Search The Query
Search

Grossglockner – droga wysokoalpejska

großglockner

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Każdy kierowca ma w pamięci sytuacje drogowe, których nie zapomni do końca życia. Choć najczęściej to momenty, w których śmierć naprawdę jest blisko, to jednak są i takie, w których widok przed przednią szybą zapiera dech w piersiach, a serce zaczyna szybciej bić z innych powodów. Szczególnie, gdy przed oczami stają takie widoki! Amatorzy mocnych wrażeń muszą więc wybrać się na taka przejażdżkę! 50 kilometrów alpejskich szczytów przed nami!

Droga Grossglockner – historia powstania

Od zarania dziejów Alpy stały na przeszkodzie licznym szlakom handlowym. Już nawet 3500 lat temu górskie szlaki pokonywali Celtowie i Rzymianie, którzy wytyczyli tędy najkrótsze szlaki handlowe z południa na północ. Liczne karawany dostarczały sól, przyprawy, tkaniny, metale szlachetne oraz futra. O trudach wypraw świadczyły śmiertelne wypadki. Poświęcenie ich uczestników do dziś uwiecznione jest w postaci pamiątkowej statuetki, rzymskiego posągu półboga Herkulesa, na jednym z punktów widokowych dzisiejszej asfaltowej drogi. To właśnie ją wybudowano tu zaraz po I Wojnie Światowej.

Śmiały projekt inżynieryjny, o szacunkowej wartości 55 mln euro, zrealizowano w dobie największego kryzysu gospodarczego. Zaangażowana armia kilku tysięcy robotników wybudowała kluczowy, górski, 50-kilometrowy odcinek drogi łączącej Salzburg z Tyrolem w zaledwie 5 lat! Dzięki ich pracy, 3 sierpnia 1934 roku trwale zapisał się na kartach historii Austrii. To właśnie wtedy oddano do użytku trasę, po której porusza się dziś ponad milion osób rocznie! Dzięki temu turystyka wyparła skutecznie handel robiąc z połączenia światową atrakcję a nie dochodowy tranzytowy biznes. Gotowi jesteście do drogi po alpejskich szczytach? Czas i pora udać się na start!

Droga Grossglockner – przebieg trasy

W którym miejscu jest początek malowniczej trasy Grossglockner? W centrum miasteczka Bruck ad Grossglocknerstrasse, tuż przy charakterystycznym moście Salzachbrucke, znajduje się historyczny kamień uważany za pierwszy kilometr wysokoalpejskiej drogi. Dalej, praktycznie co kilkaset metrów, pojawiają się dokładne informacje dotyczące aktualnego położenia. Ostre zakręty, których na całym odcinku jest prawie 40, jak również liczne atrakcje turystyczne, są oznaczone niebieskimi tablicami informacyjnymi doskonale widocznymi nawet z większych odległości.

Droga nieustannie pnie się do góry – nic dziwnego, różnica poziomów pomiędzy najniższym a najwyższym jej punktem wynosi blisko 1800 metrów! Przebieg trasy, przecinanej licznymi punktami widokowymi, wiedzie także tuż obok najwyższego szczytu Austrii. Wielki Dzwonnik (Grossglockner) jest w zasięgu ręki! Meta jest w gminie Heiligenblut am Großglockner w Kaiser-Franz-Josefs-Höhe w pobliżu lodowca Pasterze.

Zobacz także: Jezioro Bodeńskie (Bondesee) – niezwykły akwen otoczony alpejskimi szczytami

Grossglockner Hochalpenstrasse – cena za przejazd

Jak na prawdziwej autostradzie tak i na wysokoalpejskiej drodze spotkamy charakterystyczne bramki, w których musimy uiścić opłatę za przejazd. Kilkadziesiąt euro to cena za wjazd na tutejsze szczyty. Jej wysokość uzależniona jest od środka transportu, jakim się poruszamy. Masz motocykl? Proszę bardzo – kup najtańszy, bo kosztujący niecałe 30 euro bilet, i w drogę! Specjalnie przygotowana trasa motocyklowa dostosowana jest do Twoich potrzeb. Wolisz samochód? Nic prostszego! W cenie biletu otrzymasz darmowy wstęp na wszystkie wystawy.

Kiedy droga jest otwarta?

Wysokie Alpy to surowy klimat i szybko zmieniająca się pogoda. W sezonie zimowym cała trasa pokryta jest grubą warstwą śniegu praktycznie uniemożliwiającą poruszanie się pojazdami mechanicznymi. Jej odśnieżanie jest na tyle kłopotliwe i kosztowne, że w rezultacie zdecydowano o czasowym zawieszeniu jej funkcjonowania. Cała trasa dostępna jest więc dla wszystkich od początku maja do końca listopada, codziennie od godz. 10.00 do 17.00.

austria najwyższy szczyt
Ośnieżone szczyty Alp

Grossglockner – fauna i flora

Malownicza droga wysokoalpejska to nie tylko oszałamiające widoki. Trudy podróży wiążą się także ze zmieniającą się wysokością i związanej z tym zmianami ciśnienia i temperatury. Oprócz licznych miejsc widokowych i pamiątek historycznych zgłębić możemy również tajemnice przyrody. W końcu jesteśmy na terenie parku narodowego Hohe Tauern!

