Search The Query
Search

Czarnogóra samochodem – zadbaj o swoje bezpieczeństwo i spokój w trakcie podróży

samochodem-do-czarnogóry

Chcesz wybrać się na bałkańskie wakacje samochodem? Czarnogóra stanowi świetne miejsce na turystyczny wypad autem. Państwo o malowniczej przyrodzie zapewni Ci niezwykłe widoki już podczas samej jazdy. Dowiedz się, jak najlepiej zaplanować podróż do Czarnogóry, którą trasę wybrać i jak poruszać się po ulicach bałkańskiego kraju.

Czarnogóra samochodem – jaką trasę wybrać?

Na odcinku Polska-Czarnogóra dojazd samochodem można zaplanować przez kilka tras. Różnią się one długością, warunkami drogowymi oraz kosztem. Warto pamiętać, że ostatni, finansowy aspekt nie ogranicza się jedynie do środków przeznaczonych na paliwo, ale obejmuje również wydatki na wizy i płatne autostrady lub drogi ekspresowe.

wakacje czarnogóra samochodem

Trasa 1: Polska – Czechy/Słowacja – Austria – Słowenia – Chorwacja – Czarnogóra (przejście graniczne Karasovići)

Pierwsza trasa stanowi jeden z najwygodniejszych, ale zarazem najdroższych wyborów. Droga prowadzi głównie przez autostrady i płatne „ekspresówki”. Stanowi to jednocześnie plus i minus, ponieważ wiąże się z komfortem jazdy oraz wysokimi kosztami podróży. Do zalet trasy warto zaliczyć jednak to, że przecina duże, turystyczne miasta takie jak Bratysława, Wiedeń, Zagrzeb czy Dubrownik. Dzięki temu podróż można połączyć ze zwiedzaniem.

Trasa 2: Polska – Czechy/Słowacja – Austria – Słowenia – Chorwacja – Bośnia i Hercegowina – Czarnogóra (przejście graniczne Vraćenovići – Deleuša)

Druga trasa jest bardzo podobna do wyżej opisanej drogi. Różni się jednak tym, że omija Dubrownik, który w wakacyjnym sezonie może być bardzo zatłoczony. Odbicie w stronę Bośni i Hercegowiny pozwoli zapobiec staniu w korkach na chorwackim przejściu granicznym. Warto jednak zaznaczyć, że końcowy etap tej trasy prowadzi przez kręte drogi na bośniackich zboczach górskich. Dla niewprawionego kierowcy przeprawa ta może okazać się sporym wyzwaniem. Natomiast ci, którzy za kierownicą czują się pewnie, powinni zaplanować podróż tak, aby nie jechać tamtędy w nocy.

Czarnogóra samochodem

Trasa 3: Polska (kierunek Chyżne) – Słowacja – Węgry – Chorwacja – Bośnia i Hercegowina – Czarnogóra (przejście graniczne w Scepan Polje)

Kolejna droga, którą można dotrzeć do Czarnogóry, nie daje wyboru pomiędzy Czechami a Słowacją. Wyruszając z Polski, należy kierować się w stronę Chyżne, które leży przy granicy z tym drugim krajem. Trasę trzeba nazwać oszczędną, ponieważ pozwala ominąć płatne autostrady. Utrudnieniem w podróży może być bośniacka droga do Sarajewa. Prowadzi ona przez góry i często jest zatłoczona. Mimo tego cała trasa jest popularna ze względu na jej widokowe aspekty. Wjeżdżając do Czarnogóry od północnej strony, podróżni będą poruszać się wzdłuż malowniczej trasy nad jeziorem Pivsko.

Trasa 4: Polska – Słowacja – Węgry – Chorwacja – Bośnia i Hercegowina – Czarnogóra (przejście graniczne Vraćenovići)

Trasa numer 4 jest bardzo podobna do wyżej opisanej drogi, ponieważ także prowadzi przez Słowację, Węgry, Chorwację i Bośnię. Jednak w tym ostatnim kraju odbija do innego przejścia granicznego. Do Czarnogóry wjeżdża się od strony wybrzeża, co może być wygodne dla tych, którzy kierują się w stronę turystycznych miast takich jak Budva.

czarnogóra podróż samochodem

Trasa 5: Polska – Słowacja – Węgry – Serbia – Czarnogóra (przejście graniczne kierunek Bijelo Polje)

Ostatnia trasa jest najbardziej ekonomiczna. Podróż przez Serbię to oszczędny wariant, ponieważ drogi w tym kraju są darmowe. Tamtejsze ulice mogą jednak nieco spowalniać jazdę ze względu na to, że są dość kręte. Do Czarnogóry wjedziesz od strony północnej. Oznacza to, że kierując się w stronę wybrzeża, trzeba będzie przejechać cały kraj. Można więc zaplanować dłuższe przystanki na zwiedzanie górskich rejonów Czarnogóry.

Winiety na trasie i ceny autostrad

Planując wakacyjny budżet, warto uwzględnić opłaty związane z przejazdem przez terytoria innych krajów. W większości z nich spotkasz się z obowiązkiem wykupienia winiet, bądź płatnymi drogami. Poniżej przedstawiamy koszty, na które trzeba przygotować się w poszczególnych państwach. Ceny winiet podane są w dwóch wariantach, ponieważ dotyczą dowodów opłat o krótszej dacie ważności (obowiązujących przez 7 lub 10 dni) i mających dłuższą, miesięczną przydatność.

Winiety w drodze do Czarnogóry:

W innych państwach nie obowiązują winiety, ale przejazd przez ich terytoria może wiązać się z opłatami drogowymi. W Chorwacji spotkasz się z płatnymi autostradami. Koszt przejazdu zależny jest od długości pokonanego odcinka i kategorii pojazdu.

W Serbii trzeba spodziewać się opłaty za przejazd pomiędzy Suboticą a Belgradem. Koszt tej trasy to około 21 zł. Natomiast w Bośni i Hercegowinie spotkasz się z jednorazową opłatą (15 zł) za drogę prowadzącą od Zenicy.

Czarnogóra Trasa

Winiety online

We wszystkich krajach winiety można zakupić na stacjach benzynowych. Dla wygody podróżnych większość państw wprowadziła również opcję wykupienia winiet online. Taką możliwość udostępniają na swoich stronach Słowacja, Węgry, Austria i Czechy. Od 1 lutego 2022 roku do dostawców e-winiet dołączy również Słowenia.

Kup winiety online

Jakie dokumenty są konieczne przy wjeździe do Czarnogóry?

Wakacje w Czarnogórze nie wymagają wyrabiania dodatkowych dokumentów takich jak wiza. Jeśli planowany pobyt nie przekracza okresu 30 dni, to do bałkańskiego państwa można wjechać na podstawie dowodu osobistego lub paszportu (zwykłego albo tymczasowego). Warto jednak pamiętać, że dokumenty te powinny mieć odpowiednio długą datę obowiązywania. Paszport lub dowód musi być ważny na 3 miesiące wprzód, licząc od dnia wjazdu do Czarnogóry.

Pobyty przekraczające okres 30 dni narzucają cudzoziemcom już nieco większe wymagania. Chcąc przebywać w Czarnogórze dłużej niż miesiąc, musisz mieć aktualny paszport. Natomiast w przypadku wizyty trwającej więcej niż 90 dni Twoja dokumentacja powinna zawierać również wizę. Ostatni z dokumentów można wyrobić w Ambasadzie Czarnogóry, która znajduje się w Warszawie.

Przepisy drogowe w Czarnogórze

Wybierając się samochodem na wakacje w Czarnogórze, warto poznać przepisy drogowe obowiązujące na terytorium tego państwa. Wśród ważnych informacji należy wspomnieć o tym, że Czarnogóra w pełni respektuje polskie prawo jazdy. Dodatkowo od sierpnia 2021 roku wjazd do tego kraju nie wymaga posiadania Zielonej Karty (dokumentu potwierdzającego aktualność ubezpieczenia OC).

Kolejne istotne informacje odnoszą się do ograniczeń prędkości obowiązujących na terenie Czarnogóry. Nieznajomość prawa szkodzi, a mandaty za granicą nie służą najlepiej portfelom Polaków. Jeżdżąc autem po Czarnogórze, należy wiedzieć, że maksymalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h. Poza miastem można poruszać się z szybkością 80 km/h, a na drogach ekspresowych wartość na liczniku nie może być większa niż 100 km/h. Lepiej nie przekraczać ww. prędkości, ponieważ wszelkie nadużycia podlegają rygorystycznym karom pieniężnym, sięgającym nawet 2000 EUR.

Warto również wiedzieć, że zwiedzając Czarnogórę samochodem, nie trzeba mieć wykupionych winiet. Dostęp do dróg jest darmowy, a niewielkiej opłaty wymaga się jedynie przy przejeździe tunelem Sozina (2,5 EUR) oraz przeprawie promowej pomiędzy Kamenari a Lepetane, która skraca objazd Zatoki Kotorskiej (4,5 EUR).

W kwestii prowadzenia autem należy zwrócić uwagę na to, że kierowca nie może rozmawiać przez telefon I przez całą dobę musi mieć włączone światła mijania. W krwi osoby kierującej pojazdem dopuszczalne jest stężenie alkoholu o wartości 0,3 promila. Wszyscy przebywający w samochodzie muszą mieć zapięte pasy.

Wyposażenie auta w Czarnogórze

Przepisy drogowe Czarnogóry regulują również kwestię obowiązkowego wyposażenia auta. Wybierając się na teren tego bałkańskiego kraju, należy skompletować w samochodzie następujące akcesoria: apteczkę, trójkąt bezpieczeństwa, kamizelkę odblaskową, linę holowniczą i komplet zapasowych żarówek.

Polisa w Czarnogórze

Wybierając się na wakacje do Czarnogóry, należy wiedzieć, że w tym kraju nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Natomiast zwrotna opieka medyczna, czyli zwrot kosztów poniesionych na świadczenia medyczne, przysługuje polskim turystom w bardzo ograniczonym stopniu. Na refundację można liczyć tylko w przypadku nagłych sytuacji, czyli wypadków i związanych z nimi czynności ratujących życie. Aby móc starać się o zwrot kosztów takiego leczenia, należy mieć polski paszport i dowód ubezpieczenia na terenie Polski.

Ubezpieczenie podróżne

Ze względu na ograniczony zakres refundacji, zalecane jest indywidualne wykupienie polisy turystycznej. Warto postawić na pakiet, który oprócz pokrycia kosztów leczenia w państwowych i prywatnych placówkach medycznych, obejmuje również bezgotówkową likwidację szkód czy odszkodowanie za zaginiony, skradziony lub uszkodzony bagaż.

Dobrze jest też zastanowić się nad poszerzeniem polisy o zwrot kosztów za ewentualny transport medyczny z Czarnogóry do Polski. Opłata za tego typu transfer może być bardzo wysoka, więc warto zabezpieczyć się przed takim wydatkiem. Dodatkowo, jeśli planujesz aktywny wypoczynek związany ze wspinaczką górską, nurkowaniem czy innym ekstremalnym sportem, poszerz polisę o ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Jadąc do Czarnogóry autem, warto również ubezpieczyć swój środek transportu. Polisy OC, AC czy Assistance przydadzą się w razie niespodziewanych sytuacji o komunikacyjnej naturze. Ubezpieczenia te pokryją koszta związane z kradzieżą samochodu, pomocą serwisową czy odszkodowaniem dla osób trzecich, biorących udział w potencjalnej kolizji drogowej.

Dojazd do Czarnogóry samochodem wymaga spędzenia czasu za kierownicą, ale poświęcone godziny nie pójdą na marne. Na miejscu będziesz mógł wybrać się na wygodne zwiedzanie samochodem. Planując podróż, pamiętaj o uwzględnieniu w budżecie wszystkich opłat, a także wykupieniu winiet oraz polisy.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

2 Comments Text
  • Leave a Reply

    Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

    This will close in 0 seconds