W programie „Uwaga”, na antenie TVN wyemitowano reportaż o wypadku autokaru wiozącego polskich turystów na lotnisko. W wyniku zdarzenia zginęły 3 osoby, a 16 zostało rannych, w tym niektórzy bardzo ciężko. W „Uwadze” poruszono bardzo ważny temat, którym są dodatkowe ubezpieczenia turystyczne i przykre konsekwencje ich braku. Dlaczego warto kupić polisę nawet jeśli biuro podróży sprzedaje własne ubezpieczenie?
Wypadek w Egipcie – reportaż „Uwaga” TVN
2 lipca 2022 roku, w telewizji TVN w programie „Uwaga”1 został wyemitowany wstrząsający reportaż o wypadku autokaru w Egipcie. Polscy turyści udawali się już na lotnisko, by wrócić ze swoich wakacji do kraju. Po drodze jednak wydarzył się wypadek, w wyniku którego wiele osób doznało trwałych obrażeń na zdrowiu, a trzy osoby zginęły.
Autobus jechał ze zbyt dużą prędkością (ponad 100 km/h). Mimo wielu próśb ze strony pasażerów, kierowca nie chciał zwolnić. Dodatkowo był rozproszony głośną muzyką i niezbyt korzystnymi warunkami na drodze. Nie trzeba było żadnych przeszkód ani innych pojazdów uczestniczących w ruchu. Prowadzący zwyczajnie stracił panowanie nad autokarem, a ten wywrócił się na bok szorując po asfalcie aż wytracił prędkość.
W gorący, egipski dzień ciężko było zapanować nad sytuacją. Chaos, jaki zwykle panuje przy takich zdarzeniach, zwielokrotniony był upałem i wszechobecnym zapachem smoły, który uaktywnił się poprzez tarcie autokarowej blachy o rozpalony asfalt. Trzy osoby (w tym kierowca) zginęli na miejscu. Szesnaście osób zostało rannych, w tym większość bardzo poważnie. Wielu pasażerów straciło kończyny. Nie obyło się też bez stłuczeń, złamań, poparzeń, a nawet trwałych uszkodzeń kręgosłupa, dziur w czaszkach i innych poważnych problemów. Choć punkt kulminacyjny zdarzenia miał miejsce wraz z przewróceniem się autokaru, ciąg dalszy horroru był jeszcze przed pasażerami.
W najbliższym dostępnym szpitalu poszkodowani doznali kolejnego szoku. Ciężko się było porozumieć, nikt nie mówił po angielsku i… nie miał pojęcia, co robić. Dodatkowo warunki sanitarne, jakie panowały w zacofanej placówce przyprawiały o dreszcze. Pasażerowie zwyczajnie bali się, że dostaną gangreny lub innej choroby, która w nowoczesnym świecie zdarza się bardzo rzadko. Wykupione razem z wycieczką ubezpieczenie nie zagwarantowało nic ponad podstawową pomoc, a po przyjeździe do Polski okazało się, że jakakolwiek ochrona wygasła wraz z końcem wakacji.
Ubezpieczenie wykupione w ramach wycieczki
Okazało się, że zakres ubezpieczenia był, delikatnie mówiąc, niezadowalający. Poszkodowani mieli problem z transportem z powrotem do Polski po otrzymaniu wstępnej pomocy. Wykupione w pakiecie ubezpieczenie nie pokrywało transportu medycznego do naszego kraju po upłynięciu terminu wycieczki. Ochrona miała wymiar symboliczny i niepełny. Jednak podpisana umowa, to podpisana umowa. Skoro dorosłe osoby decydują się na nią, to od strony prawnej nie ma żadnej luki, którą można się posiłkować.
W materiale wypowiedział się między innymi ekspert do spraw ubezpieczeń Marcin Jaworski, który o niektórych wariantach ubezpieczeń powiedział: „Zdarzają się nawet 40-stronnicowe. I zdecydowanie warto się z nimi zapoznać. Ważne jest, żeby mieć wysoką sumę ubezpieczenia – zarówno kosztów leczenia, jak i następstw nieszczęśliwych wypadków. Warto również zadbać o to, żeby w ubezpieczeniu była opcja kontynuacji leczenia po powrocie do kraju”.
Prezes Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych Mariusz Wichtowski w reportażu zwrócił również uwagę na kwestię problemów związanych z uzyskaniem odszkodowania z tytuły OC kierowcy w niektórych krajach turystycznych: „Polsce, w przypadku szkód osobowych, suma gwarancyjna w ramach OC wynosi w tej chwili ponad 6,2 mln euro. W Egipcie prawdopodobnie będzie to na poziomie 20 tys. euro. Moim zdaniem i na podstawie mojego doświadczenia życiowego, nie ma co liczyć na tamtejsze OC”.
Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne – dlaczego to ważne?
Pełne, dodatkowe ubezpieczenie turystyczne stanowi relatywnie niski koszt, ale obejmuje zdecydowanie większy zakres niż ubezpieczenie wykupywane automatycznie z wycieczką, które zwykle proponują biura podróży. Procedura zawarcia takiej dodatkowej umowy jest bardzo prosta. Możemy zrobić to w pełni samodzielnie, online, nawet w dniu wyjazdu (zazwyczaj do 4 godzin przed wylotem). Ubezpieczyciele dbają o prostą dokumentację, z którą zapoznajemy się szybko. W bardzo łatwy sposób możemy dowiedzieć się, jaki zakres obejmuje umowa i czego powinniśmy oczekiwać w razie nieprzewidzianych okoliczności
Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie?
- – pomoc medyczna
Najlepiej jeśli zwrócimy uwagę na fakt, czy umowa obejmuje nie tylko podstawowe placówki, gdzie możemy uzyskać pierwszą pomoc, ale również miejsca, gdzie będziemy mieć pewność, że nikt nas niczym nie zarazi, a higiena i komfort będą na odpowiednim poziomie. Niektórzy ubezpieczyciele pokryją koszty leczenia nawet do 1 000 000 zł.
- – transport medyczny
To pojęcie kilkuwymiarowe. Po pierwsze chodzi o ewentualność przetransportowania nas do najbliższej lokalizacji, w której możliwe jest leczenie na właściwym poziomie (jeśli na przykład w danym kraju medycyna znajduje się w powijakach). Transport medyczny powinien obejmować również powrót do domu, w stosownym czasie, gdy będzie już to bezpieczne.
- – akcje ratownicze
To, że w tak wspaniałym kraju jak Polska, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przylatuje helikopterem, z akcją ratowniczą, a poszkodowany nic nie musi za to płacić, nie oznacza, że wszędzie indziej jest tak samo. W wielu miejscach kosztuje to ogromne pieniądze, dlatego warto, by umowa z ubezpieczycielem obejmowała ten aspekt.
- – Pomoc Assistance
Bardzo przydatna opcja. Dzięki pomocy Assitance dostajemy wsparcie nie tylko finansowe, ale również logistyczne i organizacyjne.
- – Ubezpieczenie OC
Działa wówczas, gdy to my dokonamy jakiejś szkody, a sytuacja będzie niejasna. Przykładowo zbijemy drogą witrynę, uszkodzimy lakier w drogim samochodzie zaparkowanym pod hotelem. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej uchroni nasz portfel przed konsekwencjami finansowymi.
- – Opóźnione lub odwołane loty
O tym, co dzieje się często z samolotami oraz pracownikami linii lotniczych, wie każdy. Pogoda, strajki, awarie. Czy powinno nas to obchodzić? Czy powinno nas to martwić? Czy mamy na to wpływ? Nie. Ale możemy się od tego ubezpieczyć.
- – Zgubiony lub zniszczony bagaż
Bardzo przydatna opcja, bo zgubiony bagaż zwyczajnie się zdarza i to często. Ubezpieczyciel nie tylko zwróci nam pieniądze, gdy całkowicie i na zawsze stracimy naszą walizkę, ale również wówczas, gdy zbyt długo będziemy na nią czekać.
- – Konieczność odwołania wakacji
Najczarniejszy scenariusz, który nie powinien się zdarzyć, ale czasem się zdarza. Czy powinniśmy zakładać, że coś się nie uda? Nie! Ale jeśli coś miałoby się stać, zawsze dobrze jest mieć od tego stosowne zabezpieczenie.
1 https://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/wypadek-autokaru-w-egipcie-co-pokrywa-ubezpieczenie-turystyczne,351256.html