Przejdź do treści
Duza walizka na ferie

Duża walizka na ferie? Wady i zalety

Na długi wyjazd zabieramy sporo rzeczy, które pomieści tylko pojemna, duża walizka, ewentualnie komplet. O dużej walizce warto pomyśleć również, gdy wybieramy się na ferie, nawet jeśli planujemy tylko kilkudniowy urlop i zamierzamy zabrać najpotrzebniejsze ubrania i gadżety, ponieważ te zimowe zwykle zajmują sporo miejsca. Czy jednak duża walizka na ferie to zawsze dobry wybór? Poznaj wady i zalety takiego rozwiązania!

Duża walizka, czyli jaka?

Torby lub walizki podróżne to podstawa podczas każdego wyjazdu. Kupujemy je raz na jakiś czas, zwykle z założeniem, że posłużą nam podczas różnych wyjazdów przez lata, dlatego do ich wyboru warto podejść ze szczególną rozwagą.

W ofercie znajdziemy walizki małe, średnie i duże. Zwykle ich wielkość wyrażana jest w litrach. I tak małe walizki, które sprawdzają się przy spontanicznych wypadach, kilkudniowych wyjazdach służbowych lub jako bagaż dodatkowy najczęściej mają pojemność poniżej 60 litrów. Średnie walizki to te w przedziale 70-80 litrów. Z kolei duża walizka pomieści znacznie więcej, bo aż ok. 90-130 litrów.

Kiedy sprawdzi się duża walizka?

Pakowanie najpotrzebniejszych rzeczy na wakacyjny wyjazd jest stosunkowo proste – stroje kąpielowe, klapki, cienkie bluzki i akcesoria do higieny nie zajmują dużo miejsca. Inaczej jest podczas zimowych wyjazdów, na które zwykle zabieramy kombinezony, czapki, szale, grube swetry i wiele więcej. Rzeczy takie zajmują zdecydowanie więcej miejsca, dlatego nawet na kilkudniowe ferie przydaje się duża walizka.

Rodzaj ekwipunku i walizki podróżnej zależą m.in. od celu podróży i środka transportu. Najczęściej ferie zimowe spędzamy w górskich kurortach, gdzie jedziemy własnym samochodem, pociągiem lub autokarem. Na takich wczasach przydaje się głównie ciepła, sportowa odzież o sporej objętości.

Część z nas z pewnością wybierze się w tropiki, podróżując linią lotniczą – wówczas duża walizka sprawdzi się jak najbardziej, zwłaszcza jeśli planujemy dłuższy urlop, ale musimy liczyć się koniecznością dokupienia dodatkowego bagażu, ponieważ jako bagaż podręczny nie wykorzystamy dużej walizki.

Zalety dużej walizki podczas zimowego wyjazdu

Podstawową zaletą dużej walizki jest jej pojemność. Wybierając obszerny model, możesz zapomnieć o upychaniu przedmiotów kolanami czy zamkach pękających w szwach przy próbie zasunięcia. Do dużej walizki z łatwością zapakujesz rzeczy na ferie, często nawet dla dwóch osób. Warto jednak zwracać uwagę także na ilość przegródek, dzięki którym można zorganizować bagaż.

Duże walizki podróżne, które muszą pomieścić spory bagaż, często o sporej wadze, muszą być wytrzymałe. Z tego względu, zwłaszcza modele z ABS czy policarbonu cechują się dużą wytrzymałością i chronią nasz przewożony dorobek. Duża walizka łącznie z bagażem może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów, ale skrętna i wyposażona w duże i mocne koła będzie prowadzona bez jakiegokolwiek wysiłku. Modele takie można z łatwością przemieszczać nawet po nierównym terenie.

Zaletą dużych walizek są też nowoczesne zamki błyskawiczne, które pozwalają na wielokrotne otwieranie i zamykanie, bez ryzyka, że zamek zatnie się podczas próby odszukanie aktualnie potrzebnego drobiazgu. Duże walizki posiadają również praktyczne rozwiązania w kwestii rączek i uchwytów, które ułatwiają manewrowanie bagażem. Walizki twarde są także w czołówce pod względem designu – obecnie występują w przeróżnych kolorach i rodzajach tłoczeń.

Jak wykluczyć wady dużych walizek na ferie?

Jedną z wad dużych walizek jest wspomniana trudność w przemieszczaniu. O wiele łatwiej przenieść mniejszą walizkę, którą można umieścić w przedziale ładunkowym, czy bagażniku. Wadę tę można jednak łatwo wyeliminować, wybierając dużą walizkę z czterema kółkami obracającymi się o 360 stopni i wyposażoną w teleskopową rączkę. Są to z pozoru drobiazgi, a w praktyce najważniejsze detale, które znacznie poprawiają nasz komfort podczas podróży. To właśnie na szczegóły warto zwracać uwagę podczas wyboru dużej walizki.

Dzięki czterem solidnym kółkom walizka jest skrętna i łatwa w prowadzeniu, zwłaszcza po trudnym terenie, takim jak kostka brukowa, czy nawet zaśnieżony chodnik. Walizki takie odciążają też kręgosłup – generują znacznie mniejszą trudność w porównaniu do małych walizek bez kół, które trzeba dźwigać podczas transportu.

Za wadę dużych walizek można również uznać fakt, że nie nadają się jako bagaż podręczny podczas podróży samolotem. To jednak zależy od wybranego środka transportu i celu podróży. Walizka duża i miękka, jeśli będzie niesymetrycznie zapakowana, może też przechylać się i utrudniać transport – warto więc wybierać modele twarde, wyposażone w wiele praktycznych przegródek i dodatkowych kieszeni, które bez względu na rozmieszczenie bagażu zachowują stabilność.

Jaką walizkę na ferie wybrać? Rodzaje dużych walizek

Pojemność dużej walizki to nie wszystko. Poszczególne rodzaje i modele znacznie różnią się od siebie, m.in. tworzywem, z jakiego są wykonane. Na tej podstawie wyróżniamy walizki duże miękkie i twarde. Najczęściej są to te wykonane z ABS, polipropylenu i policarbonu.

ABS to materiał wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Powłoka z niego zwiększa odporność na zarysowania, dzięki czemu walizka przetrwa wiele zimowych wyjazdów w tym i przyszłych sezonach, a z pewnością przyda się też podczas wakacyjnego urlopu.

DUŻA WALIZKA Z ABS-U ŻŁOBIONA

DUŻA WALIZKA Z ABS WITTCHEN

Z kolei walizki z polipropylenu odznaczają się większą lekkością. Łatwo się prowadzą, zwłaszcza poniżej prezentowany model, który został wyposażony w cztery kółka i teleskopową rączkę z dwoma gumowymi uchwytami. Walizki takie są też odporne na odkształcenia, dzięki czemu służą nam dłużej i doskonale zabezpieczają przewożony bagaż.

DUŻA WALIZKA Z POLIPROPYLENU ŻŁOBIONA

DUŻA WALIZKA Z POLIPROPYLENU

Jeśli duża walizka ma posłużyć przez ferie w ekstremalnych warunkach pogodowych, warto postawić na tę wykonaną z polikarbonu. Tworzywo to cechuje się najwyższą wytrzymałością. Sprawdza się nawet przy trudnych warunkach pogodowych, co jest ważne, jeśli zamierzasz przenosić walizkę na dłuższym dystansie, organizujesz camping czy wybierasz podróż z przygodami.

DUŻA WALIZKA Z POLIKARBONU GEOMETRYCZNA

DUŻA WALIZKA Z POLICARBONU WITTCHEN

Pod względem wytrzymałości najmniej odpowiednie na ferie zimowe wydają się być walizki miękkie. Warto jednak wybrać taką, jeśli np. podróżujemy autokarem, w którym luki bagażowe często mają ograniczoną pojemność.

DUŻA MIĘKKA WALIZKA BASIC

DUŻA WALIZKA MIĘKKA WITTCHEN

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.