Search The Query
Search

10 miejsc w Czarnogórze, które trzeba zobaczyć

Image

Choć Czarnogóra jest niewielkim krajem, turystyka od kilku dobrych lat rozwija się w nim bardzo dynamicznie i coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, co warto w tym regionie zobaczyć i na co zwrócić szczególną uwagę. Ciepły klimat, piękne widoki gór łączących się z morzem, ciekawa przyroda i zabytkowe miasteczka każdego roku rozkochują w sobie setki turystów. Tym, którzy jeszcze nie zdecydowali się, jakie atrakcje wybrać będąc na urlopie w Czarnogórze, przedstawiamy 10 miejsc, które warto odwiedzić.

Kanion rzeki Tara

Nie trzeba wybierać się do Kolorado, by zobaczyć jeden z największych kanionów na świecie. Rzeka Tara przez stulecia żłobiła w Czarnogórze wąwóz, który dziś znajduje się na terenie Parku Narodowego Durmitor. Głębokość kanionu sięga nawet 1300 metrów (co czyni go najgłębszym kanionem w Europie) a jego długość to ok. 93 kilometry. Woda przepływająca przez kanion ma przepiękny, błękitny kolor. Najbardziej charakterystycznym punktem tego miejsca jest most Durdevica, zbudowany w latach 40., który łączy z sobą miejscowości Zabljak i Plejvlj. W najwyższym miejscu ma aż 116 metrów, roztacza się z niego bardzo ładny widok. Będąc w okolicy Kanionu Tary można skorzystać z niezwykle popularnego zjazdu tyrolką nad wąwozem lub raftingu, czyli spływu kajakowego wodami rzeki. Więcej informacji we wpisie: Dolina Tary.

Tara

Wyspa Ada Bojana

Rezerwat przyrody położony z dala od miejskiego zgiełku, otoczony piaszczystą plażą i krystaliczną wodą. Wyspa Ada Bojana znajduje się w delcie rzeki Buna, która uchodzi do Morza Adriatyckiego. Wyspa ma charakterystyczny, trójkątny kształt i co ciekawe – nie powstała naturalnie. Utworzyła się po tym, jak u ujścia rzeki w XIX wieku zatonął statek „Merito”, co spowodowało nagromadzenie się piasku i wytworzenie wyspy. Ada Bojana to perła w koronie kurortów turystycznych Czarnogóry, przyjeżdżają tu odwiedzający z całego świata, a zwłaszcza fani naturystycznego odpoczynku, ponieważ to właśnie na tej wyspie znajduje się jedna z najsłynniejszych plaż dla nudystów. Jest to również znakomite miejsce dla miłośników windsurfingu – warunki do uprawiania tego sportu na wodach wokół wyspy są znakomite.

Kanion Nevidio

Drugi z kanionów w naszym zestawieniu, różniący się od opisywanego wcześniej Kanionu rzeki Tara przede wszystkim dostępnością. Znajduje się pomiędzy górami Durmitor i Vojnik – płynie nim rzeka Komarnica. Przez dziesiątki lat był niedostępny dla ludzi, „zdobyto” go dopiero w latach 70., dzięki temu stał się ostatnim odkrytym kanionem w Europie. Stąd też jego nazwa – „Nigdy nie widziany”. Nevidio ma długość 3 kilometrów, a głębokość nawet do 400 metrów, jego ściany w niektórych miejscach są tak blisko siebie, że nie przepuszczają światła. Znajdziemy w nim wiele wodospadów, kaskad i wirów wodnych. Kanion Nevidio jest znakomitym miejscem dla ludzi kochających adrenalinę i majestatyczne widoki – trwająca około 4 godzin piesza przeprawa przez kanion dostarczy niesamowitych wrażeń i pozwoli przeżyć przygodę, która długo nie zostanie zapomniana. Trzeba jednak zauważyć, że potrzebne będą do niej specjalne kombinezony i odrobina odwagi – na trasie przez kanion nie można zawrócić.

Zatoka Kotorska

Mówi się, że to jedna z najpiękniejszych zatok na świecie. Miejsce, w którym wysokie góry kontrastują z błękitem morskiej wody. To prawdopodobnie najbardziej znana wizytówka Czarnogóry. Znajdziemy tu zarówno plaże, na których można odpocząć rozkoszując się śródziemnomorskim klimatem, zabytkowe miasteczka pełne uroku, jak i kręte ścieżki wiodące w góry i otoczone bujną roślinnością. O Zatoce Kotorskiej pisaliśmy już na naszym blogu – więcej informacji o tym miejscu oraz odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto je odwiedzić, znajdziecie we wpisie: Zatoka Kotorska.

zatoka kotorska
Zatoka Kotorska

Chrześcijańskie relikwie

W Cetyni – historycznej stolicy Czarnogóry znajduje się XV-wieczny Monaster Narodzenia Matki Bożej. W nim zaś dwa z trzech znajdujących się w Czarnogórze ważnych dla Chrześcijan symboli religijnych. W północnej części klasztoru, w celi św. Piotra umieszczona była prawa ręka św. Jana Chrzciciela (ręka, która ochrzciła Jezusa Chrystusa). Była, ponieważ według oficjalnych źródeł, relikwię zwrócono w 2006 roku do Soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, jednak miejscowe opowieści mówią, że część niej nadal pozostaje w Czarnogórze. Natomiast w centralnej części monasteru znajdują się cząstki Krzyża Świętego. Trzecia z relikwii – ikona Matki Boskiej z Filermos umieszczona została w Muzeum Narodowym w Czarnogórze w specjalnie utworzonej kaplicy. Te bogato zdobione relikwie przebyły bardzo długą drogę zanim znalazły się w kraju na Bałkanach. Dziś są jednymi z najcenniejszych zabytków chrześcijaństwa, do których pielgrzymują tysiące wiernych.

Porto Montenegro

Wpływacie do Zatoki Kotorskiej w Czarnogórze i zastanawiacie się, do którego brzegu zacumować swój jacht? Na pewno świetnym wyborem będzie jedna z najbardziej prestiżowych i pełnych przepychu przystani nad Adriatykiem, czyli Porto Montenegro. Luksusowy port powstał w 2009 r. w Tivacie na miejscu dawnej bazy marynarki wojennej imperium Austriacko-Węgierskiego. Marina jest cały czas rozbudowywana. Oprócz pięknych widoków na zatokę, znajdziemy w niej luksusowe jachty, morską stację benzynową, apartamenty dla żeglarzy, promenadę, ekskluzywne sklepy z akcesoriami żeglarskimi czy muzeum morskie, w którym zobaczyć można m.in. łódź podwodną.

Piwnica win Šipčanik

Piwnica Šipčanik to doskonała propozycja dla miłośników wina. Otwarto ją z końcem 2007 r. w sercu jednej z największych winnic w Europie. Jej powierzchnia obejmuje 2310 hektarów i ok. 11 milionów winorośli przeróżnych odmian, w tym popularne Krstač i Vranac. Piwnica, w której leżakuje wino znajduje się na głębokości 30 metrów, ma kształt tunelu, który ciągnie się na długości 365 metrów. Klimat i technologia dobrane zostały tak, by wino dojrzewało w niemal idealnych warunkach. W zapasach Piwnicy Šipčanik znajduje się ok. 28 tys. butelek tego napoju. Kompleks mieści także salę degustacyjną i specjalistyczny sklep. To świetne miejsce do tego, by degustować przepyszne czarnogórskie wino.

Park Narodowy Jezioro Szkoderskie

Największe jezioro Półwyspu Bałkańskiego znajdujące się na granicy Czarnogóry i Albanii. Jego powierzchnia waha się od 360 do 550 km kw. w zależności od poziomu wody. Znaczną część tego terenu obejmuje Park Narodowy Jezioro Szkoderskie, w którym ze względu na specyficzny śródziemnomorski klimat znajduje się około 280 gatunków ptaków – najwięcej w Europie. Szczególnie charakterystycznym ptakiem, który stał się także znakiem rozpoznawczym parku, jest rzadki kędzierzawy pelikan. Jezioro jest bardzo malownicze, otoczone górami, usłane wysepkami, na których znaleźć można monastery. Na brzegach jeziora znajdują się dwie małe osady, o specyficznej architekturze – Virpazar i Rijeka Crnojevića. Oba miasteczka słyną z restauracji oferujących tradycyjne specjały.

szkodra

Monaster Ostrog

Z daleka wygląda jak zwykła biała plamka na tle litej skały. Monaster Ostrog został wykuty w XVII wieku w skałach wznoszących się ponad Równiną Bjelopavlickąe. Fasada klasztoru została dobudowana w późniejszych latach. Na terenie monasteru znajdują się cztery zdobione freskami cerkwie: główna, wykuta częściowo w skałach cerkiew Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni, cerkiew Krzyża Świętego i Trójcy Świętej oraz najmłodsza cerkiew św. nowomęczennika Stanka, która została poświęcona w 2005 r. Klasztor ten jest największym i najpopularniejszym ośrodkiem kultu prawosławnego na Bałkanach – każdego roku odwiedza go około miliona wiernych. Szczególną czcią są w nim otoczone relikwie założyciela monasteru – Bazylego Ostrogskiego, które według tradycji nie ulegają rozkładowi i wydzielają przyjemną woń. Wierni ufają, że modlitwa nad relikwiami złożonymi obok ikonostasu głównej świątyni, pozwala wyleczyć choroby i rozwiązać wszelkie problemy. Bazyli Ostrogski jest uważany za świętego również przez Kościół Katolicki.

Prokletije, czyli Góry Przeklęte

Jest to pasmo położone w Górach Dynarskich, na których terenie utworzono w 2009 r. Park Narodowy. Najwyższym szczytem Prokletije, jak i całej Czarnogóry, jest Zla Kolata (2534 m n.p.m.). Góry Przeklęte są bardzo zróżnicowane – znajdziemy tam zarówno dobrze nam znane z polskiego krajobrazu pagórki z dolinami, jak i strzeliste szczyty i skalne turnie. Teren Prokletije jest mocno pofałdowany, sprawia wrażenie górskiego labiryntu, co może utrudnić nawigację. Warto jednak spróbować odnaleźć się w tych Przeklętych Górach, które wytrwałym zdobywcom skalnych szczytów odwdzięczają się zapierającymi dech w piersiach widokami i ascetycznym klimatem pozwalającym odnaleźć spokój ducha.

Mapa

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Leave a Reply

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds