Poszukujesz ciekawego miejsca za granicą na zimowy wyjazd na narty, a może marzy Ci się górski spacer lub przejażdżka na rowerze? Wcale nie musisz szukać daleko! W odległości 30 minut od granicy Polski z Czechami znajduje się Pec pod Sněžkou. W miejscowości znajdziesz jeden z lepszych czeskich ośrodków narciarskich, a w okresie wiosenno-letnim wybrać się możesz w czeską część Karkonoszy, w celu podbicia szczytów.
Pec pod Śnieżką – kilka słów o czeskiej krainie
Pec pod Śnieżką, po czesku zapisywane jako Pec pod Sněžkou jest jednym z bardziej rozpoznawalnych ośrodków turystycznych w czeskiej części Karkonoszy. Dopisek „pod Śnieżką” miejscowość dostała dopiero po II Wojnie Światowej. Przed wojną była to część miejscowości Velká Úpa. Pec pod Sněžkou leży w dolinie rzek Úpa i Zelený potok, co w tłumaczeniu oznacza Zielony Potok. Miejscowość znajduje się również między szczytami Černá hora, Polską Czarną Górą, mającą wysokość 1299 metrów n.p.m., Liščí hora, czyli Górą Lisią o wysokości 1363 metrów n.p.m., Studniční hora, której nazwa tłumaczona jest jako Góra Studzienna, mierzącą 1554 metrów n.p.m. oraz znajdującą się na granicy Sněžka, Polską Śnieżką mającą wysokość 1602 metrów n.p.m.
14 kilometrów tras zjazdowych!
Pec pod Sněžkou jest częścią największej czeskiej stacji narciarskiej SkiResort Černá hora. Ośrodek narciarski oferuje trasy o różnych stopniach trudności. Każdy narciarz i snowboardzista z pewnością znajdzie tu miejsce dla siebie nie zależnie od poziomu zaawansowania swoich umiejętności. Pec jest szczególnie popularny wśród rodzin z dziećmi. Dzieci do 6 roku życia jeżdżą tam za darmo, a starsze ze znaczną zniżką.
Górski kurort znajduje się po obu stronach doliny z widokiem na najwyższą czeską górę. Na miejscu znajdziesz, aż 14 kilometrów tras zjazdowych, 13 wyciągów orczykowych, 2 wyciągi kanapowe oraz 12 tras przeznaczonych dla narciarzy biegowych. Na miejscu znajdziesz nartostradę, czyli nietypową trasę narciarską. Prowadzi ona oczywiście od górnego do dolnego wyciągu, jedna nie najkrótszą drogą w dół doliny tak jak stok narciarski. Nartostrada biegnie najczęściej w poprzek stoku, dzięki czemu trasy są znacznie dłuższe i ciekawsze. Pec pod Sněžkou zaskoczy Cię jednak nie tylko stokami na wysokim poziomie. Na miejscu znajdziesz równię Funline z nakłonionymi zakrętami, pofałdowaniami terenu oraz tunelami urozmaicającymi zjazd. Oprócz tego znajduje się tam trasa slalomu giganta, na której będzie mierzony czas Twojego przejazdu oraz prędkość, z jaką zjeżdżałeś. Miejscowy snowpark lub funpark, będzie świetną atrakcją zarówno dla początkujących, jak i osób ćwiczących freestyle. Dolną część trasy zjazdowej zajmuje rodzinna i edukacyjna strefa LIVE park Javor. Na miejscu znajdują się ruchome chodniki, szkółki narciarskie oraz wypożyczalnia SkiResort Live.
Ceny karnetów i godziny otwarcia
Stacja narciarska Pec pod Sněžkou czynna będzie od 4 grudnia 2021 roku do 3 kwietnia 2022 roku. Wyciągi w sezonie są czynne od godziny 9 do 16. Część tras udostępniona jest również do nocnych zjazdów, które możliwe są od godziny 18 do 21, nartostrada Javor jest świetnie oświetlona po zmroku. Ceny biletów są ustalone, według konkretnych terminów. Ceny na sezon 2021/2022 zostaną opublikowane w listopadzie. Podany jest jednak cennik z zeszłego roku, na podstawie którego możesz oszacować, ile mniej więcej musisz przygotować pieniędzy na karnety, cennik nie powinien zmienić się w znaczącym stopniu.
Od 25 grudnia do 3 stycznia oraz od 16 stycznia do 7 marca ceny są zdecydowanie najwyższe. Od 5 do 24 grudnia, od 4 do 15 stycznia i od 8 do 21 lutego ceny są nieznacznie niższe. Najtańsze karnety można było kupić od 5 listopada do 4 grudnia oraz od 22 marca do 6 grudnia. Cena całodniowego karnetu dla osoby dorosłej w poprzednim sezonie wynosiła od 690 do 880 koron czeskich, czyli od około 125 do 159 złotych. Od godziny 13:00 karnety są znacznie tańsze, ze względu na to, że stoki dzienne działają jedynie do godziny 16. Za taki karnet w zeszłym roku zapłaciłbyś od 500 do 630 koron, czyli od 90 do 140 złotych. Karnet 4-godzinny kosztował od 610 do 770 koron, co w przeliczeniu wynosi około 110 do 140 złotych. Dostępne są również karnety 2-dniowe oraz 7-dniowe. W zeszłym roku za pierwszy wariant zapłaciłbyś od 1320 do 1690 koron czeskich, co wynosi od około 239 do 305 złotych. Wariant drugi, 7-dniowy kosztował od 3500 do 4470 koron czeskich, czyli od około 632 do 807 złotych.
Pec pod Sněžkou – zabytki w mieście
Pec pod Śnieżką ze względu na swoją małą powierzchnię nie posiada dużo obiektów zabytkowych. W centrum miejscowości znajdziesz drewnianą gospodę „Hospoda na Peci”. Gościniec został wybudowany w 1793 roku, a w tym samym miejscu już w roku 1644 znajdowała się pierwsza okoliczna karczma. W miejscowości znajdziesz również kamienną kapliczkę Panny Marii 1888 roku z wyrytym napisem „Durch Wohlthäter erbaut im Jahre des Heils 1888”, co przetłumaczyć można jako „Zbudowany przez Dobroczyńców w Roku Zbawienia 1888”. Kapliczka w Obřím důle pochodząca z 1873 roku jest obecnie upamiętnieniem pamięci po ofiarach powodzi i lawiny błotnej z lipca 1897. Na północ od kapliczki znajdują się możliwe do zwiedzania 250-metrowe sztolnie dawnej kopalni żelaza, arsenu oraz miedzi. Obiekt pochodzi z 1511 roku. W okolicy znajduje się również stacja pomp wodnych z turbiną Peltona, która funkcjonowała od 1912 do 1956 roku. W Velkiej Úpie zobaczyć możesz barokowy kościółek Trójcy Świętej pochodzący z XVIII wieku.
Atrakcją, która cieszy się jednak największą popularnością w Pecu pod Śnieżką, jest uruchomiona w 2014 roku kolej gondolowa, dzięki której wjedziesz na szczyt Śnieżki. Dalej możliwe jest podążanie szlakiem turystycznym, dzięki któremu będziesz mógł zdobyć najwyższy szczyt Karkonoszy.
Widokowe trasy rowerowe
W okolicach Pecu pod Śnieżką znajdziesz wiele dobrze oznakowanych tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Początkową różnicę wysokości w razie takiej potrzeby pokonasz dzięki kolejce linowej Brązowy Szczyt. Na obszarze Parku Narodowego KRNAP i jego strefy ochronnej zbudowany został system terenowych tras, do których najlepiej będą przystosowane rowery górskie. Najbardziej popularną trasą rowerową jest ta prowadząca z Peca pod Śnieżką, przez Husova bouda, Pražská bouda i Kladenská bouda. Szlak ma długość 5,5 kilometra i prowadzi na grzbiet Karkonoszy. Z tamtego punktu możesz wrócić do Peca lub kontynuować swoją wycieczkę inną dłuższą trasą, na przykład w stronę Czarnej Góry lub Doliny Czarnej. Trasa prowadzi równolegle z niebieskim szlakiem turystycznym.
Zobacz także: Kutná Hora – najcenniejsze historycznie miasto Republiki Czeskiej
Druga polecana trasa prowadząca z Peca przebiega przez punkty takie jak Chata Betyna, Bouda v Obřím dole, Bouda pod Sněžkou i Kaplička. Zaczyna się na parkingu U kapličky. Trasa jest długa na 4 kilometry i prowadzi równolegle z niebieskim szlakiem turystycznym. Na mniej wymagającą trasę, prowadzącą do kopalni Kovárna, możesz zjechać po drodze.
Ciekawe trasy na piesze wycieczki
W zależności od Twoich preferencji z Peca pod Śnieżką wyruszysz zarówno na krótki spacer, jak i również dłuższą wyprawę górskimi szlakami. Na lżejszy spacer lub krótki bieg polecane są trzy szlaki turystyczne, „Wokół Peca”, „Zielony Potok” lub „Wilcza Jama”. Trasy obejmują najciekawsze miejsca w okolicy centrum miejscowości, co pozwoli Ci na dobre poznanie okolic miejscowości.
Jeśli planujesz jednak dłuższą wycieczkę, w okolicach Peca znajdziesz dużo tras od 3 kilometrów powyżej. Najkrótszym szlakiem mającym 3-kilometry, jest ten prowadzący do Doliny Šramlu. Rozpoczyna się przy głównej drodze między Velką Úpą i Pecem pod Sněžkou. Drugim najkrótszym szlakiem jest „Na Výsluní”, prowadzący z Peca przez Šraml, następnie do Velkiej Úpy i z powrotem do Peca. Trasa ma jedynie 4 kilometry. Oba szlaki będą dobrym wyborem, dla które osób nie mają całego dnia na spacer, ale chcą jednak aktywnie spędzić poranek lub po południe.
Zobacz także: Czeska Szwajcaria – romantyczna kraina leżąca nad Łabą
Do nieco dłuższych szlaków należy między innymi trasa prowadząca do Doliny Giganta. Jest to 6-kilometrowy spacer wokół rzeki Úpy prowadzący po niebieskim szlaku turystycznym. Trasa rozpoczyna się przy parkingu U kapličky, następnie prowadzi do schroniska w Dolinie Giganta, aż do kapliczki w Dolinie Giganta. Droga powrotna prowadzi tą samą trasą.
Trasa do leśnego zameczku Aichelburg, będzie kolejnym świetnym wyborem, na nieco dłuższą wyprawę. Jej dystans wynosi 9,6 kilometra. Prowadzi przez Dolinę Ciemną, Aichelburg, Vlašské boudy, Velką Úpę i centrum Peca pod Sněžkou. O tej samej długości jest również szlak „Slatinná stráň”, czyli „Zbocze Bagienne”, a prowadzi przez Pec pod Sněžkou, Zbocze bagienne, schronisko Pražská bouda z powrotem do Peca.
Ostatnimi trzema trasami są te, których długość przekracza 10 kilometrów. Będą wymagać znacznie więcej wysiłku oraz czasu. Pierwsza ma 12,5 kilometra i prowadzi do Niebieskiej Doliny. Również zaczyna się w Pecu pod Sněžkou, dociera do celu, którym jest Modrý důl, czyli Niebieska Dolina. Nastepnie prowadzi przez Richtrovy boudy i wraca do Peca. Drugim szlakiem jest ten prowadzący przez Dolinę Jaworzą na Czarną Górę. Z Peca, prowadzi do Velkiej Úpy, przez Vlašské boudy, następnie Černohorské rašeliniště, Černą hore, Slatinná stráň i z powrotem do Peca pod Sněžkou. Ostatni szlak ma, aż 20 kilometrów i prowadzi do Małego Stawu przez Śnieżę. Następnie trasa biegnie przez Obří důl i kończy się w Pecu pod Sněžkou.
Pec pod Sněžkou, będzie świetnym wyborem na weekendowy wyjazd dla osób, które zarówno chcą wybrać się gdzieś poza Polskę, jak i również nie chcą spędzać całego dnia w samochodzie. Niezależnie jaki sezon wybierzesz, na pewno znajdziesz masę ciekawych atrakcji na miejscu.