Indyjskie budownictwo jest przykładem niezwykłego kunsztu architektonicznego, a połączenie go z perskim stylem sztuki pozwoliło stworzyć majestatyczny obiekt upamiętniający zmarłego władcę. Mauzoleum cesarza Humajuna zachwyca turystów odwiedzających Delhi. Poznaj perłę architektury Mongołów i dowiedz się, co skrywa kompleks budowli z czerwono-białego piaskowca!
Jak dotrzeć do grobowca?
Grobowiec Humajuna usytuowany jest w stolicy Indii — Delhi. Najkorzystniejszą opcją podróży z Polski jest lot samolotem. Nie ma bezpośrednich połączeń, ale zazwyczaj na drodze pojawia się tylko jedna przesiadka w państwie europejskim lub azjatyckim. Możesz też przedostać się do Delhi koleją lub samochodem, choć pokonanie tej trasy może zająć dużo cennego czasu. Mauzoleum znajduje się w dzielnicy South Delhi i bez problemu możesz dojechać w tę część miasta metrem lub autobusem. Najbliższa stacja podziemnej komunikacji przy grobowcu to JLN Stadium linii purpurowej lub Jorbagh linii żółtej. Autobusowy przystanek w pobliżu to Delhi Public School, do którego dojedziesz autobusami 447 i 966B.
Kiedy można zwiedzać grobowiec?
Grobowiec władcy Hulemajuna możesz odwiedzić każdego dnia. Kompleks budowli czynny jest od wschodu słońca do zachodu — zazwyczaj w godzinach: 06:00 – 18:00.
Zobacz także: Stolica Indii – przewodnik turystyczny po czarującym New Delhi
Ceny biletów — kup bilet online
Turyści przybywający spoza Indii za zwiedzanie kompleksu zobowiązani są zapłacić 5 USD za osobę. Dzieci do lat 15 mogą eksplorować wnętrze grobowca bezpłatnie. Kwota ta dla ludności miejscowej wynosi 10 INR. Dodatkowo płatne jest nagrywanie filmów na terenie obiektu – 25 INR, natomiast robienie zdjęć nie podlega opłatom. Dodatkowo za opłatą 5 USD możesz wynająć przewodnika, natomiast za 2 USD dostępny jest audiobook.
Co warto wiedzieć o Grobowcu Humajuna?
Mongolski cesarz Humajun zmarł w 1556 roku, a jego ciało zostało pochowane w pałacu, w którym urzędował. Następnie zwłoki przetransportowano do Sirhind w Pendżabie, co miało zabezpieczyć je przed zniszczeniami podczas odbywającego się w tym samym roku ataku hinduskiego króla Hemu. Pomysł powstania niezwykłego mauzoleum powstał kolejne 9 lat później, gdy małżonka władcy postanowiła upamiętnić jego życie, zlecając budowę najpiękniejszego grobowca.
Kompleks powstawał 7 lat, a w 1572 roku budowla została ukończona. W związku z upadkiem dynastii i przeniesieniem stolicy do Agry monument zaczął tracić na znaczeniu wśród społeczeństwa i rządzących elit. Z czasem ogrody zagospodarowano na warzywne działki, które stanowiły źródło wyżywienia dla okolicznych mieszkańców. Następny wiek i natarcie Brytyjczyków na Delhi przyczyniło się do ponownego zagospodarowania przestrzeni ogrodowej na styl angielski, a z początkiem XX wieku zrekonstruowano pierwotny wygląd ogrodu.
Grobowiec Humajuna został wpisany na listę UNESCO w 1993 roku, a od tego wydarzenia nastąpiły liczne prace konserwacyjne i remontowe. Odnowiono pomnik, wszystkie zabytki i ogrody, dzięki staraniom organizacji Aga Khan Trust for Culture i projektowi Archaeological Survey of India i National Culture Fund o wartości 650 000 USD. Dziś obiekt olśniewa pierwotnym blaskiem i jest jednym z chętniej odwiedzanych zabytków na terenie nowego miasta.
Co warto zobaczyć w kompleksie budowli?
Zacznij od podziwiania niezwykłej architektury — łuki, kopuły, kratownice to elementy perskiego stylu. Komnata grobowa władcy znajduje się w wielkiej sali, w środkowej części górnej kondygnacji i ozdabia ją rząd łuków okiennych. Prawdziwy grób ma swoje miejsce w podziemiach. Kolejne pomieszczenia stanowią groby innych rodziny królewskiej — Isy Khana, Nila Gumbad, Afsarwala, Bu Halimy, Seraj Arabski i wielu innych. Budynek otaczają ogrody ze strumieniami i fontannami, w których możesz zaczerpnąć odpoczynku w trakcie wizyty.
Grobowiec Humajuna — ciekawostki
Poznaj kilka ciekawych faktów o Grobowcu Humajuna w Delhi!
- Ciało cesarza początkowo złożono w dwóch różnych miejscach, zanim trafiło do miejsca swojego ostatecznego spoczynku.
- Mauzoleum było inspiracją dla stworzenia Taj Mahal.
- W kompleksie budowli znajduje się około 150 grobów.
- Architektura obiektu nawiązuje do tradycji indyjskiej i perskiej.