Albania – Blue Eye (Syri i Kalter)

Jedna z głównych i bardziej obleganych atrakcji Albanii, która jeszcze nie tak dawno była niedostępna nie tylko dla turystów, ale także dla zwykłych Albańczyków. Miejsce, przez wiele lat, miał bowiem na wyłączność komunistyczny dyktator – Enver Hodża. Sam ten fakt świadczy o jego wyjątkowości i wpisuje Blue Eye na listę miejsc koniecznych do odwiedzenia dla wielu podróżników.

Syri i Kalter (inaczej Blue Eye) to nazwa miejsca, z którego bije podziemne źródło. Dość niezwykłe źródło, bo w zależności od pory dnia i położenia słońca mieni się różnymi odcieniami niebieskiego, w tym najważniejszym – soczyście szmaragdowym. Dodajmy do tego orzeźwiającą temperaturę wody, bujną przyrodę i mamy idealne miejsce na spędzenie upalnego popołudnia.

Mimo, że znajduję się tylko 20 km od popularnej, turystycznej Sarandy, niestety, nie znajdziemy bezpośredniego transportu publicznego pomiędzy Syri i Kalter a pobliskimi miejscowościami. Jadąc autobusem z Sarandy do Gjirokasty można jednak poprosić kierowcę, by zatrzymał się w odpowiednim miejscu i podejść bez problemu do źródła na piechotę. Jest to dość powszechnie stosowane rozwiązanie, więc nie obawiajcie się problemów z dotarciem. Oczywiście dużo łatwiej i szybciej jest dostać się tam własnym samochodem, jednak w sezonie dojazd i parkowanie może być trochę kłopotliwe. Polecamy jednak, by (jeśli to możliwe), pod żadnym pozorem nie wybierać się do Blue Eye w lipcowe i sierpniowe weekendy! Tłumy turystów, które tam wtedy spotkamy, mogą skutecznie zniechęcić do korzystania z uroków tego miejsca.

Albania – Blue Eye (Syri i Kalter)

Orzeźwienie z wnętrza Ziemi

To zdecydowanie jeden z tych cudów natury, który od samego początku pobudza naszą wyobraźnię. Jest to wulkaniczne źródło umiejscowione pod ziemią, tzw. wywierzysko – z którego woda wypływa pod dużym ciśnieniem, nawet 6m3/s. Jaskinię jak na razie udało się zbadać do głębokości 45 metrów. Woda w rozlewisku ma temperaturę ok 10 stopni Celsjusza, co sprawia, że brodzenie w rzece w upalne dni jest znakomitym sposobem na relaks. Patrząc na źródło z góry można odnieść wrażenie, że obwódka groty wygląda jak tęczówka, podczas, gdy ciemniejszy środek do złudzenia przypomina źrenicę.

Albania – Blue Eye (Syri i Kalter)

Fauna, flora i smocza łza

Syri i Kalter to jedno z tych miejsc, w których czas wydaje się zwalniać, dając wiele okazji do podziwiania piękna Matki Ziemi. Woda jest tu tak krystalicznie czysta, że można zobaczyć algi i drobne zwierzęta żyjące na dnie rozlewiska. Miejscowi ludzie sądzą, że woda zmienia kolory w zależności od pory dnia. Nam szczególnie polecano wybranie się tam wcześniej rano, gdyż wychodzące zza gór słońce nadaje wodzie właśnie ten piękny, szmaragdowy kolor. Wśród starszych mieszkańców, można usłyszeć również legendę o smoku, który porywał dziewczęta z pobliskich miasteczek i w odwecie został zabity. Z oka bestii wypłynęła czysta łza i dała początek Blue Eye.

Albania – Blue Eye (Syri i Kalter)

Jedno z najbardziej urokliwych miejsc Albanii zachwyci nawet najbardziej wymagających wczasowiczów. Mimo licznych grup turystów, można znaleźć tu ukojenie i nacieszyć oko nie tylko mieniącą się w setkach odcieni błękitu wodą, ale również bujnie rosnącą roślinnością. Więcej informacji o naszym noclegu w Blue Eye znajdziecie tutaj.

Albania – Blue Eye (Syri i Kalter)

Praktyczne informacje

Koszt wstępu: 200 ALL (ok. 6 zł)

Na miejscu znajdziecie restaurację ze smacznym i niedrogim jedzeniem.

Współrzędne:

  • Parking: 39.923483, 20.191609
  • Źródło: 39.923786, 20.192521

Galeria

Albania – Blue Eye (Syri i Kalter)
5 (100%) 15 vote[s]

Read Previous

Nasze sprawdzone noclegi na dziko

Read Next

Honor po albańsku

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *