Search The Query
Search

Ekwador — odkryj państwo leżące na obydwu półkulach

Ekwador

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Ekwador to niewielkie państwo Ameryki Południowej położone w północno-zachodniej części kontynentu. Jest to mały kraj, ale charakteryzuje go wielka różnorodność przyrodnicza i kulturowa, która niezmiennie zachęca do eksploracji tamtejszych terenów. Poznaj historię i atrakcje, jakie oferuje ciekawy Ekwador.

Gdzie leży Ekwador?

Ekwador znajduje się w Ameryce Południowej i leży w strefie klimatu równikowego. Graniczy on z Kolumbią (od północy) oraz z Peru (od południa). Państwo ulokowane jest nad Oceanem Spokojnym, na którym w odległości 1000 km od lądu znajdują się piękne wyspy Galapagos należące właśnie do Ekwadoru. 

W tym najmniejszym kraju andyjskim zaobserwować można różnorodne urozmaicenia geograficznoklimatyczne. Z jednej strony wznoszą się tu wysokie góry — Andy, a z drugiej dominuje teren nizinny. W Ekwadorze panuje tropikalny klimat, a obecność wysokich gór sprawia, że występuje zjawisko pięter klimatycznych.

Krótka historia Republiki Ekwadoru

Historia Ekwadoru jest skomplikowana, ponieważ państwo to na przestrzeni wieków wiele razy przechodziło z rąk do rąk. Pierwszymi osadnikami na terenach Ekwadoru byli Indianie, którzy zamieszkiwali tam już 8000 lat p.n.e., a w XV wieku ich tereny zostały włączone do imperium Inków. Od 1526 roku rozwinęła się ekspansja i podbój terenu przez konkwistadorów — hiszpańskich odkrywców pod dowództwem Francisco Pizarra. W latach 1531–1535 Hiszpanie ostatecznie podbili tereny Inków i założyli miasta Quito oraz Guayaquil, będące jednymi z głównych ośrodków państwa. Rok później Ekwador włączono do Wicekrólestwa Peru, a w 1739, do wicekrólestwa Nowa Granada. 

Okres od XVII do XIX wieku charakteryzuje burzliwość i występowanie powstań Indian oraz Kreolów — potomków kolonizatorów, wobec dominacji Hiszpan. Ważnym punktem w historii było powstanie z 1822 roku pod dowództwem Simona Bolivara, w wyniku którego udało się wyzwolić ważny ośrodek Quito i przyłączyć Ekwador do Republiki Wielkiej Kolumbii. Pełną niepodległość państwa proklamowano już w 1830 roku, po upadku Republiki założonej przez Bolivara.

Ekwador Santa Ana

Znaczenie nazwy

Hiszpański podbój nie był bez znaczenia dla historii, ale i nazwy państwa. Ekwador to pochodna hiszpańskiego słowa Ecuador, które oznacza równik. Nazwa jednoznacznie wskazuje więc na lokalizację kraju, który leży dokładnie na równiku, przez co znajduje się na obydwu półkulach ziemskich. Po konkwistadorach oprócz nazwy pozostał też język urzędowy — hiszpański, a także aktualna stolica Quito.

Co zwiedzać w Ekwadorze?

Oprócz burzliwej i bogatej historii Ekwador ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji. Natura obdarzyła to państwo pięknym i różnorodnym krajobrazowo terenem, w którym można znaleźć niezwykłe elementy przyrody. Ekwador pozwala na aktywny wypoczynek. Można tu wybrać się na pieszą wędrówkę lub wspinaczkę górską. Poza tym zwiedzić też można niesamowite zabytki pochodzące jeszcze z czasów imperium Inków i kolonialistów. Co więc warto zobaczyć, odwiedzając Ekwador?

Czarujące wodospady

Wśród przyrodniczych cudów, oferowanych przez Ekwador, znajdują się liczne wodospady umiejscowione w górskich miejscach o charakterze dżungli. Jednym z bardziej popularnych miejsc, w których można zobaczyć czarujące wodospady jest miasteczko Banos położone w środkowej części Ekwadoru. Znajduje się tutaj aż 60 wodospadów kaskadowych, tworzących wspaniały klimat i umożliwiających poczucie dreszczyku emocji. Nie brakuje bowiem atrakcji takich jak przejazd na zip-linie. Dodatkowo warto wspomnieć, że tutejsze wody, w których można się kąpać, są gorącymi wodami termalnymi.

wodospady ekwador

Cotopaxi — jeden z największych wulkanów na świecie

Cotopaxi jest parkiem narodowym znajdującym się niedaleko stolicy Quito. Znajduje się w nim ogromny, czynny wulkan stożkowy o tej samej nazwie. Wystający na blisko 5900 metrów nad poziomem morza wulkan Cotopaxi jest jednym z najwyższych okazów na świecie i stanowi drugi najwyższy szczyt kraju. Wulkan jest aktywny od ponad 4 tysięcy lat, a jego ostatnia erupcja miała miejsce w 2015 roku. Szczyt tego stratowulkanu w Ekwadorze został zdobyty po raz pierwszy w 1872 roku. 

Wśród ofert agencji i biur podróży można znaleźć propozycje wycieczek do tego cudu natury, który zdecydowanie warto zobaczyć. Polecamy jednak dobrze zastanowić się nad takim wyjazdem i udać się tam, będąc zdrowym, ponieważ w tych terenach może człowieka dopaść choroba wysokościowa, zwana soroche. Jej objawami są bóle głowy i brzucha czy też torsje. Ustają one na ogół po jednej dobie, jednakże osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem podróży w Andy.

Ekwador Cotopaxi

Najwyższy szczyt Ekwadoru — Chimborazo

Chimborazo, znajdujący się w Parku Narodowym Sangay, to najwyższy wulkan i szczyt Ekwadoru. Jest on usytuowany w zachodnim paśmie Cordillera Occidental. Chimborazo posiada szeroki grzbiet o długości ponad 8 km, z którego wypiętrza się pięć, samodzielnych wierzchołków tworzących niezwykły widok. Najwyższy wierzchołek — Whymper, nazwany na cześć zdobywcy — po raz pierwszy podbito w 1880 roku. Rozpościera się z niego niesamowity widok na wulkaniczne doliny. Podobnie jak w przypadku stożkowego wulkanu Cotopaxi, na Chimborazo można wykupić wycieczkę, co polecamy zrobić, aby mieć niezapomniane wspomnienia z podróży.

Wyspa Bartolomé i pingwiny równikowe

Bartolomé to jedna z pięknych wysp znajdujących się we wspominanym archipelagu Galapagos, należącym do Ekwadoru. Ta skalista wyspa wulkaniczna zawdzięcza swoją nazwę brytyjskiemu żeglarzowi, Sir Bartholomeowi Jamesie Sulivanie. Dzięki wulkanicznemu pochodzeniu wyspa oferuje niesamowite skalne uformowania, które powstały przez zastygłą lawę. Najbardziej charakterystycznym punktem wyspy jest skała Pinnacle. To właśnie lawa schłodzona zaraz po erupcji przez wodę morską sprawiła, że dziś możemy ją podziwiać. Wyspa jest dostępna dla turystów, a przy jej brzegach można nawet nurkować.

Fauna wyspy jest równie niesamowita, jak jej skalne formacje. Znajdują się na niej pingwiny równikowe, które są rzadkim gatunkiem, występującym jedynie na Galapagos. Gatunek pingwinów równikowych jest zagrożony i objęty ochroną. Do największych zagrożeń dla tych pingwinów należą: negatywny wpływ El Niño — utrzymywanie się zbyt wysokiej wody w oceanie, skutkujące zmniejszoną populacją ryb ławicowych; zaplątywanie się w rybackie sieci, zanieczyszczenie wód wyciekami olejowymi czy drapieżnictwo ssaków.

Czarujące Jezioro Quilotoa

Jezioro Quilotoa to stosunkowo młody zbiornik kraterowy, który powstał po wybuchu wulkanu około 600 lat temu. Jezioro ma 250 m głębokości i piękną zieloną barwę, którą zawdzięcza zawartym w wodzie minerałom. Lagunę otoczoną wzniesieniami można podziwiać z tarasów widokowych lub też wybrać się na wycieczkę w dół krateru. Schodząc ku jezioru, idzie się szlakiem prowadzący dookoła niego, przez co można zobaczyć przeróżne odcienie barw wody, które zmieniają się wraz z perspektywą patrzenia. Zdecydowanie wato wybrać się w te piękne tereny.

Jezioro Quilotoa

Starożytne ruiny Ingapirca

Ingapirca to największy i najważniejszy obiekt archeologiczny w Ekwadorze. Te zabytkowe starożytne budowle zajmują obszar aż 20 ha. A czym tak naprawdę są ruiny? Ingapirca to wyraz pochodzącym z języka kiczua i oznaczający „mur inkaski”. Oprócz muru w XV wiecznym kompleksie znajdują się też m.in. świątynie, ceremonialny plac, brukowane uliczki, obserwatorium słoneczne, kalendarz księżycowy, łaźnie rytualne czy zaawansowany system wodociągowy. Ten niezwykły zabytek to odzwierciedlenie starożytnych tradycji i stylu życia Inków i plemienia Cañari, które zjednoczyły się pod wpływem ówczesnej polityki. Wycieczka do ruin Ingapirca zajmie cały dzień, ale zdecydowanie warto zobaczyć ten ślad przeszłości.

Atrakcje Baños

Wspominane już Baños, oprócz wodospadów i możliwości uprawiania sportów ekstremalnych, oferuje spory wachlarz atrakcji. Miejscowość nazywana „Bramą Amazonii” leży u podnóży wulkanu Tungurahua, a innymi występującymi tam przyrodniczymi elementami są też piękny wąwóz czy park miejski. Wśród atrakcji znajdą się też gorące źródła termalne czy ciekawy punkt widokowy La Casa del Árbol — domek na drzewie wybudowany naprzeciw wulkanu, który początkowo służył obserwacjom geofizycznym. Obok niego znajduje się huśtawka, która pozwala zawisnąć nad przepaścią, co przyciąga wielu turystów. Samo miasto Baños to ciekawe miejsce, w którym często odbywają się lokalne festy lub tradycyjne parady. 

Wyspy Galapagos

Galapagos, inaczej zwany Wyspami Żółwimi, to malowniczy archipelag o pochodzeniu wulkanicznym. Jego wyspy znajdują się na Oceanie Spokojnym na wysokości równika i w 1978 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Natomiast w 2001 roku wpis dodatkowo poszerzono o Rezerwat Morski Galapagos. Wyspy zawdzięczają swoją nazwę występującym na nich żółwiom słoniowym, które są niezwykłą atrakcją dla turystów. Na bliższe poznanie tego gatunku i całego archipelagu pozwala wycieczka na Galapagos, którą bez problemu można wykupić w miejscowych biurach podróży.

Wyspy Galapagos Ekwador

Co musisz wiedzieć przed wyjazdem do Ekwadoru? Bezpieczeństwo, wizy, szczepienia

Ekwador — kiedy jechać i jak przygotować się do podróży? Oprócz zapoznania się z atrakcjami Ekwadoru warto poczytać o aktualnej sytuacji państwa i obowiązkach, jakie trzeba spełnić, aby się do niego dostać. Na wjazd do kraju potrzebny jest bowiem paszport mający co najmniej 6 miesięcy ważności, a jeśli planujemy dłuższy pobyt — na ponad 90 dni, to dodatkowo wymagana jest wiza. 

Ogólnie rzecz biorąc, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże w tamtejsze tereny, a zwłaszcza do miejsc położonych blisko Kolumbii czy prowincji Esmeraldas. Pas przy granicy z Kolumbią jest pod kontrolą ekwadorskiej armii, która prowadzi operację wymierzone w działające w regionie grupy zbrojne powiązane m.in. z kartelami narkotykowymi oraz z kolumbijskimi grupami separatystycznymi (odłamami FARC). Bezpieczeństwo Ekwadoru nie jest na najlepszym poziomie. Zwiększone zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, napady) występuje w szczególności w miastach.

Natomiast zagrożenie chorobami tropikalnymi jest stosunkowo niewielkie. Jednak wybierając się w podróż, warto ubezpieczyć się oraz zaszczepić na malarię, żółtą febrę czy cholerę. W kwestiach szczegółowej i aktualnej informacji dotyczących szczepień najlepiej skontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Ekwador — ceny

Oficjalną walutą Ekwadoru od 2000 roku jest dolar amerykański, co w znaczący sposób ułatwia turystom podróżowanie. Ceny nie są wygórowane, a płacić można zarówno gotówką, jak i kartą. W przypadku korzystania z banknotów warto mieć te o nominale do 20 USD, ponieważ wyższe kwoty przyjmowane są niechętnie z obawy przed sfałszowaniem pieniądza.

Ekwador — ciekawostki

Warto wiedzieć, że w Quito występują tylko 2 pory roku. W przeciwieństwie do naszych przyzwyczajeń tutaj spotkamy się jedynie z porą suchą (czerwiec-wrzesień) i deszczową (październik- maj). Sezon suchy to odpowiednik naszej zimy, więc lepiej ciepło się ubrać, wybierając się tam w okresie europejskiego lata.

Kolejną ciekawostką, jest fakt, że w 2008 roku Ekwador był pierwszym krajem, który oficjalnie uznał prawa natury. Od tamtej pory nie traktowano tam przyrody jako własność, a podmiot z konstytucyjnymi prawami do życia i trwania. 

A na koniec coś dla fanów bananów — Ekwador to ich największy eksporter na świecie! Będąc na wycieczce w tym kraju, koniecznie spróbuj tamtejszych świeżych owoców.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds