Zatoka Kotorska – miłość do Czarnogóry od pierwszego wejrzenia

Jedna z najpiękniejszych zatok świata. Miejsce, gdzie góry spotykają się z morzem. Nazywana, choć błędnie, adriatyckim fiordem. Zatoka Kotorska łączy w sobie małe i duże zachwyty krajobrazowe, przyrodnicze i historyczne. Obowiązkowy przystanek podczas zwiedzania Czarnogóry i największa atrakcja turystyczna tego kraju.

Cała zatoka, mimo iż kojarzy się głównie z charakterystycznym, głębokim, wcięciem w ląd w kształcie ust (stąd jej inna nazwa – Boka Kotorska, bocca – z włoskiego “usta”), rozciąga się w południowej części Morza Adriatyckiego na obszarze aż 87 km²! W większości leży na terytorium Czarnogóry, choć jej niewielka część znajduje się także na wybrzeżu Chorwacji. Nad jej brzegami rozsiane są urokliwe miasteczka, cechujące się wąskimi uliczkami z nieregularnym układem, wśród nich średniowieczne Kotor i Perast oraz antyczne Risan. Cały ten obszar został w 1979 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Zatoka Kotorska
Zatoka Kotorska

Kotor

W miasteczkach da się zauważyć pewnego rodzaju mieszankę wpływu różnych kultur, zwłaszcza w architekturze. W końcu w Zatoce Kotorskiej, jednej z najstarszych części Czarnogóry, panowali zarówno Hiszpanie, Turcy, jak i Włosi, a każda z tych kultur odcisnęła swoje piętno na współczesnym wyglądzie przybrzeżnych miast. Ich zwiedzanie warto zacząć od perły w koronie zatoki, czyli Kotoru. To miejsce oczarowuje przede wszystkim przepiękną starówką. Łatwo zgubić się wśród licznych, zacienionych i wąskich uliczek, które otoczone są zabytkowymi budynkami w stylach romańskim, gotyckim, renesansowym czy barokowym. Część miasta otaczają mury obronne o długości 4,5 km i wysokości aż 20 metrów. Do Kotoru jednak jeszcze wrócimy w osobnym wpisie na naszym blogu, gdyż ma do zaoferowania o wiele więcej, niż można by zmieścić w jednym czy dwóch akapitach.

Kotor Zatoka Kotorska
Kotor – widok ze starych murów miejskich

Perast

Tuż obok cieśniny Verige położone jest Perast. To niewielkie miasteczko do swoich najmocniejszych stron może zaliczyć jeden z najlepszych widoków na całą Zatokę Kotorską. To, jak malowniczy obraz rozpościera się z terenu tej osady, trudno oddać słowami. Perast to także zabytkowe kościoły i pałace oraz doskonała baza wypadowa do zwiedzania pobliskich wysepek. Jedna z nich – „Matki Boskiej na skale” to jedyna wyspa na Adriatyku utworzona przez człowieka. Wiąże się z nią legenda – swego czasu rybacy znaleźli w tym miejscu na niewielkiej skale obraz Matki Boskiej. Oddali go do kościoła w Peracie, ale malowidło za każdym razem wracało na wody zatoki. W końcu miejscowa ludność postanowiła utworzyć wysepkę z wraków nieprzyjacielskich statków wypełnionych kamieniami. Tak też powstała wyspa, na której obecnie znajduje się kościół p.w. Wniebowzięcia Maryi Dziewicy, w którym żeglarze modlą się przed wyruszeniem w morze. Druga z wysp – św. Jerzego, nazywana jest czasem Wyspą Umarłych ze względu na charakterystyczną roślinność.

Perast zatoka kotorska
Perast – wyspy Matki Boskiej na skale i św. Jerzego

Risan

Najstarszym miastem w okolicy akwenu jest Risan. Historycy przypuszczają, że osada mogła być zamieszkana już od IV wieku p.n.e., niestety, do współczesnych czasów zachowało się w tym miejscu niewiele zabytków. Na uwagę jednak zasługuje na pewno muzeum antycznych rzymskich mozaik, m.in dlatego, że kilka z nich zostało odkrytych przez polskich archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego, a polskie akcenty są tu dość wyraźnie zaznaczone. Bilet wstępu kosztuje tylko 3 euro, więc mimo że cała kolekcja mieści się w jednym dużym pomieszczeniu, nie powinniście być zawiedzeni. W mieście warto także zwrócić uwagę na pochodzącą z XVII w. cerkiew św. Piotra i Pawła.

Risan Boka Kotorska
Risan

Herceg Novi

Zwiedzając zakamarki Zatoki Kotorskiej warto zatrzymać się także na chwilę w oddalonym o 40 km od Kotoru, nazywanym „miastem kwiatów” Herceg Novi. To właśnie ta osada ma najbardziej śródziemnomorski charakter i jest po Kotorze i Budvie trzecim, najchętniej odwiedzanym przez turystów kurortem Czarnogóry. Większość zabytków jest tu zlokalizowana wokół starego miasta, otoczonego częściowo murami i tureckimi twierdzami. Oprócz tego w oczy rzuci nam się na pewno pochodząca z XVI w. twierdza Spanjola, którą wybudowali Hiszpanie, a także charakterystyczna wieża zegarowa oraz piękne cerkwie otoczone palmami.

Zatoka Kotorska – praktyczne informacje

Całą zatokę można bez większych problemów objechać samochodem, co zresztą gorąco polecamy! Z Herceg Novi do Kotoru wiedzie dość równa droga z dwoma pasami ruchu, natomiast z Kotoru zalecamy rozważyć odbicie na południe, tunelem i drogą E80, gdyż ta biegnąca wzdłuż zatoki robi się bardzo wąska i mijanie się aut jest dość mocno utrudnione.

Zatoka Kotorska Boka Kotorska
Wąskimi drogami zatoki kursują regularne linie autobusowe

Prom Lepetane – Kamenari

Głównym sposobem przeprawy przez zatokę, a jednocześnie droga na skróty jest jednak prom Lepetane – Kamenari. Dla pieszych jest on bezpłatny, natomiast transport auta kosztuje 4,5 euro (z przyczepą 9 euro). Promy kursują 24h na dobę, a średni czas oczekiwania nie powinien być większy niż 15 minut

Do zwiedzenia zatoki możecie również wykorzystać niedrogie połączenia autobusowe, ewentualnie spróbować podłączyć się pod którąś z azjatyckich wycieczek i podpłynąć do Kotoru przeogromnym wycieczkowcem 🙂

Kotor Boka Kotorska
Wycieczkowiec “Europa” w kotorskim porcie

Baza noclegowa

Zatoka Kotorska oferuje całą gamę opcji noclegowych – od tanich hosteli po luksusowe hotele i apartamenty. Ceny za nocleg w hotelu w standardowych warunkach zaczynają się już od 200 zł za 2 osoby, a najdroższy naturalnie będzie sam Kotor. Dobrym wyborem będą również kempingi: Kascelan, Naluka, Verige czy Zlokovic, które mieszczą się wzdłuż zatoki. Poniżej macie zajawkę w postaci naszego porannego widoku z kempingu Mimoza, obecnie jednak już niestety nieczynnego.

Zaroka Kotorska
Zatoka Kotorska

Podsumowanie

Zatoka Kotorska nie będzie wymarzonym miejscem dla miłośników szerokich, piaszczystych plaż – tych tutaj (zwłaszcza w okolicy miasteczek) jest raczej niewiele. Dominują kamieniste i wąskie, choć z łagodnym zejściem do morza. Natomiast te drobne niedogodności turystyczne w 100 % rekompensują zachwycające widoki, niezwykły kolor wody, zalesione góry i urokliwe miasteczka z cudowną atmosferą. By dobrze poznać to miejsce i przesiąknąć sielską atmosferą Zatoki Kotorskiej, warto zarezerwować sobie na pobyt minimum kilka dni. Każda minuta spędzona w tym czarnogórskim raju pozostanie na długo w pamięci. To pozycja obowiązkowa dla każdego podróżnika ceniącego sobie bajkowe klimaty.

Zatoka  Kotorska
Zatoka Kotorska

Mapa

Zatoka Kotorska – miłość do Czarnogóry od pierwszego wejrzenia
5 (100%) 10 votes

Read Previous

BAŁKANY 2018 – 03 – To już lato!

Read Next

Droga do Grecji – czego się spodziewać i jak urozmaicić?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *