Canberra, pomimo że jest stolicą Australii, nie jest najczęściej odwiedzanym miastem w tym kraju. Turyści chętniej wybierają się do Sydney czy Melbourne. Czym jest to spowodowane? Czy w stolicy Australii nie znajdziemy niczego ciekawego? Dowiedz się nieco więcej o mieście Canberra oraz poznaj wyjątkowe miejsca, które możemy tam znaleźć. Przekonaj się, że Canberra wcale nie jest nudna!
Canberra — Historia miasta
Canberra jest miastem położonym w odległości 280 km od Sydney w obrębie Australijskiego Terytorium Stołecznego. Początkowo teren dzisiejszej Canberry zamieszkiwały plemiona Walgalu i Ngunnawal. Europejska kolonizacja rozpoczęła się w latach 1820-1824, kiedy to zorganizowano wyprawy na ten obszar. Rok 1823 uważa się za początek stałego europejskiego osadnictwa. Pracownicy zatrudnieni przez Joshuę Johna Moore’a założyli w tym miejscu gospodarstwo, którego specjalizacją była hodowla owiec. W roku 1826 teren został wykupiony przez ich pracodawcę i nazwany Canberry. Miasto to oficjalnie zostało stolicą Australii w roku 1913, jego budowa zakończyła się czternaście lat później — Canberra powstawała od zera. Obecnie jej powierzchnia wynosi 814,2 km², a liczba ludności — około 403 468.
Canberra — zabytki
Wiemy już, co jest stolicą Australii oraz jaka jest historia tego miasta, zatem śmiało możemy przejść do zabytków, które się w nim znajdują. Turyści najczęściej odwiedzają Narodowe Muzeum Sztuki czy Muzeum australijskiej demokracji, ale nie tylko — parlament Australii również cieszy się sporym zainteresowaniem, podobnie jak Sąd Najwyższy. Dlaczego warto odwiedzić te miejsca?
Budynek parlamentu
Parliament House, czyli budynek Parlamentu jest australijskim symbolem demokracji i jednocześnie centralnym punktem stolicy Australii. Został zaprojektowany przez włoskiego architekta Romaldo Giurgoli, a jego otwarcie miało miejsce stosunkowo niedawno, bo w 1988 roku. To, co rzuca się w oczy to srebrne godło Australii mieszczące się nad wejściem do budynku. W centralnym punkcie umieszczono także flagę na 81-metrowym maszcie.
Budynek ten jest otwarty dla turystów, jego zwiedzanie jest bezpłatne. Znajdziemy w nim aż 4700 pokoi — większość z nich jest ogólnodostępnych. Szczególnie warto przyjrzeć się Izbie Reprezentantów oraz sali Senatu.
National Gallery of Australia
National Gallery of Australia jest narodowym muzeum sztuki Australii, posiadającym ponad 166 000 dzieł. Muzeum zostało założone w roku 1967 przez rząd Australii oraz mieści się w Canberze na Australijskim Terytorium Stołecznym. Jego dyrektorem jest Nick Micevich. Jest to idealne miejsce zwłaszcza dla miłośników sztuki. W muzeum odbywają się ciekawe wystawy czasowe. Wnętrze głównego holu prezentuje się wręcz wyjątkowo, a to za sprawą dachu, składającego się z witraży. Jest to jedno z ciekawszych miejsc znajdujących się w stolicy Australii.
National Arboretum Canberra
National Arboretum Canberra to mieszczące się w stolicy Australii arboretum, czyli ogród dendrologiczny. Miejsce to jest sadzone od 2005 roku i obejmuje przede wszystkim uroczyste drzewa sadzone przez wizytujących ambasadorów czy szefów rządów. 100 lasów, polan, centralnej doliny i ogrodów gwarantuje przepiękne widoki i niesamowite przeżycie. Otwarcie ogrodu miało miejsce w lutym 2013 roku – miejsce to od początku cieszyło się ogromną popularnością, ponieważ już w pierwszym dniu ogród odwiedziło ponad 15 000 gości. Od tamtego dnia ponad milion osób odwiedziło wyjątkowy ogród dendrologiczny.
Muzeum australijskiej demokracji
Muzeum australijskiej demokracji to kolejne wyjątkowe miejsce, które znajdziemy w Canberze, a konkretniej w zabytkowym budynku Old Parliament House, wpisanym na listę dziedzictwa narodowego. Jednym z popularnych obszarów znajdujących się w muzeum, jest wystawa Premierzy Australii, na której znajduje się seria krótkich filmików. Dotyczy ona różnych premier — m.in. Przycisku “Vote Yes”. Wieczorami w muzeum odbywają się publiczne debaty oraz “rozmowy bez cenzury”. Jest to instytucja, która ciągle się rozwija. Każdy turysta przebywający w stolicy Australii, powinien ją zwiedzić!
Sąd najwyższy
W Canberze znajduje się również Federalny Sąd Najwyższy, który funkcjonuje od 1903 roku. Został ustanowiony na podstawie Judiciary Act z 25 sierpnia 1903 roku. W skład Sądu Najwyższego wchodzi mniej niż 3 sędziów, oficjalnie mianowanych przez gubernatora generalnego Australii. Sąd ten zajmuje najwyższą pozycję w hierarchii sądów w całej Australii i jest ostatnią instancją odwoławczą. Budynek ten prezentuje się interesująco i nie ma nic dziwnego w tym, że cieszy się zainteresowaniem turystów.
Canberra — atrakcje wokół miasta
Stolica Australii jest ciekawym miastem, które skrywa w sobie wiele tajemnic. Wokół Canberry również znajdziemy szereg ciekawych atrakcji, które powinien zwiedzić każdy turysta przebywający w tym kraju. Mowa tu m.in. o Górach Śnieżnych, Huskisson, Rezerwacie Tidbinbilla czy Braidwood. Dowiedz się nieco więcej o tych miejscach!
Braidwood
Braidwood jest miastem w Australii, położonym w stanie Nowa Południowa Walia. Miasto samo w sobie jest wyjątkowe, ponadto znajdziemy w nim również wiele atrakcji i ciekawych miejsc, tj. Muzeum Towarzystwa Historycznego, Świątynia masońska czy Śnieżny lew, który został wybudowany pod koniec XIX wieku i obecnie funkcjonuje jako pensjonat. Szczególnym zainteresowaniem w Braidwood cieszą się Park Lane 5 i 7, czyli drewniane, śliczne domki, pochodzące z lat 50. i 60. XIX wieku. Park Lane 5 był własnością Musgraves — wydawcy lokalnej gazety.
Góry Śnieżne
Góry Śnieżne to najwyższe pasmo górskie Alp Australijskich, położone w południowo-wschodniej Australii, na terenie stanu Nowa Południowa Walia. Dużą część pasma zajmuje Park Narodowy Kościuszki. Znajduje się tu również najwyższy szczyt Australii — Góra Kościuszki (2228 m n.p.m.), ale także Mount Townsend (2209 m n.p.m.), Mount Twynam (2195 m n.p.m.) czy Rams Head (2190 m n.p.m.). Historia gór jest naprawdę ciekawa — powstały one w orogenezie kaledońskiej. Są zbudowane z paleozoicznych kwarcytów, łupków krystalicznych i wapieni z intruzjami granitów. Góry te cieszą się dużą popularnością wśród turystów — latem odbywają się piesze wędrówki i jazda na rowerze, a w zimie tysiące turystów uprawia sporty zimowe.
Huskisson
Huskisson to kolejne ciekawe miasto mieszczące się w Australii, niedaleko Canberry. Pochodzi z niego kilka znanych osób, m.in. bramkarz Olyroos Adam Federici czy muzyk i sportowiec Paul Greene. W Huskisson znajdziemy wiele ciekawych miejsc i atrakcji. Szczególną popularnością cieszą się tam rejsy i sporty wodne, jest to więc idealne miejsce dla osób, które chciałyby wypocząć na świeżym powietrzu i wybrać się na spływ kajakowy, rejs statkiem czy spróbować swoich sił w wyjątkowym sporcie, jakim jest paddleboarding na stojąco. W Huskisson nie brakuje również basenów, ale i innych atrakcji, tj. parki czy muzea.
Rezerwat Tidbinbilla
Rezerwat przyrody Tidbinbilla to obszar chroniony, mieszczący się na skraju Parku Narodowego Namadgi, w niewielkiej odległości od stolicy Australii. Rezerwat obejmuje 22 oznakowanych szlaków — począwszy od 15-minutowych spacerów, a skończywszy na całodniowych wędrówkach. Znajduje się tam również plac zabaw Nature Discovery, wspinaczka na ławce widokowej, a także miejsca na piknik i do grillowania. Turyści mogą zobaczyć koale, gady, ptaki, kangury, wallaby i inne, australijskie zwierzęta. Rezerwat zapewnia wspaniałe widoki na Pryszcz i Park Narodowy Namadgi, cechuje go również piękna, wiejska roślinność i odsłonięte, granitowe torsy. Każdy znajdzie w tym miejscu coś dla siebie, niezależnie od wieku czy upodobań.
Stolica Australii — przydatne informacje
Stolica Australii jest wyjątkowym miastem. Turyści, którzy chcieliby je zwiedzić, powinni rozpocząć planowanie podróży od zarezerwowania lotu. Nie powinno to sprawiać żadnych problemów — m.in. z Wrocławia i Warszawy odbywają się loty do Canberry (z przesiadką), choć turyści częściej wybierają loty do Sydney i to w tym mieście się zatrzymują. Z Sydney do Canberry można dostać się m.in. pociągiem, autobusem czy wynajętym samochodem.
System komunikacji miejskiej w stolicy Australii jest na tyle rozbudowany, że bez problemu dotrzemy do pożądanego miejsca metrem, autobusem czy pociągiem. Nie brakuje również taksówek, jednak korzystając z nich, należy liczyć się z większym wydatkiem.
Stolica Australii leży na 574 m nad poziomem morza. Klimat w mieście jest więc umiarkowanie ciepły, jednak występują w nim często opady deszczu — nawet podczas najsuchszych miesięcy. Stolicę Australii najlepiej odwiedzić w pierwszym kwartale roku. To właśnie wtedy panuje najkorzystniejsza dla turystów temperatura, mieszcząca się w granicach 17-27 stopni Celsjusza.