To jeden z największych tego typu miejsc w Europie. Na terenie blisko 2000 kilometrów kwadratowych znajdują się najważniejsze alpejskie trzytysięczniki, liczne uwidaczniające potęgę natury wodospady, czy największe lodowce. To także miejsce występowania wielu roślin i zwierząt. Ze względu na najzasobniejsze połacie lasów bez najmniejszego problemu spotkamy tu dęby, buki, świerki, modrzewie czy limby. Swoistymi leśnymi perełkami są tutejsze szarotki, goździki, czy wrzosy. Podczas licznych organizowanych wycieczek tematycznych, jak np.: „Jak powstał lodowiec, „Obserwacja dzikich zwierząt” będzie okazja, aby zaobserwować zwyczaje koziorożców alpejskich, zająca bielaka, płochacza halnego, czy rzadkiej czarnej salamandry.

Grossglockner – atrakcje na trasie

Jadąc wijącą się pomiędzy górskimi szczytami drodze warto robić postoje w wyznaczonych miejscach. To liczne punkty widokowe i atrakcje turystyczne, w których możemy odpocząć i zaczerpnąć porcji niezbędnych informacji, które pozwolą nam poznać historię tego niezwykłego miejsca. Co więcej, wiele z nich jest także doskonałym punktem wypadowym do pieszych wycieczek po gęsto przygotowanej sieci szlaków turystycznych. Najwyższym punktem jest jednak panoramiczny punkt widokowy Edelweissspitze, z którego rozciąga się niesamowita panorama najwyższych alpejskich szczytów.

Sprawdź ranking: Najlepsza toaleta turystyczna

Miłośnicy wystaw przyrodniczych koniecznie muszą odwiedzić Haus Alpine w „Oberes Nassfeld”. Interaktywne pokazy związane z kryształami, czy świstakami są doskonałym uzupełnieniem pobliskiej ścieżki edukacyjnej. Rodziny z dziećmi wybierają na dłuższy postój jednak Schoneck – pełen wdzięku edukacyjny plac zabaw położony wśród modrzewiowego lasu.

Na głodomorów czeka karczma Fuscher Lacke und Mankei, w której można zjeść sycący posiłek w towarzystwie oswojonych alpejskich zwierząt. Niezapomnianych wrażeń dodaje przejazd przez tunele Hochtor, jednego z najważniejszych miejsc na szlaku. Finalnie, wszyscy spotykają się w Kaiser-Franz-Josefs-Höhe – najwyżej położonej stacji widokowej.

Krajobraz rozpościerający się stąd m.in. na szczyt Grossglockner oglądał sam cesarz Franciszek Józef I! Zapierające dech w piersiach widoki możemy oglądać nie tylko z tarasu, ale także z okien pobliskiej restauracji, serwującej pyszne dania regionalne. Oczywiście to nie wszystkie miejsca, w których warto się zatrzymać. Przed podróżą warto zaopatrzyć się więc w informatory i szczegółowe opisy, aby nie przegapić najważniejszych momentów wysokoalpejskiej drogi!

grossglockner hochalpenstraße
Jeden z punktów widokowych na Grossglockner

Najwyższy szczyt Austrii

Charakterystyczny kształt piramidy dominujący nad alpejskimi szczytami to najwyższa góra Austrii – wierzchołek Grossglockner (Wielki Dzwonnik), należący do tzw. korony Europy. Z poziomu 3798 metrów rozciąga się niesamowity widok. Zgodnie z alpejskim zwyczajem zdobycie szczytu kwitowane jest uściskiem dłoni oraz pozdrowieniem „Berg Heil” (Chwała górom).

Zobacz także: Hintertux — co warto wiedzieć o austriackim kurorcie zimowym?

To właśnie tu ustawiono cesarski krzyż upamiętniający 25 rocznicę ślubu cesarza Franciszka Józefa I z Elżbietą Wittelsbach (Sissi). W dwusetną rocznicę jego zdobycia, w 2000 roku, został on całkowicie wyremontowany.

Wyprawa na Wielki Dzwonnik to oferta dla każdego miłośnika gór. Amatorzy chcący poczuć atmosferę przebywania wśród alpejskich szczytów, mogą wybrać wycieczkę rowerem, motorem, czy nawet samochodem po widokowej trasie. Zawodowcy wybiorą wariant pieszej wędrówki prowadzącej na najważniejszy wierzchołek Alp. Niezależnie, który wariant wybierzesz – będą to naprawdę niezapomniane wrażenia!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds