dzieł. Wyjątkowa kolekcja stała obejmuje sztukę międzynarodową, antyki z całego świata, wzornictwo oraz sztukę z Quebecu i Kanady. Znaleźć tu można niemalże wszystko — od sarkofagów starożytnego Egiptu po dzieła Rembrandta. Kolejną ciekawą propozycją jest Muzeum Holokaustu, które przedstawia historię tego trudnego, ale niezwykle ważnego wydarzenia w historii świata, z perspektywy ocalałych. Główną misją muzeum jest uwrażliwianie na niebezpieczeństwa, jakie idą za antysemityzmem, rasizmem, nienawiścią i obojętnością. Dobrym miejscem dla całej rodziny jest Centrum Nauki, które znajduje się w Starym Porcie. Doskonale prezentuje jak technologia i nauka kształtują ludzkie życie. Warto znaleźć trochę czasu i odwiedzić Pointe-à-Callière Muzeum Archeologiczne i Historyczne znajdujące się w Starym Montrealu. Jest to największe i najczęściej odwiedzane muzeum historii w Mieście. Po obejrzeniu wystaw można wejść na dach budynku, na którym znajduje się restauracja oferująca pyszne jedzenie i spektakularny widok na Stary Port.
Co warto zjeść w Montrealu?
Są takie dania, bez których spróbowania nie można wyjechać z Montrealu. Tętniąca życiem scena kulinarna miasta zaskakuje i zachwyca każdego, kto jej próbuje. Jednym z dań, które trzeba zamówić, jest pochodząca z Quebecu i popularna w całej Kanadzie poutine. To nic innego jak mieszanka frytek, twarogu i brązowego sosu. Danie znaleźć można w niemal każdym menu. Kolejną grzeszną przyjemnością jest słynna kanapka z wędzonym mięsem. Podobna do pastrami z Nowego Jorku, ale wersja montrealska ma nieco bardziej pieprzny smak. Kuchnia Montrealu to także wariacja na temat kurczaka — niektórzy podają pieczone kurczaki w całości, podczas gdy inni szatkują mięso i podają je na poutine. Dzięki wielokulturowości społeczeństwa zamieszkującego Montreal tutejsza kuchnia jest niezwykle barwna — niemal na każdym rogu znaleźć można coś pysznego!