Obowiązkowym punktem wycieczki do Stambułu jest zwiedzanie meczetów. Największym z nich jest Błękitny Meczet, jednak to Meczet Sulejmana Wspaniałego przyciąga najwięcej turystów. Co jest zabronione podczas zwiedzania meczetu? Ile razy dziennie modlą się Muzułmanie? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z poniższego tekstu! Przeczytaj i odpowiednio zaplanuj swoją wycieczkę marzeń do Stambułu.
Historia powstania meczetu Sulejmana Wspaniałego
Jest drugim, co do wielkości, meczetem w Stambule. Rozmiarami przegania go jedynie Błękitny Meczet. Budowniczym Meczetu Sulejmana był Sinan, jeden z najlepszych fachowców epoki osmańskiej. Budowa rozpoczęła się w 1550 r. i trwała 7 lat. Czas budowy się wydłużał, ponieważ Sinan prowadził jednocześnie kilka innych prac budowlanych. Dopiero po naciskach sułtana, Sinan przyśpieszył prace i dokończył budowlę w kilka miesięcy. Sułtan wynagrodził go za to złotym kluczem. Meczet zbudowany jest na wzór Hagii Sophii, w stylu bizantyjskim. W 1660 r. meczet spłonął. Na rozkaz sułtana Mehmeda IV, niemal od razu go odbudowano, nadając mu styl barokowy.
Więcej o atrakcjach Stambułu przeczytasz w naszym artykule: Czy da się połączyć dwa kontynenty w jednym mieście? Poznajmy Stambuł w Turcji!
Budynek jest odporny na trzęsienia ziemi, dzięki cysternom, które wypełnione są wodą, co tworzy fundament budowli. Przed meczetem jest dziedziniec, otoczony kolumnami, a także cmentarz, na którym można znaleźć mauzoleum Sulejmana Wspaniałego oraz jego małżonki Roksolany. Sam dziedziniec otoczony jest kolumnami – łącznie są 24 filary, w różnych kolorach. Wokół meczetu rozmieszczone są jeszcze inne budynki: szkoła teologii, hamam, szkoła medyczna oraz kuchnia. Na południe od meczetu znajduje się fontanna, która służy do rytualnego obmycia ciała.
Zgodnie ze słynną legendą, Sinan zbudował 4 minarety, ponieważ Sulejman był czwartym sułtanem po zdobyciu Konstantynopola, 10 krużganków symbolizuje natomiast, że jest dziesiątym sułtanem dynastii. Inna legenda głosi, że szach Tahmasp I wysłał drogocenne kamienie na rzecz budowy meczetu, jednak sułtan czuł się znieważony tą przesyłką i kazał Sinanowi wmurować kamienie w podstawy jednego z minaretów.
W latach 2007-2010 odbyła się gruntowna renowacja meczetu. W tym czasie wystawiono na zewnątrz namioty dla wiernych, aby mogli się w nich modlić. Od czasu zakończenia prac remontowych, miejsce stało się celem wycieczek i pielgrzymek nie tylko dla Muzułmanów, ale też dla architektów.
Meczet Sulejmana – zwiedzanie
Wnętrze meczetu wyłożone jest miękkimi dywanami, na których można usiąść i chwilę odpocząć. Można także robić zdjęcia, jednak warto pamiętać, że nie wolno fotografować osób modlących się, jeżeli nie wyraziły na to zgody. W świątyni nie można przeszkadzać osobom, które przyszły się modlić. Nie można wchodzić również do części przeznaczonej dla wiernych, która zawsze jest widocznie oznaczona i odgrodzona. Jeżeli nie przeszkadza się w sprawowaniu kultu, można przebywać wewnątrz, ile się chce. Nawet Muzułmanie przychodzą do meczetu poza godzinami modlitw, gdyż w środku panuje przyjemna cisza i spokój, a w upalnie dni można się ochłodzić.
Meczet ma powierzchnię 4 500 m² i może pomieścić nawet 5 000 osób. Główna kopuła ma 50 m, podpierają ją 4 filary i 2 półkopuły. Kolumny widoczne w sali modlitewnej zostały zarekwirowane z egipskiej Aleksandrii i Baalbeku (Liban).
W 1985 r. Meczet Sulejmana wraz z zabytkami Starego miasta został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Meczet Sulejmana – pochowane osoby
Na dziedzińcu Meczetu Sulejmana znajduje się osmański cmentarz, na którym można zobaczyć mauzolea. Pochowani są w nich Sulejman Wspaniały i Roksolana, których historia została rozsławiona w serialu „Wspaniałe Królestwo”. Mimo tego, że te postacie połączyła bezgraniczna miłość, ich groby ulokowane są w osobnych budynkach, w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. Roksolana zmarła jako pierwsza. 15 kwietnia 1558 r. w Pałacu Topkapi. Wnętrze jej grobowca jest ozdobione płytkami ceramicznymi z Izniku. Właśnie stamtąd pochodzi najpiękniejsza turecka porcelana. W tym samym miejscu spoczywają także Hanim Sultan oraz Şehzade Mehmed. Co roku 9 kwietnia, w dniu Sinana, mauzoleum jest otwierane dla zwiedzających.
Sulejman zmarł 8 lat po śmierci ukochanej. W 1566 r. wziął udział w wyprawie na Węgry, gdzie tureckie armie podjęły się oblężenia miasta Szigetváru. Aby nie wpłynąć negatywnie na wojska, przez 40 dni nie informowano nikogo o śmierci sułtana. W grobowcu Sulejmana znajdują się 3 drewniane sarkofagi sułtańskie. Obok Sulejmana spoczywa tu również sułtan Ahmed II, Sulejman II oraz córka Sulejmana Wspaniałego – Mihrimah, która została zapamiętana jako najpiękniejsza księżniczka Imperium Osmańskiego.
Meczet Sulejmana – informacje praktyczne
Meczet Sulejmana znajduje się na III Wzgórzu miasta, skąd widać piękną panoramę całego Stambułu od strony Bosforu i Złotego Rogu. Budowla mieści się w centralnej części dzielnicy Faith. Spod okolic Błękitnego Meczetu oraz Hagii Sophii można dotrzeć do meczetu tramwajem linii T1, który zmierza w kierunku Bağcılar. Natomiast spod słynnej Istikal Caddesi do meczetu można dojechać metrem linii M2, które zmierza w stronę Yenikapi. Z Üsküdaru, który leży po azjatyckiej stronie kraju, do meczetu można dostać się podwodną linią metra Marmaray.
- Dokładny adres świątyni: Prof. Sıddık Sami Onar Cd. No:1 Süleymaniye Mah, Stambuł 34116 Turcja
Zwiedzanie meczetu jest darmowe dla wszystkich zwiedzających. Można to zrobić w godzinach 9–11:15, 12:45-14:15 oraz 15:15-16:45. W piątki odbywa się specjalna modlitwa z kazaniem – wtedy świątynia jest niedostępna dla turystów w godzinach 10:30-13:45. Tak nieregularne terminy odwiedzin spowodowane są godzinami rytualnej modlitwy, która odmawiana jest 5 razy w ciągu dnia: przed wschodem słońca (Fadżr), w południe (Zuhr), po południu (Asr), po zachodzie słońca (Maghrib) oraz w pierwszej połowie nocy (Isza). Do modlitwy nawołuje Muezzin z wieży minaretu – pięć razy w ciągu doby zwraca się kolejno na wszystkie strony świata i deklamuje modlitwę, która składa się z 7 formuł. To oznacza, że modlitwa rozpocznie się za 15 minut i będzie trwała kolejne 10 minut.
Ubiór podczas zwiedzania meczetu
Do świątyni mogą wchodzić zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Są jednak pewne surowe reguły dotyczące ubioru, które są wymagane, aby móc wejść do meczetu. Bezwzględnie należy pamiętać o zdejmowaniu obuwia, zanim wejdzie się do właściwej części świątyni. Należy jednak zostawić skarpetki na stopach ze względów higienicznych. Przed wejściem przygotowane są specjalne półki oraz wyznaczone miejsce na ziemi, gdzie można zostawić buty. Mówi się, że wejście do świątyni na boso, pomaga w zjednoczeniu tego, co ludzkie ze świętością. Do świątyni nie można również wchodzić w ubraniu, które odsłania uda (szorty, spódniczka typu mini) lub dekolt. Rękawy koszulki powinny sięgać przynajmniej do połowy górnego ramienia, a spódnica powinna przekraczać linię kolan. Całkowicie zakazane jest wejście do świątyni w koszulce na ramiączkach. Ubranie powinno być też czyste i schludne, aby okazać szacunek podczas odwiedzania świętego miejsca. Przed wejściem do meczetu można bezpłatnie wypożyczyć chustę, którą należy zakryć odkryte części ciała. Chustą można zakryć również włosy, które także nie powinny być odsłonięte podczas zwiedzania. Takie zasady obowiązują nie tylko w meczecie Sulejmana Wspaniałego, ale też w innych muzułmańskich miejscach kultu.