Jeden z trzech największych pomników Jezusa na świecie znajduje się w Polsce. Imponujące rozmiary monumentu robią wrażenie na każdym odwiedzającym. Chrystus w Świebodzinie budzi ogromne kontrowersje, jedni przyjeżdżają z odległych miejsc, aby go zobaczyć, a inni krytykują i uważają, że szpeci krajobraz. Jedno jest pewne – gdyby nie pomnik Chrystusa, mało kto słyszałby o Świebodzinie. Statua powstała w 2010 roku, budowa była możliwa, dzięki ogromnej determinacji lokalnego proboszcza.
Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie – lokalizacja
Pomnik Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata usytuowany jest przy ulicy Sulechowskiej w Świebodzinie na 16-metrowym nasypie z kamieni. Świebodzin jest niewielkim miastem położonym w województwie lubuskim, 80 kilometrów od zachodniej granicy. Trasa do Świebodzina z Zielonej Góry zajmuje około 30 minut, ze Szczecina dwie godziny, a z Poznania godzinę i 15 minut.
Położenie Świebodzina w pobliżu drogi S3 i autostrady A2 sprawia, że dojazd samochodem jest prosty. Jezusa w Świebodzinie możesz odwiedzić, podczas drogi na wakacje nad morzem. Dosłownie u stóp Chrystusa znajduje się parking dla odwiedzających, hotel i Dom Pielgrzyma.
Jak dojechać do pomnika Chrystusa Króla?
Jezus w Świebodzinie jest widoczny już z daleka, przez co trudno go nie zauważyć. Pomnik Chrystusa znajduje się przy drodze ekspresowej S3, prowadzącej do Świnoujścia. Żeby do niego dotrzeć, należy zjechać z S3 na Świebodzin. Jeśli podróżujesz Autostradą Wolności (A2), zjedź na S3 na węźle w Jordanowie, skąd zostanie ci już tylko 16 minut jazdy do celu.
Zobacz także: Park Mużakowski na polsko-niemieckim pograniczu. Poznaj największy park stylu angielskiego w Polsce
Jezus ze Świebodzina – historia powstania
Jezus Chrystus od 2006 roku jest patronem miasta i gminy Świebodzin. Inicjatorem powstania pomnika był ksiądz Sylwester Zawadzki, lokalny proboszcz, autorem projektu został rzeźbiarz Mirosław Patecki. Fundusze na budowę zabrano od prywatnych darczyńców. Prace rozpoczęły się w 2007 roku, a budowę ukończono w 2010. Pomysł od samego początku przyciągał uwagę mediów. W krótkiej historii monumentu nie zabrakło kontrowersji. Jedną z nich było umieszczenie anten radiowych w koronie Jezusa. Niektórzy uznali to wydarzenie za profanację i anteny zostały zdjęte.
Pomnik Chrystusa Króla – charakterystyka
Monument jest usytuowany na usypanym specjalnie w tym celu kopcu z gruzu i kamieni. Całkowita wysokość pomnika to 36 metrów (48 metrów, jeśli doliczyć wysokość nasypu), a wysokość samej figury Chrystusa wynosi 33 metry (dla porównania: wysokość Wieży Mariackiej w Krakowie to 54 metry). Sama rozpiętość ramion Chrystusa wynosi 26 metrów. Statuę wykonano z żelbetonu. Chrystus ze Świebodzina waży aż 440 ton. Rzeźbę wieńczy pozłacana korona o średnicy 3,5 metra oraz o wysokości 3 metrów.
Widok Pomnika Chrystusa Króla Wszechświata robi imponujące wrażenie. Nic dziwnego, że figura Jezusa w Polsce przyciąga uwagę także zagranicznych turystów. Dokoła porośniętego krzewami nasypu wiedzie ścieżka ku posągowi. Możemy podejść naprawdę blisko i niemalże dotknąć figury Jezusa. Obok monumentu znajduje się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Od czasu budowy pomnika Sanktuarium stało się popularnym obiektem pielgrzymkowym.
Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie a pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro
Pomnik Jezusa w Polsce często jest porównywany z rzeźbą Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro. Brazylijski Cristo Redentor ma 38 metrów długości. Został wybudowany w roku 1931, w stylu art deco. Monument postawiono z okazji 100. rocznicy uzyskania niepodległości Brazylii. Co ciekawe w projekt zaangażowany był rzeźbiarz polskiego pochodzenia – Paul Landowski.
Pieniądze na budowę pomnika zbierano w kościołach w całym kraju. Obiekt uznano za jeden z Siedmiu Nowych Cudów Świata. Co symbolizuje Jezus Odkupiciel? Brazylijczycy mówią, że wita gości przypływających do Brazylii przez ocean, a opiekuńczym gestem obejmuje miasto.
Zobacz także: Statua Chrystusa Zbawiciela. Ikona Rio de Janeiro
Przyglądając się pomnikowi Jezusa w Polsce, niewątpliwie można zauważyć inspirację rzeźbą z Brazylii. Podobieństwo widać, chociażby w rozpostartych ramionach Chrystusa. Tym, co wyróżnia polski projekt, jest pozłacana korona połyskująca na głowie Chrystusa w Świebodzinie.
Na świecie istnieje jeszcze trzeci znany pomnik w podobnej konwencji, mowa o Figurze Chrystusa Pacyfiku w Limie, posąg ma 37 metrów długości. Został wzniesiony w 2011 roku z inicjatywy prezydenta Peru.
Świebodzin
Po zobaczeniu pomnika warto zwiedzić także sam Świebodzin, to piękne miasteczko o bogatej historii. Świebodzin leży na tak zwanych Ziemiach Odzyskanych, czyli obszarach, które po drugiej wojnie światowej znalazły się na terytorium Polski. Tereny te były zamieszkane przez człowieka już w starożytności. We wczesnym średniowieczu, nieopodal dzisiejszego Świebodzina, istniało słowiańskie grodzisko.
Co warto odwiedzić w Świebodzinie? Oto kilka propozycji:
Rynek i ratusz. Pierwszy budynek ratusza powstał w XIV wieku, od tego czasu był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Regionalne. Z tarasu widokowego na wieży zegarowej można podziwiać panoramę miasta. Codziennie o godzinie 12 z wieży rozchodzi się Hejnał Świebodzina.
Na rynku możecie spotkać… Czesława Niemena. Kultowy artysta ze względu na powiązania rodzinne często odwiedzał Świebodzin. Mieszkańcy postanowili go upamiętnić. Postawiono Ławeczkę Czesława Niemena, na której rzeźba przedstawiająca muzyka siedzi oparto o pięciolinię.
Szesnastowieczny zamek w przeszłości stanowił własność różnych zakonów – joannitów, cysterek, boromeuszek. Na elewacji budowli można podziwiać niezwykłą dekorację – krzyż ułożony z wmurowanych kul armatnich. W mieście zachowały się fragmenty murów obronnych z XIV wieku wraz z trzema basztami i pozostałościami fosy.
Oprócz tego w Świebodzinie możecie zobaczyć budynek dawnej szkoły parafialnej (z 1604 r.), Kościół pw. św. Michała Archanioła (XV w.), Kościół pw. NMP Królowej Polski.
Zobacz także: Częstochowa – co warto zobaczyć i zwiedzać w Częstochowie? Poznajemy najciekawsze miejsca!
W pobliżu znajduje się też Jezioro Niesłysz, największe jezioro Pojezierza Łagowskiego o powierzchni 486,2 ha. Idealne miejsce do wypoczynku nad wodą i żeglowania. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy. Przy wschodnim wybrzeżu jeziora odkryto pozostałości po średniowiecznym Grodzisku w Niesulicach. Po dziś dzień zachowały się wały obronne.
Na tym terenie prowadzono wykopaliska, podczas których dokonano wielu wartościowych znalezisk – średniowiecznej ceramiki, żelaznych broni i miejsc pochówku. W 2009 archeolodzy odkryli pozostałości po najstarszym (datowanym na IX wiek) do tej pory odnalezionym moście w Polsce. Most miał 100 metrów długości i 4 metry szerokości, prowadził na wyspę na jeziorze, na której najprawdopodobniej znajdowała się pogańska świątynia.