TIRANA w jeden dzień

Podróże w pigułce, czyli zwiedzamy Tiranę w 1 dzień.

Stolica i największe miasto Albanii obdarzone łagodnym śródziemnomorskim klimatem, sporą ilością pięknych kościołów i parków. W centrum miasta założonego na początku XVII wieku znajduje się charakterystyczna architektura z epoki dyktatorów. Dekady komunistycznych rządów sprawiły, że Tirana stała się chaotyczna, szara i ponura, pozbawiona infrastruktury i usług. Dziś jednak wiele się zmieniło. Stolica Albanii jest obecnie przyjemnym centrum kulturalnym i rozrywkowym, w którym warto spędzić odrobinę wolnego czasu.

Nasz cykl „Podróże w pigułce”, czyli opis tego, jak zwiedzać dane miasto lub region w jeden dzień, może dla wielu być dziwnym sposobem na spędzenie czasu i sprawiać wrażenie podziwiania atrakcji „w biegu”. My jednak staramy się redukować zgiełk wielkich miast do minimum i wyciągać z nich maksimum w jak najkrótszym czasie.

Oczywiście, każdy zwiedzanie danych lokalizacji może rozłożyć w czasie i poświęcić atrakcjom tyle uwagi, ile tylko potrzebuje. My przedstawiamy Wam absolutne „must see”, miejsca, których nie wypada pominąć na turystycznym szlaku. Oferujemy garść przydatnych informacji, ciekawostek oraz szacujemy czas potrzebny na zwiedzanie, przemieszczanie się i wizytę w restauracjach lub kawiarniach. Z nami zobaczysz miejsca, które są esencją danego miasta, a przy tym nie zmarnujesz czasu na rzeczy nie warte uwagi. Zapraszamy do lektury!

Na skróty:

Plac Skanderbega (<30 min.)

Nasz spacer po Tiranie zaczynamy od najbardziej charakterystycznego punktu miasta, czyli ogromnego Placu Skanderbega. Nazwa tego miejsca wzięła się od bohatera narodowego, który przez lata stawiał skuteczny opór Turkom. To właśnie jego pomnik znajduje się na środku placu. Warto zwrócić uwagę na wybudowaną w 1811 r. 35-metrową wieżę zegarową, na której szczyt prowadzi 90 stopni. Plac Skanderbega jest idealnym punktem wypadowym do zwiedzania pozostałych zakątków Tirany, ponieważ większość atrakcji położonych jest w centrum miasta. Więc gdy pospacerujemy kilka chwil po głównym rynku, ruszajmy w dalszą drogę!

Meczet Ethem Beja (<30 min.)

Po pięciu minutach dojdziemy z Placu Skanderbega do położonego we wschodniej części centrum meczetu Ethem Beja (imię mistycznego poety) – jednego z najbardziej charakterystycznych budynków Tirany wybudowanego na przełomie XVIII i XIX wieku. W czasach dyktatury Hodży wstęp do zabytkowego meczetu mieli tylko zagraniczni goście. Dzisiaj jest on dostępny dla wszystkich wiernych i turystów. W cichym i spokojnym wnętrzu warto zwrócić uwagę na urzekające freski i piękne kopuły. Na zwiedzanie meczetu zarezerwujmy sobie około pół godziny.

Narodowe Muzeum Historyczne (30-60 min.)

Kolejnym punktem naszego spaceru powinno być oddalone o kilka minut od meczetu, również położone przy Placu Skanderbega, Narodowe Muzeum Historyczne. Nietrudno będzie je znaleźć, ponieważ fasadę budynku wyróżnia olbrzymia mozaika projektu Josifa Droboniku przedstawiającą postacie Albańczyków z czasów historycznych i współczesnych. Muzeum podzielonej jest na cztery kondygnacje, które przedstawiają kolejne epoki – od prehistorii po czasy komunizmu. Szacuje się, że w kolekcji muzeum znajdziemy około 4700 eksponatów. By zobaczyć choć część zbiorów, będziemy potrzebować od 30 do 60 minut.

BunkArt 2 (60-120 min.)

Następnie, po Narodowym Muzeum Historycznym warto poświęcić dziesięć minut na dotarcie do Bunk Art 2 . Jest to ukończony w 1978 r. bunkier Envera Hodży, obecnie przekształcony na muzeum komunizmu. Obiekt dzieli się na 5 poziomów w głąb ziemi, a jego łączna powierzchnia obejmuje ponad 2600 m². Zwiedzanie rozpoczyna się od prywatnych pomieszczeń Envera Hodży, następnie można zobaczyć pozostałości po okresie dyktatury, a kończy się na wizycie w olbrzymiej sali kinowej, w której w sytuacjach kryzysowych miał obradować albański rząd. Zwiedzanie Bunk Art’u 2 powinno zająć nam do dwóch godzin.

Narodowa Galeria Sztuki (30-60 min.)

Kontynuując spacer ulicami Tirany, pod dziesięciu minutach powinniśmy dotrzeć do Narodowej Galerii Sztuki. Miejsce to istnieje od 1954 r. W galerii znajdują się eksponaty sztuki bizantyjskiej i albańskiej pochodzące z XIX wieku i czasów późniejszych. Charakterystyczną częścią ekspozycji są m.in. kolekcje ikon malarstwa Onufriego i braci Zografi. Spędzimy w tym miejscu nie więcej niż godzinę i ruszymy w stronę pewnej charakterystycznej piramidy.

Piramida w Tiranie (<10 min.)

Ostrzegamy, że piramida w Tiranie jest atrakcją dla osób odpornych na wątpliwej jakości estetykę lub po prostu dla wielbicieli architektury komunistycznej. Ten szklano-betonowy kopiec został zaprojektowana przez córkę Envera Hodży. Początkowo, piramida miała być miejscem pochówku ciała dyktatora. Nic jednak z tego nie wyszło. Spędzimy w tym miejscu nie więcej niż 10 minut i udamy się w kierunku willi, w której kiedyś mieszkał dyktator.

Willa Envera Hodży (<30 min.)

Po 10 minutach dotrzemy do dzielnicy zwanej „blokiem przywódców”, miejsca, w którym Enver Hodża mieszkał z żoną i trójką dzieci. W czasach skrajnego, albańskiego komunizmu cała dzielnica była pilnowana przez posterunki milicji, zamieszkiwało ją piętnaście rodzin, a zwykli obywatele nie mieli do niej wstępu. Wnętrza willi Hodży mogą wydawać się dość przeciętne, jednak trzeba mieć na uwadze, że ich wyposażenie w czasach komunizmu było dla „zwykłych śmiertelników” niedostępne i
stanowiło najwyższy poziom luksusu.

Dziś w okolicach willi Envera Hodży znajduje się większość luksusowych restauracji i kawiarni Tirany. Dlatego też kończąc zwiedzanie stolicy Albanii, które powinno zająć nam nie więcej niż 5 lub 6 godzin, warto zjeść coś z kuchni albańskiej. Przystępne ceny znajdziemy np. w restauracji Tek Zgara Tirones natomiast amatorów kulinariów bez ograniczeń finansowych zapraszamy do Mullixhiu.

Wieczorem możemy zajrzeć do jednego z barów Tirany i spróbować tradycyjnej rakii lub miejscowego koniaku, warto sięgnąć również po lokalne piwo. Wśród popularnych albańskich barów znajdują się: Colonial Cafe Tirana, Radio Bar Tirana czy Hemingway.

Mapa:

TIRANA w jeden dzień
5 (100%) 4 vote[s]

Read Previous

5 aplikacji mobilnych przydatnych w podróży

Read Next

Albański duet wypoczynkowy – Ksamil i Saranda

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *