Najpopularniejszy letni kurort w Czarnogórze – Riwiera Budva – to lśniące morze, błyszczące ciała i świetna zabawa. Jednocześnie Budva to także urocza starówka, mnóstwo wąskich uliczek pośród niskich kamienic i piękny krajobraz. Nie jest to jednak propozycja dla wczasowiczów szukających spokojnego wypoczynku i pustych plaż. W Budvie, którą można porównać np. do polskiego Mielna, zdecydowanie lepiej odnajdą się osoby o rozrywkowym charakterze!
Budva – historia
Zacznijmy jednak od odrobiony historii, a tę Budva ma bogatą. To jedno z najstarszych miast adriatyckich, które swoje początki miało już w V w. p.n.e. Według legendy, małą mieścinę nad Adriatykiem założył dla swojej żony Harmonii wyrzucony z Teb mityczny heros – Kadmos. Starożytni Grecy rządzili Budvą przez ponad 300 lat, po czym miasto zostało przejęte przez Rzymian. W kolejnych latach nadmorską mieściną władali także cesarze Bizancjum, Słowianie, Wenecjanie oraz Austriacy, a pozostałości tej wielokulturowej mieszanki można obserwować w Budvie do dzisiaj. Miasto często było niszczone przez silne trzęsienia ziemi, ostatnie tak poważne zdarzyło się w 1979 r., w wyniku którego znacznie ucierpiały zabudowania starówki – spośród 400 budynków, w nienaruszonym stanie zachowało się zaledwie 8! Na szczęście z czasem sprawnie odbudowano Stare Miasto i dziś po zniszczeniach nie ma już ani śladu.
Budva – skąd nazwa?
Budva – kiedyś znana również jako Batua, Butoba, Butua, Bouthoe – za swoją nazwą kryje najsłynniejszą autentyczną opowieść o powstaniu miasta z czasów Stefana z Bizancjum z VI wieku. Założenie Budvy wiąże się z założycielem miasta Tebe, mityczną osobowością i synem fenickiego króla Agemora – Kadmy. Kadmo i jego żona Harmonija w ich dawnych czasach zostali wygnani z Teb i na pojazdach napędzanych przez woły skierowali się do krainy Enhelean, gdzie założyli nowe miasto. Budva – było imieniem, które nosił jeden z w wołów, który przyciągnął wóz Kadmosa i jego żony do tego kraju.
Zabytki i atrakcje w Budvie
Budva to nie tylko hotelowe obiekty oraz życie nocne, to także kawał historii, który kryje się w murach tutejszych zabytków. Lokalizacja miasta pośrodku Riwiery Budvańskiej jest idealnym punktem wypadowym na zwiedzanie całej Czarnogóry.
- Chętnych na zwiedzanie z pewnością przyciąga tu Stare Miasto atrakcyjnie położone na skalistym cyplu.
- Wewnątrz Starego Miasta Budvy można natknąć się na kościół Świętego Iwana (św. Jana). Został on zbudowany na pozostałościach kościoła z VII wieku. W kościele przechowywanych jest wiele cennych rzeczy, takich jak ikona Matki Bożej z Chrystusem, lepiej znana jako Budvanska Bogorodica (Święta Matka Boża z Budvy).
- Kilka kilometrów od Budvy leży prywatna wyspa Świętego Stefana (Sveti Stefan), czyli dawna wioska rybacka, w której niegdyś królowała biedota – dziś jest miejscem dla najbogatszych. Ten ekskluzywny kompleks wypoczynkowy chętnie odwiedzają znane osobistości jak Claudia Schiffer, Sylvester Stallone, a nawet księżniczka Małgorzata.
- Na wzgórzu nad Milocer, niedaleko znanej wyspy św. Stefana znajduje się Klasztor Praskvica. Kościół uległ znacznemu zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1979 roku, ale został odrestaurowany. Przechowywane są w nim relikwia, ikony starych rękopisów i innych dokumentów.
- Kolejną atrakcyjną wyspą Riwiery Budva jest Sveti Nikola (Święty Mikołaj), popularnie nazywana Hawajami. Jednodniowa wycieczka na wyspę gwarantuje piękne plaże, błękitne niebo oraz zapachy i smaki Morza Śródziemnego. Jest ona pełna jeleni, królików, saren, ptaków, a także rzadkich gatunków kwiatów. Porośnięta jest gęstym lasem iglastym, sosnowym i świerkowym. Aby się tam dostać, można skorzystać z licznych taksówek wodnych kursujących na wyspę.
Choć z miastem Budva wiąże się długa i ciekawa historia, bogata w różne legendy tak na próżno szukać tu wielu zabytków i szlaków do spokojnych pieszych wędrówek urozmaiconych o edukację kulturalną. Dzisiejsza Budva to luksusowe hotele i restauracje, gwar i tłok w sezonie, milionerzy z zachodu i Rosji, spore ceny oraz imprezowy klimat. Jest to najpopularniejszy kurort Czarnogóry i największe nadmorskie miasto w tym kraju. Popularnymi klubami są m.in.:
- Top Hill – uważany jest za jeden z najlepszych klubów nocnych na Bałkanach, a w 2012 roku został uznany najlepszym klubem na świecie! Jest w stanie pomieścić nawet 5 tysięcy osób i znajduje się na szczycie wzgórza w pobliżu Budvy.
- Trocadero – znajduje się na Słoweńskiej Plaży i ma status miejsca kultowego, jeśli chodzi o najlepsze nocne wypady w Budvie. Często odwiedzają go regionalne gwiazdy oraz organizowane są tam pokazy taneczne. Sam klub przypomina Wieżę Eiffla, co wyróżnia go na imprezowej mapie miasta.
- Sparta – bez wątpienia jest jednym z najbardziej ekskluzywnych i najlepiej wyposażonych klubów w regionie. Znajduje się w samym sercu Budvy i jest w stanie pomieścić nawet 600 osób.
- Hacjenda – charakteryzują ją koktajle, kubańska muzyka, latynoskie tancerki, występy didżejów i niepowtarzalna atmosfera w fantastycznym parku miejskim. Koktajl Bar zapewnia szaloną rozrywkę do wczesnych godzin porannych.
- Paryż – od lat jest epicentrum rozrywki na wybrzeżu Czarnogóry. Klub gości gwiazdy Bałkanów czym przyciąga klubowiczów. Paryż jest w Budvie synonimem wspaniałych imprez do białego rana.
Aquapark Budva
Aquapark Budva jest jedynym tego typu miejscem w Czarnogórze. Ten pięknie położony aquapark powstał w 2016 r., w jego ofercie znajdują się liczne baseny dla młodszych i starszych, wodne zjeżdżalnie, place zabaw oraz rozbudowana baza gastronomiczna. Z Budvy do aquaparku można dostać się autobusem (koszt przejazdu to ok. 1 euro), a ceny wstępu do kompleksu zaczynają się od 12 euro za bilet dla dziecka na pół dnia poza sezonem.
Budva – plaże
Wybrzeże Budvy liczy 25 kilometrów z ok. 20 wspaniałymi plażami. Klimat w Budvie jest typowo śródziemnomorski, co oznacza, że zimy są łagodne, a lata zwykle suche i bardzo gorące. Miasto cieszy się 182 słonecznymi dniami w roku. Temperatura wody morskiej latem wynosi od 21 do 25 stopni Celsjusza.
Plaża Mogren
Składa się z dwóch pięknych plaż połączonych tunelem. Mogren Beach otrzymała wyróżnienie w postaci niebieskiej flagi, która jest symbolem jakości, wysokich standardów środowiskowych oraz czystych wód. Do plaży można łatwo dotrzeć spacerując chodnikiem prowadzącym ze Starego Miasta w Budvie. Wyjątkowe na Plaży Mogren są jej kolorowe kamyczki oraz otaczające ją wapienne klify.
Plaża Milocer
Plaża Milocer jest częścią ośrodka Aman w Sveti Stefan i jest dostępna tylko dla gości hotelowych. Aby skorzystać z plaży, należy zapłacić ok. 70 euro za osobę. Takie połączenie bogatej roślinności, pięknej zatoczki, krystalicznie czystej wody, zapachu jodu i sosen jest warte swojej ceny. Ścieżka między tą plażą a Sveti Stefan zapewnia jedne z najbardziej błyszczących widoków na Adriatyk.
Plaża Jaz
Oddalona o 2,5 kilometra od Budvy, jest jedną z trzech największych plaż na wybrzeżu Czarnogóry. Plaża jest kamienista, ale po wejściu do wody czuć piasek pod stopami. Otoczona nietkniętą przyrodą i gęstą śródziemnomorską roślinnością, jest rajem dla miłośników przyrody. Według Lonely Planet, Jaz Beach została uznana za najlepszą europejską plażę w 2015 roku.
Plaża Kamenovo
Do plaży Kamenovo można dotrzeć chodnikiem dla pieszych z Bečići, który prowadzi przez tunel. Specyficzny piasek na plaży nadaje wodzie morskiej turkusowy kolor. W zależności od kąta padania promieni słonecznych woda zmienia kolor z turkusowego na lazurowy, przez co jest najczęściej odwiedzaną przez miłośników fotografii. Ze względu na swoje położenie plaża cieszy się wieloma słonecznymi godzinami. Zachody słońca są tutaj naprawdę zdumiewające. Mieszanka wszystkich kolorów to zjawisko, którego nie można przegapić.
Plaża Sveti Nikola
Popularnie zwana „Hawajami” znajduje się na wyspie Sveti Nikola. Można do niej dopłynąć rowerkiem wodnym lub łódką. Oferuje liczne sporty wodne i pływanie łodzią lub barką wzdłuż czarnogórskiego wybrzeża. Wejście do wody jest łagodne, woda czysta i spokojna. Na dnie znajduje się wiele jeżowców przez co wskazane jest wchodzenie do wody w butach.
Budva (Czarnogóra) – podstawowe informacje
Budva jest miastem dość specyficznym. Z jednej strony można znaleźć tam piękną, klimatyczną starówkę, pełną wąskich uliczek i zakamarków. Z drugiej strony, Budva to oblegany przez turystów, głośny, tłoczny i bardzo imprezowy kurort. Nie jest to duże miasto, więc poruszanie się po nim nie stanowi problemu. W Budvie nie ma komunikacji miejskiej, a pojazdy nie mogą wjeżdżać na Stare Miasto. Jakie opcje oferuje?
- Taksówki – jest ich dużo w Budvie, ale nie są one tanie – ceny zależą od firmy i sezonu. Aby nie dać się oszukać warto wsiąść do taksówki z wyświetlonym cennikiem i licznikiem widocznym na desce rozdzielczej.
- Samochody – Budva jest popularnym celem wakacyjnym z wąskimi uliczkami, więc latem ruch jest utrudniony. Przyjeżdżając więc własnym samochodem zalecane jest korzystanie z niego tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Miejsca parkingowe są trudne do znalezienia, a te najbliżej Starego Miasta są najdroższe. W mieście jest kilka wypożyczalni samochodów, więc Ci, którzy chcą zwiedzić okolicę na własną rękę mogą skorzystać z opcji wynajęcia samochodu.
- Rower – w mieście nie ma żadnych punktów rowerowych, a wąskie drogi i brak dobrej jakości miejsc parkingowych dla rowerów utrudnią poruszanie się na nim po mieście.
- Pieszo – spacer to najlepszy sposób poruszania się po Budvie i jedyny na zwiedzanie Starego Miasta. Plaże znajdują się w pobliżu i nie ma problemu z dotarciem do nich pieszo.
Kiedy odwiedzić Budvę?
Wszystko zależy od celu wizyty. Ci, którzy chcą poznać to miasto od stronnych historycznej, przyjrzeć się zabytkom i rozkoszować się pięknem bogatej przyrody powinni wybrać się tam poza sezonem. Wtedy wiele klubów nocnych jest jeszcze (bądź już) zamkniętych, więc i turystów pragnących tego typu rozrywek będzie znacząco mniej. Jeśli natomiast głównym celem jest imprezowanie, to zdecydowanie warto wybrać się tam w szczycie sezonu czyli w lipcu i sierpniu. To właśnie wtedy dzieje się w Budvie najwięcej. Wszystkie kluby w mieście są otwarte i obfitują w najciekawsze, muzyczne wydarzenia.
Budva noclegi. Gdzie się zatrzymać?
Baza hotelowa w Budvie jest bardzo szeroka. Od 5-cio gwiazdkowych hoteli po pojedyncze pokoje. Najtańszym miesiącem do zakupu noclegu jest styczeń, najdroższym sierpień, w którym ceny znacząco wzrastają. Pokój dwuosobowy w Budvie kosztuje średnio 463 zł, ale ceny wahają się w zależności od lokalizacji, udogodnień i sezonu.
Camping w Budvie
Ci, którzy uwielbiają turystykę kempingową również znajdą coś dla siebie. W sąsiedztwie Budvy są 2 miejsca do zakotwiczenia kampera bądź przyczepy. W samym centrum miejscowości znajduję się Camp Budva (ok. 18 euro za parcelę), nieco na uboczu jest Auto Camp Avala.
Kilka faktów o Budvie:
- Budva to najstarsze miasto na wybrzeżu Czarnogóry. Często bywa nazywana “Dubrownikiem w miniaturze”.
- Riwiera Budva ma typowy klimat śródziemnomorski z łagodną, ale deszczową zimą i długim suchym latem.
- Średnia temperatura w styczniu to około 8ºC, natomiast w lipcu około 28,3ºC.
- Budva ma 2300 słonecznych godzin w roku, co czyni ją największą metropolią turystyczną w basenie Morza Śródziemnego. Temperatura morza waha się od ok. 12ºC w lutym do ok. 25ºC w sierpniu. W okresie od maja do października temperatura morza wynosi około 18ºC, co oznacza, że sezon kąpielowy trwa prawie sześć miesięcy.
- Język czarnogórski jest językiem urzędowym u Budvie.
- Walutą obowiązującą jest euro mimo że Czarnogóra nadal nie jest członkiem Unii Europejskiej.
- Palenie papierosów jest dozwolone prawie wszędzie, więc można palić w barach, restauracjach i kawiarniach.
- Woda z kranu w Czarnogórze nadaje się do picia, a na większości placów publicznych znajdują się fontanny, w których można napełnić butelkę wody.
- Riwiera Budva ma 25 km długości i znajduje się w centrum czarnogórskiego wybrzeża, obejmując 122 km².
- Co roku, od 1 lipca do 20 sierpnia organizowany jest w mieście Międzynarodowy Festiwal Teatralny.
- Budva jest najmniejszą miejscowością, w której kiedykolwiek koncert zagrała grupa The Rolling Stones.
Piękne miejsce, byłam tam 3 lata temu
Mnie urzekła Budva i cała Czarnogóra. Teraz marzy mi się Bośnia i Macedonia 🙂
Bardzo polecamy Bośnię! Zwłaszcza region Hercegowiny, jest przepiękny! 🙂